Najemnine in naše plače, katastrofa, obup

Ares

kamikaza
19. jul 2007
4.622
0
36
Citat:
Uporabnik mosseero pravi:
V Ljubljani stanovanja ni nič težko prodat za pameten denar. Težko je prodati samo neko 50 let staro razpadlo reč, ki jo lastniki cenijo, kot bi bila nova. Vse ostalo se proda zelo hitro.

ti dejansko misliš, da trg obvladuje nekaj posameznikov ki zanalašč nažigajo cene in s tem 'prisilijo' tudi fizične osebe da dvignejo cene?
confused-1.gif

vsak posameznik ima pravico postavit ceno tako kot mu paše. Če je cena zate absurdna, to še ne pomeni da bi tega prodajalca moral obdavčit. Trg deluje po načelu ponudbe in povpraševanja. Dokler bo folk kupoval nova stanovanja za take cene kot so danes, do takrat bodo cene šle navzgor. Če ti hočeš it na svoje, boš si to izbiro pač moral sfinancirati. Ne krivi sedaj trga (in ljudi ki imajo več stanovanj pa jih ne prodajajo), ker ti ne moreš kupiti stanovanja za 10.000€ (ne, nisem pozabil kakšne ničle).
 

Resolver

Fizikalc
18. jun 2008
1.836
0
36
Citat:
Uporabnik Ares pravi:
Citat:
Uporabnik mosseero pravi:
V Ljubljani stanovanja ni nič težko prodat za pameten denar. Težko je prodati samo neko 50 let staro razpadlo reč, ki jo lastniki cenijo, kot bi bila nova. Vse ostalo se proda zelo hitro.

ti dejansko misliš, da trg obvladuje nekaj posameznikov ki zanalašč nažigajo cene in s tem 'prisilijo' tudi fizične osebe da dvignejo cene?
confused-1.gif

vsak posameznik ima pravico postavit ceno tako kot mu paše. Če je cena zate absurdna, to še ne pomeni da bi tega prodajalca moral obdavčit. Trg deluje po načelu ponudbe in povpraševanja. Dokler bo folk kupoval nova stanovanja za take cene kot so danes, do takrat bodo cene šle navzgor. Če ti hočeš it na svoje, boš si to izbiro pač moral sfinancirati. Ne krivi sedaj trga (in ljudi ki imajo več stanovanj pa jih ne prodajajo), ker ti ne moreš kupiti stanovanja za 10.000€ (ne, nisem pozabil kakšne ničle).

Folk kar nekaj sanja. In potem vedno pride ven z briljantnimi idejami o davkih. Kar tako, dajmo! Jaz ne vem koliko mora bit človek
crazy1.gif
. Prej ali slej bo on prišel na mesto, ko bo lastnik stanovanja. Potem bo pa jokcal: ukinit davke, svinjarija, ne mormo živet, preveč smo obdavčeni, država požrešna, nazadujemo!

Včasih se sprašujem, če ne bi bilo dobro vpeljat davka na možgane, ki se jih ne uporablja.
10.gif
 

ThorZEN

Fizikalc
18. avg 2007
2.303
32
48
Kot da bo v tem primeru problem kakega člana družine prepisati na tisto prazno stanovanje. Potem pa bodo uvedli še inšpekcijo, ki preverja ali tam res kdo stanuje?

Morda še senzorje na vrata, da se preverja, kolikokrat so bila povprečno na dan odprta. Če manj od 30x na mesec -> davek +50%. Kako že rečemo taki državi?
smile-1.gif
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.350
379
83
Mislim, da pozabljate na osnovni razlog, zakaj davek na nepremičnine:

ne gre se toliko za luksuz - pač štiri stene rabiš, pa naj bo to garsonjera, bajta ali vila z bazenom. Bolj je težava v tem, da so stanovanja in zemljišča OMEJENA dobrina. Audija A4 lahko kupiš vsak mesec enega in ne bo jih zmanjkalo (sicer bo problem, kje parkirat, ampak pustimo to). Lahko se voziš z njimi, jih imaš samo parkiane pred bajto ali pa predeluješ v staro železo. S tem ostali vozniki ne bodo prikrajšani, kar se njih tiče je ponudba Audijev neomejena.

Pri stanovanjih pa ni tako. Dejstvo je, da jih primanjkuje. Drugo dejstvo je, da je precej stanovanj praznih. In država mora to nesorazmerje odpravit. Ne želim pa se spuščat v to, kakšen je pravi ali nepravi način.

