Košnja trave v nedeljo

Onslow

Fizikalc
15. jul 2009
825
55
28
Citat:
Uporabnik NigelM pravi:
Citat:
Uporabnik gloglo pravi:
Me zanima, če je res prepovedano v nedeljo kositi travo okoli bajte z motorno kosilnico. Sosed je namreč prišel do mene in men po domače nazjal, da se v nedeljo ne sme kositi, da če že sam nimam spoštovanja do praznikov in nedelje, da ga drugi majo...

ok... kosit sem nehal, zanima me pa če je v zakonu kje to res napisano?
Danes te verjetno ni nazjal, ker je nedelja, ampak, ker je Binkoštna nedelja - torej katoliški praznik, po rangu takoj za Veliko Nočjo in Božičem. (+ da je danes dan Primoža Trubarja)

Verjetno nisi prvič kosil v nedeljo; prej verjetno ni bilo težav.

In ne gre toliko za zakon, kot za medsebojno spoštovanje in potrpljenje. Sam moraš vedeti, ali ti sosed teži za vsako malenkost, ali pa je bila danes bolj izjema.

V bistvu je medsebojno spoštovanje in potrpljenje pomendral sosed s tem, ko ga je nazjal. V primeru lepe besede se kosilnica ugasne, v tem primeru bi ga pa komot steral nekam z njegovimi binkošti vred.

In prosim ne mi s verskimi prazniki; če bi bil ta sosed musliman in bi ti med ramadanom težil, zakaj ješ med dnevom, bi prav rad videl tistega, ki bi zaradi tega odložil vilico.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.417
9.164
113
Citat:
Uporabnik rajko0028 pravi:
Sam da pol ne boš spet joku po Alterju ko se boš šopiril pred penzičem in te bo on pomalcal.
Drugače pa če ne veš mir mora biti med 22 in 6 uro + tisto kar nalaga občinski odlok (nedelje prazniki morebiti ob sobotam mir do 7 itd)

a cerkve pa lahko kurbljajo vsako uro pa še ponoči..primer komenda, tisti turn bi morali zraketirat.
 

HEPAN

Majstr
5. sep 2007
2.888
155
63
Citat:
Uporabnik retro pravi:
Take kot si naprimer ti ki z košnjo trave v nedeljo ko si normaleč človek vzame čas za odmor od dela in hrupa bi strpal v keho, in to za cel vikend da bi potem bolj delal med tednom
evil.gif


Pravno podlago predstavlja Uredba o hrupu v naravnem in življenjskem okolju. Ta v 19. čl določa, da sta v I., II. in III. območju uporaba kosilnic, škropilnic, žag in drugih naprav z motorji na notranje izgorevanje, vrtalnih in brusilnih strojev, kladiv in žag ter izvajanje drugih hrupnih vrtnih in hišnih opravil, ki povzročajo v okolju visoke ravni hrupa, dovoljena od ponedeljka do sobote med 8. in 19. uro. Uporaba naprav in izvajanje opravil sta prepovedana tudi na praznik, če je dela prost dan.

Uredba v 4. členu določa tudi območja, in prav v I. območje spada naravno območje, namenjeno turizmu in rekreaciji, neposredna okolica bolnišnic, zdravilišč in okrevališč ter območje naravnih parkov.

BERI

http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?urlid=199545&stevilka=2170


ta uredba ne velja ze DOOOLGO casa
 
22. jul 2007
12.811
1.316
113
123
Men grejo pa na organ pacijenti, kateri v poletnih večerih začnejo kurit, ker jim je tekom dneva kao prevroče
bonk.gif

Ravno ko se pripraviš, da boš malo preluftal bajto po celodnevni vročini, ti prismrdi po svežem zažganem rastlinju-neprecenljivo
jezen.gif
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.196
1.813
113
Načeloma občina predpiše kdaj naj bi se kosilo....bolj z vidika, da ne ružijo kosilnice po cele dneve (itak se noben tega ne dræi...pri as vem da je torek in sobota)

Prepovedat načeloma ti ne more noben je pa včasih res boljše (radi ljubega miru) pustiti ropotajoče stvari ob nedeljah pri miru.
 

Abeta

Fizikalc
13. avg 2007
1.860
3
38
Citat:
Uporabnik sajkek pravi:
a cerkve pa lahko kurbljajo vsako uro pa še ponoči..primer komenda, tisti turn bi morali zraketirat.

če dobiš koga, se priporočam imamo tudi mi eno lahko tarčo
cool-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

Hondi

Majstr
18. avg 2007
3.371
302
83
včeraj pridem domov, pa je občinski podizvajalec pokosil travo pred blokom - jasno, direktno vsa trava v in na avto, vsa posušena in zalimana na lak. O kamenju raje nisem razmišljal, kosil je 100% z nitkarico.
Mu bo treba malo razložit, da naj raje pusti meni pokosit, kot da dela škodo na parkiranih vozilih.

kako pristopiti do tega, saj košnja ni bila vnaprej napovedana?
ni dosti, da sem sam kosil do par let nazaj, za hvala lepa - takoj, ko dajo nekomu urejat se mu hebe in gas
najraje delam take stvari sam, samo kaj, ko se ti na koncu neumno zdi, da delaš nekaj, za kar plačuješ (upravljanje bloka) ali pa ureja občina (omenjena zelenica med pločnikom in parkiriščem)
 

retro

Fizikalc
18. dec 2011
6.284
23
38
Murska republika
V drugih mestih sem opazil da v primerru košnje pri parkirišču kjer so avti le te zavarujejo z ponjavo in ta postopek se mi zdi pohvale vreden.
 

bigMIKE

Majstr
19. mar 2012
1.258
150
63
Citat:
Uporabnik WeWatchingYou pravi:
Men grejo pa na organ pacijenti, kateri v poletnih večerih začnejo kurit, ker jim je tekom dneva kao prevroče
bonk.gif

Ravno ko se pripraviš, da boš malo preluftal bajto po celodnevni vročini, ti prismrdi po svežem zažganem rastlinju-neprecenljivo
jezen.gif

Še hujši so vsi ki sanitarno vodo ogrevajo na premog, odpadke in stare čevlje. Smrdi ob 22h po soseski ko se ravno shladi. Pa a je folk res tolk bogi in zahojen
uf-1.gif
strela jasna staroselce in njihov ruralni pogled na svet
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.554
8.908
113
Citat:
Uporabnik retro pravi:
Take kot si naprimer ti ki z košnjo trave v nedeljo ko si normaleč človek vzame čas za odmor od dela in hrupa bi strpal v keho, in to za cel vikend da bi potem bolj delal med tednom
evil.gif


Pravno podlago predstavlja Uredba o hrupu v naravnem in življenjskem okolju. Ta v 19. čl določa, da sta v I., II. in III. območju uporaba kosilnic, škropilnic, žag in drugih naprav z motorji na notranje izgorevanje, vrtalnih in brusilnih strojev, kladiv in žag ter izvajanje drugih hrupnih vrtnih in hišnih opravil, ki povzročajo v okolju visoke ravni hrupa, dovoljena od ponedeljka do sobote med 8. in 19. uro. Uporaba naprav in izvajanje opravil sta prepovedana tudi na praznik, če je dela prost dan.

Uredba v 4. členu določa tudi območja, in prav v I. območje spada naravno območje, namenjeno turizmu in rekreaciji, neposredna okolica bolnišnic, zdravilišč in okrevališč ter območje naravnih parkov.

BERI

http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?urlid=199545&stevilka=2170

Tole že ene 8 let ne velja več.
aplauz.gif
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Jaz fakulteta se temu reče...
Oz. kmetavzi (ker kmeti to niso) ko ob napovedi možnih padavin zlivajo gnojevko da smrdi še nekaj dni (dežja pa itak ni)...
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.366
5.873
113
pri taščici
noben kmet je ne gre namenoma polivati po soncu, ker ve da bo naredil več škode (najprej sebi potem pa še okoliškim prebivalcem) kot koristi.
Ko pa je trava enkrat do kolen pa tudi ne moreš več po travi tlačiti oziroma jo politi nekaj dni preden jo boš ponovno kosil.
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
pa kakšne kosilnice to imate, da tako ropotajo?? Pa ene tud vsaka dlaka moti. Res je, da naj se v nedeljo ne bi ropotalo, če ni nujno. Če kosilnico zalaufaš, še zmeraj ni isto, kot da bi drva žagal, štemal.... itd. Ne vem,zakaj nekdo mora kositi v nedeljo. Če je nekdo tako zaposlen med tednom, bi verjetno pasalo samemu malo počitka v nedeljo. Kot je že nekdo napisal in tudi sam poznam paciente, ki se čez teden po bifejih sprehajajo... glumijo garače, v nedeljo pa se vsem kažejo kako so pridni, ko pokosijo tistih bogih 100m2 zelenice.
Ne navijam ne za enega ne za drugega. Pač vsak živi v svojem okolju. Jaz gledam košnjo zelenice kot sprostitev. Kot da bi rinil voziček v trgovini(ta ni samohodni, kosilnica pa je) , ali se sprehajal, ali pa se rekreiral.
 
Nazadnje urejeno:

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.196
1.813
113
Roko na srce...kosilnice so hudo glasne (kolikor je vse skupaj en drekec pekec). Več ali manj nad 96 db (zvočniki po večini pridejo do tam 90 db). A proizvajalcem v povprečju dol visi za hrupnost teh zadev - konkretno bi vse skupaj popravili za malo boljšim dušenjem.

Je pa na dolgi rok solidna rešitev v tej smeri:

http://www.mimovrste.com/akumulatorske-kosilnice/bosch-kosilnica-rotak-43-li-ergoflex

(ko cena še malo pade...seveda za tistega, ki bo kupoval tudi z namenom da ne bo po nepotrebnem najedal sosedom s hrupom
wink-1.gif
)
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
To, kar omenja Vincent, poleg ostalega tudi dejstvo, da sosedov nima smisla jeziti z ropotom, je mene pripravilo do nakupa električne, samohodne kosilnice. Ker tam, kjer jo uporabljam, velja že citiran občinski odlok o prepovedi uporabe motorjev z notranjim izgorevanjem ob nedeljah, sem s to električno kosilnico rešil problem.

Ob vsej debati pa še tole: morda se tisti, ki bi takoj 'šli na nož', premalo zavedate kaj pomenijo dobro sosedski odnosi. Žal.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Osebno zavolj dobrih sosedskih odnosov niti ne pomislim da bi sam zganjal hrup ob nedeljah/praznikih. A v zameno pričakujem isto od sosedov...
Saj veš, ko pa nekdo prekrši pravilo potem je pa vojna...
smile-1.gif
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
ma preveč se komplicira. Da bi kupoval novo kosilnico na akumulator samo zato, da bi lahko v nedeljo kosil, mi ne pade na pamet. Imam še šest dni na voljo v tednu. In če ne bi mogel zaradi prezaposlenosti, bi pa verjetno že tolko zaslužil, da bi dal nekaj ^€ nekomu, da pokosi. Nimam težav z košnjo v nedeljo in tudi če kdo v okolici kosi v nedeljo me ne moti. Se pač zgodi, da tokrat ni zlaufalo med tednom. Da bi pa nekdo samo ob nedeljah ropotal, čez teden pa kafiče financiral, bi pa tud jaz mal popi...l
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Citat:
Uporabnik Roberto pravi: Saj veš, ko pa nekdo prekrši pravilo potem je pa vojna...
smile-1.gif
In prav to sem doživel (in preživel) pred tremi leti.
Na srečo vseh sosedov se je model (tukaj jih imenujete 'okvirji', vendar je bil naš le na pol) odselil in se je sedaj situacija normalizirala.
 

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
3
36
ena vas naprej od Jest-a
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
noben kmet je ne gre namenoma polivati po soncu, ker ve da bo naredil več škode (najprej sebi potem pa še okoliškim prebivalcem) kot koristi.
Ko pa je trava enkrat do kolen pa tudi ne moreš več po travi tlačiti oziroma jo politi nekaj dni preden jo boš ponovno kosil.

Pri nas en kmet (od večih) poliva ne glede na vreme. Pa saj smrad se že prenese, ampak ko on poliva, dobesedno oči pečejo. Ne vem, a samo s silažo futra... Daleč od normalnega smradu.
 

Alijen

Fizikalc
25. jan 2009
1.343
5
38
V goricah
Sosedi so vredni več kot pol ure košnje trave v nedeljo. To vam garantiram. Razumem da v mestu nisi soseda ne poznate ampak na podeželju je to drugače. sploh za nas ki smo na podeželju gor zrasli.