Domače omežje , Telekom ruter + nov ruter

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.315
1.339
113
Vprašam tukaj, če je tole že kdo delal predno si začnem razbijati glavo.

Torej doma imam Telekomovo optiko. Sedaj je wifi in ostali net speljan direktno preko Telekomovega ruterja, ki smo ga dobili zraven INbox al nekaj takega. V tega je potem s kablom na WAN port povezan NEO komunikator in na 1-4 računalniki in druge naprave. WIFI preko tega original ruterja je zadnje čase začel delati izredno slabo, zato sem si sposodil ASUS TUF-AX5400, da vidim če bo WIFI delal kaj bolje. Ustavi se pri povezovanju in konfiguraciji tega ASusa in starega Telekom ruterja. Dolgo je tega kar smo take finte nastavljali v moji stari službi.

Torej a dam Asusa v Telekom na port 1 ali v WAN. Če v WAN kam naj potem priklopim NEO komunikator, da bo vse normalno delalo? To me za začetek zanima, da lahko začnem nastavljati :)
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
Če te moti samo wifi, potem Asusa nastavi kot wifi access point in potem ga boš priklopil na inbox v LAN. Pri Asusu pa poglej, ali v AP konfiguraciji moraš dat kabel v WAN ali LAN.
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.348
379
83
Če te moti samo wifi, potem Asusa nastavi kot wifi access point in potem ga boš priklopil na inbox v LAN. Pri Asusu pa poglej, ali v AP konfiguraciji moraš dat kabel v WAN ali LAN.
ce me spomin ne vara, mora biti asus povezan na wlan port, na inboxu pa mora biti kabel seveda v enem izmed lan portov.

naslednji korak, sploh ce sta stari in novi router fizicno skupaj, je izklop wifi omrezja na starem. Ne zelis en kup omrezij, ki se prekrivajo med seboj na istem frekvencnem spektru. Ce sta bolj oddaljena, lahko kombiniras in ohranis wifi na obeh, da dosezes boljse pokritje prostorov.

Alternativna moznost, imo priporocljiva, pa je, da postavis inbox v t.i. bridge mode. S tem izklopis router funkcijo na inboxu, to pa prvzame asus, ki je verjetno na tem podrocju precej boljsi. To storis s klicem na telekom, poves kaj bi rad in ti bodo inboxa ustrezno nastavili, nacin delovanja asusa pa spremenis iz access point (AP) v wireless router. Glede neo boxa je najlazje, da ostane povezan z inboxom (za priklop preko asusa je potrebno nekaj vec dela in rocnega konfiguriranja)
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
Samo, če ga bo dal v bridge mu nebojo več boxi delali (če se ne motim)...
Jaz mam boxe na original routeru z izkloplenim, wifi. Vse ostalo komunikacijo pa ureja Asusa povezan na Wan z PPPoE.
Inbox dobi svoj ip in Asus dobi svojega od Telekoma.
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.348
379
83
Ne vem, ker telekoma in njihove opreme ne poznam.

Zagotovo box lahko uporabljas, vprasanje je samo, kaj (ce sploh) moras dodatno nastavit.

Recimo sam imam telemachov modem na kablu, postavljen v bridge mode, in njihov hibridni box (coax za live sliko, ethernet za smart stvari) dela preko mojega asusa. Ker ne potrebuje posebej taganega vlana, ampak mu je dovolj obicajna internet povezava.

Ne dolgo tega sem urejal bridge mode pri narocniku T2. Tam smo na modemu ohranili prvi lan port kot iptv (nanj je ostal povezan box), drugi port je bridgan (nanj je povezan router asus).

Tudi ce bi recimo potreboval poseben vlan za iptv, ti boljsi routerji omogocajo definiranje vlana, da lahko box povezes direktno na router. Recimo pri asusu to storis v zavihku IPTV.
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.348
379
83
Screenshot_20221203-155612__01.jpg
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Če ga daš na router boš mel sliko ne pa vsega ostalega kaj dobiva preko "interneta" torej program in te stvari. Vsaj včasih je bilo tak. Lahko da so kaj spremenili, ker sem nazadnje 2 leti nazaj toplo vodo odkrival (kot mnogo drugih) in na Asusu tega nisi mogo nastavit v delujoče stanje.
Ravno obratno. Slika v živo gre preko multicasta na ločenem tagiranem VLANu, ki ga z originalnim FWjem ne moreš nastavit na večin teh jajčk za domačo uporabo (se pa da z alterntivnimi FWji ala OpenWRT). Vse kar gre preko “interneta”, je na netagiranem data VLANu in za ta del je praktično vseeno kam priklopiš.

Opcija je bodisi da
- box ostane priklopljen na Telekomovo opremo (s tem, da mora v tem primeru ostati njihova oprema tudi v vlogi routerja, ali pa se moraš odpovedat IPv6, zato da lahko Telekomov router vzpostavi svoj PPPoE session in tvoj router svojega)
- uporabiš opremo, ki se jo da pravilno nastavit (npr. kak mikrotik ali pa poljuben managaged switch za routerjem, pa potem posebaj pripelješ gor tvojo interno mrežo ter IPTV VLAN). Če se res potrudiš, se lahko tudi v celoti znebiš njihove opreme, ampak to je že malce bolj komplicirano (sploh na GPONu rabiš svoj GPON ONT SFP, ki mu nastaviš pravo serijsko in MAC, pa še to ne deluje ravno vsak, pa potem seveda naprej še VLANe…)
- se igraš z alternativnim FWjem ala OpenWRT na teh Asusih/TP-Linkih/itd
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
ali pa preprosto na telekomovem modemu laufaš boxe in ne kompliciraš.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Heh, tudi nam pred kratkim priklopili Telekom optiko na Rune omrežju in tudi sam imam občutek, da ta telekomov "Innbox" router včasih malce zajebava... Sicer imam vse naprave povezane preko wifi, ampak npr.: med brskanjem na laptopu kar včasih "zmanjka" povezave, tudi na tablici podobno...

Sam sem imel v mislih, da bi na Innbox popolnoma izklopil wifi in nanj žično povezal nek router (imam že doma enega Asusa od firme, ki sem ga uporabljal v časih covida). In potem na tem Asus routerju naštimal wifi. Tako bi na Innbox bil povezan samo Neo box in ta nov router... Je mogoče, da bo deloval internet preko wifi kaj boljše?

ribicija , ti wifi dela kaj boljše sedaj, ko si priklopil drug router? Javi, ko boš zrihtal.. ;)
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.315
1.339
113
Nisem še postavil v končno verzijo, tako da imam trenutno wifi na novem ruterju, kable na Inboxu od Telekoma. WIFI na novem ruterju je sedaj po celem stanovanju, če je bil prej v najbolj oddaljeni sobi 1 Mbs je sedaj 25 Mbs, na laptopu sem imel prej do 35Mbs, sedaj pa imam kot je pričakovati okrog 200 Mbs :) WIFI omrežje je stabilno, kar prej ni bilo, ker se je v eno dogajalo, da je userje dol metalo.
V naslednjih dveh tednih bom uredil do konca, ker me je sedaj malo ustavila najbolj popularna bolezen zadnjih let.
 
  • Všeč mi je
Reactions: raners

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Obujam temo, ker sem se danes spravil rihtat wifi, ker preko Telekomovega InnboxV80 dela bolj slabo...

Vglavnem, na telekomov InnboxV80 sem na port 3 povezal router Asus RT-AC58U V3 preko WAN porta. Na InnboxV80 sem potem izklopil wifi in ga omogočil na Asus routerju in sedaj imam wifi preko Asus. Na Innbox imam sedaj povezan NEO box (preko LAN4) in Asus router (preko LAN3). Innbox uporablja IP: 192.168.1.x (in nanj se ne bo povezoval nihče drug kot NEO box in Asus router), Asus pa 192.168.50.x (na katerega se bodo povezovale vse naprave preko WIFI)... Želel bi si, da Innbox samo omogoča internet (Video signal) NEO boxu in "čimhitreje" (brez kake pameti) zagotavlja internet Asus routerju.

Zanimajo me naslednje stvari:
1. Ali bi naj bila vredu takšna "postavitev"? Zaenkrat deluje vse vredu.. ;)
2. Ali na Innbox onemogočim DHCP ali nima veze? Ker je Asus v svojem omrežju in tako mora imeti DHCP vklopljen?
3. Na Innbox so vsi porti nastavljeni na "Trunk", kot prikazuje naslednja slika:
1674328409586.png

Ali nastavim LAN3 na "Internet" in LAN4 na "video" ali nima veze in pustim tako?
4. Asus omogoča 2.4ghz in 5ghz wifi. Ker ne rabim 5ghz in ker bi si želel čimvečji doseg wifi, je smiselno izklopit 5ghz? Zaenkrat sem ga, ampak zanima me, če izklop 5ghz poveča doseg 2.4ghz wifi ali zmanjša ali načeloma nima veze?
5. Če ima kdo boljšo konfiguracijo, naj prosim napiše.. ;)

In hvala lepa za morebitne odgovore že vnaprej..;)
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.113
2.469
113
To kar si naredil je dvojni NAT. Sicer dela ampak ni ravno priporočljivo, ker moraš potem delati preusmeritve portov na obeh napravah, obenem pa si še zmeraj omejen z zmogljivostjo Innboxa, če vzpostavljaš veliko povezav (torrent). Če boš priklopil NEO box na Asusa, in dal Innbox v bridge, pa ti TV ne do delal, ker nekako še zmeraj nismo našli pametnega načina kako spraviti VLAN3999 čez vse te usmerjevalnike. Gre pa brez večjih težav na Mikrotiku.

