Kdaj kolesar mora uporabiti kolesarsko stezo

sad

Guru
24. avg 2007
20.460
9.154
113
Ne vem, zakaj bi sebe in druge spravljal v kočljive situacije zaradi lastnega ega in svojega prav?
Točno zaradi tega grem jaz na tistem krožišču po cestišču. Sem že zgoraj napisal. Flow with the traffic in ni potrebno nobenemu bremzat, gledat kaj se bo zgodilo, kdo ima prednost, itd. Verjetno je res balkansko, ampak je...
V vsakem trenutku imam v glavi, da sem v prometu sicer na papirju enakovreden udeleženec, v realnosti pa žal pač ne.
To bi si moral marsikateri kolesar nabit na glavo, ko mu bo na spomeniku pisalo, da je imel prednost. K sreči večina ni takih, žal pa so podobni debili tudi med avtomobilisti.
 

cappy

Guru
8. apr 2010
8.154
4.482
113
Verjemi, od mene ne boš dobil ne hupe, ne fakiča, nič. Nisem eden izmed nestrpnih voznikov. Če naletim na kolesarja, ga prehitim po drugem pasu, če ne gre, počakam. Če se mi približa od zadaj motorist, se umaknem rahlo desno proti bankini, naj gre mimo - če se ima namen razlepit, ni potrebe, da zaradi mene. Jaz zaradi tega ne bom nič počasneje in nič manj varno prišel na cilj. Če kdo za mano prehiteva v škarje ali v nepregledni ovinek, zaviram, da mu naredim prostor. Na zožanjih se držim pravila zadrge in se ne držim mojega mesta v koloni kot pijanec plota. Na AC se ob zastojih pomaknem na stran, na misel mi ne pride uporaba odstavnega pasu do prvega izvoza.
Če sem na kolesu, se držim kolesarske steze. Če je v slabem stanju, upočasnim. Ne vem, zakaj bi sebe in druge spravljal v kočljive situacije zaradi lastnega ega in svojega prav? V vsakem trenutku imam v glavi, da sem v prometu sicer na papirju enakovreden udeleženec, v realnosti pa žal pač ne. Odkar imam v prikolici še oba otroka, pa sem še toliko bolj previden. In moram priznat, da so avtomobilisti precej uvidevni in pazljivi.
Toliko strpnosti bi morali imeti vsi na cestišču. To še ne pomeni, da ob vsaki od zgornjih situacij nimam kakšne sočne za pripomnit pri sebi, ampak dejanja štejejo.

Srečno. Ni šans da jaz dam svojega v prikolo kjer sem potem na 15kmh ter zasedam 1/3 vozišča obenem se pa zavedam da imamo (vsaj do 5 postov nazaj ter nekateri drugi uporabniki) zelo nerazumne voznike ki jim je težko dat nogo z gasa za 0,5sec.
Sicer pišeš da si v Avstriji, fajn, sem se vozil tam in je kultura na višjem nivoju ravno tako kolesarske kjer so. Prid nazaj pogledat. Jaz sem po prevoženih parih državah eu imel nekaj časa prav strah na naših cestah.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

sad

Guru
24. avg 2007
20.460
9.154
113
Srečno. Ni šans da jaz dam svojega v prikolo kjer sem potem na 15kmh ter zasedam 1/3 vozišča obenem se pa zavedam da imamo (vsaj do 5 postov nazaj ter nekateri drugi uporabniki) zelo nerazumne voznike ki jim je težko dat nogo z gasa za 0,5sec.
Sicer pišeš da si v Avstriji, fajn, sem se vozil tam in je kultura na višjem nivoju ravno tako kolesarske kjer so. Prid nazaj pogledat. Jaz sem po prevoženih parih državah eu imel nekaj časa prav strah na naših cestah.
Isto z mano. Ko sem v določenih drugih državah na kolesu, sem bistveno bolj sproščen (čeprav vedno opazujem, kaj se dogaja za mano) kot pri nas, kjer je normalno, da te gre prehitevat v nasproten promet na ozki cesti. Ampak tako je, imam svoje taktike, da takim preprečim to in sicer, da grem na točno 1m od roba. Običajno to pomaga, če pa še vedno sili, imam pa potem 1m roba, da se umaknem.
 

