Krivulje TČ

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.962
812
113
zdravo,

prihaja prva zima s TČ. Berem mal po forumih "ko sem enkrat naštelal krivulje zadeva deluje in je ne pogledam več" - kar je tudi meni željen cilj.

Gledal sem te krivulje v nastavitvah - kar gledam imam dve točki, ki jih nastavljam:
- temperaturo vode, ki naj jo TČ pošilja v sistem pri zunanjih +15
- temperaturo, ki naj jo TČ pošilja v sistem pri zunanjih -15

Kako imate nastavljene te točke:
- za talno
- radiatorsko

Skratka, da ne grem "raziskovat in se na lastnih napakah učit" raje vprašam, kakšne so bile vaše "napake".
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.339
5.371
113
Pri 5 stopinj je DV 25, pri -15 stopinj 35, setpoint -1 ali -2. k = 0,5.

Talno. k je za dobro izolirano hiso na talnem velik, ampak je tako strma, da prisili grelec, da se vklopi, ker drugace noče.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ncnifrej

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.550
8.903
113
To boš mogu pa čist zase oziroma za svojo hišo naštelat, če bo prevroče mal spustiš, če bo prehladno mal dvigneš.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

sad

Guru
24. avg 2007
20.497
9.200
113
Pri 5 stopinj je DV 25, pri -15 stopinj 35, setpoint -1 ali -2. k = 0,5.

Talno. k je za dobro izolirano hiso na talnem velik, ampak je tako strma, da prisili grelec, da se vklopi, ker drugace noče.
Kaj je k in setpoint? In zakaj bi si želela, da se vključi grelec, če sama TC zmore?
 

Narodnjak

Majstr
20. jul 2007
10.254
269
83
38
Ljubljana
Če imaš na novo TČ se boš igral z krivuljo prvo leto oz. dve ker je vsak objekt drugačen.

Postopoma jo spuščaš in opazujes če imate dovolj toplo. Med spremembami mora miniti par dni.

Jz imam na talnem 0.50, radiatorsko 0.70.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ncnifrej

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.339
5.371
113
Ker ne zmore. Tak je izbrana. Do -7, -8 sama, potem pomaga grelec, ce je treba. In ima en velik interval, koliko je razlika med želeno in nastavljeno, da vklopi grelec. In moram imeti želeno dovolj visoko nastavljeno, da ga vklopi.

K je strmina premice. Krivulja je v biti premica.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.497
9.200
113
Hvala za razlago.
Torej, če vzamem toplotno do -20 dejansko te težave ne bi imel.
A je tvoja 5kW trifazna? Ker kolikor gledam so trifazne od 8kW naprej.
Si že kaj gledala, če ti na začetku ob zagonu precej več moči vleče, potem se pa ustali na nizki moči? Ker to bo v prihodnje kar pomembno.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.339
5.371
113
1 fazna... Naceloma lahko dam grelec na drugo fazo, ampak zaenkrat ni bilo potrebe.

Ti temu rečeš težava, jaz rečem najoptimalnejsa izbira glede na strosek investicija + poraba. Še pred SE. Zdaj pa sploh.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.497
9.200
113
1 fazna... Naceloma lahko dam grelec na drugo fazo, ampak zaenkrat ni bilo potrebe.

Ti temu rečeš težava, jaz rečem najoptimalnejsa izbira glede na strosek investicija + poraba. Še pred SE. Zdaj pa sploh.
Razumem.
Samo, ce se ti grelec vklaplja, bos imela spice in ti bo obracunsko moc gor vrglo sedaj. Jaz cakam na cene, da vidim kaj bo.
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.962
812
113
set point je kaj? točka vklopa grelca?

iscem kje to imam... ce sploh imam moznost nastavitve.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.339
5.371
113
Grelec se vklopi ponoči, ko je bolj mrzlo. Kadae je -15, je praviloma sonce cez dan. Takrat se celo ugasniti zna, ker dovolj topla voda po sistemu kroži.

Set point je, da celo premico dvignes/spustis. Tako je pri meni v bistvu 23-33. Ampak TČ ne zna delati na 23, minimum je 25. Tako bo sicer grela vodo na 25, ampak manj casa in jo bo dalj casa pustila krožiti, ker je nastavljeno na 23.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.808
113
zdravo,

prihaja prva zima s TČ. Berem mal po forumih "ko sem enkrat naštelal krivulje zadeva deluje in je ne pogledam več" - kar je tudi meni željen cilj.

Gledal sem te krivulje v nastavitvah - kar gledam imam dve točki, ki jih nastavljam:
- temperaturo vode, ki naj jo TČ pošilja v sistem pri zunanjih +15
- temperaturo, ki naj jo TČ pošilja v sistem pri zunanjih -15

Kako imate nastavljene te točke:
- za talno
- radiatorsko

Skratka, da ne grem "raziskovat in se na lastnih napakah učit" raje vprašam, kakšne so bile vaše "napake".

Moraš raziskovat, ker take hiše kot jo imaš ti nima nobeden. Torej je povsem specifična (velikost, lokacija, lega, izolativnost, št. oseb, njih navade,...).

Zato v startu nekaj nastavi in boš potem videl kako se zadeva odziva. Pri meni mislim da se nastavljajo temp. dvižnega voda (DV)v 4ih temperaturnih točkah (malo že podabu), od tega sta dve temp. (zunanji) fiks, dve pa lahko sam določiš.

Po spominu...pri + 10 zunaj imam 25 v sistemu, pri -10 (prav tako -20) zunaj imam 30 v sistemu (30 stopinj ej pri meni maks temperatura DV, ker ne vidim smisla v naganjanju TČ v neke visoke temperature ravno takrat, ko je zunaj najbolj ekstremno mrzlo...hiša, če ima izolacijo ima vztrajnik in bo z lahkoto speljala temp. DV 30 stopinj ob tem pa se TČ ne bo zaganjala v območja, ki jim mogoče ne bo kos (premala moč TČ)..torej v esktremnem mrazu naj TČ oddela v optimalnem delovnem režimu in ne na maximumu (moja logika je taka).
Pri 0 stopinjam mislim da je 27 ali 28 stopinj.

Radiatorji so pri meni uravnavani preko sobnega termostata (temperatura, timer)..notri gre temp. vode okoli 35 stopinj.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

BLABLABLA

Guru
28. sep 2007
2.228
717
113
Moraš raziskovat, ker take hiše kot jo imaš ti nima nobeden. Torej je povsem specifična (velikost, lokacija, lega, izolativnost, št. oseb, njih navade,...).

Zato v startu nekaj nastavi in boš potem videl kako se zadeva odziva. Pri meni mislim da se nastavljajo temp. dvižnega voda (DV)v 4ih temperaturnih točkah (malo že podabu), od tega sta dve temp. (zunanji) fiks, dve pa lahko sam določiš.

Po spominu...pri + 10 zunaj imam 25 v sistemu, pri -10 (prav tako -20) zunaj imam 30 v sistemu (30 stopinj ej pri meni maks temperatura DV, ker ne vidim smisla v naganjanju TČ v neke visoke temperature ravno takrat, ko je zunaj najbolj ekstremno mrzlo...hiša, če ima izolacijo ima vztrajnik in bo z lahkoto speljala temp. DV 30 stopinj ob tem pa se TČ ne bo zaganjala v območja, ki jim mogoče ne bo kos (premala moč TČ)..torej v esktremnem mrazu naj TČ oddela v optimalnem delovnem režimu in ne na maximumu (moja logika je taka).
Pri 0 stopinjam mislim da je 27 ali 28 stopinj.

Radiatorji so pri meni uravnavani preko sobnega termostata (temperatura, timer)..notri gre temp. vode okoli 35 stopinj.
Pozdrav

Eden, ki je ve oz. je skapiral, da pri je pri TČ položna krivulja boljša od strme... Seveda ustrezno paralelno dovolj visoko postavljena..
Nič ni narobe, če malo pregrevaš hišo, ko je zunaj lepo toplo... Posledično manj matraš TO zrak voda... Če se pa bliža velika ohladitev... recimo -10°C ali manj, pa TČ en dan prej spustiš kako stopinjo ali 2 višje (bo na zalet lažje premagala zunanji mraz)...
 
  • Ljubezen
Reactions: sad

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.962
812
113
hvala druzba..
da je treba raziskovat in da so hise/lokacije razlicne - mi je jasno
da imamo različno "zmrznjene" clane gospodinjstva - mi je tud jasno

sej v bistvu to kar sem dobil povratne info - je to kar sem iskal.. da ne startam pri želji po hitrem ogrevanju in imam +55 DV, če lahko naredim +40 - pa ogrevam/pregrevam hiso na daljsi rok.
pomoje bo slo :)
 

BLABLABLA

Guru
28. sep 2007
2.228
717
113
hvala druzba..
da je treba raziskovat in da so hise/lokacije razlicne - mi je jasno
da imamo različno "zmrznjene" clane gospodinjstva - mi je tud jasno

sej v bistvu to kar sem dobil povratne info - je to kar sem iskal.. da ne startam pri želji po hitrem ogrevanju in imam +55 DV, če lahko naredim +40 - pa ogrevam/pregrevam hiso na daljsi rok.
pomoje bo slo :)
Jaz priporočam uporabo oz nastavitev (naj) bolj položne strmine... Če ti ni problem, da ti temperatura v hiši zaniha za +/-1°
Seveda mora niti ta strmina postavljena na ustrezni višini...
 
19. jul 2007
2.762
1.493
113
Navodila za uravnavanje krivulj pri moji TČ.

1699437492914.png
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.497
9.200
113
Isto k v Ameriki. Poleti sem se prehladil, ker so imeli klime nažgane na polno. :obesise: