Kuhalne plošče: steklokeramična-indukcijska

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.074
389
83
Eno vprašanje, ko je že tako vroča debata,indukcija in sevanje? Ali je sevanje škodljivo ali ni?
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.630
8.953
113
No to sem čakal, da bo en omenu
smile-1.gif
 

Fly

Majstr
21. jul 2007
2.593
498
83
Napačno si zastavil vprasanje ker je tema bolj namenjena plinu.
smile-1.gif

Raje vprašaj kaj je bolj škodljivo plin ali indukcija?
Milsim da vsi vemo odgovor
evil.gif
 

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.074
389
83
Sicer sprašujem resno, čeprav ne deluje tako.

Pred leti, ko sem menjal ploščo, sem malo bral o tem, pa me zanima, če je kaj novega.
Takrat sem bral en laboratorijski test in je ob največji moči in nepravi posodi bilo sevanje na razdalji 20cm večje od max. zakonsko določenega, kot sprejemljivega - sicer se nanaša na industrijo.

Službeno imamo občasno nekaj stika tudi z proizvajalci industrijskih indukcijskih peči in včasih kakšno rečemo na to temo.
(Njihove peči imajo napisno opozorilo, da se zaradi sevanja ne smeš zadrževati na manjši razdalji od 1/2m okrog peči med delovanjem, saj je sevanje večje od dovoljenega. So pa jasno večjih moči)

Na vprašanje, ali je sevanje dokazano škodljivo, nisem dobil jasnega odgovora. So mi pa povedali, da je v nekem podjetju, kjer so imeli več njihovih manjših indukcij za kaljenje, ob katerih so ljudje sedeli po 8 ur na dan več let (>10), bil precej povečan odstotek rakavih obolenj med temi zaposlenimi.

Zato me zanima, če je na tem področju kaj novega?
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.093
3.576
113
Marlbor
Çe imaš kaj železa v sebi, te lahko zažge. Zaradi tega tudi priporočila o odmiku pri uporabi.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

In pa zaradi nizkih frekvenc (industrija) lahko pride do aritmije utmije srca.
 

brunobruno

Fizikalc
3. feb 2012
2.146
50
48
Citat:
Uporabnik Gargy pravi:
In pa zaradi nizkih frekvenc (industrija) lahko pride do aritmije utmije srca.
Citat:
CONCLUSION: Patients are at risk if the implant is unipolar and left-sided, if they stand as close as possible to the induction cooktop, and if the pot is not concentric with the induction coil. Unipolar pacing systems can sense interference generated by leakage currents if the patient touches the pot for a long period of time. The most likely response to interference is switching to an asynchronous interference mode. Patients with unipolar pacemakers are at risk only if they are not pacemaker-dependent.
 

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.074
389
83
Citat:
Uporabnik brunobruno pravi:
Sej vemo da elektro magnetno sevanje ni škodljivo! No medicina je tako rekla.

Glede na to, kako si se spravljal na druge, da lažejo ..., bi bilo zaželjeno, da tole podpreš s kakšnim verodostojnim linkom.
Sam namreč tega nisem zasledil, prej obratno.
 

luciano

Guru
3. okt 2011
1.814
817
113
MB
Mogoče nekaj takega


Elektromagnetna sevanja z valovno dolžino, daljšo, kot jo ima vidna svetloba, so dokazano škodljiva le, kadar je njihova moč tako velika, da povzroča pregrevanje tkiva.

Vir

 

brunobruno

Fizikalc
3. feb 2012
2.146
50
48
Citat:
Uporabnik Mato pravi:
Citat:
Uporabnik brunobruno pravi:
Sej vemo da elektro magnetno sevanje ni škodljivo! No medicina je tako rekla.

Glede na to, kako si se spravljal na druge, da lažejo ..., bi bilo zaželjeno, da tole podpreš s kakšnim verodostojnim linkom.
Sam namreč tega nisem zasledil, prej obratno.
prvi zadetek:
http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/09553000903184358
Citat:
Conclusions: Our results indicate that exposure to an IF magnetic field at 6.05 mTrms for 2 h does not cause detectable cellular genotoxicity, and does not induce detectable cellular stress.
 

brunobruno

Fizikalc
3. feb 2012
2.146
50
48
sicer pa, kot je že luciano omenil dokler ne segreva ali pa če imaš kovine v telesu in ne vem ležiš na plošči ali pa imaš peacmaker ni problemov.

Tudi v zdravstvu imaš terapijo z elektromagnetnimi tokovi in sicer pri fizioterapiji. Torej te lahko celo zdravi :D (https://scholar.google.si/scholar?q=maGNETIC+THERAPY+PHYSIOTHERAPY&hl=sl&as_sdt=0&as_vis=1&oi=scholart&sa=X&ved=0ahUKEwixw6aBy_rYAhWHyKQKHV23ABwQgQMIKDAA)
 

brunobruno

Fizikalc
3. feb 2012
2.146
50
48
Sicer pa kalbo@, nisem rekel da lažeš, ampak da govoriš neresnico. To je tako kot duhovnik, ki predava o devici mariji, ki je rodila in o Bogu, ki ga ni :D on dejansko verjame v to (no vsaj naj bi :D) hehehehe
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.411
5.910
113
pri taščici
Sva pri kuhanju kosila z mojo imela debato okoli tega.
Prej ue doma imela plin(najvec) , drva in klasicen elektricen grelec(najmanj v uporabi) Kar sva skupaj je probala se steklokeramiko in indukcijo.
Je rekla da je indukcija zakon in da ne bi sla nazaj na plin pa ce...
 

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.074
389
83
Citat:
Uporabnik luciano pravi:
Mogoče nekaj takega


Elektromagnetna sevanja z valovno dolžino, daljšo, kot jo ima vidna svetloba, so dokazano škodljiva le, kadar je njihova moč tako velika, da povzroča pregrevanje tkiva.

Vir

V tvojem linku piše sledeče:

Šibko nizkofrekvenčno elektromagnetno sevanje, ki niti ne segreva tkiv, lahko povzroča biološke učinke preko indukcije zelo šibkih električnih tokov, vendar ni nikakršnih prepričljivih dokazov, da bi to povzročalo raka. Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) uvršča radijske valove in mikrovalove v skupino »morebitnih karcinogenov 2 b«, kamor sodi npr. kava. Evropska unija zakonsko omejuje moč nizkofrekvenčnega elektromagnetnega valovanja, ki mu smejo biti izpostavljeni prebivalci, na 5-10 W na celo telo....

To si jaz ne tolmačim, kot je bilo zgoraj omenjeno, da ne škoduje.
Očitno je pa tveganje tako majhno, da smo ga pripravljeni spregledati v dobrobit ugodju....
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.444
2.305
113
Citat:
Uporabnik luciano pravi:
Mogoče nekaj takega
Elektromagnetna sevanja z valovno dolžino, daljšo, kot jo ima vidna svetloba, so dokazano škodljiva le, kadar je njihova moč tako velika, da povzroča pregrevanje tkiva.
Vir
Brez vira, z zdravo kmečko pametjo:
Rostfrej je nevaren le takrat, kadar v izrazito ploščati obliki prodira v človeško tkivo tako, da prekinejajo krvokrog.
Mikrovele je navarna le takrat, ko med delovanjem naprave potisnete roko vanje ali špegate v pečico mimo varovalne mrežice.
In pa za vse Alterjevce, ki ne znajo kuhati:
saj poznate tisto o nevarni hitrosti prve lokomotive?
 

sass

Guru
1. sep 2007
5.110
752
113
Citat:
Uporabnik kalbo pravi:
...
Kar lep kos države je bil pred nekaj leti brez tudi po teden dni in več. Preostali del se je pa napajal preko zadnje možne linije, ki ni bla daleč od kolapsa. Bila bi orenk štala. Govorim za žled.
lahko kaj več napišeš o tem? predvsem me zanima, katera je ta zadnja možna linija (daljnovod?), ki napaja večji del države in je bila tik pred klapsom. lahko tudi moderatorji začnejo novo temo, da ne bomo smetili kvalitetne debate o steklokeramiki vs. indukciji
smile-1.gif