nasvet za začetnika

markolinux

Zelenc'
23. maj 2012
26
0
1
Goriška
Hvala za nasvete. Brbotanje je bilo vse dokler z ventilatorsko pečico nisem dvignil temperature v kleti redko, počasno. Ko pa sem dvignil temperaturo, pa se je le to povečalo (seveda pa še vedno ne tako, kot je bilo ob začetku varjenja).

Na samo higieno sem pazil že od vsega začetka. Pipico sem ob vsakem merjenju prej pošprical s pumpico v kateri je bil metabisulfit. Opremo pred varjenjem pa sem po navodilih čistil, razkuževal... Upam, da vseeno nisem kje kaj pozabil...

Ok. sedaj je, kar je. Bom danes stekleničil. Naslednjič bom zagotovo varil BIAB
wink-1.gif
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.551
8.907
113
Oxi za čiščenje in starsan za razkuževanje. Oboje ugodno in zdaj z lahkoto dostopno.
 

markolinux

Zelenc'
23. maj 2012
26
0
1
Goriška
Še eno vprašanje. Mogoče sem z... pri flaširanju...

Torej. Pivino sem pred flaširanjem retočil v druo posodo za pretok v katero sem dodal prekuhan (zavret ) sladkor. Za tem sem flaširal.
In tukaj imam sedaj dilemo. Nekako sem sledil priporočilom v navodilih in sledečima kalkulatorjema: http://pivopis.si/kalkulator-karbonizacija/ , k priporočata za stour 87 oz. 90 g slagkorja v 20 litrih volumna (volumen co2 je 2.0). Toliko sem ga tudi dal, ko sem delal batch priming.

Sedaj me pa bega sledeče. Ko sem prebral sledeča navodila: "Da dobimo gazirano pivo, v malo tople vode raztopimo 160 – 170 g sladkorja, ga vlijemo v že pretočeno pivo ter dobro premešamo. Ne smemo prekoračiti navedene količine sladkorja, saj bi lahko steklenice počile, ali pa bi pivo postalo preveč gazirano." vir: http://www.vsezapivo.si/navodila/

Vprašanje, ki se mi sedaj ponavlja, poraja. Kaj sedaj . Ali sem pravilno doziral in sledil kalkulatorjem oz. ali bi moral upoštevat "generalna navodila" oz. ali ne (in morebitne posledice...). Kaj bo pa s pivom če sem zj... ?
 

komar89

Fizikalc
22. apr 2008
776
195
43
Nič nisi zajebal. 170g sladkorja na 20L je pa približno 3 volumne co2, kar je občutno preveč(razen mogoče za pšenična piva), se zna pivo preveč penit, če ni zelo ohlajeno itd, sami problemi. Jaz delam karbonizacijo od 2.0-2.3, je popolnoma dovolj za moj okus.
 
Nazadnje urejeno:

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Nič nis zajeb... Karbonizacija bo malo nižja, kar je za stout OK, ko boš delal kaj drugega boš pa dodal več sladkorja...

Da pa kuhaš drugje, pa tut približno nisi edini...
frown-1.gif
Jaz kuham 50km stran kjer fermentiram, flaše perem drugje, kot fermentiram itd...
Zdej sem začel že vodo vozit iz Ljubljane, tja kjer kuham., tko da...
rolleyes-1.gif
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Jaz delam priming po brewersfriend kalkulatorju in po članku iz pivopisa (http://pivopis.si/boljsa-karbonizacija-v-steklenicah/). Delam varianto, ko v polnilno posodo pretočim pivo in šele nato vanj zlijem sirup. Torej, najprej pivo, potem prevret cuker v vodi (sirup). Nič ne hladiš, akr vroče noter zliješ...in nato po članku. Pred tem sem imel tudi težave s tem, sploh na začetku, ko sem karboniziral po splošnih navodilih, ki so priloženi ekstraktom. Od takrat, ko delam po zgornjih navodilih, je karbonizacija bp in tudi vsaka steklenička je enaka, kar je seveda zelo pomembno. Koliko cukra rabiš, je odvisno od več faktorjev. Imeti moraš podatek o OG, FG in pa najvišjo temperaturo piva PO končani fermentaciji.

V temi, ki sem jo odprl v petek (temperatura pivine/piva med fermentacijo), mi je Utiševalec zelo lepo odgovoril glede temperature piva v fermentorju in tudi kako le-ta vpliva na vsebnost CO2 v pivu.

Lp, M
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Še nekaj:

Stekleni flaškoni. Jaz ima dva 5L in dva 10L s širokim grlom. Na večje ne bom šel iz enakih razlogov, kot so bili opisani...nevarnost, da se razbijejo. S temi malimi z lahkoto operiram, čistim jih v banji. Kupil sem jih zaradi malih batchov, ker tako majhnih plastičnih ni. Šele po tem, k osem jih kupil, so na mojepivo začeli prodajati male plastične fermentorje (10L, ali nekaj takega, ki pa so kar dragi). Ker sem v fazi, ko delam po svojih receptih, ki jih izpopolnjujem in spreminjam, sem se odločil, da delam male količine, tako naredim v enem dnevu kar dve pivi. V pokrov sem previdno zvrtal luknjo za veho. Zankrat mi še lepo dihta. SIcer se verjetno za pod pokrov da kupit enake velikosti gumijaste dihtunge, pod tesnilo za veho se pa tudi lahko kupi organski kit, ki se sicer uporablja v vinarstvu, pa najbrž še kje. Bom pa pogledal tole na ebay-u
smile-1.gif


Sifon delam kar na usta
smile-1.gif
Pač, previdno, pa gre. Do sedaj še nisem imel težav. Jaz cev temeljito operem in razkužim s Star Sanom, tudi od znotraj, potem pa z eno roko držim en konec cevke v pivu, z usti previdno potegnem pivo (vrha cevke se sploh ne dotaknem, samo z ustnicami, jezik potegnem nazaj) in jo spustim v polnilno posodo. Potem lahko z obema rokama lepo paziš in proti koncu nagibaš fermentor, da pretočiš čim več piva in čim manj usedline.

Piskre (50L) sem kupil pri pivooprema ali inox-lonci. Ista fora, samo druga spletna stran. Malo pokombinirajte... mislim, da na eni od teh strani pride lonec z dodatkom (termometer in pipica) ceneje kot pa že sestavljen komplet. Razlike so zaradi obračuna pri prodajalcu. Sem vprašal, pa se potem nisem poglabljal v odgovor, sem pač naročil cenejšo varijanto (za 5 EUR)
smile-1.gif


Lp, M
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Citat:
Uporabnik zoki pravi:
Citat:
Uporabnik Wofk pravi:
A ve kdo kje bi se dobil (če obstaja) avtosifon, ki je vsaj 1 meter dolg. Imam inox cisterno za fermentor, ki je visoka 1m in je malo nerodno z mojim sifonom, ki je dolg 56 cm ves pivo potegniti ven.
Dobiš na mojepivo.si. Cenejši pa je na birramia.it, kjer si lahko dokupiš tudi nosilec, da ga pripneš na fermentor. Samo je pa poštnina draga, tako da se ti samo to ne splača kupovat.

Tudi Pivovarium ima clip za sifon. Jaz imam dva. Sta zelo močna, trda plastika. Najbrž bosta za dolgo. Je pa treba paziti na debelino cevke. Pač, širše ne spraviš notri
smile-1.gif


https://pivovarium.si/si/pripomocki/160-sifon-clip.html
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Citat:
Uporabnik Wofk pravi:
Citat:
Uporabnik kadunnc pravi:
Citat:
Uporabnik zoki pravi:
Al pa daš približno 20e za avtosifon pa se s tem ne obremenjuješ več
smile-1.gif

Even better
smile-1.gif

A ve kdo kje bi se dobil (če obstaja) avtosifon, ki je vsaj 1 meter dolg. Imam inox cisterno za fermentor, ki je visoka 1m in je malo nerodno z mojim sifonom, ki je dolg 56 cm ves pivo potegniti ven.

1,5m https://pivovarium.si/si/pivovarstvo/72-avtomatski-mini-sifon-15m.html
 

zoki

Pripravnik
23. sep 2007
264
5
18
Citat:
Uporabnik HafnerMa pravi:
Citat:
Uporabnik zoki pravi:
Citat:
Uporabnik Wofk pravi:
A ve kdo kje bi se dobil (če obstaja) avtosifon, ki je vsaj 1 meter dolg. Imam inox cisterno za fermentor, ki je visoka 1m in je malo nerodno z mojim sifonom, ki je dolg 56 cm ves pivo potegniti ven.
Dobiš na mojepivo.si. Cenejši pa je na birramia.it, kjer si lahko dokupiš tudi nosilec, da ga pripneš na fermentor. Samo je pa poštnina draga, tako da se ti samo to ne splača kupovat.

