Katero toplotno črpalko

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.922
4.979
113
Jaz sem na visokotemperaturnem, 12 radiatorjev v bajti. Krivuljo oziroma premico imam nastavljeno od 54 stopinj pri -30 preko 40 pri ničli in po enakem naklonu navzdol. In mi za mesec december kaže elektronika scop 3.01. Zdaj kako to meri nimam pojma, še manj pojma imam kakobi to jaz izmeril.

20201218_133446.jpg
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.389
9.127
113
ja sej nekega minusa še ni, pa kolk imaš v bajti temperaturo, pa te fore.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.922
4.979
113
V spodnje štoku 21 v zgornjem 23. Zpodaj imam manj ker je tašči prevroče in drugače nemre dihat. Ima pa precejkrat okno na kip, pa ji tega ne morem dopovedat da to ni OK, ampak kaj češ... stari lludi pač.

Minusa res ni samo je pa precej megle, pa te fore :)
 
Nazadnje urejeno:

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.074
389
83
Pri nas ogrevamo celo hišo 340 m2(22 radiatorjev)na tč thermia atec 16kw od 2012.
Do sedaj brez nekih težav.Je pa imela 5 let garancije.Prej se je ogrevalo na kurilno olje( cca 3000l) plus 3x bojler za toplo vodo.Strošek ogrevanja je cca 1500 eur

Ogromno porabite, še posebej, če imate 15cm fasade.
Imam 300m2 pa porabim na leto 550€. Ali imate slaba okna? Ali podstrešje ni izolirano?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.319
5.842
113
pri taščici
Orca ima dober marketing, te hitro prepričajo, tudi mene so dokaj prepričali, celo znanec dela pri njih, potem pa težava kolega, kar me je odvrnilo od nakupa. Plačal 100% avans, ker je bilo še nekaj dodatnega popusta. Črpalko so pripeljali, razložili in se odpravili. Pravi on, ja kaj pa montaža? Mi nismo monterji, mi smo samo dostavili, to pridejo drugi montirat. Potem je pa čakal polovico julija in celi avgust na nekega privatnika monterja, da je to prišel zmontirat. Vmes pa seveda brez tople sanitarne vode. Jih je konkretno gnjavil, pa kot rečeno, v roku 1,5 meseca baje zaradi prezasedenosti niso uspeli najti termina. Sem si rekel, da takšni niso zame. V primeru okvare pričakujem, da pride še isti dan pogledat, ne pa da tvegam, da 1 mesec ne najde termina.
A se zajebavaš?
A to je bila novogradnja, ali je v stari star sistem porezal ker je imel termin dobave nove črpalke?
Taka zgodba mi je dovolj da dam raje prste stran.
Zadnjič imel nek dolg pogovor z nekim monterjem. Pravi da raje Hitachija kot LG.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.319
5.842
113
pri taščici
V spodnje štoku 21 v zgornjem 23. Zpodaj imam manj ker je tašči prevroče in drugače nemre dihat. Ima pa precejkrat okno na kip, pa ji tega ne morem dopovedat da to ni OK, ampak kaj češ... stari lludi pač.

Minusa res ni samo je pa precej megle, pa te fore :)
Jaz bi v casu kurilne sezone prepovedal kipnjena okna.
Lepo ji nizaj temperaturo po pol C na teden, pa boš videl kdaj se bo oglasila.da je "žaba kuhana".
Mogoče ji boš tako lažje povedal glede kipnjenih oken.
 

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.074
389
83
Ali imate talno gretje

2/3 je talno, 1/3 so radiatorji. Nimam občutka, da bi bila zaradi radiatorjev bistveno višja poraba, mogoče nekaj % zaradi 7 stopinj višje tem.
V najhujšem mrazu ne gre preko 45° v radiatorje. Večinoma je pod 40°, ko je zunaj konkreten minus.
 
19. jul 2007
2.762
1.493
113
2/3 je talno, 1/3 so radiatorji. Nimam občutka, da bi bila zaradi radiatorjev bistveno višja poraba, mogoče nekaj % zaradi 7 stopinj višje tem.
V najhujšem mrazu ne gre preko 45° v radiatorje. Večinoma je pod 40°, ko je zunaj konkreten minus.
Imaš dva tokokroga z ločeno regulacijo?
Če ja, kakšno imaš temperaturo v enem in drugem krogu?
 

manal

Pripravnik
13. feb 2011
56
23
8
2/3 je talno, 1/3 so radiatorji. Nimam občutka, da bi bila zaradi radiatorjev bistveno višja poraba, mogoče nekaj % zaradi 7 stopinj višje tem.
V najhujšem mrazu ne gre preko 45° v radiatorje. Večinoma je pod 40°, ko je zunaj konkreten minus.
Pri nas pa pri 0 spušča 38 stopinj v radiatorje ter do 55 st ob velikem minusu.
 
kaj bi pa priporočali za hišo:

- ogrevalna površina 140m2 z radiatorji v dveh etažah (spodnja etaža 4radiatorji + lojtra v wcju, zgornja etaža 5 radiatorjev + lojtra)
- trenutno grejem na UNP, letno porabim cca. 1800€ za ogrevanje
- zidak 20cm + 10cm stiropor, okna iz bosne s prisilnim prezračevanjem :bonk:
- rad bi konstantno 23stopinj (občasno tudi 24)
- dnevna jedilnica in kuhinja en prostor (2radiatorja) obrjena na jug
- potrebujem tudi zalogovnik? za sanitarno vodo? 300l? (4članska družina)
- rad bi sezono 2021/2022 začel s toplotno črpalko
- kaj je še pomembno? na kaj je potrebno bit pozoren?
-edit: aja regija je okolica Mozirja

hvala in lp
matej_


poleg LG bi ti svetoval da si pogledaš še aristonove TČ. baje majo kompresorje od mick notr (se je kolega malce pozanimal okrog njih), karakteristike okej, cena tudi ni neka sitnica (ranga panasonic, fujitsu in podobnih)
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.361
984
113
Celje
Obišči stran
Malce za občutek, če bo koga zanimalo...

Tisti, ki me poznate veste, da sem kar nekaj delal s klimami. In načeloma sem in še vedno zagovarjam Mitsubishija... S toplotnimi črpalkami se mi ni dalo kaj dosti ukvarjati. Ker pa sem letos rabil rešitev za domače, me je uvoznik prepričal, da zadeva ni nek bav bav in da naj se le lotim tudi tega.

Namreč oče se je odločil, da bi on imel toplotno črpalko za ogrevanje hiše. Prej je ogreval na kurilno olje, kasneje na drva, zadnje leto kombinacijo s peleti... na stara leta pa bi raje pritisnil na gumb...
Hiša grajena iz opeke okoli 1955, (pol)klet + pritličje + nadstropje. Bivalne kvadrature kakšnih 180m2. Okna plastična dvoslojna, fasada BREZ izolacije. Podstrešje je sicer nekaj malega izolacije, pač kar se je potisnilo med špirovce 45 let nazaj... Radiatorjev mislim da 15 kosov, večina starih železnih "triko". V hiši v bistvu dve družini.

Pri izbiri je bilo na mizi precej proizvajalcev, na koncu pa se je kolebalo med Mitsubishijem in Daikinom. Kljub moji "pripadnosti" Mitsubishiju me je bilo malce strah glede zgornje meje temperature vode za ogrevanje. Zato je na kocu padla odločitev za 14kW Daikin Altherma 3 H HT.

Sicer zadeva deluje šele slabe tri mesece in nekega pravega testa še ni doživela, pa vseeno je nekaj podatkov že na voljo. Predvsem se vidi požrešnost stare in neizolirane hiše. Temperatura v vseh prostorih je konstantno 22.5 do 23 stopinj, ogreva se tudi sanitarna voda (300 litrov rezervoar). Ogrevalno krivuljo je bilo potrebno postaviti relativno visoko. Recimo nekaj primerov zunanjih temperatur in temperatura dvižnega voda:

+10 / 36 stopinj
+5 / 41 stopinj
0 / 47 stopinj
-5 / 52 stopinj

Pa še poraba elektrike in proizvedena toplotna energija (ogrevanje+sanitarna voda):

November 1150kWh / 4042kWh faktor 3,51
December 1564kWh / 5303kWh faktor 3,39

Pod črto je zadeva po pričakovanjih. Prejšnja leta se ponoči ni kurilo in je sedaj tole menda kar luksuz. Toplotna leti praktično ves čas in je zelo tiha, defrostov glede na sosedovega LGja pa vsaj polovico manj. Pozitivno me preseneča visok faktor.

Če bo koga zanimalo še kaj več pa z veseljem napišem.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.319
5.842
113
pri taščici
Najbrž mu jo elektronika pokaže, oziroma prvo.cifro.mnozis s cop faktorjem.
Koliko.jenpa sedaj to natančno pa ne vem.
Igi
A lahko navedes letno porabo kurilca dokler ste bili na kurilcu.
 

Mr_NO

Majstr
18. avg 2007
1.348
243
63
Igi kako pa je z finančne plati? Koliko € je šlo za TČ? In koliko € gre mesečno elektrike? Thx