Kdaj kolesar mora uporabiti kolesarsko stezo

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.499
8.862
113
In kaj tu ni logičnega? Sej tudi avto ne vozi po kolesarski, če je zraven cesta. No, se najde kak patron, ampak če je sreča naleti na može v plavem...

Če je kolesarska, se vozi po kolesarski. Kar pa je problem tako ali tako samo za cestne Pantanije.
Prvo boš mogu definirat pojem "Pantaniji", pol greva pa definirat kolesarsko stezo, ker pomalan pločnik ni kolesarska steza, šele po tem se lahko pogovarjamo o tem, kam sodi kolesar. Taki kot si ti nikakor ne vedo, kje je recimo mesto kolesarju na cesti kjer ni kolesarske steze.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.499
8.862
113
Če ne drugega, je bolj varno za kolesarje, če so dvignjeni tistih 15 - 20 cm od vozišča, ker noben avto ne more niti ponesreči zaviti vanje. Ni pa da iz take steze potem objaviš na instagramu #FeelingRogla, ja...
Narobe, taka kolesarska je bolj nevarna. Seveda jih pa načrtujejo omejenci, podobni kot se najdejo v tej temi.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.499
8.862
113
Pri nas obnavljajo most in semafor ureja promet. Naizmenično. Prižge se rdeča na semaforju in sem bil drugi v čakalni vrsti. Pridejo mimo trije Pantaniji in sem opazoval, ali držijo Alter obtožbe :fredi: Dva sta s kolesom zapeljala na pločnik in nadaljevala pot, tretji se je malo obotavljal in kar s sprintom prevozil vzdolžno celo ulico pri rdeči luči. :jok:
Pozneje sem jih dohitel, ko so se lepo peljali po kolesarski stezi (ki je narisana na cesti in ne na pločniku) mimo marketa. Pri tem marketu kolesarska steza iz ceste preide na pločnik, vendar so nadaljevali kar mimo po glavni cesti. Ženi sem omenil, da jim bom med prehitevanjem potrobil in pokazal s prstom kolesarsko stezo na desni, ker me zanima ali mi bodo pokazali "fakiča".
Sem potrobil in pokazal na kolesarsko, v ogledalu sem videl kazalec roke kolesarja, in ne sredinca:evil:

Alter trditve:

- Torej vozijo lahko po pločniku.
- Vozijo skozi rdečo luč na semaforju.
- Ne vozijo po kolesarski, ki sporedno poteka.
- Ne kažejo sredinca (vsaj meni niso, ali sem slabo videl v ogledalu) :valjamse:
Zakaj pa nisi mel jajčk in jih počakal? Pičkice trobijo.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.499
8.862
113
Še vedno boljše, da je za kolesarje rezerviran preozek del pločnika, kot preozek del cestišča - da je potem preozek tako za kolesarje kot za avtomobiliste - kar na veliko uvajajo zadnje čase.

Evo pri nas, so, na krajeh ceste zarisali kolesarsko stezo, sredinsko črto pa zbrisali - ker bi bil vozni pas sedaj preozek. In to je sedaj bolj nevarno kot prej, ko smo se s kolesom lepo peljali po pločniku, je pa res da pešca tam redko srečaš.
Seveda pa tako kot avtomobilisti tudi kolesarji nimajo kaj divjat.
Kokesarski pas je super, vsi bi si ga moral narisat virtualno povsod, pa mogoče nebi prehiteval kolesarjev na centi.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.499
8.862
113
Jaz res ne vem, zakaj pajkičarji jokate nad kolesarskimi stezami: dajte razumet, da je vaša vožnja rekreacija in da lovljenje povprečij in sekund tudi s kolesom ne spada na cesto in kolesarske steze. Bodite srečni, da kolesarske steze obstajajo, da se po njih lahko pripeljete do želene lokacije za rekreiranje in vam pri tem policisti ne težijo zaradi pomanjklive opreme.
Če jaz želim na vožnjo z motorjem, ki, mimogrede, prav tako (ne)ustreza zahtevam za vključitev v promet, kot večina koles za rekreacijo, ga moram naložiti na prikolico ali v kombi, čeprav bi se z veseljem peljal tja po cesti. A se ne smem, ker po zakonu nisem opremljen za promet.
Če bi (hipotetično) želel z avtom in slick gumami drgniti cesto na Pohorje, bi me tudi motiili uvozi do hiš, pa traktorji, pešci in kolesarji, zaradi katerih bi moral (o, groza!) zmanjšati hitrost. Pa se nad tem pritožujemo? Ne, tam se na ta način sploh ne vozimo, čeprav bi bila lokacija primerna.

Tako da, dajte se cestni kolesarji enkrat zbuditi. Zavedajte se, da vam že z vožnjo po kolesarski tolerirajo več, kot ostalim sorodnim rekreativcem.
Kaj bi pa tehnično moralo bit na kolesu? Dej razsvetli me. Aja pa definiraj pajkičarja. Aja, se ti mogoče voziš po cesti izključno službeno?
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.499
8.862
113
Pa da razložim, zakaj sem alergičen na te fenomene, ki jih slišiš na takih temah. Avtobusar je na centi prehitel mene in mojo ženo in mi ko sem ga vprašal na postaji, če je zdrav, zreferiral vse tele debilizme, pol smo pa ugotovil, da se je vozil za nama 20 sekund in da naju je prehiteval 50m od kolesarske. Ker on dela, jest lenuh pa kolesarim, mi je skoraj ubil ženo. Fantje, mogl se boste sprijaznit, da kolesarji ne bomo izginili s cest.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.499
8.862
113
Tako nekako.
Kolesarske steze, kakršnekoli že so, so narejene za premikanje s kolesom od točke A do točke B.
Na njih je potrebno upoštevati prometne predpise, ki veljajo za vožnjo po njih.
Enako kot ceste na katerih veljajo prometni predpisi, hitrostne omejitve za vožnjo avtomobilov.
Seveda se tudi z avtomobili lahko po cestah vozi bistveno hitreje in z neupoštevanjem prometnih predpisov - organiziraš dirko, prijaviš prireditev, zapora ceste, prva pomoč, gasilci (oz. vse kar je pač potrebno) in gasssaaa....
.
Za kolesarje velja enako. Če hočete na javnih cestah dirkati, neupoštevati prometne predpise (ne-voziti po kolesarski stezi, kjer le-ta je)... ...organizirajte dirko, spremljevalna vozila, zapore cest (oz. kar je pač za tako prireditev potrebno) in pičite po mili volji.
.
Ne razumem, kaj tukaj ni jasno?:sprasujemse:
Vse jasno, samo ena stvar ni. Kolesarske steze pri nas so nevarne že za peš in tam se s kolesom žal ne da peljat varno. Ko vam bo to jasno, bomo mogoče dobil normalne kolesarske. Osebno se takim odsekom izogibam, ker je preveč debilčkov, ki potem trobijo im majo kr naenkrat čist preveč časa.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Vse jasno, samo ena stvar ni. Kolesarske steze pri nas so nevarne že za peš in tam se s kolesom žal ne da peljat varno.

A je kje kakšna statistika, koliko kolesarjev in koliko pešcev se je poškodovalo na kolesarskih stezah? Ker na kolesarskih stezah vidim precej starejših občanov in majhnih otrok, ki motorično niso še povsem razviti ali pa jih je motorika že nekoliko zapustila, pa vidim da kar uspešno premagujejo te neizmerne hribe in doline, izvoze uvoze, dvige in spuste, namerno in nenamerno postavljene življenjsko nevarne ovire. Pravzaprav, edini ki imajo s tem težave, so domači "Pantaniji"
 
  • Všeč mi je
Reactions: 8888

naliM

Majstr
26. sep 2007
1.378
213
63
Kaj bi pa tehnično moralo bit na kolesu? Dej razsvetli me. Aja pa definiraj pajkičarja. Aja, se ti mogoče voziš po cesti izključno službeno?

Me je kar stisnilo, ker verjetno resno misliš:

Obvezna oprema kolesa obsega:
  • Brezhibno sprednjo in zadnjo zavoro
  • Belo luč spredaj za osvetljevanje ceste ter rdečo luč zadaj, odsevnike na pedalih ali na boku
  • Zvonec
  • Ustrezno napolnjene pnevmatike
  • Primerno nastavljeno višino krmila in sedeža
Z rdečo sem označil dele, katere vozniki cestnih koles, sploh tisti 'ta hudi' (znani tudi kot pajkičarji; pantaniji; preštevalci gramov opreme; padalci v rdečo luč; ...) v večinskem odstotku nimajo nameščenih.
Na cesti sem v celotnem spektru prevoznih sredstev (od kolesa do tovornega vozila) prisoten v celotnem spektru načinov uporabe (zabava, služba, rekreacija, tekmovanja) in mi je popolnoma jasno, kako se v kateri od kombinacij obnašati.
Nobena pa mi ne pokriva obnašanja pajkičarjev (definicijo najdeš par vrstic nazaj), katerim po nadetju popisanega ozkega dresa pade mrak na oči. Počnite to na Franji, ko je cesta res samo vaša, ostale dni pa pamet v roke.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.499
8.862
113
A je kje kakšna statistika, koliko kolesarjev in koliko pešcev se je poškodovalo na kolesarskih stezah? Ker na kolesarskih stezah vidim precej starejših občanov in majhnih otrok, ki motorično niso še povsem razviti ali pa jih je motorika že nekoliko zapustila, pa vidim da kar uspešno premagujejo te neizmerne hribe in doline, izvoze uvoze, dvige in spuste, namerno in nenamerno postavljene življenjsko nevarne ovire. Pravzaprav, edini ki imajo s tem težave, so domači "Pantaniji"
Jo boš že našel, statistiko. Za začetek pa poizkusi zvozit z enega konca Domžal na drugega po kolesarski, boš imel resne težave. Sem jih imel marca, ko sem skušal prit skozi Domžale, ker načeloma vozim po kolesarskih, če to vsaj približno so. Divno i nezaboravno, sam ti teh problemov iz avta ne vidiš. Bi blo pa fajn, da bi jih, ker edini tako bo dobro za vse.
 
