nasvet za začetnika

veselipivovar

Pripravnik
23. jul 2016
186
0
16
Eno vprašanje... tri dni je odkar sem dodal kvas v svojo drugo rundo piva iz celovitega ekstrakta (pale ale) z dodatkom 1kg srednjega DME (amber). og=1.037, trenutna gostota pa je 1.013. ali je to to? kaže da se je fermentacija popolnoma nehala, gostota je ista že drugi dan in mehurčkov ni že danes cel dan popolnoma nič, včeraj so še bili sicer zelo poredko (na cca 5 min).
Prejšnje pivo z dodatkom glukoze mi je povrelo do fg=1.005, ali je zaradi DME tokrat fg toliko večja?
ali to pomeni (najbrž da ja, ampak vprašam), da bo imelo pivo samo cca 3% alkohola? bi moral dodati več DME torej?
temperatura v prostoru je 20-21 C.
 
Nazadnje urejeno:

Chuck

Pripravnik
12. feb 2016
59
0
6
Fermentacija po treh dneh še ni gotova. Fermentacija še poteka le da ni tako intenzivna. Daj počakaj vsaj 14 dni potem pa delaj meritve gostote.

Amber DME ima več kompleksnih sladkorjev ki jih kvasovke težje prebavijo ali pa jih sploh ne. Navaden sladkor pa so enostavni sladkorji, ki jih kvasovke zlahka pomalicajo. Zato boš imel tudi višji FG.
 

veselipivovar

Pripravnik
23. jul 2016
186
0
16
ja saj počakal bom, to sploh ni vprašanje. jutri bom stekleničil prvo rundo, ki je v v fermentorju do danes 15 dni. samo malo me skrbi, da sem dodal premalo (fermentabilnih) sladkorjev in bo manj alkohola kot sem ciljal. zanimivo da je pri drugi rundi, ko sem uporabil DME fermentacija na začetku potekala veliko bolj intenzivno, potem pa je zelo hitro tudi ponehala. prva runda je vrela 6 dni z mehurčki, ta pa po začetnem 7 urnem lagu vsega cca 24 ur... ne rečem da je fermentacija končana, ampak gostota se ne spreminja več in tudi co2 več ne izhaja. če bi vedel da bo tako, bi najbrž dodal kakšnih 200g več DME ali pa kakšen liter vode manj...
 
Nazadnje urejeno:

Chuck

Pripravnik
12. feb 2016
59
0
6
Drugič daj raje manj vode. Ko sem še delal pivo iz piksne sem dajal piksno+1kg light DME+ 18l vode.

Da je povrelo prej je pa odvisno od tega kakšne kvasovke so bile zraven piksne in pa temperature na kateri je fermentiralo pivo.

Za naslednjo rundo probaj dat kakšne boljše kvasovke. Za pale ale in temperature kjer ti fermentira bo US-05 kar ok.
 

veselipivovar

Pripravnik
23. jul 2016
186
0
16
Piksno oziroma beer kit imam še en in sicer oktoberfest lager. ali bi bile za to spremeniti v nekaj podobnega pivu tudi primerne kvasovke us-05? vem da to niso lager kvasovke, ampak za pravi lager tako in tako nimam pravih pogojev, bi pa piksno porabil. če bi dal piksno in cca 12 L vode in uporabim kvasovke us-05, bi bilo to v redu?
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.947
321
83
Si si že sam odgovoril. Seveda ne bo lager, bo pa pivo s tem kvasom čisto ok. Da, če ne boš dal sladkorja ali DME, in boš uporabil samo polovico vode, boš naredil najboljše kar lahko narediš iz konzerve. Sam boš mel pač enkrat manj piva
wink-1.gif
 

veselipivovar

Pripravnik
23. jul 2016
186
0
16
Super. Hvala vam za vse odgovore in nasvete, ne vem kako bi brez vas. ;-)
Moj drugi batch je v fermentorju po nekaj dneh pavze spet začel čisto počasi brbotati, torej zgleda da si je kvas vzel samo nekaj pavze in bo zdaj nadaljeval z delom. :)
Zdaj pa k novemu vprašanju in sicer glede opreme. Kupujem inox lonec za kuhanje piva, ekstrakte sem kuhal v cca 8l loncu, ki pa je za moje naslednje podvige premajhen.
Rad bi namreč šel na naslednjo stopnjo, "steeping speciality grain" (po Balmerju)
Kakšen lonec kupiti?
Nekaj zanimivega sem našel na tejle spletni strani: http://pivoprema.eu/sl/ponudba/
Gledam pa 33L lonec, termometer bi bil verjetno zelo dobrodošel, pa pipica tudi.
Glede pipice imam sicer eno skrb, namreč zdaj sem pivino (wort) hladil v pomivalnem koritu napolnjenim z mrzlo vodo. ta pipica kolikor gledam tukaj nagaja, ker če prav vidim "štrli" navzdol, vsaj tako je videti po slikah. kako pa se uporablja ploščni hladilnik, ki ga tudi ponuja ta ista trgovina?
glede na to, da bo v prihodnosti gotovo želja po all grain metodi bi bilo morda smiselno kupiti že zdaj lonec s filtrom za drozganje. (ali pa tudi ne ravno tega, ravno zato sprašujem, da se ne bi zaletel z nakupom)
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Kupi v štartu vsaj 50 litrov lonec,če boš manjšega ti bo žal. Da dobiš na koncu 20-25 litrov piva, moraš kuhat 35-40 litrov pivine. 80€ je čisto spodobna cena za 50tko ....

Kupi STC-1000 temperaturni kontroler ...npr na aliexpress.com za 10$ s PTT.

Ga nucaš tako za kuhat, kot če boš kasneje prešel na krmiljenje frižiderja... Jaz sem glih danes priklopil gor skrinjo, da bo hladila na 13 stopinj karbonizacijo piva ....
 
Nazadnje urejeno:

jest5

Guru
18. avg 2007
25.169
-8.268
113
Citat:
Uporabnik guliver pravi:
Kupi v štartu vsaj 50 litrov lonec,če boš manjšega ti bo žal. Da dobiš na koncu 20-25 litrov piva, moraš kuhat 35-40 litrov pivine. 80€ je čisto spodobna cena za 50tko ....
Torej po katerem čudežu imam jaz sedaj v fermentorju 22l pivine, ki je vrela v 30l loncu
confused-1.gif

En mejčken pretiravaš.
 

Bolfenk2020

Pripravnik
16. dec 2014
299
0
16
Maribor
www.facebook.com
@guliver je kar dobro svetoval za vecji lonec. Jaz sem si predelal 50l inox sode. Pa so mi glih za glih.

Roko na srce, ti moras v tej 30tki bit zelo pazljiv v rokovanju, da pol dobis brez packarije ven teh 22l. Ni tak?
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.169
-8.268
113
Glih prevalov ne morem delati
wink-1.gif

Ampak absolutno pa ne velja, da rabiš povreti 35-40l pivine, da dobiš ven 20-25l v fermentor. 15l izgub
confused-1.gif
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.806
3.816
113
Hmm, lonec mora biti dovolj velik minimalno da drži vsebino pred kuhanjem v celoti. To je pa pri 20l cca. 25l in tu je lonec s 33l čisto dovolj velik.

Glede količin za mashing, pri BIAB rabiš (najlažja varianta) vse spravit v lonec. Torej 25l vode + 4kg (4l) + 2-3l vode (pri BIABu ostane v zrnju precej manj kot v drozgalniku če se potrudiš) = 32l. Tako da gre, ampak je na tesno. Še večjo efektivnost dobiš pa če del vode porabiš za izpiranje na koncu in tako imaš čisto ok velik lonec. Izpiraš lahko tudi v vedro medtem ko že greješ sladico do vretja.

Za ostale metode drozganja (razen no sparge metoda ki je nekako enkovredna BIAB po velikosti lonca) rabiš za drozgalnik občutno manj volumna.

