KLIMA - NAKUP

nowinc

Pripravnik
31. maj 2008
328
1
18
A MITSUBISHI ELECTRIC FH25 VEHZ 635 je novejsi model:
http://www.polarpumpen.se/luft...35-?mp=PRISJAKT

Ta model ima COP kar 5,52 in gretje do -30
shocked-1.gif
 

corsol

Guru
11. mar 2010
2.690
838
113
Citat:
Uporabnik igi pravi:
Ja zanimivo ne! Sam ni se dobavljivo... Konec leta bi naj bilo!

saj je je že dobavčjivo saj priše da je na lagerju(i lager)
smile-1.gif

...............sam jo moraš it v skandinavijo iskat, za skandinavko ceno seveda
smile-1.gif
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.726
369
83
Mene zanima še nekaj: Ali ima katera klima možnost, da nastaviš dve temperaturi za določene intervale? Npr.: naj greje na 23 stopinj med 18 in 22 uro, ostali čas pa naj greje samo na 19 stopinj?

Imam pa klimo Mitsubishi FD35VA, ki me zaenkrat ni nevem kak impresionirala
frown-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

igi

Guru
13. okt 2007
5.401
1.020
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik raners pravi:
Mene zanima še nekaj: Ali ima katera klima možnost, da nastaviš dve temperaturi za določene intervale? Npr.: naj greje na 23 stopinj med 18 in 22 uro, ostali čas pa naj greje samo na 19 stopinj?

Imam pa klimo Mitsubishi FD35VA, ki me zaenkrat ni nevem kak impresionirala
frown-1.gif

Mal si bil prehiter z nakupom... model FH, ki bo zamenjal serijo FD ima tedenski tajmer, ki to omogoča.

Kaj pa te je pri FDju zmotilo, da nisi najbolj zadovoljen?
 

stankozaspanko

Fizikalc
27. jul 2012
4.930
7
38
Citat:
Uporabnik igi pravi:
Citat:
Uporabnik raners pravi:
Mene zanima še nekaj: Ali ima katera klima možnost, da nastaviš dve temperaturi za določene intervale? Npr.: naj greje na 23 stopinj med 18 in 22 uro, ostali čas pa naj greje samo na 19 stopinj?

Imam pa klimo Mitsubishi FD35VA, ki me zaenkrat ni nevem kak impresionirala
frown-1.gif

Mal si bil prehiter z nakupom... model FH, ki bo zamenjal serijo FD ima tedenski tajmer, ki to omogoča.

Kaj pa te je pri FDju zmotilo, da nisi najbolj zadovoljen?

To tudi mene zanima, saj sem jaz s FD25VABH nadzadovoljen.
zmaga.gif


... sicer je res škoda da nima tedenskega timerja, vendar prihajajo nizke temperature in bo klima kar non stop vklopljena tako da timer ne bo potreben.
wink-1.gif
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.401
1.020
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik corsol pravi:
Ima ga tudi Mitsubishi EF , pa Daikin(vsi modeli , se mi zdi), FUJITSU(LU/LT)

Ja sam EF ni v istem nivoju kot FD. Pa pri daikinu tudi samo določeni modeli. Je pa res, da ga ima vedno več modelov.
 

Alan

Fizikalc
22. jul 2007
2.031
19
38
42
Ljubljana
Da ne odpiram nove teme. Kaj je ceneje dve klimi za dva nadstropja v hiši ali ena zunanja z dvema notranjima enotama?
Uporabljane bodo predvsem za gretje, ena pa tudi poleti za hlajenje.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.401
1.020
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik Alan pravi:
Da ne odpiram nove teme. Kaj je ceneje dve klimi za dva nadstropja v hiši ali ena zunanja z dvema notranjima enotama?
Uporabljane bodo predvsem za gretje, ena pa tudi poleti za hlajenje.

Strošek klim je do centa enak... Odloči se na podlagi razdalje instalacije in izgleda na hiši. Za ogrevanje bi mogoce bolj predlagal ločena sistema.
 

Alan

Fizikalc
22. jul 2007
2.031
19
38
42
Ljubljana
Glede izgleda imam itak še eno idejo, ki je izvedljiva kot sem pogooglal. Zunanje enote bi imel v zračeni podstrehi, pa ne na vrhu ampak za steno ker nimam sob do roba hiše v mansardi. Enota bi bila na severni strani podstrehe in par vrst strešnikov bi zamenjal z zračniki.

Kaj ti praviš na to?
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.726
369
83
Glede Mitsubishi FD35VA:

Naj povem, da je to prva klima, s katero imam v bistvu opravka (do sedaj pač nismo imeli klime). Mogoče sem tudi jaz malo preveč pričakoval od ene klime in me je mogoče malo negativno presenetilo delovanje klime (koncept delovanja klime, mogoče niti ne sama klima Mitsubishi FD35VA).

Situacija je taka. Kupili smo hiško, ki ima ogrevanje na plin (z zunanjim rezervoarjem - drago ko pes). Hiša je dokaj majhna (7x8m), ogrevamo pa 2 etaži. Na sredini hiške je stopnišče, ki povezuje obe etaži. Stopnišče je odprto in ni nobenih sten med ali nad stopnicami. Priložil sem tudi sliki:

1. slika (tloris 1. nadstropja):


2. slika (tloris 2. nadstropja):


Klima se nahaja nad stopniščem (pod stropom mansarde, torej nekje 4-4,5m nad podom prvega nadstropja). Stopnišče je odprto in se iz prvega nadstropja vidi strop drugega nadstropja. Upal sem, da bo ta klima ogrela oba nadstropja. Saj sem se (več kot očitno) precenil.

Upal sem, da če bom imel klimo narejeno na full (pihanje in stopinje) in usmerjeno desno dol (torej usmerjeno dol v prvo nadstropje), da bo ogrelo prvo nadstropje brez problema, ampak ga ni... Če imam klimo narejeno na full pihanje (in na 28 stopinj) in stojim tam, kjer na 1. sliki poše "gor" (torej na začetku stopnic), full občutim toplo pihanje, če pa stopim do vrat dnevne sobe (le 1 meter nazaj), pa sploh ni občutit nobene toplote (tudi po par urah delovanja).

Zgornja etaža se segreje takoj, tukaj ni kaj za rečt... Saj pravim, očitno sem klimo zelo precenil... Pač upal sem, da bo tako delovalo... Probat ni greh
wink-1.gif


V bistvu bi rad porabil čimmanj plina, torej bi si rad hišo ogreval na klimo (vsaj dokler ne bo full minusa - če sploh bo). Sedaj imam v mislih, da bi kupil še eno klimo in jo zmontiral v 1. nadstropju... Zdaj pa spet nevem, kaj bi jo dal, da bi mi čimbolj ogrela celotno spodnjo etažo. Kaj mislite, kam bi jo bilo najbolje zmontirat? Rad bi imel toplo dnevno in tolpo kopalnico (ki je zelo majhna), kuhinja me ne zanima preveč... Mislim pa tako ali tako predret zid med kuhinjo in dnevno in bo to potem v bistvu en prostor... Sedaj imam v zgornji etaži zaprte radiatorje in grejem s klimo, spodnjo etažo pa grejem na radiatorje.

Torej, kje bi dal zmontirat drugo klimo, da bi mi čimbolj ogrelo dnevno sobo in kopalnico v prvem nadstropju?

Še nekaj glede klime in delovanja klime nasploh: Pri delovanju klime me moti, da si ne moreš izbirati več temperatur dnevno. Npr.: ko spim, mi bolj paše, če ni tako toplo, kot takrat, ko gledamo televizijo. Pa to: kilma je nastavljena na gretje. Če je naenkrat več stopinj v hiši (zaradi radiatorjev v spodnji etaži), začne pihat hladen zrak iz nje... Zakaj? Če je nastavljena na gretje, naj greje in ne hladi, četudi je več stopinj v hiški (naj takrat miruje). Ali se da to kako nastavit, da nikoli ne piha mrzel zrak? Sedaj imam nastavljene stopinje na 21, ostalo pa na avtomatiko...
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.212
1.835
113
hja..toplota se načeloma dviga. Torej klima jo že porine navzdol vendar ti jo višinska razlika (In razlika v temepraturah) porine toploto nazaj navzgor.

Klima ima moč kakršno pač ima..verjetno imaš model z 3.5 kW moči gretja...to da od sebe pri +7 stopinjah...če je zunaj hladneje je tudi manj od klime..po drugi strani pa rabiš vedeti kake imaš izgube hiše.
a ker je vpih toplega zraka točkovno, pa še to v višjem nadstropju (tu si ga po moje malo pihnil..ker verjetno se tudi zadržuijete več v pritličju kot zgoraj) ne smeš pričakovai da bo potem v vseh sobah želenih ne vem...22 stopinj.

Klima si nastavi na neko temepraturo (22 stopinj) in jo imej za glavni dovod toplote v hišo - deluje naj 24 ur dnevno, le 1 x tedensko speri filtre v tušu). Za porazdeljevanje in temepriranje po sobah pa glede na zunanje temeprature vklapljaj glavni sistem...torej če ni potrebe zgolj zvečer vklop plinske peč za par ur. Ko zahladi pa še zjutraj par ur..oz ko bo super mraz pač 24 ur oz. po potrebi (to boste sami najbolje vedeli).

Po mojih izkušnjah inverter praktično nikoli ne meša samo zraka (Torej da sploh en greje)...vedno vsaj minimalno dodaje. Je pa tako...če je na stopnišču in če temp. res preveč naraste..pa tudi ne bo nič rpoblema če samo vrtinči zrak. a spreminanje temp. na sami klimi jemeni BV, pa tudi tedenski timer...zakaj ga rabiš? Imašmožnost nastaviti čez koliko ur se naj vklopi (narediš rpedno rgeš od doma na šiht...vsame 5 sekund) ali nastaviš čez koliko ur naj se vklopi...itak pa, je klima mišljena da deluje 24 ur dnevno....torej kaj bi jo sploh nastavljal?
Če pa že moti nastavljena temperatura pa spet....a jep roblem prijet daljica, pritisnit tipko...in zadeva je ponastavlejna na drugo temepraturo (čeprav sept..zakaj bi to počel, če je zmontirana nekje na stopnišču kjer nič ne moti).
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.445
5.926
113
pri taščici
Mislim da ni klime ki bi v dveh nadstropjih učinkovito grela in hladila, pa če bi dal zanjo 5 jurgev . Radiatorja tudi nimaš najbrž samo enega, oziroma samo v kopalnici talnega.

Rabiš pač dve enoti. Za greje pozimi jo rabiš spodaj, poleti za hlajenje pa več zgoraj (najbrž). Glede na to da jo je težko nastavljat z daljincem , jo bo najbrz se težje 2x letno prestavljat gor dol. Kupi se eno, oziroma to prestavi v pritličje če ti je bolj pomembno gretje kot hlajenje
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.401
1.020
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik raners pravi:

Še nekaj glede klime in delovanja klime nasploh: Pri delovanju klime me moti, da si ne moreš izbirati več temperatur dnevno. Npr.: ko spim, mi bolj paše, če ni tako toplo, kot takrat, ko gledamo televizijo. Pa to: kilma je nastavljena na gretje. Če je naenkrat več stopinj v hiši (zaradi radiatorjev v spodnji etaži), začne pihat hladen zrak iz nje... Zakaj? Če je nastavljena na gretje, naj greje in ne hladi, četudi je več stopinj v hiški (naj takrat miruje). Ali se da to kako nastavit, da nikoli ne piha mrzel zrak? Sedaj imam nastavljene stopinje na 21, ostalo pa na avtomatiko...

Ja glej, če imaš še dodaten vir gretja v hiši, potem NE UPORABLJAJ avtomatike za preklop gretje/hlajenje. Ti nastavi fiksno gretje. Pri pihanju je pa smiselno imeti nastavljeno na avtomatiko, ker bo zmanjšalo pihanje, ko ne bo potrebe po ogrevanju.

Za nastavljanje več temperaturnih nivojev je tedenski tajmer. Tega model FD žal nima. Novi FH naj bi imel.

Je pa težko pričakovati, da boš z eno klimo segrel vse prostore. Tukaj ne bi pomagala niti 10kW izvedba.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.445
5.926
113
pri taščici
Saj to sem mu napisal,da najbrž nima samo enega radiatorja za oba nadstropja, zato naj ne pričakuje da bo z eno klimo rešil to
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.726
369
83
@Vincent: saj vem, da se toplota dviga, samo si nisem mislil, da tako zelo...

@Igi, saj imam nastavljeno fiksno na gretje (ostalo - moč pihanja in nihanje imam na auto)... Tedenski timer torej pomeni da lahko nastaviš različne temperature za različne intervale, kajne?

V prihodnosti (nekje spomladi/poleti) mislim zid med kuhinjo in dnevno sobo delno odstranit. Potem naj bi spodnja etaža izgledala takole:


Zdaj pa me zanima še sledeče:
-Ali bi bila klima na vredu mestu, če bi bila tam, kjer na sliki piše "KLIMA2"? Kje bi jo drugače dali vi?
-Ali bi probal samo trenutno klimo prestavit dol in jo zalaufat ter videt, če bo mogoče dokaj ogrela vse prostore spodaj (in mogoče tudi malo zgoraj)?
-Ker mi je glavno gretje, ali je bolje, da imam bolj močno klimo spodaj? Tako bi prestavil Mitsubishi FD35VA dol in zgoraj (na isto mesto, ker mi zgoraj lepo segreje vse sobe) dal eno 2,5KW klimo (po vsej verjetnosti Mitsubishi MSZ-GE 25).
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.212
1.835
113
jaz sem najprej pomislil na to mesto, kjer si označil..topla dnevna soba + curek proti ostalim prostorom (mi imamo tako v stanovanju).

Čim manj prestavljaj...v teoriji ker sta dve bi zadoščali ta švohni izvedenki. Torej zdaj kupi švohnejšo in jo spodaj montiraj (razlika v moči jeminimalna, imaš pa dvojno gretje!..torej bo občutno bolj toplo).