Lastniki nepremičnin, ki vpijejo "da so si trgali od ust, da so kupil stanovanje / bajto, banda komunistična pa jim bo to sedaj še X-tič obdavčila" naj se spomnijo, da zazidljivih zemljišč ni neomejeno. Če niso sposobni z njimi gospodariti (jih plasirati na trg - omogočiti bivanje oz. opravljanje neke dejavnosti) naj jih pač prepustijo drugim. To velja predvsem za prazne objekte, kjer se dela gospodarska škoda. Če je pravi način preko obdavčitve, naj bo pač tako. Za objekte, kjer lastniki živijo, pa tudi ni verjetno, da bi njihova obdavčitev prinesla kakšna huda finančna bremena. Če se prav spomnim so dejali, da bo nekje ranga nadomestila za uporabo stavbenega zemljišča?

B.
 

Resolver

Fizikalc
18. jun 2008
1.836
0
36
Citat:
Uporabnik blazko pravi:
Mislim, da pozabljate na osnovni razlog, zakaj davek na nepremičnine:

ne gre se toliko za luksuz - pač štiri stene rabiš, pa naj bo to garsonjera, bajta ali vila z bazenom. Bolj je težava v tem, da so stanovanja in zemljišča OMEJENA dobrina. Audija A4 lahko kupiš vsak mesec enega in ne bo jih zmanjkalo (sicer bo problem, kje parkirat, ampak pustimo to). Lahko se voziš z njimi, jih imaš samo parkiane pred bajto ali pa predeluješ v staro železo. S tem ostali vozniki ne bodo prikrajšani, kar se njih tiče je ponudba Audijev neomejena.

Pri stanovanjih pa ni tako. Dejstvo je, da jih primanjkuje. Drugo dejstvo je, da je precej stanovanj praznih. In država mora to nesorazmerje odpravit. Ne želim pa se spuščat v to, kakšen je pravi ali nepravi način.

Lastniki nepremičnin, ki vpijejo "da so si trgali od ust, da so kupil stanovanje / bajto, banda komunistična pa jim bo to sedaj še X-tič obdavčila" naj se spomnijo, da zazidljivih zemljišč ni neomejeno. Če niso sposobni z njimi gospodariti (jih plasirati na trg - omogočiti bivanje oz. opravljanje neke dejavnosti) naj jih pač prepustijo drugim. To velja predvsem za prazne objekte, kjer se dela gospodarska škoda. Če je pravi način preko obdavčitve, naj bo pač tako. Za objekte, kjer lastniki živijo, pa tudi ni verjetno, da bi njihova obdavčitev prinesla kakšna huda finančna bremena. Če se prav spomnim so dejali, da bo nekje ranga nadomestila za uporabo stavbenega zemljišča?

B.

Če ni nepremičnine, kakršno bi rad, si vsak lahko zgradi svojo. Kaj te omejuje? Ne mi reči, da stavbnih zemljišč ni, samo vsi bi se radi parkirali direkt pred parlamentom. To je glavni problem. Če pa že Ljubljana: tudi stanovanje v Ljubljani se da kupit (ponudbe na nepremičninskih portalih je ogromno, na voljo so tudi nova stanovanja). V Kranju imaš nova lepa stanovanja od Stanovanjskega sklada še neprodana. Samo malo manj je treba jamrat, malo bolj varčevat in nato vzet kredit. Eni to lahko naredijo, drugi pa samo jokajo (s podobnimi plačami).

Po eni strani govorite, da se je treba obnašati tržno, po drugi strani hočete, da se država vtika povsod. Odločite se zdaj.
17758-icon_confused.gif
 

kavboj

Fizikalc
30. avg 2007
2.219
0
36
Citat:
Uporabnik ThorZEN pravi:
Kot da bo v tem primeru problem kakega člana družine prepisati na tisto prazno stanovanje.

To je to. Pač tisti, ki imajo več stanovanj, ima vsak družinski član stalno prebivališče v enem od stanovanj pa je zadeva rešena. Zakaj bi plačeval davek za nekaj za kar si že plačal davek ob nakupu.

Verjamem pa, da marsikoga jezi, ko ve da ima nekdo več stanovanj, sam se bo moral pa zakreditirat za 20 let, da si bo lahko kupil enega ampak to je ponavadi tako, da bi radi "posekali" tiste, ki imajo več od nas, na naš nivo, da bi se pa mi spustili na nivo tistih, ki nimajo niti za jest, se nam zdi pa debilno...
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.342
5.857
113
pri taščici
Sosed ima doma 20 old timerjev. Z vsemi skupaj letno prevozi mogoče 1000 km. Kak davek mora plačat (registriranih nima)
Jazbinškova stanovanja: koliko je bilo takrat stanovanj prodanih po njegovem zakonu. Sem prepričan da marsikdo ki je takrat kupil stanovanje po jazbinšku (ali pa njegovi starši) tudi sedaj najbolj na glas jamra zaradi visokih cen stanovanj. Tisti ki so že takrat delali hiše, si jo upajo tudi danes še eno narediti.

Tud s 600 evri plače se da pridet do flata. Je pa res da je potrebno popoldne furati črno ekonomijo, pa živeti brez pasuša (draga potovanja, pogosta kosila v gostilnah...).

Jaz na vlaku sem (sicer majhni gomuljki) ampak več zaenkrat ne rabim. Vozim 16 let star avto (nikdar nisem imel mlajšega kot 8 let!!), če bom rabil večji flat ali bajto si jo bom nekako privoščil (prodal gomuljko, dvignil NSVS, prodal VS, pa mal družinskega kredita pa ni hudiča da ne pridem do 20m2 po osebi.

Hrepenim po kakem safariju v Tuniziji, tauhanju v rdečem morju, samo zaenkrat so to samo pobožne želje. Sem mislil, da si bova kaj takega privoščila za poročno potovanje, pa sva kar v SLO ostala(tud zarad poškodbe). In sva se 3 dni kar lepo imela.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.695
6.256
113
Lej mojster ne govori neumnosti v stilu "tudi s 600 euri je možno kupit stanovanje, samo potem moraš popoldne furat črno ekonomijo", ker zaradi takih črnoekonomistov potem ostali plačujemo višje davke. Ker če se greš lahko črno ekonomijo ko se gre za tvoj dohodek, se pojdi še črno ekonomijo ko greš dohtarju pa naj te nek šušmar za pol cene zdravi


In če se greš črno ekonomijo potem imaš 600 + dohodek iz črne ekonomije in to ni več samo 600

Jaz ti privoscim da bi imel 2000 mesecno (nisem ti faus zarad crne ekonomije) ampak ne omenjat pol 600. Ker zarad takih se pol po drzavi govori da ljudje s 600 shajajo in potem smo vsi ki imamo vec kot tok kar naenkrat nadpovprecni. Ej polleta sem skor vsak dan poslusal jamranje vratarja v firmi kjer delam. Vsak danskoraj je razlagal kako gre nam dobro zarad nasih plac on ma pa samo 550 mesecno. Ampak glej on je na roko skesiral novega polota. In nato ugotovim da clovek med nocnim sihtom spi, bolj ko ne je ustvarjalvtis da pride na siht samo cas zabijat (se vrat se mu ni dalo vedno odpret ce je kdo pozabil kartico). No in kasneje sem izvedel da ma tip doma mizarijo in da pride na siht bolj ko ne pocivat. In ja k.urac si je drzil nam place ocitat (on je imel verjetno na koncu meseca isti dohodek samo da je dohodnino placal na tistih 550 in so verjetno vsiotroc mel neke dodatke itd). Tko da me take izjave z omenjanjem neke crne ekonomije kr pogrejejo
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik Fonzl pravi:
A obstaja sploh kak relevanten podatek, kolk je dejansko praznih stanovanj?
Men se zdi, da je to eno samo nakladanje v prazno, ker nekdo slučajno pozna nekoga, ki slučajno ima... lalala...
V mojem kraju je skoraj v vsakem bloku vsaj eno tako stanovanje.
 

olfa

Majstr
4. sep 2007
2.373
155
63
Hja kako da ni davka?

Zakaj mam pol na mizi položnico za odmero davka od premoženja na posest stavb za leto 2008?