Nazadnje urejeno:

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.499
8.862
113
Me je kar stisnilo, ker verjetno resno misliš:

Obvezna oprema kolesa obsega:
  • Brezhibno sprednjo in zadnjo zavoro
  • Belo luč spredaj za osvetljevanje ceste ter rdečo luč zadaj, odsevnike na pedalih ali na boku
  • Zvonec
  • Ustrezno napolnjene pnevmatike
  • Primerno nastavljeno višino krmila in sedeža
Z rdečo sem označil dele, katere vozniki cestnih koles, sploh tisti 'ta hudi' (znani tudi kot pajkičarji; pantaniji; preštevalci gramov opreme; padalci v rdečo luč; ...) v večinskem odstotku nimajo nameščenih.
Na cesti sem v celotnem spektru prevoznih sredstev (od kolesa do tovornega vozila) prisoten v celotnem spektru načinov uporabe (zabava, služba, rekreacija, tekmovanja) in mi je popolnoma jasno, kako se v kateri od kombinacij obnašati.
Nobena pa mi ne pokriva obnašanja pajkičarjev (definicijo najdeš par vrstic nazaj), katerim po nadetju popisanega ozkega dresa pade mrak na oči. Počnite to na Franji, ko je cesta res samo vaša, ostale dni pa pamet v roke.

Še en usranetek, ki mu marsikaj ni jasno. Luči pa imam na kolesu, čeprav se ponoči praviloma ne vozim. Aja, večino časa vozim po predpisih, še več kot z avtom, pa ni vrag, da se na vsakih 100 km najde tele, ki mu pade mrak na oči, ko vidi kolesarja v dresu in trobi, prehiteva na centimetre, pozabi, da njegovga avta ni konec za prvimi zici.....ko/če takega usranetka najdeš ponavadi uporablja debilizme napisane v tvojem postu in te pošilja na Franjo, išče odsevnike in podobne neumnosti, da je pa on prehitel na milimetre pa pozabi. Verjetno motorja ne voziš brez opreme ali kako, tko si kolesar tud dres obleče.
Mimgrede, tud Pantani je treniral na cesti, pa Roglič, Mohorič in vsi ostali tud trenirajo na cesti. Mogoče boš enga od njih enkrat zmerjal s pajkičarjem.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Jo boš že našel, statistiko. Za začetek pa poizkusi zvozit z enega konca Domžal na drugega po kolesarski, boš imel resne težave. Sem jih imel marca, ko sem skušal prit skozi Domžale, ker načeloma vozim po kolesarskih, če to vsaj približno so. Divno i nezaboravno, sam ti teh problemov iz avta ne vidiš. Bi blo pa fajn, da bi jih, ker edini tako bo dobro za vse.

Če jo uspejo prevoziti starejši in otrocibrez posledic, ti pa si imel "resne težave," potem je mogoče čas, da narediš uslugo sebi in ostalim udeležencem v prometu ter prodaš kolo...in dres...
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.494
9.197
113
Če jo uspejo prevoziti starejši in otrocibrez posledic, ti pa si imel "resne težave," potem je mogoče čas, da narediš uslugo sebi in ostalim udeležencem v prometu ter prodaš kolo...in dres...
Ko boš na naših čudovitih cestah sesul gumo in feltno na avtu v eni luknji, si ponovi ta odgovor.
In ko boš primerjal, kako so kolesarske delane v kolesarsko razvitih državah in potem primerjal z našimi (večinoma, ne vsemi) skropucali, pa še kaj napiši.
A ni enkrat en dal tukaj fotke kolesarske, ki je imela nabit znak točno na sredini kolesarske?
Ja, kolesarji se moramo tudi skozi železno štango znat teleportirat. In vse tiste kolesarje, ki so šli takrat mimo štange PO PLOČNIKU je potrebno takoj pred zid postavit in šus v glavo.
Ko vam bo naslednjič na avto zgrmela skala, ker se bo previs zaradi nevzdrževanja porušil dol na cesto, pa isto. Pred zid in šus v glavo, nesposobni vozniki, ki se ene skale ne znate izognit.
 
