nasvet za začetnika

bluefossil

Pripravnik
22. mar 2016
315
20
18
Zdravo, ali je smiselno med vretjem peno pobrati dol s pivine/sladice ali je bolje, da se jo pusti pri miru? Hvala.
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik bluefossil pravi:
Zdravo, ali je smiselno med vretjem peno pobrati dol s pivine/sladice ali je bolje, da se jo pusti pri miru? Hvala.

Ne tega ne rabiš početi, ker povre, edino če te je strah da ti bo šlo čez pri hot break-u.
Drugače so pa to skoraj 100% beljakovine, pena je sladkega okusa, precej okusno če se ti da dol pobirat
wink-1.gif

Kakšen bodybilder bi najbrš kar "posvetu"
smile-1.gif
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik smarty pravi:
Danes sem testiral mash na 45 min min 92% pilsen + 8% acid malt.
Efektivnost 88% kot ponavadi.
Pred tem sem testiral isti batch na 90min, 60 min in nazadnje na 45min in povsod dobim 88%.
Ker ne delam testa z jodom sem pa testiral tako glede minut...Zanimivo
smile-1.gif

A to je blo brez sparga? Precej visok %

Študije vse pravijo da je v prvih 15-20 mintah večino končano, vendar vse pivovarne še vedno masha-jo dlje, tudi čisto vsakič delajo jodov test...
To je ena od študij:

http://braukaiser.com/documents/Effects_of_mash_parameters_on_attenuation_and_efficiency.pdf
 

smarty

Pripravnik
5. okt 2014
477
0
16
Citat:
Uporabnik kadunnc pravi:
Citat:
Uporabnik smarty pravi:
Danes sem testiral mash na 45 min min 92% pilsen + 8% acid malt.
Efektivnost 88% kot ponavadi.
Pred tem sem testiral isti batch na 90min, 60 min in nazadnje na 45min in povsod dobim 88%.
Ker ne delam testa z jodom sem pa testiral tako glede minut...Zanimivo
smile-1.gif

A to je blo brez sparga? Precej visok %

Študije vse pravijo da je v prvih 15-20 mintah večino končano, vendar vse pivovarne še vedno masha-jo dlje, tudi čisto vsakič delajo jodov test...
To je ena od študij:

http://braukaiser.com/documents/Effects_of_mash_parameters_on_attenuation_and_efficiency.pdf


Z spargom. Ponavadi delam 16/12 litrov da dobim na koncu okoli 22 do 23 litrov za eno 5% pivce.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.860
3.888
113
Citat:
Uporabnik cynicaal pravi:
Hvala za izčrpen odgovor

Na mojem piše 7,5 kW 542 g/h, 30 mbar; na regulatorju pa piše 1,5 kg/h 0,3-16 BAR.

Torej, če bi nabavil regulator 4Kg in samo zamenjal obstoječegal, verjetno nima kaj it narobe?

Sicer stara, ampak večna debata!
grin1.gif


Graf dviga temperature, segrevanje s plinom, gorilec G1 in plinska jeklena (že od prej) v neogrevani garaži (ene 10C). Rdeča pika označuje kdaj sem fliknil jeklenko v škaf z mlačno vodo (hrbički pred tem so pa tresenje jeklenke vsake toliko, ki za silo pomaga):
plin.png


Torej nauk zgodbe, pri nizkih temperaturah je plin v jeklenki podvržen "zmrzovanju" sploh pri polnem pretoku ko se zaradi prehoda faze jeklenka izdatno ohlaja. Izhodni tlak plina (in posledično pretok) se očitno zmanšuje do te mere da znižuje moč gorilca. Tako da pozimi jeklenko hranite na toplem (pred uporabo) če se da, ko/če se pojavijo znaki zmrzovanja (piskanje v regulatorju, slab plamen) jeklenko previdno ogrejte (mlačna voda).
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.302
-8.460
113
Ozeroma če se igraš pri teh temperaturah zunaj, sploh ne bo delalo (ok s polno jeklenko bo, ker je notri tudi nekaj propana).

Po drugi strani pa se lahko te nizke temperature izkoristi za reciklažo plina in skoraj praznih jeklenk, saj je skoraj isti drek, kot da bi pretakal bencin
evil.gif

 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.302
-8.460
113
Zakaj že? Pod nulo je butan lepo tekoč in je isti drek kot če bi pretakal bencin.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.860
3.888
113
Samo moraš računat da je univerzalna "letna" mešanica ponavadi butan-propan, recimo za gospodinjsko jeklenko butan 65% in propan 35% .. kar daje točko vrelišča ponavadi tam med minus 10-15C. Upoštevaj še da pri relativno visokem deležu propana lahko ta vre iz tekoče faze tudi iz mešanice pri še nekoliko nižji temperaturi. Tako da varen nivo je recimo tam pri -20C, kar pri nas ne boš dosegel na prostem!
grin1.gif
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.302
-8.460
113
To velja ob polni jeklenki. V prazni je v 99+% butan, saj se propan zaradi nižjega vrelišča ob uporabi hitreje izloča iz mešanice(sem imel 4dl plina v plastenki zunaj par dni in je bil v njej pri negativni temperaturi podtlak-se pravi praktično sam butan)
Za bonus je pa zadnje par dl plina fejst smrdečih, ker je vrelišče "smradilnega dodatka" pri okoli 5 stopinjah in se le ta koncentrira.