Fetici

Fizikalc
1. feb 2008
548
36
28
Verjemi, od mene ne boš dobil ne hupe, ne fakiča, nič. Nisem eden izmed nestrpnih voznikov. Če naletim na kolesarja, ga prehitim po drugem pasu, če ne gre, počakam. Če se mi približa od zadaj motorist, se umaknem rahlo desno proti bankini, naj gre mimo - če se ima namen razlepit, ni potrebe, da zaradi mene. Jaz zaradi tega ne bom nič počasneje in nič manj varno prišel na cilj. Če kdo za mano prehiteva v škarje ali v nepregledni ovinek, zaviram, da mu naredim prostor. Na zožanjih se držim pravila zadrge in se ne držim mojega mesta v koloni kot pijanec plota. Na AC se ob zastojih pomaknem na stran, na misel mi ne pride uporaba odstavnega pasu do prvega izvoza.
Če sem na kolesu, se držim kolesarske steze. Če je v slabem stanju, upočasnim. Ne vem, zakaj bi sebe in druge spravljal v kočljive situacije zaradi lastnega ega in svojega prav? V vsakem trenutku imam v glavi, da sem v prometu sicer na papirju enakovreden udeleženec, v realnosti pa žal pač ne. Odkar imam v prikolici še oba otroka, pa sem še toliko bolj previden. In moram priznat, da so avtomobilisti precej uvidevni in pazljivi.
Toliko strpnosti bi morali imeti vsi na cestišču. To še ne pomeni, da ob vsaki od zgornjih situacij nimam kakšne sočne za pripomnit pri sebi, ampak dejanja štejejo.

Zelo lepo napisano, samo žal v Sloveniji je takih voznikov premalo.

Vsi gledajo na svojo rit in ko je v avtu je glavni na cesti, motijo ga vsi Pantaniji in ostali osebki na cesti. Ko pa se popoldne obleče v Pantanija je zgodba ista - glavni šerif na vasi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad in luciano

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.832
1.061
113
www.adriamedia.si
SJTV1

Daj ne nori no ... a ti spet malo vzrok in posledica delata težavo? A ne - kolesar je igri - torej je treba s vsemi topovi po njem (njej v tem primeru).

A je kolesarka, s svojo prisotnostjo tam, voznico avta hiptnotozirala, da je zapeljala v levo in v njo?
Kolesarka bo dobila kazen za vožnjo po cesti ob kateri je kolesarska steza. Konec zgodbe ...
Ne. Do trčenja je prišlo zato, ker sta bili OBE, tako kolesarka kot voznica tam, kjer ne bi smeli biti. Torej sta krivi obe, in bi si obe zaslužili ovadbo.
 

membrain

Majstr
4. jun 2014
2.863
283
83
Avtobusar je na centi prehitel mene in mojo ženo in mi ko sem ga vprašal na postaji, če je zdrav, zreferiral vse tele debilizme, pol smo pa ugotovil, da se je vozil za nama 20 sekund in da naju je prehiteval 50m od kolesarske. Ker on dela, jest lenuh pa kolesarim, mi je skoraj ubil ženo. Fantje, mogl se boste sprijaznit, da kolesarji ne bomo izginili s cest.
Skoraj ti je ženo ubil, pa še kar zagovarjaš in hvališ vožnjo kolesarjev po cesti. Ali bi se jo rad znebil?
In tam, kjer so na cesti na račun širine voznega pasa narisali vozni pas za kolesarje, niso naredili nič, cesta ni zaradi tega nič širša. Prehitevanje na centimeter ostaja, pločnik ob cesti pa sameva - vsaj tu kjer se js vozim.
Mnogo bolj varna je vožnja po pločnikih, Ja znajo bit kje problem uvozi na dvorišča, ampak je treba vozit s prilagojeno hitrostjo.
 