Nazadnje urejeno:

guardy

Guru
3. avg 2007
8.392
960
113
Obišči stran
Prvo boš mogu definirat pojem "Pantaniji", pol greva pa definirat kolesarsko stezo, ker pomalan pločnik ni kolesarska steza, šele po tem se lahko pogovarjamo o tem, kam sodi kolesar. Taki kot si ti nikakor ne vedo, kje je recimo mesto kolesarju na cesti kjer ni kolesarske steze.

Nima veze kaj ti misliš da je kolesarska. Če je zarisana, je kolesarska (za polcaje in po zakonu). Pa če je to po 3/4 pločnika, kot je to v naši občini...
 

_jfk_

Pripravnik
23. jul 2007
157
20
18
Me je kar stisnilo, ker verjetno resno misliš:

Obvezna oprema kolesa obsega:
  • Brezhibno sprednjo in zadnjo zavoro
  • Belo luč spredaj za osvetljevanje ceste ter rdečo luč zadaj, odsevnike na pedalih ali na boku
  • Zvonec
  • Ustrezno napolnjene pnevmatike
  • Primerno nastavljeno višino krmila in sedeža
Z rdečo sem označil dele, katere vozniki cestnih koles, sploh tisti 'ta hudi' (znani tudi kot pajkičarji; pantaniji; preštevalci gramov opreme; padalci v rdečo luč; ...) v večinskem odstotku nimajo nameščenih.
Na cesti sem v celotnem spektru prevoznih sredstev (od kolesa do tovornega vozila) prisoten v celotnem spektru načinov uporabe (zabava, služba, rekreacija, tekmovanja) in mi je popolnoma jasno, kako se v kateri od kombinacij obnašati.
Nobena pa mi ne pokriva obnašanja pajkičarjev (definicijo najdeš par vrstic nazaj), katerim po nadetju popisanega ozkega dresa pade mrak na oči. Počnite to na Franji, ko je cesta res samo vaša, ostale dni pa pamet v roke.

Za luči smo že nekajkrat ugotovili, da zakonsko niso predpisane. Prižgano luč moraš imeti le ob zmajšani vidljivosti.