Tudi Pivovarium ima clip za sifon. Jaz imam dva. Sta zelo močna, trda plastika. Najbrž bosta za dolgo. Je pa treba paziti na debelino cevke. Pač, širše ne spraviš notri
smile-1.gif


https://pivovarium.si/si/pripomocki/160-sifon-clip.html
Jap, vsaka mu čast za tole. Sem mu pisal, če lahko to zrihta pa sem mel čez teden dni že doma
smile-1.gif
 

ArcaneWater

Pripravnik
9. dec 2016
115
1
18
Lep pozdrav, tudi sam bi prosil za malo nasvetov. Namreč interesira me domače varjenje piva, in zaenkrat sem se odločil da grem lepo po korakih torej za prvič bom uporabil kar celovit ekstrat Muntons Brown Ale. Zanima me pa kaj priporočate za opremo da mi bo prav prišla tudi pri BIAB metodi trenutno se nagibam kr Mr.Malt začetnemu paketu vaša mnenja? Lahko tudi kakšna stvar iz tujine če je tam ceneje?
 
Nazadnje urejeno:

cynicaal

Pripravnik
2. apr 2016
109
2
18
@ ArcaneWater

Jaz sem začel aprila s piksnami, sedaj sem na BIAB že par mesecev, vmes sem naredil še par ekstrakt variant. Najbolj sem zadovoljen s fermentorjema, ki sem ju naročil pri vse za pivo, od mojepivo pa mi je malenkost slabši (manjši, pipica čisto navadna, sicer se da dokupit, samo če že govorimo o kompletih...), z drugimi nimam izkušenj. Vzel sem pa začetni komplet (PRO PLUS) in vse, kar je bilo notri, uporabljam tudi sedaj pri BIAB. V bistvu ničesar ne boš zavrgel, boš pa samo dokupoval (verjetno bodo ostali "zasvojenci potrdili", da meje navzgor ni, vedno se najde nekaj, česar še nimaš
smile-1.gif
) Pa priporočam, da hidrometer pred uporabo umeriš/preveriš v destilirani vodi (20 stopinj) - moj je imel odstopanje 0.05, kar niti ni tako malo. Sam sem na začetku naredil kar nekaj začetniških napak, a še enega piva nisem zlil stran, vse je bilo pitno (v bistvu kar dobro), tako da če boš pazil na higieno (dezinfekcijo) si že skoraj zmagal, ostalo so potem nianse do vrhunskosti.

Želim ti veliko veselja s tem čudovitim hobijem.
 

Metalyedge

Pripravnik
25. nov 2008
116
0
16
Mr. Malt začetni set je super. Fermentor je boljši in kvalitetnejši od ostalih začetnih setov. Sam ga še vedno uporabljam, čeprav varim all grain že več kot leto dni. Tako kot je že Cynnical omenil, vse kar dobiš v kompletu pride prav pri vseh oblikah varjenja, le dokupiti bo treba še kakšen kos opreme. Nimaš kaj razmišljat, samo akcija! Zgornje meje ni, tako pri opremi kot pri kvaliteti piva.
cheer.gif
 

ArcaneWater

Pripravnik
9. dec 2016
115
1
18
Kaj še priporočate za začetek? Predvsem me zanima za polnjenje v steklenice pri MrMalt vidim da ni polnilne palice zraven je priporočena?
 

Metalyedge

Pripravnik
25. nov 2008
116
0
16
Nedvomno. Polnilna palica je skoraj obvezen pripomoček. Za tiste 3 eure je polnjenje toliko lažje, da se o tem dodatnem strošku sploh ne razmišlja.
 

veselipivovar

Pripravnik
23. jul 2016
186
0
16
Citat:
Uporabnik Metalyedge pravi:
Nedvomno. Polnilna palica je skoraj obvezen pripomoček. Za tiste 3 eure je polnjenje toliko lažje, da se o tem dodatnem strošku sploh ne razmišlja.

ko smo že pri tej temi, a je morda kdo preizkusil tole?
https://pivovarium.si/si/pivovarstvo/114-avtomatski-polnilec-steklenic.html

in kako pravzaprav to funkcionira, ker iz slike mi ni jasno, ali še vedno cevka pride do dna steklenice, da se zmanjša stik z zrakom na minimum? (namreč ravno to po sliki ni videt in imam dvome, drugače bi bilo pa fajn da se avtomatsko ustavi curek, ker meni gre vsaka druga malo čez...)
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
problem pri tem polnilcu je da ne pride do dna, potem pivo sprica po flasi, posledicno pride do oksidacije.
za vino je to zazelezo, za pivo pac ne...