Obdavčitev nepremičnin

olfa

Majstr
4. sep 2007
2.374
156
63
Pozdravljeni,

Zanima me, kako je z obdavčitvijo premoženja.

Kdo od vas, še kaj dobiva domov položnico z namenom plačila:

Odmera davka od premoženja na posest stavb za leto 2008.

Lastnik stanovanja sem leto in pol, in živim nekako v prepričanju, da nepremičnine zaenkrat še niso obdavčene. Očitno živim v zmoti, saj sem tako položnico prejel že za lansko leto in letos. Čudno je, ker doma tega ne dobimo za plačat, tudi nekaj kolegov ki imajo stanovanja tega ne dobi, tako da me zanima kako je kaj s tem.
In ja dobim tudi položnico za nadomestilo za stavbno zemljišče (če kdo misli da eno ali drugo), pa upam, da se ne spomnejo še kaj. Na leto to znese dobrih 100 eur na leto, olajšavo so pa itak ukinili.

Oitno je teh 57 kvadratov za reševanje prvega stanovanjskega problema treba res dobro obdavčit.

Lokacija Lj Vič.

Kakšne so kaj izkušnje drugje in kdaj so pijavke uvedle to obliko davka.

Lp Olfa
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
plačuješ, ker te imajo v evidenci. drugih nimajo, zato ne plačujejo. ni pa to davek na nepremičnino, tisti, za katerega je bil popis. tole je prispevek še iz socializma.
 

Smjs

Fizikalc
9. dec 2007
1.396
3
38
A imaš na naslovu stalno prebivališče?
Če nimaš lahko plačaš tako kot davek na vikend.
 

ergo

Fizikalc
3. sep 2007
1.030
39
48
Saj so ti lansko leto popisali nepremičnino, bajto pa to, ne!?
To je to! Če so , si v evidenci nepremičnin, če niso si dolžna svojo nepremičnino sama evidentirat. Če ne prej pa takrat, ko boš iskala hišno številko.

In porcija davka na nepremičnin šele pride!
Država pač stane!
 

lemar

Fizikalc
8. jan 2008
406
57
28
To ni to, ta evidenca je še daleč od operative za davčne namene.

Če prvič rešuješ stanovanjsko vprašanje (ali pa samo za novogradnjo - ne me držat za jezik govorim po spominu) imaš pravico do 10 letne oprostiteve za ta davek ali nekaj podobnega, poleg tega plačuješ le če imaš nad 160m2 stanovanjske površine, preberi si zakon o davku od premoženja!

LP
 

karantanka

alterka & vizitka 2007
19. jul 2007
7.108
0
36
Notranjska
www.mojaknjiga.si
Citat:
Uporabnik ergo pravi:
Saj so ti lansko leto popisali nepremičnino, bajto pa to, ne!?
To je to! Če so , si v evidenci nepremičnin, če niso si dolžna svojo nepremičnino sama evidentirat. Če ne prej pa takrat, ko boš iskala hišno številko.

In porcija davka na nepremičnin šele pride!
Država pač stane!

Hiša ima naslov in hišno številko že od kar stoji, torej 40 let, pa tudi popisali so mi jo lani, tako da jaz sem svoje obveznosti opravila. Če pa so oni kaj pozabili pa ni moj problem, upam.
crazy1.gif
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.411
5.910
113
pri taščici
NUSZ plačujem (cca 50 evrov)tudi jaz za mojo garsonjero v LJ. Lasntik in stalno prebivališče dve leti.
Prav tako plačujeo starši za kmetijo s to razliko da je m2 neprimerno več plačjuejo pa rpibližno isto ali celo manj (manj infrastrukture, vas....)
 

olfa

Majstr
4. sep 2007
2.374
156
63
Hja samo o kakšnih evidencah je tukaj govora.

Popis je bil v končni fazi narejen 'povsod'.
Ali mogoče prednjačim v evidencah, ker je bla zadeva kupljena pred sorazmerno kratkim (za tovrstne zadeve).

