Najemnine in naše plače, katastrofa, obup

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.391
9.833
113
kod Džej-Zija
Kaj tebi ni jasno? Nikjer na svetu ni situacije, ko ljudje investirajo v stanovanja, ker njihova cena raste preko vsake mere, pri tem se jim pa splača stanovanja imeti prazna. Halo, a ni tu nekaj hudo narobe?

Če živiš v stanovanju, tako ali tako ne bi bil obdavčen. Če si si ga sam privoščil, si torej nagrajen z neplačevanjem davka in neplačevanjem najemnine. Po drugi strani je pa treba tiste, ki nalašč špekulativno dvigujejo ceno, fejst olupit. Ker se bo ta zadeva nekoč sesula kot milni mehurček tako, kot so se tudi drugod po svetu. In takrat bo zaradi klinčevih špekulantov naj-ebala cela nacija. A to je pa ok, ali kako?
rolleyes-1.gif
 

Resolver

Fizikalc
18. jun 2008
1.836
0
36
Citat:
Uporabnik mosseero pravi:
Kaj tebi ni jasno? Nikjer na svetu ni situacije, ko ljudje investirajo v stanovanja, ker njihova cena raste preko vsake mere, pri tem se jim pa splača stanovanja imeti prazna. Halo, a ni tu nekaj hudo narobe?

Če živiš v stanovanju, tako ali tako ne bi bil obdavčen. Če si si ga sam privoščil, si torej nagrajen z neplačevanjem davka in neplačevanjem najemnine. Po drugi strani je pa treba tiste, ki nalašč špekulativno dvigujejo ceno, fejst olupit. Ker se bo ta zadeva nekoč sesula kot milni mehurček tako, kot so se tudi drugod po svetu. In takrat bo zaradi klinčevih špekulantov naj-ebala cela nacija. A to je pa ok, ali kako?
rolleyes-1.gif

Če ima nekdo prazno stanovanje mora že tako ali tako plačevati stroške, ki niso majhni. Ko se bo pri nas spremenila zakonodaja in boš laže zabrisal uradno prijavljene najemnike skozi vrata bo marsikdo prazno stanovanje dal v najem. Do takrat pa več sreče prihodnjič.
 

FRooT

Pripravnik
19. avg 2007
507
8
18
Citat:
Uporabnik Resolver pravi:
Citat:
Uporabnik mosseero pravi:
Kaj tebi ni jasno? Nikjer na svetu ni situacije, ko ljudje investirajo v stanovanja, ker njihova cena raste preko vsake mere, pri tem se jim pa splača stanovanja imeti prazna. Halo, a ni tu nekaj hudo narobe?

Če živiš v stanovanju, tako ali tako ne bi bil obdavčen. Če si si ga sam privoščil, si torej nagrajen z neplačevanjem davka in neplačevanjem najemnine. Po drugi strani je pa treba tiste, ki nalašč špekulativno dvigujejo ceno, fejst olupit. Ker se bo ta zadeva nekoč sesula kot milni mehurček tako, kot so se tudi drugod po svetu. In takrat bo zaradi klinčevih špekulantov naj-ebala cela nacija. A to je pa ok, ali kako?
rolleyes-1.gif

Če ima nekdo prazno stanovanje mora že tako ali tako plačevati stroške, ki niso majhni. Ko se bo pri nas spremenila zakonodaja in boš laže zabrisal uradno prijavljene najemnike skozi vrata bo marsikdo prazno stanovanje dal v najem. Do takrat pa več sreče prihodnjič.

word
aplauz.gif
 

Ares

kamikaza
19. jul 2007
4.622
0
36
dej ne bluzi. če imaš denar, pa še ti začni zidat, al bod pa tiho. kakšni klinčevi špekulanti, madona!? Parcele se prodajajo za še kar sprejemljivo ceno - seveda, izven centra! doh! Vi vsi bi radi klinčevo bajto v centru mesta, potem pa se čudite zakaj cena nepremičnin raste in zakaj so tako klinčevo draga! Pejd mal na kmete pogledat. Skor celo bajto dobiš za isti denar, sam ne, bog ne daj da bi se razvajena rit še vozila vsak dan na šiht...

Sem proti davku na nepremičnine, ker to je navaden komunajzarski sistem kako olupit človeka ki si je nekaj SAM KUPIL in ustvaril!

Ko človek bajto dela mora najprej DAVEK plačat na gradbeni material, vse prispevke plačat, dovoljenje, delavce in vi bi zdej radi še da plačuje DAVEK na nekaj kar je njegovega!? Ok, pol pa se pejmo vojno: dejmo še za vse avte, ki so dražji od 18.000 EUR, še poseben davek na luksuz. evo, 20% od nabavne vrednosti na leto. Bo šlo? Pa recimo davek na boljše računalnike, mobitele, ure, zlatnino, parfume...tko, jeb.at ga! pa dejmo letne/mesečne rente ustvarit za VSE "luksuzne" in nepotrebne stvari. 20% nabavne cene nej bo pa osnova. Boli mene ku*ac če imaš vodni skuter, pa če si moral garat ko majmun da si si ga lahko sploh kupil (ob tem tudi plačal davek), zdej boš pa še rentni davek plačeval, tako kot jaz ki imam svoje stanovanje. No, pa se pejmo vojno...me prav zanima kdo bo bolj jamral na koncu
stupid-1.gif
 

Resolver

Fizikalc
18. jun 2008
1.836
0
36
Citat:
Uporabnik Ares pravi:
dej ne bluzi. če imaš denar, pa še ti začni zidat, al bod pa tiho. kakšni klinčevi špekulanti, madona!? Parcele se prodajajo za še kar sprejemljivo ceno - seveda, izven centra! doh! Vi vsi bi radi klinčevo bajto v centru mesta, potem pa se čudite zakaj cena nepremičnin raste in zakaj so tako klinčevo draga! Pejd mal na kmete pogledat. Skor celo bajto dobiš za isti denar, sam ne, bog ne daj da bi se razvajena rit še vozila vsak dan na šiht...

Sem proti davku na nepremičnine, ker to je navaden komunajzarski sistem kako olupit človeka ki si je nekaj SAM KUPIL in ustvaril!

Ko človek bajto dela mora najprej DAVEK plačat na gradbeni material, vse prispevke plačat, dovoljenje, delavce in vi bi zdej radi še da plačuje DAVEK na nekaj kar je njegovega!? Ok, pol pa se pejmo vojno: dejmo še za vse avte, ki so dražji od 18.000 EUR, še poseben davek na luksuz. evo, 20% od nabavne vrednosti na leto. Bo šlo? Pa recimo davek na boljše računalnike, mobitele, ure, zlatnino, parfume...tko, jeb.at ga! pa dejmo letne/mesečne rente ustvarit za VSE "luksuzne" in nepotrebne stvari. 20% nabavne cene nej bo pa osnova. Boli mene ku*ac če imaš vodni skuter, pa če si moral garat ko majmun da si si ga lahko sploh kupil (ob tem tudi plačal davek), zdej boš pa še rentni davek plačeval, tako kot jaz ki imam svoje stanovanje. No, pa se pejmo vojno...me prav zanima kdo bo bolj jamral na koncu
stupid-1.gif

Točno tako!
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.375
236
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
mtl :
če se navezujem na STVJ

namesto da bi 500 evrov dal za davek od praznega stanovanja, "oddaam" stanovanje "neprofitno" za 100 evrov (ker sem "dobra duša" recimo enmu klošarju, vednar le ta ključev seveda ne dobi) in od tega plačam davek (20-30 evrov) Bo tako razmišljanje OK?
Tvoja zgoraj zapisana kalkulacija mi je čisto jasna. Moj komentar se je glasil na to, kako bo davčna gledala na tvojo ''socialno'' najemnino. Namreč slej ko prej bo rekla hopsa Hanzi, to nas ne zanima. Tržna najemnina je taka in taka in od te boš ti plačeval dohodnino. To, da si pa ti dobra dušica nas pa ne zanima.
Saj verjetno tudi sedaj večina prijavi manjšo najemnino ampak da bi šel na petino cene tržne pa dvomim, da bi (bo) davčna še dolgo mižala.
grims-1.gif

No, v vsakem primeru bi bil na boljšem, ampak če to naredijo so res usekani. In kot je že nekdo napisal. Nekateri s(m)o od Jazbinška dobili prst v rit (pač bili par let premladi), sedaj bi nam pa premoženje, ki smo ga s svojim potom ustvarili obdavčili? In še tole: kapitalski dobički so obdavčeni 20% če jaz kaj vem, vi bi pa na nepremičnine udarili gor ne vem kakšen davek?
stupid-1.gif


Sicer se pa strinjam: za državo ni najbolje, da je toliko praznih stanovanj, ampak verjetno se da sprostitev teh stanovanj doseči na kakšen drug način, poleg udarjanja počez čez vse.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.963
1.108
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik Resolver pravi:
Citat:
Uporabnik mosseero pravi:
S tvojim postom bi se načeloma strinjal, če bi vsi ljudje res prišli do stanovanj preko običajnega trga. Vendar žal ni tako, ker je Jazbinškov debilni zakon popolnoma sesul stanovanjski trg. Poznam kar nekaj ljudi, ki so potem preko vez in žlahte prišli do večjega števila stanovanj, kar se jim je kot investicija že krepko povrnilo, saj so bili donosi tudi desetkratni. In zato je treba to anomalijo razbit, da se lahko normalni stanovanjski trg kot na zahodu šele vzpostavi. Ob taki lastniški strukturi, kot je danes, pa nikakor iskalci stanovanj niso privilegirani, kvečjemu obratno. Taka obdavčitev kot jo predlaga SJTV1, bi šele vzpostavila normalno stanje.

Taka obdavčitev, kot jo predlaga SJVT je navadna neumnost. Niso vsi prišli do stanovanja po Jazbinšku, niti ga niso vsi podedovali ali dobili zastonj. Nekateri smo ga težko privarčevali in kupili sami. Pritisk se mi dvigne, ko se nekateri tukaj zavzemajo za neke visoke davke na račun težko prigaranega. In ne mi z nekimi odmerjenimi površinami, od kjer naprej se šteje luksuz.
Če bi bral še, kar sem kje drugje napisal, bi videl, da sem sam proti takemu obdavčevanju (tudi proti recimo DMV, kjer % raste z vrednostjo avta). Ker nihče ne more določat, kje se komu začne luksuz.
Ampak tisto, kar sem napisal (pa čeprav sem proti čemu takemu), bi bila načeloma rešitev problema, izpostavljenega v debati. Ta pa je bil da imajo ljudje raje prazna stanovanja, kot da bi ga oddali za nižjo najemnino, na drugi strani pa so ljudje, ki nimajo kje bit, ker te najemnine presegajo njihove finančne zmožnosti. Možna rešitev je taka, kot sem jo napisal - se pa jaz osebno s tako rešitvijo ne bi strinjal.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.963
1.108
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik Resolver pravi:

Ne mešaj jabolk in hrušk in ne provociraj! Nekdo ima denarja za 3 nove Audije A4. Če si kupi v 12 letih: tri nove Audije A4 to pomeni, da je cash dal za luksuz. Če kupi stanovanje za ceno treh novih Audijev A4 pa ni dal za noben luksuz, ampak za rešitev stanovanjskega problema, da ne bo jokcal tukaj gori, kako je vse drago in kako nima stanovanja. Stanovanje pač nekaj stane, nudi pa seveda veliko več kot trije novi Audiji A4 (no ja, stvar posameznika
wink-1.gif
).
A si napisal tudi tole:
Citat:
In ne mi z nekimi odmerjenimi površinami, od kjer naprej se šteje luksuz.
Potem ti lahko odgovrim le z: ne ti meni z neko ceno avta od koder naprej le luksuz. Vake 4 leta zamnjat A4 je za nekatere potreba (recimo da se vsak dan vozim Lj-Mb ali še dlje - kak A4 je minimum, da te vsekodnevne kilometre preživim varno in udobno).
Tvoja logika nasprotuje sama sebi: po eni strani prviš, da če nekdo živi s 4-člansko familijo v 50 kvadratih, da ti pač ne boš, da rabiš več in to ni luksuz, po drugi strani pa trdiš, da je luksuz, če ima nekdo boljši avto od tvoje stare kripe.
Zdaj se pa odloči: a lahko država odreja od kod naprej le luksuz ali ne? Ker če lahko, lahko tudi pri stanovanjih, velikosti TVja in veliksti računa za mobitel.
Ne pa, da pišeš take bedarije:
Citat:
Luksuz se zelo dobro ve, kaj je. Ve se, kaj so luksuzna in navadna stanovanja. Ve se, kaj je luksuzna ura in kaj je navadna ura. Ve se, kaj je luksuzni porcelan in kaj je plebejski.
Kaj se ve? Kdo ve? Vsak sam? Prav, zame je za 4člansko familjo vse nad 100 kvadrati luksuz, s hišami vred. Zate pa A4. Sedaj pa lahko ali obdavčiva oboje ali pa nič.
Torej?
 

