Kolikšen % prihrankov za avto?

Mis

Fizikalc
1. sep 2007
2.627
0
36
kajbičebi.press

ah, brezveze, lahko pa povem, da sem za trenutni avto dal 150% "prihrankov"
grin1.gif
 

elo

Dr. Rodilnik
4. sep 2007
1.630
4
38
malo tukaj malo tam
Koliko bi dali, če: (za vsako alinejo lahko daste še primer avta)
a) bi bili samski / kupovali avto izključno zase
b) bi imeli družino in bi kupovali 1. družinski avto
c) bi en avto že imeli in bi kupovali 2. avto (in tudi imeli družino)

a) nimam stroškov z družino... kupil bi recimo novega mustanga gt
b) to kar imam sedaj, SUV, honda crv, avtomatik
c) drugi avto je ponavadi manjši in cenejši nadomestek prvega, izbral bi toyoto auris

l.p.
 

Jerez

Pripravnik
27. jul 2007
561
0
16
Če govoriš o prihrankih v procentih:
a) avto sem kupil zase - 20%
b) če bi kupoval družinskega - 40%
c) za drugega bi prav tako dal okoli 10-20% (recimo nekaj k€, za kar se danes dobi solidno varna in ohranjena kanta)

Kloshar ne zameri, sam ti živiš v oblakih. Ko boš enkrat redno zaposlen in imel življenske stroške, se bo treba hitro spustit na realna tla.
wink-1.gif
 

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
3
36
ena vas naprej od Jest-a
Citat:
Uporabnik Earnhardt pravi:
Ja, ce si fizicna oseba. V podrobnosti ne bom sel, se pa sigurno splaca tako in s takim lizingom kot sem zapisal. Vsaj moje mnenje je tako. Ce pa si zaposlen v neki firmi, potem pa tako, kot sem zapisal v drugem postu.
Se pravi je avto najelo podjetje. Če se želiš z njim voziti tudi zasebno, moraš verjetno pri OD-ju obračunavati boniteto. Se potem tudi še splača? Ali se bolj splača biti v davčnem prekršku?
 

IbizaDriver

Guru
Osebje foruma
21. jul 2007
10.192
3.821
113
ksz...

jest na to ne gledam tako...

Zame je avto strošek, mesečni, letni ali kakor koli že. Kar imam prihrankov pač ostaja v "hranilniku", za avto pa pač plačuješ sproti. Itak je nabavna cena samo del stroškov ki jih imaš z avtomobilom, precej denarja gre še za gume, bencin, zavarovanje, servise itd...

Če gledam samo nabavno ceno (oziroma izgubo vrednosti) potem dam na leto za avto nekaj manj kot 10% zaslužka...
 

ahmet_car

poupismen
3. sep 2007
563
0
16
1 opcija
Kupu bi flet in ga dal v najem.Najemnina bi mi odplačevala lizing ali kredit za Q7 ali Discoverija 3.

2 opcija
Vložil bi 100k€ v enkratno varčevanje z nedotaknjeno glavnico.Mesečna renta bi mi odplačevala kredit ali lizing.
kredit bi odpačeval 5 let.
Na koncu bi mel avto + 100k€
 

Earnhardt

Fizikalc
18. avg 2007
1.352
0
36
Kaksen davcni prekrsek. Nic davcnega prekrska. Vse je treba delat po regulah! Pac obracunas si, koliko se vozis z njim za zasebno uporabo in temu primeren delez ne upostevas kot strosek oziroma "placas sam". Ampak ce imas 2000+ km na mesec, se tistih 300km, ki jih prevozis za osebno uporabo bolj malo pozna. Res pa je, da so potni nalogi pac ... pain in the ass
smile-1.gif


Splaca se (vsaj po mojih izracunih) v vsakem slucaju. Ce bi si sorazmeren delez denarja nakazal za placo, bi od te placal se ogromno akontacije (saj veste kako grabezljivi so dacarji pri najvisji osnovi).
 
Nazadnje urejeno:

Earnhardt

Fizikalc
18. avg 2007
1.352
0
36
Potni nalogi. Sicer nisem ekonomist in to ni moje delo, ampak mislim, da bi si v slucaju, da bi mi ga firma dala v osebno uporabo moral pisati tudi precej kot neko "dodano vrednost k placi", ki bi sla v dohodnino pac... Se mi zdi vsaj no, v tej smeri nisem razmisljal
smile-1.gif
 

Earnhardt

Fizikalc
18. avg 2007
1.352
0
36
Citat:
Uporabnik ahmet_car pravi:
1 opcija
Kupu bi flet in ga dal v najem.Najemnina bi mi odplačevala lizing ali kredit za Q7 ali Discoverija 3.