50l je overkill če misliš ostat na 20l batcih ker boš potem večino časa gledal v napol prazen lonec. Še več, večina pivovarjev gre slej ko prej na kegging in kegi so 18l (oz. 19l), torej gre za en keg lepo skozi v 33l loncu. Za DVA kega je pa problem da je 50l premalo oz. res na zgornji limiti že za kuhanje. Tako da je potem bolje it na še večji lonec!
grims-1.gif
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Citat:
Uporabnik jest5 pravi:
Citat:
Uporabnik guliver pravi:
Kupi v štartu vsaj 50 litrov lonec,če boš manjšega ti bo žal. Da dobiš na koncu 20-25 litrov piva, moraš kuhat 35-40 litrov pivine. 80€ je čisto spodobna cena za 50tko ....
Torej po katerem čudežu imam jaz sedaj v fermentorju 22l pivine, ki je vrela v 30l loncu
confused-1.gif

En mejčken pretiravaš.

Seveda ti za trenutne potrebe 30l lonec zadošča. Jaz sem vzel v štartu 50tke (2 kom) in odkar imam 50l fermentor, lahko delam večje runde od 20 litrov (25-30). Ni poanta, da se ne da, ampak da bi v prihonosti želel delati večje runde: 1 keg + kak gajba za degustacijske potrebe npr. ...
nahrung002.gif
 

veselipivovar

Pripravnik
23. jul 2016
186
0
16
Kaj pa pipica? glede na to, da jo ne omenjate bi sklepal, da se vam ne zdi ravno nujna, pa precej podraži zadevo?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.806
3.816
113
Za do BIAB nivoja pipica ni obvezna ker ne uporabljaš lonca kot drozgalnik. Če pa želiš lonec uporabljat kot drozgalnik pa jasno je pipica obvezna.

Pretakanje iz lonca v fermentor po koncu kuhanja oz. hlajenja izvedeš ročno (primeš lonec in previdno preliješ vsebino v fermentor), kako zgleda prelivanje pri 20l+ si lahko predstavljaš. Druga opcija je pretakanje preko sifona, kjer spet rabiš dodatno opremo to je avtosifon (ki je tudi ranga 20 EUR). Pri pipici samo natakneš cev ali še to ne in odpreš pipico ter se vsebina sama pretoči. A je vredno to dodatnega denarja presodi pa sam. Meni osebno se zdi da je pipica koristen pripomoček in "škodit" ne more.
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Kupiš v merkurju/baubau-u kroglično pipo, sosed (ali prvi ključavničar v bližini) ti pa gor na lonec zavari 1/2 colsko mufno.

Jaz npr. po kuhi preko pipice pretočim pivino v 10l plastenko in tako do fermentorja, katerega imam v drugem prostoru. In tako 3x, da prenesem vse. 20+ litrov res ni ravno enostavno prenašat naenkrat v loncu ...

Aja, pipca je cca 6-8 EUR.
 
Nazadnje urejeno:

veselipivovar

Pripravnik
23. jul 2016
186
0
16
Citat:
Uporabnik guliver pravi:
Kupiš v merkurju/baubau-u kroglično pipo, sosed (ali prvi ključavničar v bližini) ti pa gor na lonec zavari 1/2 colsko mufno.

Jaz npr. po kuhi preko pipice pretočim pivino v 10l plastenko in tako do fermentorja, katerega imam v drugem prostoru. In tako 3x, da prenesem vse. 20+ litrov res ni ravno enostavno prenašat naenkrat v loncu ...

Aja, pipca je cca 6-8 EUR.

odlično, ravno sem hotel vprašat zakaj za boga stane s pipico +40 eur in podobno velja za termometer. (identičen je na e-bayu 10 usd)
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.806
3.816
113
Če nimaš dve levih rok ti noben ne brani da kupiš samo lonec in zvrtaš dve luknji ter zavariš gor (oz. kitajci prodajajo celo kite s tesnili za montažo brez varjenja) termometer in pipico!
grims-1.gif
 

veselipivovar

Pripravnik
23. jul 2016
186
0
16
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Če nimaš dve levih rok ti noben ne brani da kupiš samo lonec in zvrtaš dve luknji ter zavariš gor (oz. kitajci prodajajo celo kite s tesnili za montažo brez varjenja) termometer in pipico!
grims-1.gif

dvomim da ustrezam temu prvemu pogoju, ampak bom probal s svojima levima rokama naredit. ;-)