Če boš na Innboxu onemogočil DHCP v taki konfiguraciji, ti na Asusu ne bo delal internet in na NEO vse kar rabi internetno povezavo.

Porte pustiš tako kot je.

Doseg ostane popolnoma enak, tudi če izklopiš 5 Ghz. Kvečjemu imaš slabše hitrosti prenosa, ker 2.4 Ghz pač omogoča manjše hitrosti, ima pa večji doseg.

Boljša konfiguracija je modem v bridge in, da vse dela tvoj router ampak kot sem že napisal, mislim, da čez asusa VLAN3999 ne boš spravil, rabiš nekaj z boljši podporo za VLANe.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
Asusu reči naj preko PPPoE vzpostavi povezavo v svet.
Greš v WAN nastavitve in daš WAN Connection type na PPPoE.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Daniel , očitno se spoznaš na te zadeve... ;) Bom te še malo zagnjavil... :D

Osebno sem mislil, da je problem Innbox ravno ta, da je preveč naprav povezanih preko wifi in da ima problem z routanjem.. Sedaj Innbox samo dodeli IP Asusu in potem Asus dela vso routanje.. Ali ni tako?

In če bi na Innbox disable-al DHCP, ali ni tako, da bi samo moral dodelit 2 fiksna IP: za Neo box in za Asus router?

luka51 : kaj misliš, da bo bolje delalo, če rečem Asusu, naj vzpostavi povezavo preko PPPoE?

In hvala lepa obema za pomoč.. ;)
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.113
2.469
113
Asus ti dela routanje, Innbox za njim pa še enkrat, ker, kot sem že omenil imaš dvojni NAT. Innbox se obnaša kot router in Asus za njim enako.

Če boš na Innbox onemogočil DHCP Asus ne bo dobil IPja na WAN vmesniku, NEO pa ne na LAN, posledično ne bo delal internet. Če nastaviš fiksni IP pa imaš praktično isto konfiguracijo kot jo imaš sedaj ampak pač ročno nastavljeno.

Opcija, kot je omenil luka51 je sicer, da na Asusu vzpostaviš PPPoE povezavo na WAN (mislim, da Telekom še zmeraj ima dva dinamična IPja), kar bo potem pošiljalo podatke direktno skozi Innbox, boš pa imel na Innboxu še zmeraj ločeno omrežje (drug zunanji IP naslov) za Neo, sicer ti TV ne bo delal in ob tem bo NEO v povsem ločenem omrežju (sicer je že sedaj).
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Še zdaj ne razumem, zakaj bi Innbox delal routanje še enkrat? Prej je Innbox dodeljeval IP številke napravam in je moral skrbet za routanje.. Sedaj pa da samo 1 IP naslov Asusu in ves Asus promet gre samo skozi Innbox.. Ali ni tako? In sedaj Asus skrbi za IP številke vseh naprav in za routanje... Ni tako?

In glede DHCP na Innbox - ali ni tako, da če bi fiksiral IP naslov na Asusu in Neo boxu, potem bi lahko DHCP izklopil na Innbox? Ker osnovna funkcija DHCP je, da dodeljuje IP naslove napravam... In če jih fiksiraš, potem ne rabiš več DHCP...

Je pa možno, da sem kako uro pešprical, ko smo se o tem učili.... ;) :D :) :p
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.113
2.469
113
Ker je nastavljen kot router. In če je nekaj nastavljeno kot router potem so aktivne vse funkcije, torej tudi požarni zid, port forrwarding itn.

Če boš na njem izklopil PPPoE povezavo in DHCP pa ne bo več router ampak bo samo še bridge, vendar boš v tem primeru izgubil internet na NEO boxu.

Ravno iz tega razloga se, če se že daje dodatne routerje za modem, kupi takega, (za primer Telekoma), ki ve delati z VLANi in potem lahko BOX normalno priklopiš tudi na svoj router in bo delal, Innbox pa se pusti v bridge načinu.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Daniel, sem še urejal moj prejšnji prispevek, ko si že ti objavil tvojega.. Lahko še ti tvoj odgovor prosim urediš na novo glede na moj dopis? ;)