Kisanje repe v kozarcih

alpine

Fizikalc
22. feb 2012
2.564
21
38
Škofja Loka
Bom skopiral iz drugega foruma:

Preverjen recept:

KISANJE ZELENJAVE V KOZARCIH:

Za repo, preizkušeno je tudi za zelje, črno redkev, rumeno kolerabo in rdečo peso.

1. Operi in olupi repo (lahko na pol olupiš).
2. Naribaj. Najbolje je na tanke palčke, sicer na velike luknje.
3. Posoli 12g na kg ribane repe, premešaj in pusti stati pol ure do eno uro.
4. Kar tesno natlači v kozarec. Repa bo spustila vodo in bo skoraj vsa pokrita s tekočino. Na koncu dolij do vrha z dna posode, kjer je repa stala naribana. Če manjka tekočine, dolij par žlic vode. Pokriti mora biti do 3 mm pod robom kozarca.
5. Postavi pokrovček in NE zatisni!
6. Postavi kozarce v večjo posodo ali podstavek, ker se bodo cedile pene ali tekočina.
7. Postavi na 21-24 stopinj za TOČNO 3 dni, bolje v temo (lahko pokriješ s črno vrečo)
8. Odpri pokrov, potlači repo in zalij z vodo, če manjka tekočine. (ne bi smelo več kot za 2 žlici)
9. Zatisni pokrove, operi kozarce in nesi v klet. V principu bo stalo vse ok celo leto, kakšen kozarec se pa v praksi še vedno cedi, zato daj spodaj časopis in malo spremljaj dogajanje. Ponovi postopek zapiranja ali porabi čimprej.
10. Če bo repa postala mehka čez mesec ali kasneje, je možno naslednje:
- preveč zrelo repo si kisal
- ni bila prava luna (korenovke pobiraj na sivo korenino po Mariji Thun, zelje na bel list. Ribaš pa VEDNO na siv cvet!!

Taka kisla zelenjava je že po enem tednu blago kisla in dobra za jest.

Pa še to je važno, da nimaš zelenjave predolgo pobrane, preden jo začneš ribati za kisanje. Lahko preveč ovene ali postaja puhla. Optimalno je največ do 1 tedna, če imaš zelenjavo v kleti na hladnem pokrito s kakšno cunjo ali pa prav v zasipnici.
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Moj postopek:
1. Počakam da je ETA ozimnica v akciji -25% ali več
2. Grem in kupim za celo leto.
3. Takoj užitno.
 

sistemik

Majstr
15. jul 2011
3.342
313
83
Citat:
Uporabnik Numy pravi:
Moj postopek:
1. Počakam da je ETA ozimnica v akciji -25% ali več
2. Grem in kupim za celo leto.
3. Takoj užitno.
Moj postopek, ki mi vzame le kakšne dve ali tri ure letno.
1. Počakam, da se moja bio repa (brez kakršnegakoli umetnega dodatka, pa tudi ceste so daaaleč vstran) lepo odebeli, jo olupim in naribam.
2. Dodam malo soli in jo natlačim v literske kozarce po bolj ali manj podobnem postopku kot je opisan v postu od žajfe..
3. Užitna po nekaj tednih ter neprimerno okusnejša od Ete in ostale industrije.