Prijavljen resda še nisem, ker je pač prejšnja lastnica stanovala notri in bila prijavljena normalno do odselitve, nato je potekala renovacijain to je to.

Z papirologijo prijave se pač nisem najprej ukvarjal.

Lp Olfa

ps. če ima kdo kakšene pametne izkušnje na to temo, pa se priporočam, torej postopek prijave novega stalnega prebivališča, zamenjava dokumentov, živčki in čas povezan s tem in pa seveda finančni pregled omenjene "investicije"
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
še enkrat.

zadnji popis je bil popis za obdavčitev nepremičnin.
plačuješ pa prispevek za funkcionalna zemljišča, infrastrukturo.

mnogo let nazaj so to vzpostvili, a popolne evidence ni bilo. danes, ko se sprovede posel z nepremičnino si takoj v tej evidenci. eni pač imajo srečo, da so lastniki x let in so bili takrat spregledani. kako dolgo bo tako bog ve.
 

medo10

Fizikalc
3. sep 2007
1.693
7
38
Verjetno je to drugo stanovanje oz. nima lastnik tam prijavljenega stalnega prebivališča?
Sicer je pa v odločbi navedeno na podlagi česa, ta zakon/pravilnik si pa preberi na netu.
 

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
Citat:
Uporabnik softi pravi:
še enkrat.

zadnji popis je bil popis za obdavčitev nepremičnin.
plačuješ pa prispevek za funkcionalna zemljišča, infrastrukturo.

mnogo let nazaj so to vzpostvili, a popolne evidence ni bilo. danes, ko se sprovede posel z nepremičnino si takoj v tej evidenci. eni pač imajo srečo, da so lastniki x let in so bili takrat spregledani. kako dolgo bo tako bog ve.

Jap, stari to plačuje že kar nekaj let, včasih je bilo 2 x po 8k SIT/leto, koliko je pa zdaj pa ne bi vedel. Pa je ena zabačena občina.
 

tis

Fizikalc
25. jul 2007
5.423
0
36
Citat:
Uporabnik medo10 pravi:
Verjetno je to drugo stanovanje oz. nima lastnik tam prijavljenega stalnega prebivališča?
Sicer je pa v odločbi navedeno na podlagi česa, ta zakon/pravilnik si pa preberi na netu.

Ja... mislim, da se to plačuje, če je stanovanje prazno (oz. ni nihče prijavljen). To tudi jaz plačujem vsako leto samo zato, ker se mi ne da spreminjati bivališč in menjavati vseh dokumentov (ker vem, da tu ne bom več dolgo).
 

lemar

Fizikalc
8. jan 2008
406
57
28
Ločiti je treba dve zadevi.

1.NUSZ - to evidenco načeloma (razen če nimajo pogodbe z davčno) vodijo občine, odločbe izdaja davčna.. To nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča plačujejo uporabniki, zavisi pa od lokacije objekta, neto površine, namembnosti, komunalne opremljenosti in še kakšne posebnosti v odvisnosti od občine.
2.Davek od premoženja - v pristojnosti davčne, v sistem padeš ko greš s kupoprodajno pogodbo (ali kakšno drugo listino ki je potrebna za vpis v zemljiško knjigo) na davčno. Višina odvisna od lokacije, površine , namembnosti, točk ki točkujejo 'opremo' stanovanja (hiše) itd. Tu so možne oprostitve (pa za božjo voljo poglej zakon - je vse na internetu).

Prijavo in ostalo urediš na prijavno-odjavni službi na upravni enoti. Pozanimaj se kaj rabiš, pa gre zadeva hitro.

pa LP
 

zdravnik

Pripravnik
11. avg 2007
935
0
16
MB
tega davka, marsikdo ne plačuje.....če bi šel v Zakon gledat kdo vse je opravičen....bi te pa itak začela glava bolet.