Domače omežje , Telekom ruter + nov ruter

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.113
2.469
113
Prešprical si uro. Ne glede na to ali je DHCP aktiven ali ne, dokler je na Innboxu postavljena PPPoE seja se bo obnašal kot router. Kot že omenjeno pa lahko na Asusu vklopiš PPPoE in boš pač imel 2 zunanja IPja.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
Ja če boš na asusu na PPPoE bo dobil svoj ip. Tudi ločeno bo od NEOtov, če ti to ni neka ovira.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Da javim rezultate: imam občutek, da ne dela nič kaj boljše (kot ste mi rekli)... ;) Pač probat ni greh... ;)

Torej še vedno se nam na prenosnih napravah (telefoni, tablica, laptop) nekak niha povezava - npr.: klikneš neko stran in se ne odpre in takoj zatem refresh-aš in se stran odpre v trenutku.. In včasih klikneš na kako stran in nekaj čaka in čaka, potem pa jo v momentu naloži... In to kljub temu, da smo na optičnem omrežju...

Ve kdo, če ima telekom kakšne boljše routerje kot ta beli Innbox? Ker imam občutek, da ga ta router nekaj serje...
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
ne še.. Kaj to samo na Asusu vklopim, ker se mi zdi, da je nekdo nekje napisal, da potem rabim 2 IP naslova od Telekoma? Torej vse pustim enako vklopljeno (na Asus na WAN) in samo preklopim na PPPoE?
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.113
2.469
113
Sedaj ne vem iz glave kako je pri telekomu. Če se ti PPPoE ne bo povezal poskusi za tisti čas prekiniti PPPoE na modemu. Na Asusu preklopiš na PPPoE in vpišeš podatke za povezavo na internet. Potem gre povezava mimo usmerjevalnega dela Innboxa.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.835
2.089
113
Da javim rezultate: imam občutek, da ne dela nič kaj boljše (kot ste mi rekli)... ;) Pač probat ni greh... ;)

Torej še vedno se nam na prenosnih napravah (telefoni, tablica, laptop) nekak niha povezava - npr.: klikneš neko stran in se ne odpre in takoj zatem refresh-aš in se stran odpre v trenutku.. In včasih klikneš na kako stran in nekaj čaka in čaka, potem pa jo v momentu naloži... In to kljub temu, da smo na optičnem omrežju...

Ve kdo, če ima telekom kakšne boljše routerje kot ta beli Innbox? Ker imam občutek, da ga ta router nekaj serje...

Ker možno je, da sploh ni wifi kriv. Pri spletnih straneh je zelo odvisno tudi od strežnikov na drugi strani, povezave od njih in do njih. Odpiranje spletnih strani je na 10Mbps liniji skoraj enako hitro kot na 1Gbps. Včasih so pa tudi pričakovanja enostavno previsoka.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
damirj , to razumem, ampak po prehodu iz telekom LTE omrežja (Neo Brezžični - njihov 4G router FritzBox) na optično omrežje Rune in operater Telekom na tem routerju smo vsi v družini opazili te težave, ki jih preko prejšnje povezave ni bilo - vse je delalo vredu... Sedaj na optiki pa se te težave opazno zaznajo, ko bi naj še boljše delalo kot preko 4G...
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Danes sem dal Asus na PPPoE, kot prikazuje slika:
asus_router_PPPoE.png


Je to - to? Ko sem vnesel napačno geslo, ni bilo interneta, po vnesenem pravem geslu pa dela internet.. So ostale nastavitve vredu ali moram še kaj obkljukat ali ugasnit?

In če sem vas prav razumel, imata sedaj vsak router svoj zunanji IP naslov.. To drži? Moram preverit?
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Bi še kaj pohitril, če bi uporabil hitre DNS: 1.1.1.1 in 8.8.8.8? Ali to nima veze?
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.113
2.469
113
Ne, najhitrejši so načeloma operaterjevi, ker so prvi v liniji. Razen če rabiš dostop do blokiranih strani, potem uporabiš druge.
 

Clancy

Majstr
20. avg 2007
788
353
63
Obujam temo, ker sem se danes spravil rihtat wifi, ker preko Telekomovega InnboxV80 dela bolj slabo...

Vglavnem, na telekomov InnboxV80 sem na port 3 povezal router Asus RT-AC58U V3 preko WAN porta. Na InnboxV80 sem potem izklopil wifi in ga omogočil na Asus routerju in sedaj imam wifi preko Asus. Na Innbox imam sedaj povezan NEO box (preko LAN4) in Asus router (preko LAN3). Innbox uporablja IP: 192.168.1.x (in nanj se ne bo povezoval nihče drug kot NEO box in Asus router), Asus pa 192.168.50.x (na katerega se bodo povezovale vse naprave preko WIFI)... Želel bi si, da Innbox samo omogoča internet (Video signal) NEO boxu in "čimhitreje" (brez kake pameti) zagotavlja internet Asus routerju.

Zanimajo me naslednje stvari:
1. Ali bi naj bila vredu takšna "postavitev"? Zaenkrat deluje vse vredu.. ;)
2. Ali na Innbox onemogočim DHCP ali nima veze? Ker je Asus v svojem omrežju in tako mora imeti DHCP vklopljen?
3. Na Innbox so vsi porti nastavljeni na "Trunk", kot prikazuje naslednja slika:
Poglej priponko 62933
Ali nastavim LAN3 na "Internet" in LAN4 na "video" ali nima veze in pustim tako?
4. Asus omogoča 2.4ghz in 5ghz wifi. Ker ne rabim 5ghz in ker bi si želel čimvečji doseg wifi, je smiselno izklopit 5ghz? Zaenkrat sem ga, ampak zanima me, če izklop 5ghz poveča doseg 2.4ghz wifi ali zmanjša ali načeloma nima veze?
5. Če ima kdo boljšo konfiguracijo, naj prosim napiše.. ;)

In hvala lepa za morebitne odgovore že vnaprej..;)

Jaz sem na Telekomovem InnboxV80 pustil WiFi prižgan, da pokriva tisto sobo, v kateri je in sobo zraven nje. Za pokrivanje ostalega dela hiše, pa sem preko kabla, na drugi strani hiše v mansardi, priklopil gor dostopno točko Tp-Link EAP245 zmontirano na strop. Ime omrežja in geslo sta ista. Telefon med omrežjema preklaplja neopazno. Sedaj imam pokrito vso hišo in še dvorišče. Pri obeh imam vklopljen 5Ghz in 2,4Ghz. Še robotska kosilnica, ki je na vrtu za hišo ima neprekinjeno povezavo. Prej ni šans.
Po nevem koliko letih eksperimentiranja in menjavaja routerjev lahko rečem, daje to zdaj kot mora biti.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.835
2.089
113
Ne, najhitrejši so načeloma operaterjevi, ker so prvi v liniji. Razen če rabiš dostop do blokiranih strani, potem uporabiš druge.
No to ni nujno res. Najhitrejši je po hopih, sam reply DNSa pa ne nujno. Cloudflareov 1.1.1.1 je OK, Googleov 8.8.8.8 (8.8.4.4) pa te lahko tudi nahecata, ker imata request limite, ki jih doma z domačo uporabo verjetno ne dosežeš, ampak dobro je vedeti.