Jest

iPhone Guru
26. jul 2007
15.324
666
113
Medvode / Slovenija
www.mobile.si
Se povsem, 100%, strinjam, da je pri nas veliko kolesarskih stez neprimernih, dotrajanih itd. Po Mariboru so celo grbine zaradi korenin bližnjih dreves. Ampak, roko na srce, tudi naše ceste so katastrofa. Pa to še ne pomeni, da se bom zdaj vozil vsepovprek. Če vidiš razdrapano, uničeno cestišče, upočasniš, čez grbine zapelješ počasi. Enako velja za kolesarske - če je vijugasta, valovita, luknje - upočasniš. Nisem pa še videl kolesarske, ki bi bila povsem neprevozna. Šena Touru imajo spust po makadamu in to z kolesi, ki so veliko bolj občutljiva od naših lokalnih "racerjev."
Eni tudi po cesti vozijo tako... se celo tukaj se je dalo prebrati, da "kampirajo" na prehitevalnem ker je vozni pas "razdrapan" s kolesnicami od tovrnjakov ... :)
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.349
8.715
113
Skoraj ti je ženo ubil, pa še kar zagovarjaš in hvališ vožnjo kolesarjev po cesti. Ali bi se jo rad znebil?
In tam, kjer so na cesti na račun širine voznega pasa narisali vozni pas za kolesarje, niso naredili nič, cesta ni zaradi tega nič širša. Prehitevanje na centimeter ostaja, pločnik ob cesti pa sameva - vsaj tu kjer se js vozim.
Mnogo bolj varna je vožnja po pločnikih, Ja znajo bit kje problem uvozi na dvorišča, ampak je treba vozit s prilagojeno hitrostjo.
A tko praviš? Ni problem avtobusar, ampak kolesar. Sej vem, provociraš, sicer mal jadno, ampak vseen. Ta isti avtobusar tiši 80 po naselju in bi komot koga v avtu ubil....aja, pol tud z avtom ni za na cesto hodit.
Ko so naredil pas za kolesarje, so v bistvu narisal kje je kolesarju dovoljeno vozit in kje se kolesarje prehiti, ker leta trobljenja nekaterim ne potegne, jim je treba narisat.
 

Jest

iPhone Guru
26. jul 2007
15.324
666
113
Medvode / Slovenija
www.mobile.si
Ravnokar nasel v eni FB skupini :bonk:

Kolesar_22E5D5A5.png
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.349
8.715
113
No kle mene nebi dobu vozit po cesti. Se pa podrejo stereotipi, ker dec na kolesu ne sedi na specialki.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.349
8.715
113
Je bla pa prejšnjič na teli grupi cela panika in vsesplošno zgražanje ob sliki kolesarja na cesti poleg kolesarske steze. Seveda tovornjakar, ki je izza volana slikal in vsa kolesarskohejterska gamad pa ni videla ene očitne stvari na tisti sliki, kolesarska steza je bila v gradnji....:eek:
 

cappy

Guru
8. apr 2010
8.154
4.482
113
Mah odvisno od tega koliko je kolesarske prej/kasneje, ne poznam terena na sliki. Prvič bi definitivno šel po kolesarski potem pa odvisno. Tamle spodaj vidim da sta vsaj 2 uvoza/izvoza, od prehoda za pešce pa ne vidim naprej da se nadaljuje... Seveda odvisno tudi od tega ali je to ful prometna cesta ali se vsake kvatre pelje en lokalc.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.349
8.715
113
No v taki situaciji se pa le daj na kolesarsko, čeprav spet v kontra smer moraš čez cesto in podobni debilizmi, sam vseeno, tale kolesarska je kr znosna.
 

cappy

Guru
8. apr 2010
8.154
4.482
113
Saj pravim da ne poznam tega terena. V takih primerih grem po kolesarski tistih par metrov kar jo ponavadi je. Je pa fajn ja ker maš primere kjer so takole na eni strani kolesarske in v teh primerih za tistih par metrov/km kot je ponavadi dolžina 2x prečkaš cesto.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.349
8.715
113
Ja, vem, sam kaj češ, takle mamo. Boljš dvakrat prečkat cesto, kokr podžigat že tko sovražne bedake. Tale je proti debilizmom v naši občini super. Bi pa rad spoznal projektanta, ki je tole narisal.
 

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.101
3.395
113
Evo točno tako.
Tam, kjer so kolesarske steze v nivoju vozišča, naj bodo npr. takole fizično ločene.
Bistveno bolje, kot naše barvanje z rdečo barvo.
Pa verjetno celo tudi ceneje.. ...ni potrebno obnavljati barve vsaki 2 leti.