Kolikšen % prihrankov za avto?

Earnhardt

Fizikalc
18. avg 2007
1.352
0
36
Citat:
Uporabnik Telefunken pravi:
Če bi imel okrog 1000€ plače, bi si privoščil avto tam nekje največ do 30k€. Dokler sem študent, in če bom delal kdaj za manj kot 1000€, si ne bom privoščil dragega avta...

S kreditom na 5 let in popustom, bi ti mesecno ostalo 466 eur. Seveda bi moral placati tudi registracijo in zavarovanje, ki je za tak avto s polnim bonusom cca 900 €. Ce to vzames na obroke (pustimo obresti), te mesecno to oklesti se za dodatnih 75 eur. Se pravi, da ti ostane za hrano, pijaco, najemnino, stroske stanovanja, elektrika, telefon, gsm, pocitnice, nakupe ... celih 391 €.
uf-1.gif
 

V_power

Fizikalc
15. sep 2007
1.935
0
36
Ljubljana
Citat:
Uporabnik Earnhardt pravi:

In ne, meni mama in ata nista nikoli kupila stanovanja ali hise. Pa bi lahko, saj nista slabo stojeca. Rekla sta mi, da ce zelim kaj imeti, da si morem to tudi zasluzit. Placala sta mi stanovanje v Ljubljani, za ostalo sem pac poskrbel sam!

confused-1.gif


samo meni to ni jasno?
13.gif
 

shift

Guru
20. jul 2007
9.748
2.033
113
za šankom
Citat:
Uporabnik kloshar pravi:
Glede na to, kakšna vozila se vozijo po naših cestah, lahko sklepamo drugače.

Zdej pa dovolj off in na temo. Postavite se v to vlogo in povejte.

4 članska družina živi v garsonjeri in poje na mesec 30 jajc.avto bmw3 na leasing.nič lažjega
cool-1.gif

100k€ prihrankov na računu povprečni slovenec
confused-1.gif
 

zetko

Pripravnik
18. avg 2007
916
0
16
40
Ksz

Ko bom naslednji avto kupoval, bom dal 20% prihrankov. Vec ne dam.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
@all
škoda prihrankov. Sva jih takrat še z dekletom vložila v prvi avto (celoten znesek). Sedaj je prihrankov v novem avtu mogoče še kak %... Avto prodam, ko odplačam kredit (nekje 5 do 6 let), saj (moj pogled) je kredit tudi varčevanje, kjer pa dobrino dobiš vnaprej ne pa šele ko imaš privarčevan celoten znesek...
Predno pa se "pametni" oglasite... meni tako paše, še zmeraj lahko dostojno živimo (sicer ne vem koliko časa še, ampak to ni tema tu). Imam vsakih 5~6 let nov avto, če bi mesečno varčeval po 220 EUR bi v tem času privarčeval 16~17 k EUr, kar je še zmeraj premalo za spodoben družinski avto, s katerim lahko prepeljem 7 oseb ali 5 oseb in vso prtljago brez kovčka na strehi.... Za rabljenega pa ne bom varčeval toliko časa.
 

Company

Pripravnik
7. okt 2007
787
6
18
Citat:
Uporabnik V_power pravi:
Citat:
Uporabnik Earnhardt pravi:

In ne, meni mama in ata nista nikoli kupila stanovanja ali hise. Pa bi lahko, saj nista slabo stojeca. Rekla sta mi, da ce zelim kaj imeti, da si morem to tudi zasluzit. Placala sta mi stanovanje v Ljubljani, za ostalo sem pac poskrbel sam!

confused-1.gif


samo meni to ni jasno?
13.gif

Po moje je mislil, da ko je bil na faksu, da so mu starši plačevali stanovanje, ostale stroške je moral kriti sam. Lahko da sem pa preveč naiven
cheer.gif

LP!
 

Sefan

Pripravnik
22. jul 2007
249
0
16
40
SG
Citat:
Uporabnik Company pravi:
Citat:
Uporabnik V_power pravi:
Citat:
Uporabnik Earnhardt pravi:

In ne, meni mama in ata nista nikoli kupila stanovanja ali hise. Pa bi lahko, saj nista slabo stojeca. Rekla sta mi, da ce zelim kaj imeti, da si morem to tudi zasluzit. Placala sta mi stanovanje v Ljubljani, za ostalo sem pac poskrbel sam!

confused-1.gif


samo meni to ni jasno?
13.gif

Po moje je mislil, da ko je bil na faksu, da so mu starši plačevali stanovanje, ostale stroške je moral kriti sam. Lahko da sem pa preveč naiven
cheer.gif

LP!

Tut jz sm Istega občutka.