Boljj natančno sem zadevo odprl v diskusijo v drugem delu foruma. , kjer lahko tudi pripišete svoje mnenje in izkušnje.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.923
1.089
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik Resolver pravi:
Če že skušaš provocirat, potem to naredi vsaj zadovoljivo dobro. Kar se tiče luksuza avtomobilov: zelo dobro se ve kateri avtomobili in nad koliko denarja je navadno preseravanje. Slovenec s povprečno plačo si z zdravo pametjo prav gotovo na 4 leta ne more privoščit novega A4 (hint: tooooliko je drugih potreb). Lahko si sicer ga, ampak to je navadna neumnost in zapravljanje denarja za "luksuz", ki si ga v bistvu ne more privoščit. Naj sicer ima nove "cool" avtomobile, ampak naj bo tiho in naj ne serje po nekomu, ki je ta keš raje kam pametneje zapravil.

Sicer pa te migracije v Ljubljano iz raznih Mariborov, Novih Goric ipd. se bodo zelo zmanjšale v momentu, ko bodo ukinili potne stroške. Zdaj marsikdo kaj "poprofitira". Samo vprašanje časa je.

Poglej briga mene, če se ti voziš vsak dan iz Mb - Lj. Tako si se odločil. Vsako minuto imaš možnost kupit stanovanje v Ljubljani (ali Mariboru), da se ti ne bo potrebno vozit vsak dan. Marsikdo tukaj na forumu je to že naredil. Niti nisi edini, ki se vozi vsak dan na delo v Ljubljano (ali Maribor). Ali vidim na parkiriščih same novejše Audije A4, Mercedese C in podobno? Verjetno ne, ker se da v Ljubljano vsak dan vozit tudi s kakšnimi manj renomiranimi in precej cenejšimi avtomobili (da ti pomagam: Clio, 206, Accent, Lantra, kaka Kia). Ampak ne, ti hočeš boljši avto. Seveda, tako dolgo pot se je menda
smile-1.gif
nemogoče vozit z eno kantico. Dobro, imej ga ampak ne seri tukaj gor potem kako bi bilo treba obdavčit druge, ki namesto v švabske kripe dajo denar raje kam drugam.

Stara kripa je zame čisto dovolj dobra, pa še poceni je za vzdrževanje. Danes lahko kupim A4 (na cash) ampak ga ne bom ker se mi zdi to totalno preseravanje - luksuz, ki si ga v bistvu ne morem privoščit.

Poglej v denarnico povprečnega Slovenca, kategorije in cene posameznih izdelkov znotraj kategorij, katere dobrine so bolj in katere manj potrebne za preživetje in ti bo takoj jasno kaj je luksuz in kaj ne.
Ne, zame vsaka kantica ni dobra in zaradi varnosti (predvsem) ciljam na čim večji avto, zaradi svojega ugodja pa na čim bolj udoben ...
Ti maš a pač rad ogrmno dnevno sobo in 2 kopalnici - meni je pa recimo 80 kvadratov za normalno familijo čez glavo dovolj.

Lej, brez smisla je, a debatirava, ker si preglup, da bi dojel, da uporabljaš dvojna merila. Ravno tako kot jaz nisem poklicam, da označim 200 kvadratov hiše, v kateri živi šttiričlanska familija (kar ni redko) za luksuz, ti nisi poklican, da določaš, da je A4 luksuz.
In nobeno ne bi smelo biti dodatno obdavčeno ...
 

Resolver

Fizikalc
18. jun 2008
1.836
0
36
Ne ti meni, da sem preglup. Bontona te niso učili, kot kaže. Nekaj imaš pa prav, brez veze je debatirat.
 

Ares

kamikaza
19. jul 2007
4.622
0
36
Citat:
Uporabnik SJTV1 pravi:
In nobeno ne bi smelo biti dodatno obdavčeno ...

mene pa zanima če je ustavno čisto, da te država dvakrat obdavči...drugač bo treba referendum za spremembo ustave: da te država ne more večkratno obdavčit za isto stvar....
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.695
6.256
113
ne sej nisi preglup ampak res uporabljaš dvojna merila. Trditve v stilu "točno se ve kaj je luksuz" so na ravni peskovnika. Ker to je isto kot če bi enega na gobec sunil, pred sodiščem pa bi trdil: točno se ve da si je zaslužil! =)
 

Fonzl

Guru
5. sep 2007
6.757
4.904
113
Najbolj briljantne so ideje, kako je treba nekaj podražiti, zato da se bo pocenilo...
uf-1.gif


Hm... men se recimo kruh zdi absolutno predrag. Dejmo nabit ene pet evrov trošarine na hlebec. Zihr se bo pol pocenil...