Ares

kamikaza
19. jul 2007
4.622
0
36
Citat:
Uporabnik mosseero pravi:
Obvladaš sociologijo. Komunajzarski sistem ...
hysterical-1.gif


Kar se mene tiče, kar obdavčite luksuz. S tem pa res nimam nobenih problemov.

Ni point samo luksuz. Ti avto rabiš da prideš do šihta, potem ga 8 ur ne potrebuješ. Načeloma vsaj 33% dneva ta avto ni uporabljen. Torej je nezaseden (vidiš povezavo o praznih stanovanjih?). Torej, tebe bi za te nezasedene ure in za ure, ko ti lepo spiš in avto ni zaseden, užgali z davkom. Kao, je.bi se, pa avto rentaj....no, pa smo pri nezasedenih stanovanjih.
Državo v osnovi nima kaj brigat ali imam jaz 1000 m2 veliko bajto, ali pa samo 100 m2! Jaz sam jo moram vzdrževat, kupovat olje/plin/premog/drva da jo ogrevam, elektriko, komunalo,.... ok? Država mi tuki da prst v rit, to je vse kar mi da! Letno se plača nadomestilo in to je to. Kaj ku.rac ima zdej tuki ona meni za odmerjat kolko bivalnega prostora je zame!? Če sem sposoben in sem si naredil klinčevo vilo, to njo nima kaj brigat! Tako ali tako ogromno keša zmečem za vzdrževanje! Če je pa problem v tem da nekateri nimajo za stanovanje, pa naj tam išče rešitve! Naj raje ponudi ugodne kredite za mlade družine (recimo euribor + 0%? ali pa celo - bog ne daj, kredit brez vseh obresti?). Torej, rešuje naj problem pri ljudeh ki keša nimajo, ne pa da ga odvzemajo tistim ki ga imajo - to, sorry, je zame komunajzarski sistem: pobrat denar tistim ki ga imajo.
 

Fonzl

Guru
5. sep 2007
6.757
4.904
113
Da cene rastejo preko vsake mere, se pritoži tistim, ki so krivi za tako situacijo. Recimo tistim, ki s kupi papirologije in onemogočanjem gradnje skrbijo za to, da stanovanj ni preveč.

pa še namig - pritožil se boš lahko jeseni...
 

Fonzl

Guru
5. sep 2007
6.757
4.904
113
A obstaja sploh kak relevanten podatek, kolk je dejansko praznih stanovanj?
Men se zdi, da je to eno samo nakladanje v prazno, ker nekdo slučajno pozna nekoga, ki slučajno ima... lalala...

Stanovanje je strošek in ne verjamem, da bi si ga nekdo kar za hec nakopal na glavo.
Je pa stanovanje težko čez noč prodat za pameten denar, še težje pa je je dobit primernega najemnika. Po mojem bo to še najbolj razlog za "prazna" stanovanja. Sicer pa - kot sem že napisal - vsa ta stanovanja bodo slej ko prej prišla na trg.
 

