nasvet za začetnika

koloid

Pripravnik
24. sep 2015
226
0
16
ja super post- . Znova in znova presenečaš.

Jaz delam po podobnem postopku za pšenico. Pri pšenici je lažje nadzorovati kalček, ker seme nima lupine in se vidi napredek rasti brez odpiranja semena.
Moja kapaciteta izdelave pšeničnega sladu je 3kg. Omejitev je predvsem pri sušenju. Vse skupaj mi vzame okoli 7 dni. Odvisno od letnega časa ( Poleti se hitreje suši).
Za namakanje, zračenje uporabljam 8h razmik. to po navadi traja 24 ur. ciljam na 45 % vsebnost vlage v semenu.
Kaljenje traja cca 2-5 dni. idealna T za kaljenje med je med 12-18°C. Nižja je bolj kvaliteten slad. Top slad se sladi na tleh, na bolj hladni strani temperature kaljenja - okoli 12°C.
Sušenje je že malo bolj triki, kot je Utiševalc že razložil moraš ulovit prav dolžino kalčka. Jaz sem nazadnje sušil na zraku 3 dni in še v peči cca 4-5h, da sem prišel na vsebnost vlage 5%, kar je kao idealno za nadaljnjo obdelavo- praženje.
Praženje – kilning. Moraš pa predhodno zmerit dejansko T od nastavljene, ker je tista v peči skoraj po pravilu drugačna… No ko veš to potem ni več ovir za cmarjenje. Nazadnje ko sem testiral in se učil sem cmaril na 80°C 3h. Verjetno bom enako naredil tudi tokrat z 3 kg.
Je pa to bolj kot ne gverila brewing, bolj za gušt kot pravi mojster, veliko gre cajta in energije in še efektivnost je vprašljiva.
Jaz moram priznat da si ne upam uporabi 100% mojega sladu, zato ga mešam/dodajam k mojim experimentom v 500g količini. Zato o realni efektivnosti raje nebi.
Sem si izdelal neke »simpl« tabelce v Exelu za izračun vlage in opis postopka, če koga zanima lahko pošljem po pošti.
 

stricek18

Pripravnik
3. nov 2015
317
4
18
Utiševalec, ti sigurno veš ali pri step mashu lahko PH popravljamo že med protein restom in imamo tako v glavnem delu masha že od začetka idealen ph?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.835
3.858
113
Če izhajaš iz tega:
8c14R.gif


.. potem se protein rest dela na nižjem pHju, tako da korekcija za prenizek pH se dela če se dela po protein restu.. Če je pH v osnovi že previsok (nad 5.3) potem moraš korekcijo delat pred protein restom da ima sploh kakšen učinek.

V glavnem med protein restom rabiš pH pod 5.3, če je nižji ni problema in lahko tako pustiš ter porpavljaš po samem restu.
 

stricek18

Pripravnik
3. nov 2015
317
4
18
Hvala zantole sliko ;-) super si tole napisal. Ph imam ze v osnovi previsok. Tako da ga itak moram nizat. Najboljs se mi gre zaradi tega da ga ze po recimo 5 minutah protein resta spravim na 5.2-5.3, potem mi za mash na 64-67 stopinjah ni nic vec treba popravljati, ker bo ph popravljen ze med protein restom na pravo vrednost tudi za ostale step-e masha.

A si pravilno razlagam ali ne?
 

Pivopivec1

Pripravnik
23. feb 2014
318
9
18
Citat:
Uporabnik stricek18 pravi:
Hvala zantole sliko ;-) super si tole napisal. Ph imam ze v osnovi previsok. Tako da ga itak moram nizat. Najboljs se mi gre zaradi tega da ga ze po recimo 5 minutah protein resta spravim na 5.2-5.3, potem mi za mash na 64-67 stopinjah ni nic vec treba popravljati, ker bo ph popravljen ze med protein restom na pravo vrednost tudi za ostale step-e masha.

A si pravilno razlagam ali ne?

Bolje sprijeciti nego lijeciti
smile-1.gif
Z bruns water kalkulatorjem si izračunaj kakšen mash ph naj bi dobil. Potem si pripravi vodo, dodaj kislino za nizanje ph... Potem naredi mini mash s to vodo in po 20min drozganja izmeri Ph. Ce je ph ok, potem ti je to izhodisce za naprej za taksen grain bill s katerim si naredil mini mash. Ko bos pripravljal vodo za varjenje jo obdelaj v celoti. Se pravi pivovarsko vodo in sparge vodo. Ce bos dodal gips (CaSo4) potem si pripravi vodo en dan pred varjenjem, da se bo gips lepo raztopil v veliki kolicini vode. Obcasno premesaj ce se da. Za drugacne stile piva (stout, porter...) gres spet od zacetka. Tako naredis, ce poznas profil vode. Ce ga pa ne poznas, potem pa preskocis bruns water in glede na dobljen mash ph izracunas potrebno kolicino kisline in ponovis postopek.
 

stricek18

Pripravnik
3. nov 2015
317
4
18
mene najbolj zanima če bo ph po 10 minutah protein resta 5,2 pomeni da bo tak ostal cel mash ali se bo do masha pri 65-67 stopin spremenil. Sam bi rad v času protein resta oz v prvih 10-15 minutah protein resta popravil vodo na 5,2 ter tako imel vse skupaj pripravljeno tudi za glavni del masha, ali bom moral še enkrat popravljati kasneje.

Kako se popravlja sparge water? Kakšen naj ima ph? Čeprav naj ne bi bilo pomembno za isppiranje popravljati vodo ampak vseeno me zanima kakšen je idealen ph vode za izpiranje.
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Tako kot je bilo meni rečeno v neki drugi temi, kar je seveda pravilno, bi pa tukaj jaz napisal, da se mi ne zdi, da so pridelava domačega slada, step mash in pH ravno nasveti za začetnika
smile-1.gif
Kot je očitno, gre za precej zahtevne tehnike in dokaj napredno znanje, kar pa nekoga, ki začenja z domačim pivovarjenjem verjetno ne zanima. Če pa ga, je pa po moje mmnenju štartal na napačni strani.

Pa brez zamere, informacije so nedvomno izjemno zanimive
smile-1.gif
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Multistep mash je načeloma samo zaradi izkoristka, mash out je bolj pomemben.
Jaz bi multistep delal na kakšnem sistemu z pametnim kontrolerjem, da bi to počel na plinu in z navadnim termometrom pa niti slučajno...

Velika večina zlatih medalj na tekmovanjih je single infusion in mashout, prave čarovnije se skrivajo drugje (štelanje vode, temp. kontrolirana fermentacija itd...)
 
Nazadnje urejeno:

Pivopivec1

Pripravnik
23. feb 2014
318
9
18
Citat:
Uporabnik stricek18 pravi:
mene najbolj zanima če bo ph po 10 minutah protein resta 5,2 pomeni da bo tak ostal cel mash ali se bo do masha pri 65-67 stopin spremenil. Sam bi rad v času protein resta oz v prvih 10-15 minutah protein resta popravil vodo na 5,2 ter tako imel vse skupaj pripravljeno tudi za glavni del masha, ali bom moral še enkrat popravljati kasneje.

Kako se popravlja sparge water? Kakšen naj ima ph? Čeprav naj ne bi bilo pomembno za isppiranje popravljati vodo ampak vseeno me zanima kakšen je idealen ph vode za izpiranje.

Ph bo ostal približno enak, malenkost se spreminja med mashom oz med fazami. Če dobiš ph v protein restu 5.2 potem ti ga ni potrebno nič spreminjat za encimsko pretvorbo. Če imaš zelo karbonatno vodo za izpiranje potem lahko ph izpiranja hitro naraste čez 6. Tako da jaz vedno naštelam še teh par litrov za izpiranje.Popraviš jo pa enako kot mash vodo oz pripravis vse hkrati. Ko izpiraš spemljaj gravitacijo, ko doseže 1.010 prenehaj z izpiranjem, ker se začnejo izločat tanini.
 
Nazadnje urejeno:

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.835
3.858
113
Citat:
Uporabnik kadunnc pravi:
Multistep mash je načeloma samo zaradi izkoristka, mash out je bolj pomemben.
Jaz bi multistep delal na kakšnem sistemu z pametnim kontrolerjem, da bi to počel na plinu in z navadnim termometrom pa niti slučajno...

Velika večina zlatih medalj na tekmovanjih je single infusion in mashout, prave čarovnije se skrivajo drugje (štelanje vode, temp. kontrolirana fermentacija itd...)

+ s protein restom, če ne veš zakaj ga delaš lahko narediš več škode kot koristi. Če imaš grainbill iz polno modificiranega sladu, po možnosti še kakšen pale ale/munich/vienna potem imaš že tako pomankanje beljakovin za lepo "glavo". Zato se tudi daje kosmiče za "head improvement". S protein restom delaš pa ravno obratno stvar, znebiš se teh beljakovin ki dajejo glavo (peno). Potem sledijo pa vprašanja zakaj pivo nima pene ... well, ne kompliciraj tam kjer ni treba!
grin1.gif


Protein rest seveda ima v določenih stilih vlogo, ampak načeloma tu ne gre za osnovne stile in pa grainbille.
 

stricek18

Pripravnik
3. nov 2015
317
4
18
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Citat:
Uporabnik kadunnc pravi:
Multistep mash je načeloma samo zaradi izkoristka, mash out je bolj pomemben.
Jaz bi multistep delal na kakšnem sistemu z pametnim kontrolerjem, da bi to počel na plinu in z navadnim termometrom pa niti slučajno...

Velika večina zlatih medalj na tekmovanjih je single infusion in mashout, prave čarovnije se skrivajo drugje (štelanje vode, temp. kontrolirana fermentacija itd...)

+ s protein restom, če ne veš zakaj ga delaš lahko narediš več škode kot koristi. Če imaš grainbill iz polno modificiranega sladu, po možnosti še kakšen pale ale/munich/vienna potem imaš že tako pomankanje beljakovin za lepo "glavo". Zato se tudi daje kosmiče za "head improvement". S protein restom delaš pa ravno obratno stvar, znebiš se teh beljakovin ki dajejo glavo (peno). Potem sledijo pa vprašanja zakaj pivo nima pene ... well, ne kompliciraj tam kjer ni treba!
grin1.gif


Protein rest seveda ima v določenih stilih vlogo, ampak načeloma tu ne gre za osnovne stile in pa grainbille.

Men gre pri vsem skupaj bolj za to da bi skozi celo encimsko pretvorbo imel ustrezen ph. Ce delam si gle infusion + mash out, mi gre 10 min preden pomerim ph in potem še recimo 5 min da pridem na ustrezen ph s korekcijami. Kar pomeni da je 15 min encimske pretvorbe oz večina te že potekla. Zaradi tega se nagibam h temu da bi naredil protein rest in že med protein restom popravil vodo in tako med encimsko pretvorbo imel cel čas primeren ph.

Ne vem ali razmislam pravilno ali ne, imam pa grainfatherja tako da zaradi opreme step mash ni problem.

Hvala za opozorila glede beljakovin in glave ;-)
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Nek približen izračun korekcije za pH ti izdela že program (jaz uporabljam Brewersfriend). Na tak način si že popravim vodo preden noter sploh zamešam slad. Moram rečt, da mi, od kar delam na ta način, kar znese, in do sedaj še nisem naknadno popravljal vode, ker sem vedno ujel tisto okno. Se pa res nisem s tem toliko ukvarjal, da bi npr. hotel nujno 5.2 in bi šel naknadno, ko je slad že v vodi, popravljat iz npr. 5.3. Če mi pade na tistih od 5.2. do 5.5 (ali pa kako točko višje/nižje), je to OK, se ne sekiram.

Večkrat je bilo že napisano, da načeloma vode za sparge ni potrebno popravljati. Če jo želiš, jo pač popraviš že ko jo pripraviš za izpiranje.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.835
3.858
113
Kot so omenili zgoraj če bi rad zadel pravi pH boš prvič malo eksperiementiral in si naredil dobre zabeležke glede dodatkov. Če narediš dobre zapiske boš drugič zade tudi pri single stepu t vse v nulo. Ko imaš pogruntano za en stil piva potem prilagodiš še za ostale.

Sej v osnovi rabiš vedet samo za svetla in temna piva, zelo svetla piva in zelo temna piva so namreč meje območja tvoje korekcije. Vmesna piva potem enostavno prilagodiš po barvi.

Recimo če moraš dat pri svetlih pivih XXml kisine da pade pH na 5.2 (imaš na začetku recimo ph 6.2), pri temnih pivih dobiš pa pH brez korekcije 5.4, moraš pri nekem vmesnem pivu (rdeča/rjava barva) dat pol manj kisline kot za svetlo pivo. Za natančne vrednosti si jasn odelaš zapisek in vidiš kam padeš s porpavi glede na teroijo, potem pa tisto v praksi še dodatno porpaviš. Ko imaš enih 10 serij narejenih veš na pamet kaj rabiš.
 

stricek18

Pripravnik
3. nov 2015
317
4
18
Citat:
Uporabnik HafnerMa pravi:
Nek približen izračun korekcije za pH ti izdela že program (jaz uporabljam Brewersfriend). Na tak način si že popravim vodo preden noter sploh zamešam slad. Moram rečt, da mi, od kar delam na ta način, kar znese, in do sedaj še nisem naknadno popravljal vode, ker sem vedno ujel tisto okno. Se pa res nisem s tem toliko ukvarjal, da bi npr. hotel nujno 5.2 in bi šel naknadno, ko je slad že v vodi, popravljat iz npr. 5.3. Če mi pade na tistih od 5.2. do 5.5 (ali pa kako točko višje/nižje), je to OK, se ne sekiram.

Večkrat je bilo že napisano, da načeloma vode za sparge ni potrebno popravljati. Če jo želiš, jo pač popraviš že ko jo pripraviš za izpiranje.

http://www.brewersfriend.com/mash-chemistry-and-brewing-water-calculator/

Mi lahko malo razložiš tale kalkulator kaj vnesti in kako dobiti količino kisline ki jo je potrebno dodati. Podatke od vode imam nekje :p
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Jaz podatkov o vodi nimam in računam samo na podlagi vpisanega pH vode in grain billa.

V Water Chemistry ne vpišem podatkov (povsod je 0). Potem kliknem na "Mash Chemistry and Brewing Water Calculator" in mi odpre novo okno. Tam uredim "Water Volumes". Pri "Source Water" na dnu vpišem pH vode, ostalo pustim prazno. Pri "Acid Additions" izberem dodatke, s katerimi bom nižal pH (Acid Type) ali pa vpišem količino kislega slada (Acidulated Malt). Nato stisneš "UPDATE CALCULATIONS". Če boš urejal sparge vodo, urediš tudi "Sparge Water Acidification". "Grist Info" ti bo sam potegnil iz recepta, lahko pa ga tudi tukaj spreminjaš. Če spreminjaš, stisneš "UPDATE CALCULATIONS". Če želiš potem nazaj na grain bill iz recepta, stisneš "UPDATE GRIST INFO FROM RECIPE". V "Mash Report" ti bo potem izračunal pričakovani pH.

Jaz sem to zdaj naredil 3x, 2x s citronko in enkrat s kislim sladom, vsakič sem ujel okno, je pa odstopalo za kako točko od predvidene, kar je precej logično, sploh na pomanjkljive podatke glede vode. A vseeno gre in je zame povsem zadovoljivo.
 

stricek18

Pripravnik
3. nov 2015
317
4
18
Hvala za tale izvrpen odgovor in navodila. Vse deluje kot mora edino za sparge water mi vedno pose da dodam 0.0 ml. Mogoce ves zakaj to? Vneseno imam pa cisto na vrhu, skupno kolicino, mash kolicino in sparge kolicino vode. Mogoce mi vse skupaj izracuna kot da pripravljam vso vodo naenkrat
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.244
-8.464
113
Verjetno upošteva tudi vodo, ki je še v sladu in je primerno kisla. Ko zmešaš z novo vodo ph zgleda ne naraste toliko, da bi moral popravljati.
No ugibam.
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Citat:
Uporabnik stricek18 pravi:
Hvala za tale izvrpen odgovor in navodila. Vse deluje kot mora edino za sparge water mi vedno pose da dodam 0.0 ml. Mogoce ves zakaj to? Vneseno imam pa cisto na vrhu, skupno kolicino, mash kolicino in sparge kolicino vode. Mogoce mi vse skupaj izracuna kot da pripravljam vso vodo naenkrat

Probaj tam na vrhu obkljukat "Use different water sources for mash and sparge". Sicer pa sredstva dodajaš sam in to prilagajaš pHju, ki ga spremljaš. Primer: dodaš 100g acidulated, pa daš update, če ni dosti, daš 200g in update, pa znižaš preveč. Potem probaš nekje vmes itd. Če sem razumljiv
smile-1.gif
Vsaj jaz nisem zasledil kako bi pač napisal svoj pH in željeni ciljni pH in bi ti izračunal, koliko česa moraš dodati, da boš zadel ta ciljni pH. Enoto moraš torej sam dodat in potem spremljat izračunan pH.

Pa še to sem ugotovil: če boš npr. kisli slad dodal v grain bill, ti bo pri izračunu pH upošteval samo na 100g (če boš dal npr. 120g ti bo upoštevalo samo 100), 200, 300 itd. Zaokrožuje. Lahko pa ga v grain bill ne dodaš in ga dodaš samo kot sredstvo za uravnavanje pH. Tu pa ne zaokrožuje, a vnašaš samo v enoti kg (moraš pač napisat 0.15, če želiš 150g). Ne vem v čemu je fora, da je tako narejeno. Tudi pH ti nekoliko drugače izračuna, če ga dodaš v grain bill ali pa potem kasneje. Ni pa bistvene razlike.
 
Nazadnje urejeno:

stricek18

Pripravnik
3. nov 2015
317
4
18
Citat:
Uporabnik jest5 pravi:
Verjetno upošteva tudi vodo, ki je še v sladu in je primerno kisla. Ko zmešaš z novo vodo ph zgleda ne naraste toliko, da bi moral popravljati.
No ugibam.

Daj mi samo povej koliko si ti moral dodati v mash kisline? Jaz dobim 4ml za 80% mlecno kislino. Mogoce samo za orientacijo me zanima ce bo ta podatek drzal.