Najem ali nakup stanovanja?

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.398
4.395
113
49
Na sončni strani ALP
Kot lastnik stanovanja pa računaj še na soudeležbo pri adaptaciji/renoviranju objekta kot je streha, fasada, itd.
Toliko o predčasnem odplačevanju. Razen če si zadel na lotu...
rolleyes-1.gif


Vsakemu svoje. Se mi pa zdi absurd jemati kredit na 20+ let za enosobno stanovanje. Če pa imaš plačo >1k5 € ++
se pa itaq nimaš kaj sekirat. Idi pa kupi...
zmaga.gif
 

naliM

Majstr
26. sep 2007
1.378
213
63
Citat:
Uporabnik Zgaga pravi:
Kot lastnik stanovanja pa računaj še na soudeležbo pri adaptaciji/renoviranju objekta kot je streha, fasada, itd.
Toliko o predčasnem odplačevanju. Razen če si zadel na lotu...
rolleyes-1.gif


Vsakemu svoje. Se mi pa zdi absurd jemati kredit na 20+ let za enosobno stanovanje. Če pa imaš plačo >1k5 € ++
se pa itaq nimaš kaj sekirat. Idi pa kupi...
zmaga.gif

Saj jaz sem že šel skozi 'blokovsko' obdobje (zadnji dve leti sem v hiši) in pišem o lastnih izkušnjah.
smile-1.gif

Soudeležba pri obnovi strehe/fasade je od uvedbe rezervnega sklada samo pravljica za strašenje otrok - površina strehe bloka je primerljiva z 1.5 strehe stanovanjske hiše, kar porazdeliš med (recimo) 15 strank in številka je popolnoma znosna, saj se v rezervnem skladu v večini primerov denar hitreje nabira, kot porablja. Poznam točne podatke, ker sem v prejšnjem stanovanju bil vpleten v izbiro ponudnika (svet stanovalcev). V primerjavi s stroški vzdrževanja hiše so stroši vzdrževanja bloka res mačji kašelj.

Glede 20tih let kredita - izračun je bil narejen na osnovi neto plače ranga 800EUR (recimo, da lahko daš približno pol za kredit). Če je plača večja, lahko skrajšaš čas plačevanja in posledično daš v kumulativi manj za obresti.

Za simulacije so čisto uporabni online informativni izračuni kreditov:
http://www.unicreditbank.si/krediti/?id_kredita=193&id_menu=16

LP,

Milan
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:Opcija je da si privoščiš zdele en kredit za 30 let za neko garsonjero, čez nekaj let pa si privoščita še en kredit za xsobnos tanovanje, garsonjero pa oddajaš(z najemnino odplačuješ kredit za garsonjero).
Sicer se tole sliši izredno enostavno, vendar ko vse skupaj malce preračunaš niti ni tako.
Zavarovanje stanovanja ti vzame recimo na blef eno najemnino, davek eno najemnino (če prirediš vsoto), torej ti ostane deset najemnin. In to, če imaš res srečo z najemnikom in nimaš non stop kakšnega sranja. Tako da... Je pa vse odvisno, koliko si pripravljen zatisnit pas.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.196
1.814
113
na dolgi rok se seveda bolj splača iti v nakup stanovanja.

Samo glede na to da si sredi 20-ih let (čeprav priznam da ne vem kaj zdaj to pomeni
smile-1.gif
)...bi ti jaz sveoval da trenutno še ne hiti. Pač si rpi starši, to vzemi v zakup....pa raje trenuttno še malo uživaj (kar pa ne mpomeni, da rabiš zato ves denar pognati....varčuj, pa ta trenutek še odmisli stanovanje)...pa boš videl kaj ti bo čas prinesel.
Mogoče spoznaš (na dolgi rok) partnerko, ki bo že imela rešen stanovanjskiproblem, pa boš prihranjeni denar takra vložil npr. v obnovo, pohištvo, nabavo novega vozila (z vidika večje prostornosti - zaradi otroko...itd)....in bo v danem trenutku kredit na 30 let predtsvaljal prej breme kot korist (ker če drugega ne, boš do takrat plačal že kar nekaj obresti).

Življenje jemlji korak za korakom - torej išči ravnoveseje med 'užiavncijo' in treznim razmišljanjem (torej da karprihraniš za čas, ko bo denar krvavo prišel prav).
Realno se dandanes stanovansjki problem rešuje tam pri 30-ih...do takrat pa se parkrat zamenja partnerja, za katerega v šatru seveda misliš da je to to, pa potem čas pokaže da vendarle temu ni tako.

Je pa fino, da ko enkrat pride čas za 'ustaliti se' da imaš nekaj finačen osnove, da lahko začneš reševati stanovanjski problem (tkrat vsak EUR šteje).

MOgoče res v začetku se zdi nemogoče našparat npr. 100.000 EUR...samo to je treba odmisliti..vsak maesec daj par sto evrčkov na stran (kolikor pač gre), pa se bo z leti nakapljalo...ko enkrat začne gledat za rediti, kmalu ugotoviš kako je fino, če si imel kaj privarčevanega.
 

jtfc

Guru
24. jul 2007
19.573
2.422
113
60k€ / (12 x 300€) = 16.6 let

za predstavo, par sto everčkov na stran
uf-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Če si študent, je to malo težko, če delaš kolikortoliko normalno službo, potem pa dat par sto evrov na stran, brez problema.
 

vaginko

Fizikalc
2. sep 2007
10.863
33
48
zdaj pa strokovnjaki da vas vidim tisti ki pravite kupit stanovanje brez kredita a ste tisti zaadeli na lotu? Kje naj oseba stara 20 let ima privarčevano 60.000 evrov? Kredit res plačaš obresti ampak če nimaš denarja ne moreš kupit! Začet je treba z malim stanovanjem ki ga lahko tut prodaš pol čeprav se sam trenutno ne bi spuščal v nakup ker ta napihnjen balon bo naslednje leto počil in cene bodo padle to je dejstvo! Če ti ni nujno odoti od doma sedaj bi ti svetoval malo počakaj v miru glej stanovanja malo primerjaj cene stanovanje se kupuje na dolgi rok! Razne vložke v igre na srečo odsvetujem tam se denar zapravlja od tega pa ima le peščica nekaj!
evil.gif
 

zmerni_radikalec

Fizikalc
5. apr 2008
1.298
27
48
40
Nekje v naši ljubi kokoški
Saj nisem 20, sem že 24 in pol hehe. Meni se zdi že skoraj skrajni čas za odselitev na svoje. 24 let! Vem, sem jih štel, no prva leta mi jih je mama štela ampak štiriindvajset je za moje pojme kar precejšnja starost. Definitivno leta da greš na svoje, če le moreš seveda. Govori nekdo, ki ga je že na začetku srednje šole minilo pijančevanje in debilno osvajanje punc. No pri drugem bi mogoče katera rekla da ni res, ampak ta se laže.
grin1.gif


Hvala vsem za nasvete, sedaj vem kaj moram narediti. Ostati doma še par let in si najti bogato punco.
grin1.gif


Citat:
Uporabnik trust pravi:(...)
Bi ti pa svetoval naslednje:
Ostaneš doma, hodiš delat in to po cele dneve, šparaš, vlagaš in, ko boš star blizu 40 let boš lahko BP kupil stanovanje oz.hišo.
(...)

Prosim kaj?? 40. leta starosti?
 

kavboj

Fizikalc
30. avg 2007
2.219
0
36
Zdaj če je glavna želja to, da si želiš stran od strašev, potem si poišči enega cimra z istim namenom. Najemnina s stroški te pride okol 150€, hrana pa odvisno kolk poješ. Če imaš 800€ na mesec in malo stisneš (lahko še kaj popoldne delaš) potem lahko v dveh letih našparaš 10k€. Če imaš že rečmo 5k€ našparanga potem imaš čez dve leti že 15k€ (čez tri leta že 20k€). To je pa že zelo lepa osnova za nakup manjšega stanovanja. Če pa v tem času spoznaš kakšno fletno deklino in se odločta za skupno investicijo v stanovanje pa lahko kupita tudi kaj večjega.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.387
1.008
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik naliM pravi:
Citat:
Uporabnik Zgaga pravi:
20 let kredita za 1 sobno stanovanje?!
uf-1.gif


Za ceno obresti kredita lahko že plačuješ najem... Razliko do kredita pa daješ na stran. Ko se boš "zresnil",
boš že navajen vsega hudega življenja na svojem, nekaj € boš že imel na strani in skupaj s partnerko bosta
potem lažje iskala večje stanovanje in mogoče oba vzela kredit kateri ne bo več za 20 let ampak samo še 10 let.
In to za večje stanovanje. Skoraj ne verjamem, da bosta lahko shajala s kakšnim otrokom v eni sobici...

Preberi zadnji del mojega posta, kjer pišem o predčasnem vračilu kredita, če se nabere kaj denarja (OK, lahko tudi punca/žena kaj prispeva).
Z enim otrokom se da precej normalno preživeti v enosobnem stanovanju (lastna izkušnja). O dajanju denarja na stran sem napisal, da kar sledim cenam nepremičnin (zadnjih 15 let), se to NI izplačalo, saj je bila rast cen nepremičnin višja (10-20% na leto), kot strošek plačevanja obresti kredita.

Sam sem ob nakupu večjega stanovanja raje vzel kredit, obdržal manjše stanovanje in ga dal v najem, z najmnimo pa plačeval skoraj polovico novega kredita. V štirih letih je večje stanovanje skoraj podvojilo ceno, prav tako je podvojilo ceno manjše stanovanje - dalje pa računajte sami....
smile-1.gif


Še vedno trdim - če lahko kupiš nepremičnino, jo daj, četudi se ti tisti trenutek zdi predraga - že čez leto boš lahko pogledal nazaj in si čestital za potezo...

LP,

Milan

Poglej, kaj se je letos zgodilo z delnicami.... Ni jih bilo veliko, ki so verjeli, da se bo to zgodilo.... Tudi jst sem med njimi
frown-1.gif
.... Pač sem bolj "verjel" prijateljici ki se resno ukvarja s tem, kot pa prijatelju, ki je le občasni trader.... in rezultat? no kar sem letos zaslužil je šlo v tisti minus.... Pa ni to govora o nekaj 100€

Podobna zgodba se zna zgoditi z nepremičninami. Ne bo tako hitra, bo pa boleča za več ljudi. Tudi jst sem lastnik stanovanja. Kupil sem ga dve leti nazaj (novega) in danes ga sigurno prodam za vsaj 20% več kot sem ga kupil, ampak glede na to, koliko je novih stanovanj v Celju in koliko jih še bo in da je to vse prazno, ker ne morejo prodati (čeprav si investitorji še nočejo priznati) eeeeeeeee, pol me pa zaskrbi! Še bolj pa bo skrbelo tiste, ki imajo velike kredite. "Denar" se je v zadnjem letu ogomno podražil, pa nič ne kaže na bolje....

Jaz sem se ZELO opekel in ni mi težko priznati. Ampak vsakemu svoje.
 

kavboj

Fizikalc
30. avg 2007
2.219
0
36
Ja kar se nepremičnin tiče bo najbolj bolelo tiste, ki bojo najemali kredite na vrhu krivulje (oz. pred pokom mehurčka).
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.373
5.889
113
pri taščici
trust: ne ga silit v zidavo neke hiše itd. Sam je ne rabi, da pa bi na koncu dobil neko fračo pri kateri bi bil 100 v vrsti in bi mu "podarila" froca, potem bo našla 101 ki bo "boljši" od njega, ločitev, kjer bo zato ker je "kupila žlice za v miznico" dobila hišo da bo otrok(in 101) kje imel živeti. On se bo pa spet spraševal kaj sedaj....

odpioralec teme: ne poznam tvojega načina razmišljanja, ampak glede na to da nekaj jurjev imaš prišparanih, potem znaš šparat. Zdaj je treba samo dvoje naredit. Dobiti si še "eno" službo (najbolje fuš) in bistveno povečat mesečna varčevanja. Hkrati si nekako odpovedat večini priboljškom katere ne rabiš. Tako se zna zgodit da boš do 30. leta na svojem brez kredita.

Pa to ni nek "larifari", uspelo je meni(čeprav če sem pošten mi je pri tem pomagal "Triglav" ampak raje bi i mel zdravje kot pa), brat če hoče se bo tudi nekako spokal na svoje,je pa res da ob plači (tvoji) še za eno privarčuje na mesec (recimo 1500) lastnih stroškov pa praktinčno nima (recimo 100-200 evrov mesečno)pač živi še pri starših).
Če gledaš tako imaš stanovanje v mariboru v 4 letih svoje. Je pa res da v teh 4 letih ne boš imel dopusta za več kot 500 evrov /letno, da boš delal 70-80 ur tedensko, da ne boš tri noči na teden v fancy lokalih ampak trikrat na leto in enkrat -3xna mesec v povprečnem(ker sicer se ti zaradi utrujenosti ne bo dalo), brat se po 8 letih od izpita še vedno vozi v prvem avtu (renault 5, jaz v 16 let starem rižarju...) itd....
Pač vsakodo ima priorite (nekateri najsodobnejšo elektroniko, drugi vedno nov avto, tretji pa bi radi živeli na svojem (zaradi potreb ker se ne razumejo s starši ali pa zaradi tega ker nam starši niso "sposobni" pomagat pri usresničitvi te želje).