karantanka

alterka & vizitka 2007
19. jul 2007
7.108
0
36
Notranjska
www.mojaknjiga.si
Recimo pri nas ni na voljo niti enega stanovanja da bi ga lahko najel (gledala sem na nepremicnine.net), za prodajo pa so na voljo stara jajca, v katerih noben noče živet al pa vsi čakajo da se bodo zapodili v nova, ki jih pospešeno gradijo. Nekje 250 naj bi jih bilo. Bomo videli koliko se jih bo prodalo še pred izgradnjo. Po moje kar večina kar pomeni, da ima folk denar al pa da cene še niso tako visoke.
 

bisnen

Pripravnik
9. maj 2008
400
0
16
ksz

Živimo pač v kapitalizmu, to smo hoteli, in je pač vse obdavčeno. Obdavčeni so dobički od delnic, hranilne vloge itd, obdavčene bodo tudi nepremičnine. Pa če boste še tako trdili, da to ni pravično, da ste toliko in toliko let varčevali, nepremičnine bodo obdavčene, na začetku seveda ne tako visoko samo pričakujem da bo obdavčitev z leti rasla. Edini način da nisi obdavčen je, da sproti porabiš ves (večino) denar. Kapitalizem pač temelji na potrošni družbi in obračanju denarja. Se pravi če boš hodil na potovanja in užival, ne boš dodatno obdavčen, ker ne boš nič imel, če pa boš varčeval in dajal na kup boš pa obdavčen.
 

Resolver

Fizikalc
18. jun 2008
1.836
0
36
Citat:
Uporabnik SJTV1 pravi:
Citat:
Uporabnik Resolver pravi:

Ne mešaj jabolk in hrušk in ne provociraj! Nekdo ima denarja za 3 nove Audije A4. Če si kupi v 12 letih: tri nove Audije A4 to pomeni, da je cash dal za luksuz. Če kupi stanovanje za ceno treh novih Audijev A4 pa ni dal za noben luksuz, ampak za rešitev stanovanjskega problema, da ne bo jokcal tukaj gori, kako je vse drago in kako nima stanovanja. Stanovanje pač nekaj stane, nudi pa seveda veliko več kot trije novi Audiji A4 (no ja, stvar posameznika
wink-1.gif
).
A si napisal tudi tole:
Citat:
In ne mi z nekimi odmerjenimi površinami, od kjer naprej se šteje luksuz.
Potem ti lahko odgovrim le z: ne ti meni z neko ceno avta od koder naprej le luksuz. Vake 4 leta zamnjat A4 je za nekatere potreba (recimo da se vsak dan vozim Lj-Mb ali še dlje - kak A4 je minimum, da te vsekodnevne kilometre preživim varno in udobno).
Tvoja logika nasprotuje sama sebi: po eni strani prviš, da če nekdo živi s 4-člansko familijo v 50 kvadratih, da ti pač ne boš, da rabiš več in to ni luksuz, po drugi strani pa trdiš, da je luksuz, če ima nekdo boljši avto od tvoje stare kripe.
Zdaj se pa odloči: a lahko država odreja od kod naprej le luksuz ali ne? Ker če lahko, lahko tudi pri stanovanjih, velikosti TVja in veliksti računa za mobitel.
Ne pa, da pišeš take bedarije:
Citat:
Luksuz se zelo dobro ve, kaj je. Ve se, kaj so luksuzna in navadna stanovanja. Ve se, kaj je luksuzna ura in kaj je navadna ura. Ve se, kaj je luksuzni porcelan in kaj je plebejski.
Kaj se ve? Kdo ve? Vsak sam? Prav, zame je za 4člansko familjo vse nad 100 kvadrati luksuz, s hišami vred. Zate pa A4. Sedaj pa lahko ali obdavčiva oboje ali pa nič.
Torej?

Če že skušaš provocirat, potem to naredi vsaj zadovoljivo dobro. Kar se tiče luksuza avtomobilov: zelo dobro se ve kateri avtomobili in nad koliko denarja je navadno preseravanje. Slovenec s povprečno plačo si z zdravo pametjo prav gotovo na 4 leta ne more privoščit novega A4 (hint: tooooliko je drugih potreb). Lahko si sicer ga, ampak to je navadna neumnost in zapravljanje denarja za "luksuz", ki si ga v bistvu ne more privoščit. Naj sicer ima nove "cool" avtomobile, ampak naj bo tiho in naj ne serje po nekomu, ki je ta keš raje kam pametneje zapravil.

Sicer pa te migracije v Ljubljano iz raznih Mariborov, Novih Goric ipd. se bodo zelo zmanjšale v momentu, ko bodo ukinili potne stroške. Zdaj marsikdo kaj "poprofitira". Samo vprašanje časa je.

Poglej briga mene, če se ti voziš vsak dan iz Mb - Lj. Tako si se odločil. Vsako minuto imaš možnost kupit stanovanje v Ljubljani (ali Mariboru), da se ti ne bo potrebno vozit vsak dan. Marsikdo tukaj na forumu je to že naredil. Niti nisi edini, ki se vozi vsak dan na delo v Ljubljano (ali Maribor). Ali vidim na parkiriščih same novejše Audije A4, Mercedese C in podobno? Verjetno ne, ker se da v Ljubljano vsak dan vozit tudi s kakšnimi manj renomiranimi in precej cenejšimi avtomobili (da ti pomagam: Clio, 206, Accent, Lantra, kaka Kia). Ampak ne, ti hočeš boljši avto. Seveda, tako dolgo pot se je menda
smile-1.gif
nemogoče vozit z eno kantico. Dobro, imej ga ampak ne seri tukaj gor potem kako bi bilo treba obdavčit druge, ki namesto v švabske kripe dajo denar raje kam drugam.

Stara kripa je zame čisto dovolj dobra, pa še poceni je za vzdrževanje. Danes lahko kupim A4 (na cash) ampak ga ne bom ker se mi zdi to totalno preseravanje - luksuz, ki si ga v bistvu ne morem privoščit.

Poglej v denarnico povprečnega Slovenca, kategorije in cene posameznih izdelkov znotraj kategorij, katere dobrine so bolj in katere manj potrebne za preživetje in ti bo takoj jasno kaj je luksuz in kaj ne.
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.391
9.833
113
kod Džej-Zija
Še enkrat: ne govorim o stanovanju, v katerem načeloma nekdo živi, čeprav ne visi notri ves čas. Govorim o stanovanjih, ki so PRAZNA. Taka, v katerih ne živi nihče. In ja, poznam take primere.
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.391
9.833
113
kod Džej-Zija
Po eni strani je strošek, po drugi je bil pa do nedavna dobra investicija z letnim donosom 10%. S takim ali večjim tempom so namreč v povprečju rasle cene na leto. Skratka, bolje kot na borzi ali v investicijskih skladih. Seveda se pa da cene dvigati, tudi z umetnim zmanjševanjem ponudbe.

V Ljubljani stanovanja ni nič težko prodat za pameten denar. Težko je prodati samo neko 50 let staro razpadlo reč, ki jo lastniki cenijo, kot bi bila nova. Vse ostalo se proda zelo hitro.
 

Ares

kamikaza
19. jul 2007
4.622
0
36
Citat:
Uporabnik mosseero pravi:
Še enkrat: ne govorim o stanovanju, v katerem načeloma nekdo živi, čeprav ne visi notri ves čas. Govorim o stanovanjih, ki so PRAZNA. Taka, v katerih ne živi nihče. In ja, poznam take primere.
tudi jaz sem ti govoril o avtu ki stoji na parkirišču in ga ne uporabljaš vsaj 33% dneva. Torej, če nekaj ne uporabljaš (vzdrževati moraš tako hišo kot avto), bi po tvoji logiki morali obdavčiti, kaj ne? Da ne privlečem sem notri mogoče še kakšne smučarske opreme, vodnih skuterjev, motorjev, čolnov itd. torej sezonski luksuz ki se ga večino leta ne uporablja.

še eno vprašanje: kako boš ti ugotovil katero stanovanje se ne uporablja? po stalnem bivališču? to je nemogoče in neumno. Zakaj? zato ker je to možno okol prinest. Lastnik se za en mesec preseli v drugo (kao prazno stanovanje) in mu po tem takem ne bi bilo potrebno davka plačat... Vse kar bi potreboval je to, da bi si spremenil naslov začasnega bivališča in že bi prihranil ogromno €...