Koliko denarja nameniti za nakup avta?

Primzi

Fizikalc
1. sep 2007
1.026
92
48
Nisem nikoli razmišljal o leasingu ampak ali mi lahko razložite kako to deluje?

Zakaj se bolj splača leasing kot plačati z gotovino?

Gledal sem izračun nor pri Porsche: avto 20.000, polog 10.000, 5 let po 215 EUR/mesec=13.000.

Racunica se mi izide samo če sem sposoben investirati 10.000, da mi bo po 5 letih to prineslo 14.000 (25% davka mi pobere država). To je pa 8% donos. Takih investicij jaz ne poznam.
 
  • Všeč mi je
Reactions: igi, Hanzi in Oakey

oby

Fizikalc
20. jul 2008
372
119
43
Avta ne moreš vrniti leasingu, ampak ostane tebi. Ok, imaš operativne leasinge in druge variante, ki pridejo prav firmam, ker je pol najem direktno strošek ampak o tem ne bi.

Tako kot sem napisal, cash flow. Ker če imaš denar na računu ti to predstavlja eno denarno blazino če gre karkoli narobe. Leasing če ga vzameš kot eno transakcijo se ne splača, jebiga, zakaj b ti nekdo posodil, če ne zasluži s tem?
Če ga pa jemlješ v okviru celovitega upravljanja tvojega premoženja pa je lahko slika drugačna. In pač posledično pušiš par % obresti v razliki med obresti na leasingu in obrestmi na depozitu ki jih dobivaš ker denar še vedno imaš, samo če pa karkoli zagusti depozit lahko dobiš takoj nazaj, pri avtu moraš pa v unem momentu avto prodat in ne moreš izbirati cene...
Verjetnosti za eno ali drugo so valda različne, ampak to je tko, zavarovanje plačuješ da ga nauš rabil...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Sky

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.377
9.812
113
kod Džej-Zija
Nisem nikoli razmišljal o leasingu ampak ali mi lahko razložite kako to deluje?

Zakaj se bolj splača leasing kot plačati z gotovino?

Gledal sem izračun nor pri Porsche: avto 20.000, polog 10.000, 5 let po 215 EUR/mesec=13.000.

Racunica se mi izide samo če sem sposoben investirati 10.000, da mi bo po 5 letih to prineslo 14.000 (25% davka mi pobere država). To je pa 8% donos. Takih investicij jaz ne poznam.
Malo ti šepa finančna matematika. Če drži tisti izračun (avto 20 k, polog 10 k, anuitete 215 EUR/mesec), je efektivna nominalna obrestna mera kar 11 % letno.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

Primzi

Fizikalc
1. sep 2007
1.026
92
48
Avta ne moreš vrniti leasingu, ampak ostane tebi.
Ideja je bila avto menjavati kot gate. Npr vsake 2 leti. Kako lahko prodam avto, ki je v leasingu? Ali ga lahko prodam preden je leasing odplacan?

Nisem razumel cash flowa in celovitega upravljanja premoženja. Zgoraj sem pokazal da je oportunitetni strosek leasinga 8%letno, kar pa bolj ali manj ustreza osebnemu kreditu ali minusu na računu, če mi "zapusti"
 

Primzi

Fizikalc
1. sep 2007
1.026
92
48
Malo ti šepa finančna matematika. Če drži tisti izračun (avto 20 k, polog 10 k, anuitete 215 EUR/mesec), je efektivna nominalna obrestna mera kar 11 % letno.

Res je obr mera nižja, ker del 10.000 glavnice odplacas vsak mesec. Gledal sem iz druge strani: koliko moram dobiti na 10.000 da na koncu po petih letih ne bom v minusu (po plačane davku).
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.377
9.812
113
kod Džej-Zija
Avta ne moreš prodat, dokler ga ne odkupiš od lizing hiše, ker ni ni tvoj, ampak njihov. Običajno se da z njimi dogovorit, če imaš tako željo, da se avto predčasno odkupi. Ampak to je iz stališča uporabnika avta čisti fail.

Poanta lizinga je, da lahko ti avto kadarkoli vrneš lizing hiši. Res pa je, da daljši najem zmanjša strošek, ker se polog razporedi čez daljše časovno obdobje.