@Klošar_ Trenutno dam za avto( ker sem realist v to štejem stroške zavrovanja+bencina) cirka 20%. (za info: sem nad SLO povprečjem kar se dohodka tiče). Sem pa prepričan, da si rajš roko odsekam ko pa da dam za avto (z vsem skup) več ko 25% mesečno
 

Ginginova

Guru
28. jul 2007
6.522
1.405
113
Citat:
Uporabnik Roberto pravi:
@all
škoda prihrankov. Sva jih takrat še z dekletom vložila v prvi avto (celoten znesek). Sedaj je prihrankov v novem avtu mogoče še kak %... Avto prodam, ko odplačam kredit (nekje 5 do 6 let), saj (moj pogled) je kredit tudi varčevanje, kjer pa dobrino dobiš vnaprej ne pa šele ko imaš privarčevan celoten znesek...
Predno pa se "pametni" oglasite... meni tako paše, še zmeraj lahko dostojno živimo (sicer ne vem koliko časa še, ampak to ni tema tu). Imam vsakih 5~6 let nov avto, če bi mesečno varčeval po 220 EUR bi v tem času privarčeval 16~17 k EUr, kar je še zmeraj premalo za spodoben družinski avto, s katerim lahko prepeljem 7 oseb ali 5 oseb in vso prtljago brez kovčka na strehi.... Za rabljenega pa ne bom varčeval toliko časa.

Imaš nekam veliko familijo, da si izbiraš avto za 7 oseb s polno prtljago.
rolleyes-1.gif

Kaj pa recimo, če se boš selil? Ne bi raje kar kupil tovornjaka? Kaj pa, če bi hotel vse svoje prijatelje in družino ter sodelavce peljat na piknik? Kle bi avtobus prišel bolj prav.
smile-1.gif


Ogo
 

tis

Fizikalc
25. jul 2007
5.423
0
36
Ste se pa eni razpisali v tej temi. Se nisem mogled odločit, komu bi prej odgovoril - pa raje sploh ne bom repliciral.
Seveda me to ne bo zadržalo, da ne povem svojega mnenja.

Spraševati kakšen % prihrankov bi dali za avto pod predpostavko, da ima povprečen slovenec našparanih 100.000€ je bedarija. Predvsem zato, ker je ta predpostavka povsem napačna (me prav zanima od kje klosharju ta informacija). Če bi imel našparanih 100.000€ bi jih seveda vložil v sklade, kar pomeni, da bi vsako leto v povprečju zaslužil še par plač - iz tega bi si pa plačal avto (kredit / leasing).

Enkrat sem zasledil povzetek nemške raziskave, kjer so analizirali koliko svojih plač (mesečnih prihodkov) dajo ljudje povprečno za avto. Ta primerjava je veliko bolj na mestu. In takrat (na sux-u) je nekdo zastavil podobno vprašanje in izkazalo se je, da slovenci res veliko preveč porabimo za tisto, kar v življenju res ni najbolj pomembno.

Odgovori sux-ovcev so bili (po mojem spominu) od 10, večina med 12 in 16, nekateri pa precej več. Nemci v povprečju za avto namenijo svojih 7 mesečnih prihodkov. Sam sem takrat za avto dal 7,2 mesečna prihodka. Konec 2007 sem zopet menjal avto in zanj dal še manj. Seveda je poleg vprašanja "koliko daš" pomembna tudi ekonomičnost nakupa. Čisto matematična. Jaz naprimer ob vsaki menjavi (menjam na 3 leta, kupujem rabljene avtomobile srednjega razreda) dam za avto manj denarja (večji delež pri nakupu novega predstavlja denar od prodaje starega). Pri prvih treh avtih sem vedno kupoval 50/50 (pol denarja, pol kredita), zadnjega sem vzel na cache. Zakaj še sam ne vem oz... se mi ne da ukvarjat z bankami.

Mimo enega komentarja pa res ne morem... družina, ki je vzela kredit za stanovanje na 35 let. Avtor je to opisal kot borbo, jaz to imenujem nepremišljenost. So si izračunali, koliko jih bo stanovanje na koncu stalo? Alternative so sigurno boljše.
 

Earnhardt

Fizikalc
18. avg 2007
1.352
0
36
Citat:
Uporabnik V_power pravi:
Citat:
Uporabnik Earnhardt pravi:

In ne, meni mama in ata nista nikoli kupila stanovanja ali hise. Pa bi lahko, saj nista slabo stojeca. Rekla sta mi, da ce zelim kaj imeti, da si morem to tudi zasluzit. Placala sta mi stanovanje v Ljubljani, za ostalo sem pac poskrbel sam!

confused-1.gif


samo meni to ni jasno?
13.gif

OK ... spustu sm poglavitno podrobnost. MED STUDIJEM sta mi placevala stanovanje v LJ, za ostalo sem poskrbel sam. Po kmecko povedano: poskrbela sta za mojo izobrazbo, do denarja in strehe pa sem moral priti sam.
 

matjazy

Fizikalc
3. jan 2008
181
98
28
Za avto, s katerim se moram vsak dan pripeljat v 100km oddaljeno službo in nazaj, sem odštel mesečno plačo. In popolnoma zadovoljuje moje potrebe, pa še zelo poceni je vse skupaj.
 

der_Alte

Fizikalc
21. jul 2007
2.063
10
38
Zemlja
alte.aufbix.org
Kakšno zvezo ima to?
bonk.gif
Gre vendar za to, koliko plač daš ti. Dat ves denar, ki ga zaslužiš letu in pol za avto je bedarija. Sploh zato, ker imaš avto za vožnje, ne pa da potem stoji.