2 opcija
Vložil bi 100k€ v enkratno varčevanje z nedotaknjeno glavnico.Mesečna renta bi mi odplačevala kredit ali lizing.
kredit bi odpačeval 5 let.
Na koncu bi mel avto + 100k€

Moje mnenje je, da sta obe opciji zgreseni. Npr 2. opcija. Varcevanje z nedotaknjeno glavnico in mesecna renta bi ti odplacevala kredit 5 let. OK. Na koncu po 5 letih bi imel avto in 100.000 eur. "Biznis"
smile-1.gif


Ce pa denar vlozis in je recimo donos 12%, kar je cisto realno, imas po 5 letih 176.000 EUR, za avto das reciva namesto 20, 22k eur - se pravi si v minusu za 2k eur zaradi kredita.
Imas avto in imas obogatenih 100.000 eur na 176.000 eur (verjetno vec). Se pravi realen zasluzek je 50.000 EUR - inflacija - davek na dobicek
smile-1.gif


Ne vem no ... meni bolj disi ta opcija
smile-1.gif
 

kloshar

Ciganæe
26. jul 2007
5.998
0
36
Tole, da ti obresti plačujejo leasing, je pa res perfektna opcija! Samo tak znesek bo menda treba malo razpišiti, ka-li? Ne vem, sam več kot 70k€ ne bi dal v sklade/delnice.
 

Benady

Fizikalc
20. jul 2007
6.825
1
38
Če bi imel SAMO
grin1.gif
100k€ prihrankov, bi za avto namenil recimo 10% in ga skeširal. Tko delam.
 

koliko

Guru
21. avg 2007
4.233
2.071
113
SV SLO
Citat:
Uporabnik kloshar pravi:
Kolikšen % denarja bi dali za avto? Recimo pa, da mamo prihrankov za ... hmm ... še najlepša in najbolj realna cifra za povprečnega Slovenca se mi zdi 100k€.
Se pravi povprečen Slovenec ima na voljo 100.000€.( uhhh sem revež v denarju)
A ti sploh veš koliko je to denarja?
Naj ti malo pomagam. Za to cifro moraš 18 let varčevati oziroma dajati v štumf(nogavico) nekaj več kot 460€ mesečno. Zdaj pa mi prosim razloži kako je mogoče ob takem varčevanju še živeti. Se pravi si ustvariti družino, postaviti hišo, kupiti 6 avtomobilov(recimo da povprečnež menja avto vsaka 3 leta) vsako leto pa še dopustovati za veliko noč, 1 maj, poletni dopust, recimo še kakšen jesenski, pa nakupiti darila za miklovža, božička in dedka mraza, pa še skočiti na zimski dopust (smučanje).
Ok recimo da si zdravnik to še nekak gre, ampak povprečni Slovenec je daleč od zdravniške plače, Moraš računati da je ogromno takih ki imajo mesečno plačo manj kot 500€. takih je bistveno več kot takih z 3000€ plače.
Fant ti ne živiš v realnosti. Ti pa želim da si do svojega 38 rojstnega dne ustvariš družino si preskrbiš hišo in vsake 3 leta menjaš avto ob tem pa privarčuješ še 100.000€.
LP koliko
 

Benady

Fizikalc
20. jul 2007
6.825
1
38
Citat:
Uporabnik Earnhardt pravi:
Taka varjanta je za 10.000 eur slabsa od moje. Preracunaj v excelu.

Ne znam
hysterical-1.gif


Matematika mi od nekdaj ni šla. Kupim krompir po 10€ in prodam za 20€ žakelj, od teh 10% pa lepo živim
cheer.gif
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
tebi: tudi zdravniki nimajo ravno fenomenalnih plač. (pustimo razne primarije)
wink-1.gif


@klošar:
40.000 € za sranje od A3? To pa moraš biti res zahojen, da kaj takega razmišljaš
hysterical-1.gif


@ontopic: letos kupujem avto za 5000 €, kar znese približno toliko, kot sem prihranil v dveh letih. Stanovanja pa (še) nimam. Tistih 0,01 % mladih ljudi, ki imajo ob stanovanju pa še 100.000 prihranka, pa ne predstavljajo omembe vreden vzorec.
 

Earnhardt

Fizikalc
18. avg 2007
1.352
0
36
point je, da je donos vlozenega denarja (80.000 €) itak manjsi od donosa 100.000 €. In razlika po tolikem casu ce vzames kredit, je pac 10.000 €
smile-1.gif
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Citat:
Uporabnik Earnhardt pravi:
Kaksen davcni prekrsek. Nic davcnega prekrska. Vse je treba delat po regulah! Pac obracunas si, koliko se vozis z njim za zasebno uporabo in temu primeren delez ne upostevas kot strosek oziroma "placas sam". ...

In si v davčnem prekršku.
smirk-1.gif

(DURS dobi ošpice na primerih "sada imam malo trošaka, a sada nemam". Ker je samo "ima" ali samo "nema" (po zakonodaji). In zato DURS sam zaključi, da "nema" (in dopiše še kakšno kazen). In pade tvoj biznis.
grin1.gif
)

BTW - Nekak ugibam, da je tvoj predlog, da avto kupi namesto tebe tvoja firma in jo tebi - fizični osebi - da v operativni leasing. Ali se motim?

Se pa strinjam s trditvijo, da je bolj fino kupiti avto na firmo, kot iz plače, ker je slednja pač obdavčena z dohodnino.
Samo hudič je z vsemi zasebnimi vožnjami, ki potem padejo v boniteto.

(mah - tudi sicer je zanimiv tale tvoj primer. Čist tako. Za premišljanje, če se da reč speljati, da je vse res čisto.press)

@ostale - kloshar ima še 20 let do njegovega cilja - biti star 38 let in imeti 100k prihrankov. Ko bo prilezel do tja, mu bo bolj jasno, da to ni ravno poprečno stanje v sloveniji.
(je pa možno, da bo sam to imel - če bo dober pravnik).
 
Nazadnje urejeno: