Kdaj kolesar mora uporabiti kolesarsko stezo

13. jul 2011
2.677
625
113
To je kolesarska steza
image-1360838-860_poster_16x9-mghl-1360838.jpg
 

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.482
816
113
Jap, moja napaka. Vidim, da so vmes popravili besedilo v zakonu. Prej je bilo v zakonu tako napisano, da lahko kolesariš na njej le do 25km/h. Na podlagi tega so razni rekreativci in ostali bolj hitri lahko uporabljali cestišče tudi polek kolesarske steze. Sedaj so zakon popravili, da se 25km/h nanaša le na mopede, kolesarji pa bi naj tako morali biti vsi na kolesarski stezi ne glede na hitrost.
Še vedno si v zmoti.
Morda je bila v eni (kratki) iteraciji zakona ob prelomu tisočletja res zapisana omejotev hitrosti na kolesarski. Nikoli prej, nikoli potem.
To, kar pa vse bega, pa je definicija kolesa, kamor spadajo tudi taka s pomožnim motorjem (v zadnji iteraciji z električnim). Ki mora biti tehnično omejen na 25 km/h (torej vozilo, ne neka omejitev hitrosti kjerkoli). V 3. členu "(pomen izrazov)" zakona, ki ne predpisuje ničesar, ampak pojasnuje osnovne pojme. Če vozilo nima tehnične omejitve, pač ni kolo, ampak nekaj drugega, in se mora temu primerno obnašati (od homologacije do čelade).
Tudi električno kolo sme hitreje od 25 km/h, samo ne s pomočjo motorja.
 
  • Všeč mi je
Reactions: gr69

gr69

Guru
15. dec 2009
11.292
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
Mali popravek - električno kolo ne sme s motorjem (se pravi da ma kolesar noge “v luftu”) preseči 25 km/h, ozr. drugače - ko doseže 25 km/h se mora motor izklopiti.

Ja vem - tomato - tomatho - ampak bolj zaradi drugih.

Mi je pa zanimivo, da bike haterjem enostavno ne potegne, da bi vse bilo bolje, da bi skupaj zahtevali smiselne kolesarske steze - bi sigurno bilo manj kolesarjev na cestišču kot sedaj.
Ampak ne - kot pravi kleni Slovenci je treba bo drugem vsekati kolikor se da ...
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad in pinkobalinko

Peter Klepec

Majstr
24. jan 2019
3.081
434
83
V čem je problem? :sprasujemse:
Jaz tudi gledam, pa mi ni jasno. Vsa krožišča v LJ s kolesarskimi stezami so takšna. In kolesarji imamo prednost. Sem pa previdna na takih, sploh večpasovnih in posledično nepreglednih krožiščih. Nedolgo nazaj me je ena ženska fajn zbila, en teden po tistem je bila pa še ena, zelo krvava nesreča na istem mestu.

aja, tam pri tabli obrtna cona je pa kaj? zapelješ čez robnik na zelenico ali po voznem pasu nazaj na kolesarsko?
Šlamastika.
 

membrain

Majstr
4. jun 2014
2.863
283
83
Tisto, čemur pri nas rečemo "kolesarska steza", je velikokrat dejansko le za kolesarje rezerviran (pre)ozek del pločnika. Po taki "kolesarski stezi" često hodijo pešci in parkirajo avtomobili. Veliko je robnikov, klančin in nemogočih kotov. Za nameček pa še pogosto nevarno vključevanje na cesto.
Še vedno boljše, da je za kolesarje rezerviran preozek del pločnika, kot preozek del cestišča - da je potem preozek tako za kolesarje kot za avtomobiliste - kar na veliko uvajajo zadnje čase.

Evo pri nas, so, na krajeh ceste zarisali kolesarsko stezo, sredinsko črto pa zbrisali - ker bi bil vozni pas sedaj preozek. In to je sedaj bolj nevarno kot prej, ko smo se s kolesom lepo peljali po pločniku, je pa res da pešca tam redko srečaš.
Seveda pa tako kot avtomobilisti tudi kolesarji nimajo kaj divjat.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.495
9.200
113
V čem je problem? :sprasujemse:
V ničemer. Vse ok.
Namesto da bi kolesar normalno šel v krožišče s tokom prometa, se mora 10x skoraj ustavit in preverit, če bo končal komu na havbi, poleg tega se morajo vsi avtomobili ustavit, da gre mimo, zelo ekološko.
Pri nas imamo podoben primer, le da kolesarska “vznikne” tik pred krožnim in izgine takoj po njem. No, jaz grem po krožišču s kolesom, ob tem da sem hitrejši kot avtomobili, tako da nobenega ne zadržujem zadaj.
Če bo treba bom tudi kazen plačal.
 

Peter Klepec

Majstr
24. jan 2019
3.081
434
83
V ničemer. Vse ok.
Namesto da bi kolesar normalno šel v krožišče s tokom prometa, se mora 10x skoraj ustavit in preverit, če bo končal komu na havbi, poleg tega se morajo vsi avtomobili ustavit, da gre mimo, zelo ekološko.
Pri nas imamo podoben primer, le da kolesarska “vznikne” tik pred krožnim in izgine takoj po njem. No, jaz grem po krožišču s kolesom, ob tem da sem hitrejši kot avtomobili, tako da nobenega ne zadržujem zadaj.
Če bo treba bom tudi kazen plačal.
tudi če se ustavljaš in gledaš kot sokol, te nekdo hitro vrže na havbo. Doživeto. In potem ti ženska še prijavi: Pa saj sem videla, da šleper stoji, pa nisem vedela zakaj :oops1:
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.292
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
SJTV1

Daj ne nori no ... a ti spet malo vzrok in posledica delata težavo? A ne - kolesar je igri - torej je treba s vsemi topovi po njem (njej v tem primeru).

A je kolesarka, s svojo prisotnostjo tam, voznico avta hiptnotozirala, da je zapeljala v levo in v njo?
Kolesarka bo dobila kazen za vožnjo po cesti ob kateri je kolesarska steza. Konec zgodbe ...
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Vidim čisto normalen in pravilen potek kolesarske steze, ki jo zmore varno in pravilno prevoziti tudi osnovnošolček. A ti praviš, da je to neprimerno za Pantanije?
 

krko

Guru
5. sep 2010
2.495
1.146
113
Za Pantanije neprimerno, za Wout van Aerte idealno.

Ko se enkrat s specialko pelješ po kolesarski vpet v SPD pedala, potem vidiš in občutiš vso bedno in jad naših projektantov in izvajalcev pri graditvi kolesarskih stez.

Primer, Brezovica-Vrhnika.....kolesarski rodeo, ene 4x moraš iz dense strani ceste na levo, potem nekje vmes je kar konec kolesarske in se nadaljuje makedam, seveda brez opozorilne table. Da raznih "diletacij" med cestiščem in kolesarsko sploh ne omenjam (primerni samo za gorca z full suspension).
Drugi primer LJ, iz smeri centra proti Rudniku...pri strelišču se začne kolesarska v smeri Rudnika in je ok. V kontra smeri ni kolesarske in se pelješ kje? Ja itak, da po kolesarski ampak v kontra smer....pač je bolj varno kot po 4 pasovnici ob skrajnem desnem robu. Po pravilih greš pa s kolesa dol in se nekaj kilometrov sprehajaš in potiskaš kolo ob sebi, seveda obut v kolesarske čevlje z blokeji na podplatu.....dej ne me j....

Jaz se vozim tam kjer ocenim, da je varno tako zame kot za ostale udeležence, če je to poleg kolesarske se tam vozim s točno določenim razlogom (ponavadi ker je pločnik na katerem je zarisana kolesarska preozek za pešce, sploh za mamice z vozički itd... in kolesarje) in če bom dobil kazen jo bom plačal brez ugovarjanja. Ne bom pa imel na vesti mamice z dojenčkom, ker sem jo zapel z balanco ker se nekomu ni dalo narediti 0,5m šišrši pločnik oz. na cestišču potegnit eno usrano črto, da je kolesar na nivoju cestišča in ne na preozkem pločniku. Pravtako sem občasno na sredini voznega pasu, ker so banike na 1,5m od cestišča povsem uničene....z avtom greš lepo čez, s kolesom adijo guma in feltna....pač vozim se primerno infrastrukturi in ne zato, da bi nekoga z.ajebaval v glavo.

Sej to je itak neverending story, se pa iz leta v leto stanje glede odnosa do kolesarjev izboljušuje, ker jih/nas je vedno več.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: pep in sad

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.930
8.972
113
EU
Pri nas obnavljajo most in semafor ureja promet. Naizmenično. Prižge se rdeča na semaforju in sem bil drugi v čakalni vrsti. Pridejo mimo trije Pantaniji in sem opazoval, ali držijo Alter obtožbe :fredi: Dva sta s kolesom zapeljala na pločnik in nadaljevala pot, tretji se je malo obotavljal in kar s sprintom prevozil vzdolžno celo ulico pri rdeči luči. :jok:
Pozneje sem jih dohitel, ko so se lepo peljali po kolesarski stezi (ki je narisana na cesti in ne na pločniku) mimo marketa. Pri tem marketu kolesarska steza iz ceste preide na pločnik, vendar so nadaljevali kar mimo po glavni cesti. Ženi sem omenil, da jim bom med prehitevanjem potrobil in pokazal s prstom kolesarsko stezo na desni, ker me zanima ali mi bodo pokazali "fakiča".
Sem potrobil in pokazal na kolesarsko, v ogledalu sem videl kazalec roke kolesarja, in ne sredinca:evil:

Alter trditve:

- Torej vozijo lahko po pločniku.
- Vozijo skozi rdečo luč na semaforju.
- Ne vozijo po kolesarski, ki sporedno poteka.
- Ne kažejo sredinca (vsaj meni niso, ali sem slabo videl v ogledalu) :valjamse:
 
  • Všeč mi je
Reactions: novaa

cappy

Guru
8. apr 2010
8.155
4.482
113
Takšne teme o kolesarjih ki so mimogrede na sporedu skoraj vsako sezono so mi ful zanimive.
Zanimive so mi pa zato ker so vsakič iste. Nekolesarji še vedno mislijo da bodo "pantaniji" kar zginili. Kar tako ali sami od sebe ali pa da bodo prej ali slej dobili dovoljenje da če slučajno kolesar naredi prekršek da ga imajo pravico zbit. Do smrti seveda, ker plan je še vedno da izginejo.

ps: a bomo sedaj imel še vsako leto temo o električnih skirojih?
 
  • Všeč mi je
Reactions: krko