Kegging

matejG

Pripravnik
14. maj 2017
30
1
8
Živijo.

Sem si vzel čas in vse tole prebral.

Nekaj malega je sicer govora o nekvaliteti mini CO2 regulatorja, ampak me vseeno zanima, ali je sledeče smiselno;

OPCIJA_1:

-mini CO2 regulator z adapterjem za sodastream CO2 jeklenko (se da ta regulator kupiti manj ali bolj kvaliteten, ali so vsi isti šmorn?)
-sodastream jeklenka (v bistvu 425gr CO2 bombica, ki pa ni poceni, 425gr plina = 14€ :) )
-kovinski bal lock priklop za CO2 (ker je kot 90 stopinjski, CO2 bombica nalega lepo ob kegu, mogoče je tudi močnejši od plastičnega?)
-kovinski bal lock priklop za pipo z regulacijo pene
-pipa
-seveda še keg (tamali)

OPCIJA_2:
-en kvaliteten dispenser za 5L sodčke
(nekaj v tem stilu
https://www.clatronic.de/products/e...ances/Fun-Cooking/BZ-3740-beer-dispenser.html
https://www.klarstein.si/Gospodinjs...brushed.html?listtype=search&searchparam=pivo)
-5L sodčki (sem preveril kako je z materialom, pri človeku, ki se spozna na kovine, niso večno obstojni ob pravilni uporabi pa so kar za nekaj časa)

Zakaj sem načel to temo - pivo pijem večinoma sam, moja ga sploh ne pije, domači niso pivopivci, obiskov nimam na pretek, nekih piknikov ne zalagam...

Poraba torej 1 pivo/dan v povprečju.

Cenovno sem z obema opcijama cca. na istem, to vem...

Po vsem prebranem je boljša opcija 1, me pa vseeno pred investicijo zanima, ima mogoče kdo izkušnjo z dispenserjem na CO2 (ne na kompresor), ali ga mogoče kdo ima za sprobat, da bi se lažje odločil?

Ali bi pri Alenki dobil vse potrebno?

Hvala, ker me ne napadete ;)
 
Nazadnje urejeno:

jankramberger

Zelenc'
28. sep 2019
16
2
3
Pozdravljeni, zanima me koliko približno stočite piva vstran iz kega na začetku po karbonaciji (koliko cca litrov ima okus po kvasu)?
lep pozdrav Jan
 

komar89

Fizikalc
22. apr 2008
776
195
43
Kako to misliš litrov? Taprvi kozarec je usedlina oz. kvas...se pravi 2 deci zlijem stran, potem pa že teče bistro pivo
 
  • Všeč mi je
Reactions: varilec

miha2019

Zelenc'
11. dec 2019
4
0
1
Iz hladilnika, ki je v kleti bi rad speljal cev skozi strop do jedilnice kjer bi si naredil omarico in nanjo montiral cobra stolp z tremi pipami. Cev od hladilnika do točilne pipe bi bila dolga 1.5 m. Mislil sem , da bi cev premera 6 cm izoliral in po njen speljal cevi za pivo. Iz hladilnika bi potem z pomočjo ventilatorja potiskal hladen zrak po tej cevi do točilnega stolpa , da bi pivo v ceveh ostalo hladno. Hladilni stolp pa ima tudi hladilni sistem (cevi) za hlajenje. Po teh dveh ceveh pa bi krožila hladna voda iz hladilnika s pomočjo akvarijske pumpe.
Ali bi bilo to ok narejeno, da se pivo ne bi preveč penilo zaradi pretoplega piva v ceveh?
 

komar89

Fizikalc
22. apr 2008
776
195
43
Na pipo bom priklopil sod napolnjen z vinom. Ima že kdo izkušnje s tem, so kakšne posebnosti? Kot kaže bo treba nabavit posebej jeklenko za dušik in regulator. Mogoče ve kdo, kje bi dalo dobiti jeklenke manjših dimenzij da mi gre v podpultni hladilnik. Opcija je priklop na co2 vendar mi ne diši, zaradi vsakokratnega izpuščanja pritiska in s tem prevelike porabe plina.
 

varilec

Pripravnik
14. nov 2017
57
14
8
Pozdravljeni,
zanima me ali ima kdo kakšno izkušnjo z 5l sodčki (easykeg) in dispenserji? In sicer ali bi bilo za pipico Party Star Deluxe ( https://fass-frisch.com/en/shop/party-star-de-luxe/ ) namesto 16g co2 bombico uporabiti 12g bombico. Kajti 12g bombice so v sloveniji dosti bolj dostopne in cenejše.
Lp

Jaz sem se nekaj časa igral s tem, preden sem si omislil prave keg-e in načeloma odsvetujem - lahko ti pa celo opremo prodam, če si zainteresiran - nisem naredil najbolj tržno-marketinške predstavitve, ampak nočem, da bi me kdo haklal, da sem ga nategnil :) Imam mislim da 4 ali 5 minikegov s čepi in pa partystar deluxe pipico.

Skratka, da se vrneva na vprašanje - ja, lahko na 12g CO2 bombice točiš, samo z malo improvizacije - tam kjer bombico vstaviš v pipico nabašeš notri nekaj za volumen (jaz sem kar WC papir ali papirnato brisačo natlačil in pa s časopisnim papirjem obvil bombico) in je to to. Bodi samo pozoren, da 12g bombice, ki se prodajajo v skoraj vsaki trgovini za stepanje smetane, niso CO2 ampak N2O, torej smejalni plin ;) Sicer se pivo prav tako lahko natoči z njimi, ker itak rabiš samo potisk, vendar postane vse skupaj bolj "kremasto", varianta Guinessa, kar pa verjetno pri drugih stilih nočeš. CO2 bombice pa načeloma dobiš v raznih športnih trgovinah oz. naročiš po netu, največ se namreč uporabljajo za pumpanje koles in pa paintball - in v teh trgovinah imajo navadno tudi 16g bombice...

Zakaj pa jaz nisem bil preveč zadovoljen z minikeg-i - najbolj zato, ker mi je le redko uspelo ustrezno karbonirati in tudi stočiti piva z njimi. Enkrat premalo, drugič preveč, redko OK, pa praktično vedno v istih pogojih z isto sladkorja itd. Tudi bombic je požrlo nenormalno, saj tisti "regulator" na partystar deluxe pipici ni ravno višek tehnologije in hitro se zgodi, da spusti preveč plina notri, potem pa še nimaš možnosti spustiti pritiska drugače, kot da daš dol pipico in narediš celo packarijo. Tako bom rekel - za en žur oz. piknik je morda še fajn, pa še to ne smeš pustiti, da "nepoznavalci" kaj vrtijo.. da bi imel pa to v hladilniku nekaj časa pa si natočil, kadar bi ti zapasalo, pa ni, saj imaš res slabo kontrolo nad pritiskom. Tudi čiščenje tistih sodčkov je zoprno, ne moreš jih dobro sčistiti, raje 10 steklenic sčistim kot en tisti sodček. Danes imam en prenosni regulatorček za ta velike kege, če ga rabim kam na kak piknik odnest in cel keg skoraj 19L stočim z eno bombico brez problema, pa še ostane plina notri.. Pri teh mini kegih se mi je pa dostikrat zgodilo, da sem tudi po 2 ali 3 bombice zafrknil, da sem končno uspel stočiti tistih 5 litrov, pa še to je bilo pivo enkrat čisto flat (ker ni karboniral), drugič pa sama pena (ker je preveč karboniral ali pa je pipica preveč pritiska notri naredila)..
 

gasper122

Zelenc'
29. dec 2019
6
0
1
Jaz sem se nekaj časa igral s tem, preden sem si omislil prave keg-e in načeloma odsvetujem - lahko ti pa celo opremo prodam, če si zainteresiran - nisem naredil najbolj tržno-marketinške predstavitve, ampak nočem, da bi me kdo haklal, da sem ga nategnil :) Imam mislim da 4 ali 5 minikegov s čepi in pa partystar deluxe pipico.

Skratka, da se vrneva na vprašanje - ja, lahko na 12g CO2 bombice točiš, samo z malo improvizacije - tam kjer bombico vstaviš v pipico nabašeš notri nekaj za volumen (jaz sem kar WC papir ali papirnato brisačo natlačil in pa s časopisnim papirjem obvil bombico) in je to to. Bodi samo pozoren, da 12g bombice, ki se prodajajo v skoraj vsaki trgovini za stepanje smetane, niso CO2 ampak N2O, torej smejalni plin ;) Sicer se pivo prav tako lahko natoči z njimi, ker itak rabiš samo potisk, vendar postane vse skupaj bolj "kremasto", varianta Guinessa, kar pa verjetno pri drugih stilih nočeš. CO2 bombice pa načeloma dobiš v raznih športnih trgovinah oz. naročiš po netu, največ se namreč uporabljajo za pumpanje koles in pa paintball - in v teh trgovinah imajo navadno tudi 16g bombice...

Zakaj pa jaz nisem bil preveč zadovoljen z minikeg-i - najbolj zato, ker mi je le redko uspelo ustrezno karbonirati in tudi stočiti piva z njimi. Enkrat premalo, drugič preveč, redko OK, pa praktično vedno v istih pogojih z isto sladkorja itd. Tudi bombic je požrlo nenormalno, saj tisti "regulator" na partystar deluxe pipici ni ravno višek tehnologije in hitro se zgodi, da spusti preveč plina notri, potem pa še nimaš možnosti spustiti pritiska drugače, kot da daš dol pipico in narediš celo packarijo. Tako bom rekel - za en žur oz. piknik je morda še fajn, pa še to ne smeš pustiti, da "nepoznavalci" kaj vrtijo.. da bi imel pa to v hladilniku nekaj časa pa si natočil, kadar bi ti zapasalo, pa ni, saj imaš res slabo kontrolo nad pritiskom. Tudi čiščenje tistih sodčkov je zoprno, ne moreš jih dobro sčistiti, raje 10 steklenic sčistim kot en tisti sodček. Danes imam en prenosni regulatorček za ta velike kege, če ga rabim kam na kak piknik odnest in cel keg skoraj 19L stočim z eno bombico brez problema, pa še ostane plina notri.. Pri teh mini kegih se mi je pa dostikrat zgodilo, da sem tudi po 2 ali 3 bombice zafrknil, da sem končno uspel stočiti tistih 5 litrov, pa še to je bilo pivo enkrat čisto flat (ker ni karboniral), drugič pa sama pena (ker je preveč karboniral ali pa je pipica preveč pritiska notri naredila)..
Najlepša hvala za odgovor, opreme sicer zaenkrat nebom potreboval, ker sem že nabavil 3 sode s čepi un tudi pipico. Za bombice me je zanimalo, ker sem našel ene poceni 12g CO2 , ker te 16g so več kot 1x dražje. Ja sem imel namen uporabljati bol za domačo uporabo, pa tako za kak piknik. Upam, da bo zdržalo dokler se ne opogumim in nabavim večjih sodov ter si naredim en spodoben točilni hladilnik.
LP
 

Staler929

Pripravnik
28. maj 2018
33
1
8
Jaz sem se nekaj časa igral s tem, preden sem si omislil prave keg-e in načeloma odsvetujem - lahko ti pa celo opremo prodam, če si zainteresiran - nisem naredil najbolj tržno-marketinške predstavitve, ampak nočem, da bi me kdo haklal, da sem ga nategnil :) Imam mislim da 4 ali 5 minikegov s čepi in pa partystar deluxe pipico.

Skratka, da se vrneva na vprašanje - ja, lahko na 12g CO2 bombice točiš, samo z malo improvizacije - tam kjer bombico vstaviš v pipico nabašeš notri nekaj za volumen (jaz sem kar WC papir ali papirnato brisačo natlačil in pa s časopisnim papirjem obvil bombico) in je to to. Bodi samo pozoren, da 12g bombice, ki se prodajajo v skoraj vsaki trgovini za stepanje smetane, niso CO2 ampak N2O, torej smejalni plin ;) Sicer se pivo prav tako lahko natoči z njimi, ker itak rabiš samo potisk, vendar postane vse skupaj bolj "kremasto", varianta Guinessa, kar pa verjetno pri drugih stilih nočeš. CO2 bombice pa načeloma dobiš v raznih športnih trgovinah oz. naročiš po netu, največ se namreč uporabljajo za pumpanje koles in pa paintball - in v teh trgovinah imajo navadno tudi 16g bombice...

Zakaj pa jaz nisem bil preveč zadovoljen z minikeg-i - najbolj zato, ker mi je le redko uspelo ustrezno karbonirati in tudi stočiti piva z njimi. Enkrat premalo, drugič preveč, redko OK, pa praktično vedno v istih pogojih z isto sladkorja itd. Tudi bombic je požrlo nenormalno, saj tisti "regulator" na partystar deluxe pipici ni ravno višek tehnologije in hitro se zgodi, da spusti preveč plina notri, potem pa še nimaš možnosti spustiti pritiska drugače, kot da daš dol pipico in narediš celo packarijo. Tako bom rekel - za en žur oz. piknik je morda še fajn, pa še to ne smeš pustiti, da "nepoznavalci" kaj vrtijo.. da bi imel pa to v hladilniku nekaj časa pa si natočil, kadar bi ti zapasalo, pa ni, saj imaš res slabo kontrolo nad pritiskom. Tudi čiščenje tistih sodčkov je zoprno, ne moreš jih dobro sčistiti, raje 10 steklenic sčistim kot en tisti sodček. Danes imam en prenosni regulatorček za ta velike kege, če ga rabim kam na kak piknik odnest in cel keg skoraj 19L stočim z eno bombico brez problema, pa še ostane plina notri.. Pri teh mini kegih se mi je pa dostikrat zgodilo, da sem tudi po 2 ali 3 bombice zafrknil, da sem končno uspel stočiti tistih 5 litrov, pa še to je bilo pivo enkrat čisto flat (ker ni karboniral), drugič pa sama pena (ker je preveč karboniral ali pa je pipica preveč pritiska notri naredila)..
Bi mogoce povedal kaj več o tem prenosnem sistemu?
 

varilec

Pripravnik
14. nov 2017
57
14
8
Bi mogoce povedal kaj več o tem prenosnem sistemu?

nič posebnega - pač takle regulatorček https://www.aliexpress.com/item/4000002027908.html za input in pa navadna plastična party pipica na dovolj dolgi cevi (cca 2m) za output .. Bombice z navojem 16g co2 pa največkrat kupim kar v Decathlonu na kolesarskem oddelku po 2€. Če pogledaš po netu se da tudi kaj ceneje jih dobit na količino, ampak ponavadi itak kupim eno ali dve, ko jih rabim.
 

varilec

Pripravnik
14. nov 2017
57
14
8
Zdravo ali kdo ve razliko med prehrambenim in navadnim Co2 plinom

sicer nimam pojma, zato ne bom dosti pomagal, sem se pa tudi jaz pred leti zanimal pa prišel do različnih zaključkov:
- lokalni serviser gasilnih aparatov pravi, da sam plin iz istega tanka filajo, samo da prehrambenega lahko bolj zaračunajo, ker so neki standardi po katerih morajo jamčiti čistočo plina, medtem ko pri industrijskem tega ni..
- na netu sem zasledil, naj bi bil prehrambeni 99,9% čist, medtem ko naj bi bil tehnični samo 99,0% čist, preostanek so pa razni drugi plini, ki zaidejo tja not
- glede na to, da večina toči z gasilnim aparatom, pa še noben ni umrl, se ne obremenjujem več s tem ;)
 

cat

Fizikalc
3. sep 2007
901
52
28
Se 101% strinjam. Odkar sem na kegih (dobri 2 leti recimo) polnim CO2 pri gasilcih, pa smo še vsi živi in zdravi. Samo ne preveč komplicirat. Življenje je prekratko...
 

Brrane

Pripravnik
17. nov 2017
69
3
8
Maribor
Pozdrav vsem in prosim za nasvet.
Skuhal sem dva piva in naravno karboniral v corny sodčkih. Točilnega aparata še nimam in trenutno točim pivo s plastično party pipico. V kozarec priteče sama pena. Kozarec mora stati nekaj časa, da se pena umakne. Poizkusil sem točiti pivo toplo 20 stopinj in ohlajeno na 5 stopinj, z 1m dolgo cevjo in 3m dolgo cevjo, s pritiskom 0,8 bar do 2,5 bara, vedno čista pena.
Sladkor sem dodal po kalkulatorju 30L, 19 stopinj, karbonizacija 2,2 = 160g sladkorja. Dal pa sem ga le 120g. Je morda to vzrok?
 

komar89

Fizikalc
22. apr 2008
776
195
43
Sigurno prekarbonirano. Jaz dam samo 40g sladkorja in je ravno prav ali malenkost premalo...nastavim na 0,8 bara hladilnik pa na 8 stopinj.
 

Brrane

Pripravnik
17. nov 2017
69
3
8
Maribor
A potem kalkulator ne dela prav? V čem je finta? A moraš vpisati temperaturo piva pri točenju ?
Je kakšna rešitev za prekarbonirano pivo?
 

komar89

Fizikalc
22. apr 2008
776
195
43
A potem kalkulator ne dela prav? V čem je finta? A moraš vpisati temperaturo piva pri točenju ?
Je kakšna rešitev za prekarbonirano pivo?
Spuščaj ven pritiskt večkrat na dan, toliko časa, dokler ne bo teklo brez pene. Tisti kalkulator je za flaše če se ne motim. Pri kegih je drugače zaradi praznega prostora.Da,se ga pol manj kot zračunaš. sej pravim jest ga dam 40g in potem po potrebi povišam pritisk če hočem več mehurčkov. Ja temperatura je važna. Nižja temperatura ob istem pritisku da več karbonizacije in obratno. Obstajajo tabele.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Brrane