Evo CP ZPpCP 93. člen --> glej 9. odstavek

http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=ZAKO5793


93. člen
(pogoji za udeležbo koles v cestnem prometu)
(1) Vozniki koles morajo voziti po kolesarskem pasu, kolesarski stezi ali kolesarski poti. Kjer teh prometnih površin ni oziroma niso prevozne, smejo voziti ob desnem robu smernega vozišča v smeri vožnje.
(2) Vozniki koles morajo voziti drug za drugim, razen na kolesarski poti, kjer smeta voziti dva vzporedno, če širina poti to omogoča.
(3) Med vožnjo s kolesom je prepovedano:
1. voditi, vleči ali potiskati druga vozila, razen vleke priklopnih vozil iz četrtega in petega odstavka tega člena;
2. pustiti se vleči ali potiskati;
3. prevažati predmete, ki ovirajo kolesarja pri vožnji;
4. voziti druge osebe, razen če ta zakon ne določa drugače.
(4) Če je kolesu dodano priklopno vozilo, mora biti vez med kolesom in priklopnim vozilom takšna, da voznik kolesa lahko obvlada kolo in priklopno vozilo in da se priklopno vozilo ne more samo odpeti. Priklopno vozilo ne sme biti širše od 100 cm. Na sredini zadnje strani priklopnega vozila mora biti nameščen rdeč odsevnik, predpisan za priklopna vozila, ponoči in ob zmanjšani vidljivosti pa mora biti nad njim prižgana pozicijska svetilka, ki oddaja rdečo svetlobo.
(5) V priklopnem vozilu, ki je dodano kolesu, ni dovoljeno prevažati oseb, razen v priklopnem vozilu, konstruiranem in namenjenem za prevoz enega ali dveh otrok. Takšno priklopno vozilo mora ustrezati pogojem iz 1. in 4. točke šestega odstavka tega člena.
(6) Na kolesu je dovoljeno prevažati otroka mlajšega od osem let, če je na kolesu pritrjen poseben sedež za otroka in je kolo dodatno opremljeno s stopalkami za noge, ki morajo biti prilagojene velikosti otroka. Sedež za otroka mora biti narejen tako, da:
1. ustreza velikosti otroka;
2. je trdno povezan s kolesom;
3. je nameščen tako, da ne ovira voznika, mu ne zmanjšuje preglednosti in gibljivosti;
4. onemogoča poškodovanje otroka.
(7) Dve ali več oseb se sme voziti le na kolesu posebne konstrukcije, ki je izdelano tako, da omogoča varno vožnjo.
(8) Na kolesu in v priklopnem vozilu, ki je dodano kolesu, sme prevažati otroka le polnoletna oseba.
(9) Voznik kolesa mora imeti ponoči in ob zmanjšani vidljivosti prižgano na sprednji strani žaromet za osvetljevanje ceste, ki oddaja belo svetlobo, na zadnji strani pa pozicijsko svetilko, ki oddaja rdečo svetlobo. Na zadnji strani kolesa mora imeti nameščen rdeč odsevnik, na obeh straneh pedal rumene ali oranžne odsevnike, na kolesih pa rumene ali oranžne bočne odsevnike.
(10) Parkirano kolo mora biti postavljeno tako, da ne ovira prometa.
(11) Z globo 40 eurov se kaznuje za prekršek udeleženec cestnega prometa, ki prevaža otroka na kolesu ali v priklopnem vozilu, ki je dodano kolesu, v nasprotju z določbo šestega, osmega ali desetega odstavka tega člena ter udeleženec cestnega prometa, ki ravna v nasprotju z določbo prvega, drugega, tretjega, četrtega, petega, sedmega ali devetega odstavka tega člena.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.499
8.862
113
Če jo uspejo prevoziti starejši in otrocibrez posledic, ti pa si imel "resne težave," potem je mogoče čas, da narediš uslugo sebi in ostalim udeležencem v prometu ter prodaš kolo...in dres...

Poizkusi, potem pametuj in se delaj budalo. Sploh se daj v neko mesto, ki ga ne poznaš in poizkusi prit skozi izključno po kolesarski. Stari čičati grejo po znanem v trgovino in so jim pasti znane, majhni otroci, dej ne seri. Lahko greva pa skupaj, ti posodim kolo in čelado. Pomojem te bo sarkazem minil. Sam ne, dej jebi v glavo kolesarje, namest, da bi dojel enkrat, da s kolesarskimi v naši lepi ni vse OK, je katastrofa.
 
Nazadnje urejeno:

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.499
8.862
113
Nima veze kaj ti misliš da je kolesarska. Če je zarisana, je kolesarska (za polcaje in po zakonu). Pa če je to po 3/4 pločnika, kot je to v naši občini...
Ni čisto tako. Za uporabno dovoljenje si že slišal? V naši občini pol teh zarisanih kolesarskih nima uporabnega dovoljenja in policaji lepo ne pišejo kazni. Seveda pa to ne ustavi do kolesarjev sovražnih debilov, da ne bi trobili in kazali na pomalan pločnik in te prehitevali na centi. Sam se teh odsekov ogibam, ker se mi ne da ukvarjat z debili. Še tam, kjer so naredili prav in je kolesarska del vozišča so pa naredili klasične kanale, po katerih se tud z gorskim kolesom ne moreš peljat, in glej ga zlomka, so mel velike težave dobit UD za ta odsek. Pol so te luknje pomalal z rumeno barvo....go figure. Stari čičati se furajo po zožanem pločniku, ostali pa levo od kanalov, še vedno po kolesarskem pasu, sam bolj ven, kot bi se lahko.
 
Nazadnje urejeno:
I

Izbrisan uporabnik 474

Poizkusi, potem pametuj in se delaj budalo. Sploh se daj v neko mesto, ki ga ne poznaš in poizkusi prit skozi izključno po kolesarski. Stari čičati grejo po znanem v trgovino in so jim pasti znane, majhni otroci, dej ne seri. Lahko greva pa skupaj, ti posodim kolo in čelado. Pomojem te bo sarkazem minil.

Kakšen sarkazem? Čičoti, bakice in deca na napol polomljenih beciklih zmorejo. kalbo v pajkicah z napisom "poli" čez rit, slikico Pantanija všito blizu srčka in podpisano čelado od drugega pajkičarja ne zmore. Nekako nisem jaz tisti, ki dela budalo iz sebe...
 
  • Všeč mi je
Reactions: alkoholik in 8888