Manjša poraba goriva: Prestava ali prosti tek!?

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Sem danes preizkusil.

Relacija LJ-CE. Srednji tunel. Klima on, HDI 2.0.

- v 6. prestavi pri tempomatu na 108km/h porabi okoli 2,4 l/100km.
- v 6. prestavi pri 108km/h brez dodanega plina pada hitrost z okoli 1km/h na sekundo. Poraba je 0.
- v leru pri 108km/h porabi 0,5 l/100km. Hitrost pada okoli 1km/h vsake 10 sekund.


Tako da izgleda, da imaš kar prav. Če je naklon dovolj velik, da uravnovesi zračni upor in ni nobene potrebe po ustavljanju... se najbolj splača ler.

Če pa je naklon še večji in kljub temu, da motor zavira, avtu še vedno ne pada hitrost - potem je bolje v najvišji prestavi.


Pravo znanost smo nardili iz tega
bonk.gif
.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.400
1.356
113
Dajanje sodobnega avta v ler po klancu navzdol namesto puščanja v prestavi ima na porabo toliko pozitivnega efekta kot ugasnjen radio
smirk-1.gif
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.519
59
48
Kranj
Do takega zaključka sem prišel tudi sam. Recimo, da je na avtocesti kakšem manjši naklon ti v leru hitrost ne pada, medtem, ko moraš v prestavi malo gas pritiskat, da vzdržuješ hitrost. Koliko € pa to prinese v praksi pa ne bi vedel. Je pa gotovo več, kot ugasnjen radio!
Vsak ima svoj način vožnje in dokler to ostalih ne ovira me ne moti. Jaz recimo, če vidim pred cestninsko (ali semaforji) gužvo vržem v ler in se lepo pripeljem do cestninske(semaforja), medtem, ko nekateri tiščijo gas in tik pred zdajci bremzajo.
Med tema dvema načinoma vožnje je gotovo 1l razlike v porabi.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.324
-8.450
113
Citat:
Uporabnik wacko pravi:
Sej če svečka neb dajala iskre, bi mašina ugasnla, če jst to prov zastopm. V bistvu mašina pol laufa brez bencina, ker jo vrtijo kolesa, torej vžiga samo zrak....
Malo narobe to zastopiš.
Sicer pa itak je vseeno, ali svečka v prazno strelja v zrak, ali pa preneha z iskro. Rezultat je enak
 

klekej

Majstr
26. jul 2007
5.370
270
83
34
Citat:
Uporabnik ovca pravi:
Res je, da se nekako začneš spuščati z 130, a je potrebno najmanj na 120 upočasnit, ker je tisti ovinek pred izvozom za Višnjo Goro qurba.. Vedno 120, nikoli več, nikoli manj
smile-1.gif

OFF: Tisti ovinek sm 2. uro vožnje v avtošoli 130 peljal, mimo mene pa kamijon še hitreje.
hysterical-1.gif
 

sonick

Polo 6n2 frajer
22. sep 2007
3.091
0
36
on the run
..ksz

Nikjer nisem zasledil al pa sem spregledal, ker nisem vsega bral....avto na fergazer se pravi starejše mašine, kak se pa te obnašajo? Se pri spuščanju v prestavi tudi zapre dotok goriva in deluje sam od sebe al je bolše v ler metat....??
 

Focus

Pripravnik
27. okt 2007
867
12
18
Luna
Ne avto na frgazer ma ekstra šobo ki vedno vbrizguje gorivo samo zato da ohranja prosti tek torej je tebi teoretično vse eno (praktično pa motor ustvarja podtlak v frgazeru in vleče dodatno nekaj goriva goriva) Torej če maš avto na fergazer je ler zakon.
 

iskalec

Pripravnik
30. avg 2007
78
1
8
Sicer pa izkušeni šoferji vozijo po klancu navzdol v isti prestavi kot navzgor. Že vedo, zakaj.
Z gorivom pa lahko varčuješ z bolj umirjeno ali počasnejšo vožnjo, tam pa so razlike.
 

XXXL

Guru
9. sep 2007
7.338
764
113
Citat:
Uporabnik wacko pravi:
Sej če svečka neb dajala iskre, bi mašina ugasnla, če jst to prov zastopm. V bistvu mašina pol laufa brez bencina, ker jo vrtijo kolesa, torej vžiga samo zrak....
A se kdaj ustrašiš, ko prižgeš cigareto, da se ne bi zraven vžgal še zrak?
bonk.gif
 

blazzzzz

Pripravnik
18. avg 2007
107
0
16
što
Citat:
Uporabnik XXXL pravi:
Citat:
Uporabnik wacko pravi:
Sej če svečka neb dajala iskre, bi mašina ugasnla, če jst to prov zastopm. V bistvu mašina pol laufa brez bencina, ker jo vrtijo kolesa, torej vžiga samo zrak....
A se kdaj ustrašiš, ko prižgeš cigareto, da se ne bi zraven vžgal še zrak?
bonk.gif

hysterical-1.gif
 

Simon_Vi

KIYUNDAI fan
8. maj 2007
8.128
2
38
Citat:
Uporabnik iskalec pravi:
Sicer pa izkušeni šoferji vozijo po klancu navzdol v isti prestavi kot navzgor. Že vedo, zakaj.
Z gorivom pa lahko varčuješ z bolj umirjeno ali počasnejšo vožnjo, tam pa so razlike.

Drži! Je pa res, da bi se po tej teoriji 3/4 avtomobilov peljalo po Vrhniškem klancu dol v tretji ali četrti prestavi....težko verjetno. Pri meni se ne pozna, prehitim prej omenjene, po klancu navzdol pa vsi mlinčki mimo mene...

vsak drek se po klancu navzdol valja press
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.413
5.912
113
pri taščici
POznam to foro z isto prestavo gor kot dol.
samo se bojim da to bolj drži za stare tovornjake , ki so imeli v ku.rcu bremze in so jih šparali z nižjo prestavo...

Sicer pa vrhniški klanec gre gor in dol s peto
 
Nazadnje urejeno:

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.377
236
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik Simon_Vi pravi:Drži! Je pa res, da bi se po tej teoriji 3/4 avtomobilov peljalo po Vrhniškem klancu dol v tretji ali četrti prestavi....težko verjetno. Pri meni se ne pozna, prehitim prej omenjene, po klancu navzdol pa vsi mlinčki mimo mene...
Kdo se pa vozi v vrhniški klanec navzgor v tretji ali četrti?
confused-1.gif
Namreč tudi jajčka s 55KM gredo BP v peti gor.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.413
5.912
113
pri taščici
Mogoče rover
wink-1.gif

Aja pa moj gre tud v tretji(od treh ki jih imam na voljo), dol gre pa v overdrivu
 
Nazadnje urejeno: