Katero toplotno črpalko

first1

Fizikalc
19. mar 2018
288
132
43
Pomoje bo racun za 1546kwh pod 200 eur. Sicer kr super COP glede na potreben visok DV in hišo skoraj brez izolacije. Mi rabimo cca 10 stopinj nizji DV, pa bo COP na radiatorjih le malce nad 3 decembra. Res pa da imamo 15 let staro TC za 700 eur, torej ene 10x cenejso od tega Daikina. Tudi primerjava z LG ni ravno na mestu, glede na to, da je verjetno LG bila ene 3x cenejsa, kot mercedes proti daciji :)

Jst sem sicer bolj za saniranje izolacije naprej (pac če se da kaj narediti relativno poceni + recimo vecji radiatorji), kot pa za kupovanje pregresno dragih TC. Ce ne druga je to bolj dolgorocna resitev + udobje bivanja v izolirani hisi je bistveno vecje.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.949
5.026
113
Včasih je izolirat hišo težje kot si kdo misli. Jaz naprimer imam dvoslojna okna, ki so v bistvu čisto Ok in bodo še držala vsaj desetletje. Ker imam polkne mi seeda dodatnih 10cm izolacije pomeni menjava vseh pantov, in potem glede na dolžino le teh tvegam da se bodo polkne povesile, no ker imam nekaj dvojnih polken se le ta definitivno bi. Menjavat 20 oken, od tega 4 strešne, mislim da nima smisla. Menjava oken, in fasade, smo na kakem strošku? 20-25 jurčkov...Raje dam dva jurja več za toplotno in pičim dalje...
 

first1

Fizikalc
19. mar 2018
288
132
43
Sej pravim dodatna izolacija tam kjer se da relativno poceni urediti, ne da se najprej zaženeš v fasado za 20k € in nova okna za 5-10k . Npr. skozi streho gre zelo veliko toplote, pa jo je največkrat relativno enostavno izolirati - npr po tleh podstrešja ali pa med špirovce položiš stekleno volno (SF34 15cm debeline pride nekje 5€/m2). Prav tako se izolacija stropa kleti lahko lotiš sam, sploh ker estetika v kleti verjetno ni na prvem mestu. 5 cm stiropora dobiš za 2€/m2 + 25kg fasadnega lepila za 6€ in spet lahko sam saniraš zadevo z minimalnimi stroški. S takimi poceni posegi smo pri naši bajti zmanjšali porabo za ene 30% in tako nam ta poceni TČ za 700€ že tretjo leto greje hišo z 290m2 (ogrevano 180m2) z pod 400€ na sezono (npr poraba za ta december 1000kWh). Seveda pa imamo 5cm stiropor fasade, 5cm izolacija stropa kleti, stara lesena okna zgolj z zamenjanim šipami (k1.1) ter 20cm SF35 izolacije na strehi. Z dodatno izolacijo smo se znebili tudi težav s plesnijo...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Valhalla

igi

Guru
13. okt 2007
5.387
1.008
113
Celje
Obišči stran
Ja situacija je bila nekaj v tej smeri:

V hiši sta bili dve peči. Ena na drva in druga na olje/pelete. Pred recimo 15 leti ko se je kurilo na olje je tako po spominu težko se prišlo skozi sezono z 2500 litri. Kurilo se je načeloma samo čez dan. temperatura pa bolj proti 20 stopinj. Kasneje se je kurilo na bukova drva in porabilo kakšnih 18m metrov. Zadnja leta s smrekovimi odrezki cca. 24m3 s katerimi je res veliko dela. Je bilo pa najceneje. Zraven sta leteli dve klimi (predvsem zjutraj in zvečer) in še kak kalorifer občasno v kopalnici (mali otroci pri hiši). Zato je bila tudi poraba elektrike večja.

Bila je tema o izolaciji, ki pa ni tako enostavno izvedljiva, tudi strošek ni zanemarljiv, ker potegne precej zadev za sabo.

In oče se je odločili, da raje vzame kredit pri eko skladu in da na streho sončne celice in za podoben mesečni strošek (prej elektrika, sedaj obrok) čez x let začne "varčevati". Zmontiralo se je 13kW panelov (ne najbolj ugodna lega - nekaj na vzhod nekaj na zahod), strošek po odšteti subvenciji dobrih 11k€. Kaj se bo dobilo iz njih je letos še težko napovedati, ker so obratovali šele od septembra naprej.

In potem je nanesel pogovor na TČ. Ker je področje prebivanja "degradirano" je bila možnost subvencije za zamenjavo zastarele peči 50% investicije, oziroma največ 3.200 EUR. Od tu naprej je bilo potrebno se samo odločiti kaj vzeti. Če vzameš karkoli cenejšega od 6500€ ne "počrpaš" celotne subvencije. Prav tako na spisku eko sklada niso vse TČ. Zato je padla odločitev da načeloma nižje od Mitsubishi Zubadan nebi šli. Na koncu pa smo se, zaradi strahu pred tem, da bo TČ zaradi potrebe po precej visoki temperaturi DV letela na zgornji meji zmogljivosti odločili za Daikin. Končne cene tu ne "smem" napisati, ker sem dobil TČ po posebni ceni za lastno uporabo in testiranje. Vgradnja je bila z moje strani precej ugodna ;). Če bi gledal redne cene z vgradnjo, takšne TČ oče sigurno nebi izbral...

V sistemu je ostala priklopljena peč na drva, da se da vseeno kaj skuriti v njej oziroma malce zaradi strahu nekaterih v smislu, "kaj pa če ne bo..." ;)

Dolgoročna ideja seveda je, da bi sončni paneli pokrili tudi porabo TČ. Letos to seveda ne bo niti približno in bo celoten znesek porabe elektrike potrebno doplačati. Sem pa na kalkulatorju za Geni pri samooskrbi izračunal, da bo za 1500kWh porabljene energije potrebno plačati nekaj manj kot 180€.

Sedaj ali je bila odločitev za tak sistem prava ali ne bo pokazal čas. Uporabniki pa so zaenkrat več kot zadovoljni ker se je udobnost bivanja precej dvignila (bolj toplo, ves čas enakomerna temperatura, topla sanitarna voda ves čas na voljo, brez nalaganja drv, čiščenja peči...). Lahko pa bi ta isti znesek investiral v izolacijo hiše...

Seveda pa me pri Daikinu tudi zmoti kakšna stvar. Recimo preglednost podatkov je pri Mitsubishiju precej boljša, tudi več jih je na voljo. Enako nastavitve. Ni (še) WiFi modula, navodila so bolj tako/tako in nihče točno ne pozna vseh nastavitev, monterji jo slabo poznajo zato se je nekateri izogibajo, suporta upam, da ne bom rabil preveč ;).
 
Ja situacija je bila nekaj v tej smeri:

V hiši sta bili dve peči. Ena na drva in druga na olje/pelete. Pred recimo 15 leti ko se je kurilo na olje je tako po spominu težko se prišlo skozi sezono z 2500 litri. Kurilo se je načeloma samo čez dan. temperatura pa bolj proti 20 stopinj. Kasneje se je kurilo na bukova drva in porabilo kakšnih 18m metrov. Zadnja leta s smrekovimi odrezki cca. 24m3 s katerimi je res veliko dela. Je bilo pa najceneje. Zraven sta leteli dve klimi (predvsem zjutraj in zvečer) in še kak kalorifer občasno v kopalnici (mali otroci pri hiši). Zato je bila tudi poraba elektrike večja.

Bila je tema o izolaciji, ki pa ni tako enostavno izvedljiva, tudi strošek ni zanemarljiv, ker potegne precej zadev za sabo.

In oče se je odločili, da raje vzame kredit pri eko skladu in da na streho sončne celice in za podoben mesečni strošek (prej elektrika, sedaj obrok) čez x let začne "varčevati". Zmontiralo se je 13kW panelov (ne najbolj ugodna lega - nekaj na vzhod nekaj na zahod), strošek po odšteti subvenciji dobrih 11k€. Kaj se bo dobilo iz njih je letos še težko napovedati, ker so obratovali šele od septembra naprej.

In potem je nanesel pogovor na TČ. Ker je področje prebivanja "degradirano" je bila možnost subvencije za zamenjavo zastarele peči 50% investicije, oziroma največ 3.200 EUR. Od tu naprej je bilo potrebno se samo odločiti kaj vzeti. Če vzameš karkoli cenejšega od 6500€ ne "počrpaš" celotne subvencije. Prav tako na spisku eko sklada niso vse TČ. Zato je padla odločitev da načeloma nižje od Mitsubishi Zubadan nebi šli. Na koncu pa smo se, zaradi strahu pred tem, da bo TČ zaradi potrebe po precej visoki temperaturi DV letela na zgornji meji zmogljivosti odločili za Daikin. Končne cene tu ne "smem" napisati, ker sem dobil TČ po posebni ceni za lastno uporabo in testiranje. Vgradnja je bila z moje strani precej ugodna ;). Če bi gledal redne cene z vgradnjo, takšne TČ oče sigurno nebi izbral...

V sistemu je ostala priklopljena peč na drva, da se da vseeno kaj skuriti v njej oziroma malce zaradi strahu nekaterih v smislu, "kaj pa če ne bo..." ;)

Dolgoročna ideja seveda je, da bi sončni paneli pokrili tudi porabo TČ. Letos to seveda ne bo niti približno in bo celoten znesek porabe elektrike potrebno doplačati. Sem pa na kalkulatorju za Geni pri samooskrbi izračunal, da bo za 1500kWh porabljene energije potrebno plačati nekaj manj kot 180€.

Sedaj ali je bila odločitev za tak sistem prava ali ne bo pokazal čas. Uporabniki pa so zaenkrat več kot zadovoljni ker se je udobnost bivanja precej dvignila (bolj toplo, ves čas enakomerna temperatura, topla sanitarna voda ves čas na voljo, brez nalaganja drv, čiščenja peči...). Lahko pa bi ta isti znesek investiral v izolacijo hiše...

Seveda pa me pri Daikinu tudi zmoti kakšna stvar. Recimo preglednost podatkov je pri Mitsubishiju precej boljša, tudi več jih je na voljo. Enako nastavitve. Ni (še) WiFi modula, navodila so bolj tako/tako in nihče točno ne pozna vseh nastavitev, monterji jo slabo poznajo zato se je nekateri izogibajo, suporta upam, da ne bom rabil preveč ;).


samo eno vprašanje...a streha ne bi mogla iti v najem za panele? namreč nekateri strehe najemajo, gor gredo paneli in to je to...iz finančnega vidika boljš opcija

rekel si da si pustil peč na drva v kurilnici...koliko dimnikov imaš v hiši? si morda razmišljal da bi namest v kurilnico dal kako peč na drva/pelete v dnevni prostor? ni nujno drago, je pa zakon

vsekakor sem vesel investicije in da ste zadovoljni. Naj ti/tvoji, no pa še alterašem da ne bo zamere, voščim srečno, zdravo in uspešno 2021

Pa če boš lahk temo refrešal...dobiš kafe/pivo/.../ ob priliki
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.387
1.008
113
Celje
Obišči stran
samo eno vprašanje...a streha ne bi mogla iti v najem za panele? namreč nekateri strehe najemajo, gor gredo paneli in to je to...iz finančnega vidika boljš opcija

Pojma nimam. Ne poznam kako gre to pri "malih odjemalcih". To si je oče zaželel in uredil kot se je njemu zdelo najbolj optimalno.

rekel si da si pustil peč na drva v kurilnici...koliko dimnikov imaš v hiši? si morda razmišljal da bi namest v kurilnico dal kako peč na drva/pelete v dnevni prostor? ni nujno drago, je pa zakon

Ne to ni opcije, ker sta v hiši dve družini (poleg staršev živi v hiše še moja sestra s familijo). Peč kot kaže se bo bolj redko zakurila ;)

Pa če boš lahk temo refrešal...dobiš kafe/pivo/.../ ob priliki

Bom dodal še podatke za prihajajoče mesece. Sploh, če bo kaj bolj konkretno pod nulo, da takrat vidim porabo. Ko bo vklopila še 9kW električnih grelcev bo veselica :)

Mogoče pa bo komu lažje se odločiti za eno ali drugo varianto. Ker nekateri so zelo razočarani po vgradnji TČ, ker se jim obljublja nemogoče prihranke. TČ ni šparovček ob potratni hiši!

Ja pivo/kava z veseljem, samo da nas "ven" spustijo!


Srečno in predvsem zdravo 2021.
 

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.074
389
83
TČ ni šparovček ob potratni hiši!

TČ se najbolj splača ravno ob potratni hiši. Se investicija najprej povrne. Veliko ljudi je pa razočaranih, ker nimajo ustrezne TČ.
Pri porabi TČ se precej pozna, če ni izbrana optimalna črpalka. Tukaj so pa pomembne izkušnje. Danes vsi, ki so prej montirali klasične peči, sedaj montirajo še TČ.
Zadeva pa ni ravno enaka. Je potrebno razumeti določene zadeve, največ pa da kilometrina. Tudi tvoj izbor me je presenetil. Amapk sedaj razpravljat o tem je prepozno.
 
