Kompost iz pokošene trave?

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Hej vsem...

Doma imamo dosti travnih površin in bi lahko iz pokošene trave delal tudi kompost.. Kake 2-3 koše uporabimo za zastirko na vrtu, večina kosim brez koša, vendar bi lahko iz pokošene trave delal tudi kompost..

Zanima me, če imate kak vredu način, kako hitro in "trotl ziher" nastane vredu kompost, ki bi bil uporaben za vrt?

Zanimivo idejo sem videl na tej strani, in sicer: "Lahko pa pokošeno travo in pa tudi nekaj odpadnega listja daste v polivinilasto vrečo za smeti in jo pustite na sončnem mestu. Tako se zelena masa v vreči hitro razkroji in na ta način si lahko pripravite hiter kompost." - Je že kdo probal naret kompost po takšni metodi?

Drugače pa večina spleta govori o tem, da moramo pri kompostu iz pokošene trave uporabit tudi ogromno rjavega materiala, ker drugače trava splesnivi, če imaš samo velik kup pokošene trave.. Sam sem študiral, da bi npr.: mešal posušeno travo z svežo pokošeno travo in/ali pa "postano" listje (odpadlo listje od lani) in svežo travo..

Zanima me pač, če tudi kdo od vas pripravlja kompost iz pokošene trave in kako ga pripravlja? In če se potem tak kompost dokaj hitro razgradi in približno v kolikem času je uporaben za na grede v vrtu?
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Vržeš na kup in narava narsdi svoje. Edino kar je da pri razpadanju smrdi ,razkroj verjetno se dela co2 in metan. Tako da si neprijatelj okoline.
Vglanen pri na doma na kup in jesen se raztros preden zadelamo v zemljo.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
Zaj če boš nardil 2m visok kup bo plesn ja. Če pa daš 20-30cm plasti pa ni panike. Itak se pa v enem tednu vsede za polovico.
 

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.322
952
113
Ne kompliciraj. Vmes kakšen sloj čistega kartona/valovite lepenke za zračenje. Pa občasno je treba tudi zmočiti, če imaš zaprtega.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.315
1.339
113
Odpadno listje ja, ne pa orehovega, kostanja ali hrasta. Sploh orehovo je problematično, ker bo na vrtu pri večini rastlin zaviralo rast.
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.962
812
113
Po plasteh - mesano..
Zalivat, ce bos mel zaprt kompostnik
Dobis v hofer/lidl tud prah ki pospesuje kompostoranje.. ne me vprasat koliko in ce deluje
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Mah toti kompost nam nekak ne ratuje najbolje.. Sicer dajemo v njega vse biološke odpadke (tudi organko iz kuhinjskih odpadkov), ampak enkrat je presuh, enkrat moker kot gnoj... Pač nekak nam ne rata vredu komposta naret.. Imamo pa plastičnega s pokrovom... Zalivamo ga nekaj ne, ker damo v njega organko, ki je kljub ocejevanju kar moker material..

Sem pa že večkje slišal, da je iz pokošene trave enostavno naret kompost.. Ampak vem, da če imaš preveč pokošene trave na kupu, začne gnit..

Mislim, da je enkrat rekel ribicija , da uporablja pokošeno travo za kompost... Imaš kak poseben pristop?

Od enega znanca pa sem slišal, da ima on več kompostov, ker ne meče vsega materiala v en kompost, ampak različne materiale v različne komposte..

Zato sem pač vprašal, če ima kdo kak "trotl-ziher" način kako do vredu komposta s pokošeno travo..
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.700
113
Če dodaš v kompost večjo debelejšo sveže pokošene trave, se res ne bo dogajal čisto pravi proces. Variant je več, lahko denimo del trave pustiš na površini malo oveneti in potem dodati v kompost. Dodatno delo, sploh če kosiš v košaro in to pač kipaš na kompost. Lahko dodaš nek drug suh material vmes. Denimo greš in kupiš vrečo pšeničnih otrobov, ki se uporabljajo za živalsko hrano, na kmetijski zadrugi in to dodajaš po plasteh. Mešanje (premetavanje) kompostne vsebine bi najbrž tudi pomagalo.
Lahko pustiš kot je, s časom se bo že nekaj zgodilo.
 

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.322
952
113
Vmes daj karton. Da se sloji malo zračijo. Najboljša pa je valovita lepenka, če jo kje dobiš. Če je kakšen dež, pa pustiš kar odprto...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Komplikatorji. Če je veliko več manjsih kupov .če je suho zaliješ...če hočeš hitr dodas ureo.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.328
5.846
113
pri taščici
Iz kosa stresi na tla pred kompost na sonce za dan ali dva. Malo premesaj da vsaj ovene. Mokra trava v kompostu res lepo splesni..sem sam sprobal.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.328
5.846
113
pri taščici
Pol si imel pa orenk kup.
A veste tisto (resnicno) zgodbo, kako so pred 200+ leti v Trstu skuhali polento in toplo pripeljali na Dunaj s konji?
Lonec so zakopali v kup premalo suhe trave.
Zaradi tega poleti kar nekajštal pogori..
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony in sandra

Tenforest

Majstr
3. sep 2007
5.659
499
83
41
povsod malo
Pol si imel pa orenk kup.
A veste tisto (resnicno) zgodbo, kako so pred 200+ leti v Trstu skuhali polento in toplo pripeljali na Dunaj s konji?
Lonec so zakopali v kup premalo suhe trave.
Zaradi tega poleti kar nekajštal pogori..
Iz 1000 kvm pa nekaj drobiža se nabere kar nekaj košev ja. Zdaj kar s sondo za pečt meso preverim koliko ima temperatura včasih gre kar na 90
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Ko vas bo pozimi zeblo pokosite pred hišo , travco na kup. Če ste pravilno naredil boste lahlo noge greli v kupu travce.

Sledite alter za več nasvetov.
 
  • Haha
Reactions: Hanzi in endvatri

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.328
5.846
113
pri taščici
Zgodba iz sluzbe, ko je investitor sredi decembra za otvoritev zahteval travnati tepih. Nekaj 100m2. No, ko je bila otvoritev pred novim letom je bilo na njem 10cm snega..
 
  • Haha
Reactions: sandra

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Ko boste pozimi v temi skuhal kosilo ostanke zakopljite v kup sveže pokosene trave. Kosilo bo ostalo toplo do poznih vecernih ur.



Za vec nasvetov spremljajte alter.si