Pa dost o plinu, dejmo o piru
grin1.gif
 

ArcaneWater

Pripravnik
9. dec 2016
115
1
18
Ok danes je 3 tedne od kar je v stekelenici, in zgleda da sem ga nekje biksnil ker imam skoraj nič mehurčkov :D Ko je odvrel sem ga pustil v fermentorju še cca 7-10dni, potem sen nareidl batch priming sladkorja je bilo cca 100g za cca 23 litrov, Kje sem ga vsekal mimo?
 

koloid

Pripravnik
24. sep 2015
226
0
16
Si imel steklenice na toplem, če JA potem potem jih samo malo pretresi in pusti še teden ali dva. Če NE potem jih prestavi na toplo, pretresi in počakaj teden ali dva.
Ena varianta, čeprav malo verjetna, da si premalo zatisnil čepe in je Co2 uhajal mimo.
Lahko da se ti sladkor ni enakomerno porazdelil po celotni količini piva. Naslednjič zlij vročo mešanco voda+sladkor v sod za stekleničenje in čez pretoči pivo, počakaj 10-20minut, da se sladkor enakomerno porazdeli in nato stekleniči.
 

ArcaneWater

Pripravnik
9. dec 2016
115
1
18
Bilo je na toplem recimo cca 18-20 stopinj, batch priming sem naredil tak kot si rekel. Torej najprej sem zavrel dav v drug fermentor sladkor in črez pretočil nato pa sflaširal bom danes malce pretresel vse pa počakal še kakšen teden.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.860
3.888
113
Pri 100g navadnega sladkorja na 23l piva imaš delež CO2ja cca. 2-2.2 vol kar je spodnji minimum za večino piv. Tako da lahko da je normalno ... ker imaš pivo v katerega si dajal zraven ekstrakta še sladkor (če se prav spomnem) pa nimaš najbrž skoraj nič telesa in posledično ni nobene pene.

Tako da najbrž je to to, pivo je tako kot je. Popij pa drugič upoštevaj navodila in popravke, bo gotovo boljše!
zmaga.gif
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Vsi zacetniki ki prvic karbonirate - eno pivo flasirajte v pol litra plasticno flasko, po dveh dneh mora pocasi postati trda.
Tako vsaj hitro vidis da je vse ok...
Drugace pa opazam da vecini odgovarja bolj skarbonirano pivo - ok kaksni BJCP sodniki mi znajo pojambrat da je malo prevec ampak veliki vecini pa ustreza gramcek vec na flaso...
 
Nazadnje urejeno:

veselipivovar

Pripravnik
23. jul 2016
186
0
16
Citat:
Uporabnik kadunnc pravi:
Vsi zacetniki ki prvic karbonirate - eno pivo flasirajte v pol litra plasticno flasko, po dveh dneh mora pocasi postati trda.
Tako vsaj hitro vidis da je vse ok...
Drugace pa opazam da vecini odgovarja bolj skarbonirano pivo - ok kaksni BJCP sodniki mi znajo pojambrat da je malo prevec ampak veliki vecini pa ustreza gramcek vec na flaso...

točno to. sem dal 120g glukoze na 20l (american porter) in sem dobil na ocenjevanju kot napako, da je prekarbonirano. naslednjič dam 110g in ljudje se mi pritožujejo da je preveč flat, da je bilo zadnjič boljše, ko je bilo več.
 
Nazadnje urejeno:

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.957
326
83
Jaz mam rad flat. kekih 1,2-1,4 je lih super :D
Kot sodnih, si pač objektiven glede na jasne smernice
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Od kar delam po teh navodilih je karbonizacija v vseh flaškah enaka in sploh vse bp http://pivopis.si/boljsa-karbonizacija-v-steklenicah/

Dobro, ali je premalo mehurčkov ali ne je odvisno od količine cukra, ampak kar se tiče "ratalo/ni ratalo" je vedno ratalo
smile-1.gif
Vseeno pa jaz vedno točim iz posebne polnilne posode in potem normalno premešam sirup, tako da mi ni treba skrbeti, da bi dvignil usedlino.

Če se držiš teh smernic, uporabiš spletni kalkulator brewersfriend (verjetno so tudi drugi OK) in da se držiš nasvetov Utiševalca (TEMPERATURA PIVA, NA PODLAGI KATEREGA IZRAČUNAŠ KOLIČINO POTREBNEGA SLADKORJA ZA ŽELJENO STOPNJO KARBONIZACIJE, JE NAJVIŠJA TEMPERATURA PIVA, KI GA JE LE-TO DOSEGLO PO KONČANI FERMENTACIJI), mora ratati. Če je tudi po tem pivo res flat, je po mojem moglo it nekje drugje narobe. Tudi 2.0 - 2.2. bi sicer se moralo poznati
smile-1.gif
Kot rečeno...po zgornjem postopku res ne moreš falit, meni je ratalo v 100% primerih. Pa še preprosto je...edino malo je potrebno počakat vmes.