NAS server

blackman

Pripravnik
2. sep 2007
227
10
18
V pisarni imam priključek za net, ki si ga preko switcha deli tudi sosednja pisarna, ki ni moja, torej ima sosed isti IP kot jaz. Lahko potem jaz postavim NAS server in imam dostop od doma?
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.962
812
113
za dostop do NASa bos vpisal IP stevilko + port (recimo 192.168.1.1:36666 - zmislil sem si oboje).
Odprla se ti bo administracija NASa - do katere imas potem dostop preko uporabniskega imena in gesla.
Če tega ne bos delil s sosedom.. in če nimate na switchu zaprte porte.. potem ne vidim razloga zakaj ne bi delal.

še nasvet - username "admin" za admina skenslaj, ker te bodo slej al prej probal pohackat
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.924
4.980
113
S sosednjo firmo si delite enak IP segment? Bravo...
Si doma v pisarni? Če ne, imaš VPN do pisarne? Če ne .. čemu? Kaj bi rad s tem dosegel? Šparal elektriko? Boš imel network share odprt kar v internet?
 

blackman

Pripravnik
2. sep 2007
227
10
18
Sem najemnik v neki poslovni stavbi in v tej pisarni in je tako rešeno...switch je v moji pisarni, tist čist simpl za 10 eur z 8 porti.... in en port gre k sosedu na brezžični ruter, preko katerega ima on net...
V pisarni imam kišto in prenosnik, rad bi imel datoteke na enem mestu dostop iz obeh računalnikov, poleg tega pa še za občasno delo od doma...
Dobr opcija je da si postavim NAS server doma, ok tisti 1 uer elektrike me ne moti, samo ne vem če bi potem iz pisarne lahko delal na tem serverju... delam tudi Acad zadeve, risbe... bi to sploh šlo na ta način? Bi zadeva 'štekala'..? Povezava iz pisarne je 50 mega dl, 25 mega ul, ping 4 ms
 
Nazadnje urejeno:

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.924
4.980
113
Seveda bi šlo, na ruterju nastaviš port forwarding, in iz zunanjega IP-ja dostopaš do NASa. Ampak to je varnostno zelo kritično. Jaz bi za take stvari raje potem uporabljal OneDrive ali ostale (pač) plačljive zunanje shrambe.
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.962
812
113
Sem najemnik v neki poslovni stavbi in v tej pisarni in je tako rešeno...switch je v moji pisarni, tist čist simpl za 10 eur z 8 porti.... in en port gre k sosedu na brezžični ruter, preko katerega ima on net...
V pisarni imam kišto in prenosnik, rad bi imel datoteke na enem mestu dostop iz obeh računalnikov, poleg tega pa še za občasno delo od doma...
Dobr opcija je da si postavim NAS server doma, ok tisti 1 uer elektrike me ne moti, samo ne vem če bi potem iz pisarne lahko delal na tem serverju... delam tudi Acad zadeve, risbe... bi to sploh šlo na ta način? Bi zadeva 'štekala'..? Povezava iz pisarne je 50 mega dl, 25 mega ul, ping 4 ms
ce bos postavljal NAS doma - predlagam, da si uredis se fixni IP doma.
ne vem s koliko podatki operiraš - ampak mogoče zna biti ceneje najem kakšne cloud rešitve, kot pa nakup NASa (in dobrih diskov). Google one te pride od 2€ naprej - pa verjamem, da so tudi alternativni ponudniki.

Če imaš podatkov veliko (po velikosti) - razmisli še kje več delaš - v pisarni ali doma (in si tam postavi NAS).. da se ne bos "postaral" med čakanjem, da se ti fajli prenesejo (nic nisi napisal hitrost neta doma).
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Najbolj varno je, da na NASu postaviš VPN strežnik (večina jih to mislim da podpira) in potem navzven odpreš _SAMO_ porte za VPN. Vse kar delaš oddaljeno potem delaš preko VPN-ja.

Pa soseda obvezno loči na drug omrežni segment, ker trenutno ti lahko brez težav "šari" po tvojem omrežju.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Uh, še doma nočeš met glih deljene mreže z neznanimi ljudmi, ne pa v neki pisarni.... Jaz bi najprej to zrihtal (lasten router/firewall in switch z ustrezno konfiguracijo), pa če se le da, se zmeniš, da dobiš svoj public IP tudi, če si delite priključek (sicer bo malo težje uredit oddaljen dostop do te lokacije oziroma se boš moral povezaovat v drugo smer).

Kar se tiče remote dela, je pa vse odvisno od količine podatkov, ki se prenešajo, in občutljivosti na zakasnitev. Teoretično je lahko NAS kjerkoli, samo dovolj hitro linijo rabiš, seveda je pa najbol optimalno, da je tam, kjer ga največ uporabljaš. Za oddaljen dostop vsakakor uporabi VPN. V vsakem primeru pa je dobra ideja tudi offsite backup (z raznimi cloud backup reštivami to tako ali tako ni več tak problem oziroma tako drago).
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Najbolj varno je, da na NASu postaviš VPN strežnik (večina jih to mislim da podpira) in potem navzven odpreš _SAMO_ porte za VPN. Vse kar delaš oddaljeno potem delaš preko VPN-ja.

Pa soseda obvezno loči na drug omrežni segment, ker trenutno ti lahko brez težav "šari" po tvojem omrežju.
Na switchu za 10€ bo to bolj težko napravil. :fredi: Pa spet človeku, ki očitno nima kaj veliko pojma, ponujate neke profesionalne rešitve. Za take je pač najbolj enostavna in najbolj varna kaka cloud rešitev, Dropbox, Google drive, One drive.
 
  • Všeč mi je
Reactions: brane_new

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Sej nihče ne pravi, da mora to delat s switchem za 10€. Rešitev je, da pač plačaš nekomu, ki ve kaj dela. Tako kot plačaš zobarju, da ti zobe porihta, keramičarju, da ti keramiko položi, in avtomehaniku, da ti avto poservisira. Ne rabit vsak vsega znat, zato pa imamo različne poklice ane. Pa tudi s Hofer orodjem se ponavadi ne greš glih profi uporabe ane.

In tudi če bo uporabljal cloud rešitev za shranjevanje podatkov, je še vedno pametno, da si porihta interno mrežo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ncnifrej

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Poglej njegov originalni post.
Ja, gledam?

Torej v nekem poslovnem okolju ima že sedaj precej po domače (ne)urejeno interno mrežo in sedaj bi priklopil še NAS z možnostjo dostopa od doma.
Ne glede na to, ali bo na koncu priklopil NAS ali ne, smo priporočali, da si uredi mrežo, tako kot se zagre. Če bo v mrežo dodajal še karkoli drugaga, pa sploh. Kaj te tu moti?

V pisarni imam priključek za net, ki si ga preko switcha deli tudi sosednja pisarna, ki ni moja, torej ima sosed isti IP kot jaz. Lahko potem jaz postavim NAS server in imam dostop od doma?
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Tisti switch lahko obdrži, ampak med svojim omrežjem in switchem naj doda še vsaj en poceni router. Mogoče ga že ima za wireless pa je samo narobe vse skupaj priklopljeno...
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.962
812
113
no sej ce ima s sosednjo pisarno deljen internet - potem predvidevam, da živijo v neki simbiozi. in si ne "nagajajo"...torej win win za obe pisarni..

Mogoče pa vseeno zdej k bos postavljal NAS poiščeš "keramičarja", ki se na to spozna - in ti nastavi tvoj NAS + sosedom pogleda njihov WIFI.. K konc koncev do NASa ti lahko pridejo al od zunaj, al iz sosednje WIFI pisarne.. pa konc koncev tudi preko tebe od doma - upam, da ne klikas glih vsega po vrsti.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
K konc koncev do NASa ti lahko pridejo al od zunaj, al iz sosednje WIFI pisarne.. pa konc koncev tudi preko tebe od doma - upam, da ne klikas glih vsega po vrsti.

Ne vem če ravno poznaš poanto "firewalla", ki ga premore tudi vsak poceni router... Po tvoji logiki lahko kdorkoli vdere kamorkoli :zavijazocmi:

no sej ce ima s sosednjo pisarno deljen internet - potem predvidevam, da živijo v neki simbiozi. in si ne "nagajajo"...torej win win za obe pisarni..

Dokler "sosed" ne klikne priponke v mailu z virusom, ki se širi po lokalnem omrežju...
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Ja, gledam?

Torej v nekem poslovnem okolju ima že sedaj precej po domače (ne)urejeno interno mrežo in sedaj bi priklopil še NAS z možnostjo dostopa od doma.
Ne glede na to, ali bo na koncu priklopil NAS ali ne, smo priporočali, da si uredi mrežo, tako kot se zagre. Če bo v mrežo dodajal še karkoli drugaga, pa sploh. Kaj te tu moti?
Moti me samo to, da se človeku, ki o mreži nima kaj veliko pojma, NAS-a enostavno ne odsvetuje in se mu raje priporoči kako oblačno storitev, ker naj bi ta NAS očitno potreboval samo za izmenjavo dokumentov med domom in službo.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
MrDraco mu je to napisal takoj, ko je razložil, kaj sploh rabi. Ampak interno mrežo je še vedno pametno porihtat.

Glede na to, da je izpostavil tudi neke acad projekte in pomisleke glede "štekanja", bo pa treba razjasnit, ali gre res samo za izmenjavo nekih končnih fajlov (tu nima kaj štekat, vprašanje samo koliko časa bo trajalo kopiranje), ali je mišljeno tudi delo direktno na projektu iz neke deljene shrambe, kar zna bit malo bolj zahtevno.

Če je ideja, da rabiš samo nekam odloži datoteke, vsekakor oblačna shramba. Google Drive dobiš preko gapps unlimited za cca. 10€ na mesec (uporabljam tudi sam za backup domačega NASa in arhiv določenih stvari) in za razliko od kakšnega dropboxa zadeva tudi leti (na giga liniji lahko praktično na polno prenašaš, menda gre tudi hitreje). Vsekakor pa jaz nekih pomembnih datotek ne bi imel samo na enem koncu. Kvečemu lokalni NAS (ali pa vsaj ena mašina, kjer imaš vse gor) + Cloud ali pa 2 različna clouda.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.873
5.143
113
Poglej za wd my cloud. Maš priklopljen kjer hočeš in deluje kot lastni oblak. Preprosta nastavitev in uporaba za totalnega nepoznavalca