Res je obr mera nižja, ker del 10.000 glavnice odplacas vsak mesec. Gledal sem iz druge strani: koliko moram dobiti na 10.000 da na koncu po petih letih ne bom v minusu (po plačane davku).
Jaz sem preračunal sam glede na tvoje podatke. No, na spletni strani ti vse to točno piše. Ker imaš še strošek obdelave na začetku, je efektivna obrestna mera celo 11,63 % letno.

Če bi torej želel ta lizing skompenzirati z donosom na kapital, bi potreboval investicijo z donosom 15,5 % letno. To pa res ni enostavno. Vsekakor pa krepko nad tvojimi 8 %.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jtfc in sad

oby

Fizikalc
20. jul 2008
372
119
43
pri finančnem leasingu avto ob plačilu zadnjega obroka postane tvoj

pri operativnem leasingu ga lahko vrneš, ker je to u bistvu uporabnina za določeno obdobje uporabe avta. Ki ima kopico omejitev glede uporabe, ponavadi omejitev km ipd, cena pa je bistveno višja na mesečni ravni, kajne.

Noben ne bo namest tebe kupil avto za 40k, ti bi ga vozu 2 leti, plačeval po 300eur na mesec, pol ga pa vrnil, brez da vmes nekdo krije še izgubo vrednosti ipd, ane.
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.880
1.331
113
Mislim, kake maš. Seveda obstajajo, no shit Sherlock, razsvetlil si me.
Za začetek pa si preberi namen teme...

Dej poglej svoje jamranje v celotni temi. Ti bi rajši umo pa tretje, ker zate je avto pač nujno zlo in si omejen s prihodkom ranga Astra in Octavia. Super, kupi to kar misliš da zmoreš plačevati in hkrati sam sebe povzdigniti, kako si ti pameten, ker lahko družino še vedno peljes na pico na Pag. Drugi pa kupi boljši avto, lahko z nižjimi ali višjimi prihodki, lahko, da se prehranjuje bolje ali slabše kot ti. Kaj tebe to toliko boli, kako nekdo dela z denarjem? Tega dela jamranja, čez različne teme ne razumem. Kako si ti na slabšem ali tcoja družina. Ja, zadaj so vedno neke računice, prioritete si pa sam določiš. Tako kot ti vsako leto rineš na Pag, jaz si tega v življenju ne predstavljam.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.413
5.445
113
Nisem nikoli razmišljal o leasingu ampak ali mi lahko razložite kako to deluje?

Zakaj se bolj splača leasing kot plačati z gotovino?

Gledal sem izračun nor pri Porsche: avto 20.000, polog 10.000, 5 let po 215 EUR/mesec=13.000.

Racunica se mi izide samo če sem sposoben investirati 10.000, da mi bo po 5 letih to prineslo 14.000 (25% davka mi pobere država). To je pa 8% donos. Takih investicij jaz ne poznam.

Jaz vsakic sproti racunam, ko kaki avto kupim. Nazadnje je bilo ceneje, ce sem vzela lizing na par let, ker je bila enostavno cena avta nizja s financiranjem, preko njih potem vzela kasko, ki je bil cenejši, pa se par bonbončkov... Potem, ko sem jih pobrala, pa enostavno poplacala lizing.

Kako je danes s tem ne vem, bi bilo treba spet pogledat za tocno dolocen avto, kako se racunica izide.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.953
5.028
113
Dej poglej svoje jamranje v celotni temi. Ti bi rajši umo pa tretje, ker zate je avto pač nujno zlo in si omejen s prihodkom ranga Astra in Octavia. Super, kupi to kar misliš da zmoreš plačevati in hkrati sam sebe povzdigniti, kako si ti pameten, ker lahko družino še vedno peljes na pico na Pag. Drugi pa kupi boljši avto, lahko z nižjimi ali višjimi prihodki, lahko, da se prehranjuje bolje ali slabše kot ti. Kaj tebe to toliko boli, kako nekdo dela z denarjem? Tega dela jamranja, čez različne teme ne razumem. Kako si ti na slabšem ali tcoja družina. Ja, zadaj so vedno neke računice, prioritete si pa sam določiš. Tako kot ti vsako leto rineš na Pag, jaz si tega v življenju ne predstavljam.
Ne vem ali si moten, ali kaj ti v glavi špila. Poglej namen te teme. In ne vem kje vidiš jamranje. Pišem zgolj moje mnenje in ga ne vsiljujem nikomur. Nikogar nisem tagiral. Ti pa direktno napadaš mene. Če ti kaj ne paše, preskoči in se ne spuščaj na osebni nivo, ker se tudi jaz nisem. Je to tako težko?

V sosednjih temah debatiramo o dosti manjšij stroških, kako jih limitirat, kot pa nakup avta. Pa smo zato jokice? Forumi so zato da se debatira.
 

tomi

Guru
1. sep 2007
18.001
9.128
113
40
MB
40 jurjev na 5 let je privarčevanega 666€ na mesec. Pol od tega če je bil stari avto vreden 40 jurjev in je ohranil 50% vrednosti.

Boljše vprašanje je, koliko od plače lahko daš na stran. Imaš otroke, kako drage hobije, kam hodiš na dopust, kadiš/piješ...
zajebnil si že pri osnovni predpostavki, ti predvidevaš da do denarja prideš s "šparanjem" ;)
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.460
9.194
113
Nekdo je prej napisal: "Avta ne moreš vrniti leasingu, ampak ostane tebi."

Sedaj sem pa čisto zmeden...
logika je nekje taka, daš polog, plačuješ obrok in po 3 letih ko garancija papa, lizing hiša obračuna preostalo vrednost vozila, ki lahko služi kot polog za novo vozilo. in Furaš dalje nov avto z novim obrokom. In tako do bridke smerti. Sicer vse skupaj nekaj stane, ampak imaš vsake 3 leta avto, "brez šparanja", kaj bo če bo. Plus avto ni tvoj in lahko skrivaš premoženje. kao.
Časi da bi šparal 10 let da si boš potem nek avto kupil, so mimo. Folk in podjetni ljudje so ugotovili, da vse se da, samo čas do smerti se izteka in je nekak omejen. :evil:
 
  • Objave ne odobravam
Reactions: Sky

kajn

Guru
5. okt 2007
2.476
1.255
113
Iskajoč brata
logika je nekje taka, daš polog, plačuješ obrok in po 3 letih ko garancija papa, lizing hiša obračuna preostalo vrednost vozila, ki lahko služi kot polog za novo vozilo. in Furaš dalje nov avto z novim obrokom. In tako do bridke smerti. Sicer vse skupaj nekaj stane, ampak imaš vsake 3 leta avto, "brez šparanja", kaj bo če bo. Plus avto ni tvoj in lahko skrivaš premoženje. kao.
Ne poznam nobenega, ki bi to počel... Poznam jih nekaj, ki imajo poslovni lizing, nobenega pa, da bi na osebni lizing na 3 leta menjal....
Koliko je pa dražje takole na lizing, ali pa da skesiraš polno in sam prodaš v istem obdobju?
 

Vadim

Guru
2. jul 2020
4.001
5.214
113
Večina kešira + ostanek v lizingu, da dobijo popuste. Ene avtohiše niti od gotovine nočejo slišati.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.460
9.194
113
Ne poznam nobenega, ki bi to počel... Poznam jih nekaj, ki imajo poslovni lizing, nobenega pa, da bi na osebni lizing na 3 leta menjal....
Koliko je pa dražje takole na lizing, ali pa da skesiraš polno in sam prodaš v istem obdobju?
raja verjetno raztegne odplačevanje, na konc odplača in je lastnik, pa potem še fura ene dve leti, pa potem gre v novo fafo... menjava na 3 leta je pač dražja, kot menjava na 7.... logično.
 
  • Objave ne odobravam
Reactions: Sky

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.953
5.028
113
Večina kešira + ostanek v lizingu, da dobijo popuste. Ene avtohiše niti od gotovine nočejo slišati.
Porsche Slovenija je v tej zgodbi precej neugoden. Pol gotovine in naslednja polovica na lizing, pa še to na 4 leta, da dodatno podraži celo shemo. Summit je včasih imel 80:20 in minimalno na dve leti. To se bistveno bolj splača.