Aja sedaj se boste obdregnili na fuš. Saj vem dajmo obsodit tistega ki krade žeblje. Tisti ki bo ukradel fabriko mu bomo itak dali nagrado. (jaz bi na bratovem mestu odprl popoldanski sp, potem bi se šele zneski (stroški) dvigovali....).
 

naliM

Majstr
26. sep 2007
1.378
213
63
Citat:
Uporabnik igi pravi:
Citat:
Uporabnik naliM pravi:
Citat:
Uporabnik Zgaga pravi:
20 let kredita za 1 sobno stanovanje?!
uf-1.gif


Za ceno obresti kredita lahko že plačuješ najem... Razliko do kredita pa daješ na stran. Ko se boš "zresnil",
boš že navajen vsega hudega življenja na svojem, nekaj € boš že imel na strani in skupaj s partnerko bosta
potem lažje iskala večje stanovanje in mogoče oba vzela kredit kateri ne bo več za 20 let ampak samo še 10 let.
In to za večje stanovanje. Skoraj ne verjamem, da bosta lahko shajala s kakšnim otrokom v eni sobici...

Preberi zadnji del mojega posta, kjer pišem o predčasnem vračilu kredita, če se nabere kaj denarja (OK, lahko tudi punca/žena kaj prispeva).
Z enim otrokom se da precej normalno preživeti v enosobnem stanovanju (lastna izkušnja). O dajanju denarja na stran sem napisal, da kar sledim cenam nepremičnin (zadnjih 15 let), se to NI izplačalo, saj je bila rast cen nepremičnin višja (10-20% na leto), kot strošek plačevanja obresti kredita.

Sam sem ob nakupu večjega stanovanja raje vzel kredit, obdržal manjše stanovanje in ga dal v najem, z najmnimo pa plačeval skoraj polovico novega kredita. V štirih letih je večje stanovanje skoraj podvojilo ceno, prav tako je podvojilo ceno manjše stanovanje - dalje pa računajte sami....
smile-1.gif


Še vedno trdim - če lahko kupiš nepremičnino, jo daj, četudi se ti tisti trenutek zdi predraga - že čez leto boš lahko pogledal nazaj in si čestital za potezo...

LP,

Milan

Poglej, kaj se je letos zgodilo z delnicami.... Ni jih bilo veliko, ki so verjeli, da se bo to zgodilo.... Tudi jst sem med njimi
frown-1.gif
.... Pač sem bolj "verjel" prijateljici ki se resno ukvarja s tem, kot pa prijatelju, ki je le občasni trader.... in rezultat? no kar sem letos zaslužil je šlo v tisti minus.... Pa ni to govora o nekaj 100€

Podobna zgodba se zna zgoditi z nepremičninami. Ne bo tako hitra, bo pa boleča za več ljudi. Tudi jst sem lastnik stanovanja. Kupil sem ga dve leti nazaj (novega) in danes ga sigurno prodam za vsaj 20% več kot sem ga kupil, ampak glede na to, koliko je novih stanovanj v Celju in koliko jih še bo in da je to vse prazno, ker ne morejo prodati (čeprav si investitorji še nočejo priznati) eeeeeeeee, pol me pa zaskrbi! Še bolj pa bo skrbelo tiste, ki imajo velike kredite. "Denar" se je v zadnjem letu ogomno podražil, pa nič ne kaže na bolje....

Jaz sem se ZELO opekel in ni mi težko priznati. Ampak vsakemu svoje.

Pri delnicah sem tudi jaz v slabem letu grdo odletel, a bomo preživeli.
Večja stanovanja gredno načeloma slabše v denar, a moja praksa pravi drugače - dve leti nazaj sem 3.5sobno prodal v enem tednu, medtem ko sedaj enosobnega na precej boljši lokaciji prodajam že tri tedne, pa še ni resnega kupca - morda bo bolje čez kak mesec ali dva, ko bodo firme skušale utopiti dobiček.
wink-1.gif


LP,

Milan
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.373
5.889
113
pri taščici
nkbm, to se zdele tolčemo ker jih nismo takoj prodali pa požrli tistih nekaj evrov davka....

Sicer pa nekaj jurjev je tudi še v skladih, vendar ker je že pol desetletja, je zaenkrat še v plusu....., če pa bi lani prodal ko so vsi govorili da je balon napihnjenj (pa nismo verjeli) bi plačal manj davka kot smo v tem letu pušnili...
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.196
1.814
113
ne zdaj mešat delniškega trga in stanovanj....

delnice grejo malo gore malo dole...slej kot prej bojo šle nazaj gor i boš vsaj v pol leta dobil nazaj kar je izgubil

stanovanja pa dvomim da bojo cene padale...zdaj so se kvečjemu ustalile oz. prišlo bo do tega,d a bojo imela ceno tista stanovanja ki bodo te cene vrene....(lokacija, velikost, pretsižnost....itd).

Da se bo vsaka luknja prodajala za zlato....tega več ne bo.

Ni pa za pričakovati padca cen stanovanja.

Tud midva z ženo sva štartala z nule..vsak sva imela 10.000 DEM pa kupila stanovanje za 150.000 DEM....razliko se ve kdo jo je vrnil. Pa sva sfolgala..par let sicer pošteno vračala (in bila 'neumna' za kolege, ker si nisva 'privoščila')....zdaj sva na svojem, tako ali tako je vredno zdaj 150.000 EUR (torej x 2)....(zdaj pa kar naenkrat iz ust istih kolegov: 'jah. vama je lahko, ko imata stanovanje'
crazy1.gif
).
 

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
Citat:
Uporabnik vincent pravi:
na dolgi rok se seveda bolj splača iti v nakup stanovanja.

Samo glede na to da si sredi 20-ih let (čeprav priznam da ne vem kaj zdaj to pomeni
smile-1.gif
)...bi ti jaz sveoval da trenutno še ne hiti. Pač si rpi starši, to vzemi v zakup....pa raje trenuttno še malo uživaj (kar pa ne mpomeni, da rabiš zato ves denar pognati....varčuj, pa ta trenutek še odmisli stanovanje)...pa boš videl kaj ti bo čas prinesel.
Mogoče spoznaš (na dolgi rok) partnerko, ki bo že imela rešen stanovanjskiproblem, pa boš prihranjeni denar takra vložil npr. v obnovo, pohištvo, nabavo novega vozila (z vidika večje prostornosti - zaradi otroko...itd)....in bo v danem trenutku kredit na 30 let predtsvaljal prej breme kot korist (ker če drugega ne, boš do takrat plačal že kar nekaj obresti).

Življenje jemlji korak za korakom - torej išči ravnoveseje med 'užiavncijo' in treznim razmišljanjem (torej da karprihraniš za čas, ko bo denar krvavo prišel prav).
Realno se dandanes stanovansjki problem rešuje tam pri 30-ih...do takrat pa se parkrat zamenja partnerja, za katerega v šatru seveda misliš da je to to, pa potem čas pokaže da vendarle temu ni tako.

Je pa fino, da ko enkrat pride čas za 'ustaliti se' da imaš nekaj finačen osnove, da lahko začneš reševati stanovanjski problem (tkrat vsak EUR šteje).

MOgoče res v začetku se zdi nemogoče našparat npr. 100.000 EUR...samo to je treba odmisliti..vsak maesec daj par sto evrčkov na stran (kolikor pač gre), pa se bo z leti nakapljalo...ko enkrat začne gledat za rediti, kmalu ugotoviš kako je fino, če si imel kaj privarčevanega.

Bi ti dal par 10 altov za tale post pa nisem mod.
grin1.gif
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
KSZ
Kar je recimo dobro pri tem, če si lastnik stanovanja je to, da si na toboganu
grin1.gif
. Namreč verjetno bo nekdo enkrat v prihodnosti potreboval večje stanovanje. In če si na toboganu in gredo cene gor, gredo tudi cene tvojega stanovanja gor. Če je obratno, si boš še vedno lahko privoščil večje stanovanje, ker gredo cene obeh dol.

Nič, jaz držim pesti, da bodo ostale vsaj na tej ravni. Zaenkrat pri nas nič ne kaže, da bi se preveč umirilo. Cene gredo še vedno rahlo gor. Poleg tega je pomanjkanje stanovanj (kljub temu, da je v zadnjih letih zraslo x blokov) še kar občutno. Namreč rupe od stanovanj gredo v maksimalno enem tednu (razen, če imajo dejansko bolne cene).