  • Všeč mi je
Reactions: luciano

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.375
5.891
113
pri taščici
Res je zanimivo, da igi ja Micka ni prepričala.
Kilometrina je problem v tem,da monterje največkrat BK kako se obnaša tisto kar so zmontiral. Se tisto kar jim kupci tezijo, se jih probajo na cimlazji način znebiti.
Zakaj pa tebe preseneča njegov izbor?
Na kaj je pametno biti pozoren?
Berem kako imajo nekateri "15"kw TC, račune za.elektriko pa 100 evrov.
To se mi bere, kot bi se hvalil kako ti SUV V8 s katerim se sam voziš v službo in je stal samo 100k požre samo 15l/100....
Sosed bedak se pa clioiltom.za 10 jurjev vozi s porabo 5l
Je pa res da s cliotom ne moreš vleči 8m prikolice v Dalmacijo vsako pomlad...
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.387
1.008
113
Celje
Obišči stran
TČ se najbolj splača ravno ob potratni hiši. Se investicija najprej povrne. Veliko ljudi je pa razočaranih, ker nimajo ustrezne TČ.
Pri porabi TČ se precej pozna, če ni izbrana optimalna črpalka. Tukaj so pa pomembne izkušnje. Danes vsi, ki so prej montirali klasične peči, sedaj montirajo še TČ.
Zadeva pa ni ravno enaka. Je potrebno razumeti določene zadeve, največ pa da kilometrina. Tudi tvoj izbor me je presenetil. Amapk sedaj razpravljat o tem je prepozno.

glede investicije pri potratni hisi je meni cisto jasno. Zato se tudi ni slo v sanacijo izolacije.

ampak poslusam okoli kako so prodajalci obljubljali porabe do 100€ V mrzlih mesecih kar pa seveda ne gre pri potratni hisi.

glede izbora... sem pripravljen prisluhniti mnenju, mogoce pa komu pomaga pri odlocitvi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: luciano in Hanzi

B81

22. jul 2007
34.541
8.985
113
glede investicije pri potratni hisi je meni cisto jasno. Zato se tudi ni slo v sanacijo izolacije.

ampak poslusam okoli kako so prodajalci obljubljali porabe do 100€ V mrzlih mesecih kar pa seveda ne gre pri potratni hisi.

glede izbora... sem pripravljen prisluhniti mnenju, mogoce pa komu pomaga pri odlocitvi.
Kako da ne, mi smo letos imel taksno porabo pri malo vecji hisi brez izolacije. Ampak letos ni blo zime, tako da...
 

mags

Fizikalc
11. nov 2020
197
91
28
Tudi pri meni podobna situacija, poraba v novembru 1080 KW, december 1360 KW , temperatura povprečno 23 stopinj ogrevamo 170 m2 hiše ki je prej potratna kot dobro izolirana. V izboru je bila tudi nova Daikin , vendar je odločitev padla za NIBE ,ravno zaradi tega ,ker je Daikin nov , še ne preizkušen produkt, čeprav ne dvomim da ni dobra črpalka
Drugače pa ,nekaj čez 1000 KW sem s 1.1. podaril Gen-iju

l.p.

Srečno pa zdravo vsem
 

B81

22. jul 2007
34.541
8.985
113
S 500W toplote ne moreš takšne neizolirane bajte držati na +20°C, niti ko je zunaj +5°C ves čas. Pa klobasajte kolikor hočete ...

Poraba 2020, vkljucena seveda SV, 22 st. v hisi. Neizolirana dvostanovanjska hisa. Zaradi mack smo zapravili vsaj 1 Mwh zaradi odprtih vrat, pa se lahko na glavo postavis.
Ko pa bo -10 st., oz normalna zima, pa porocam, kako bo. Tako je monter napovedal. Z izolirano hiso bi blo pol manj.

IMG_20210101_123231.jpg
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Poraba 2020, vkljucena seveda SV, 22 st. v hisi. Neizolirana dvostanovanjska hisa. Zaradi mack smo zapravili vsaj 1 Mwh zaradi odprtih vrat, pa se lahko na glavo postavis.
Ko pa bo -10 st., oz normalna zima, pa porocam, kako bo. Tako je monter napovedal. Z izolirano hiso bi blo pol manj.

Poglej priponko 40088
Ok, že razumem tvoje računice. Ti letno porabo TČ deliš na12 mesecev in govoriš o gretju za 100eur na mesec. Sorry, zame je to ogrevanje za 250eur na mesec ...
 
  • Všeč mi je
Reactions: igi

B81

22. jul 2007
34.541
8.985
113
Aja ti bi samo mesece ogrevanja gledal? Ja, potem pa je to drago ko pes. Ampak v primerjavi z oljem je hudo poceni, v primerjavi z drvmi pa je hudo komod :)
 

B81

22. jul 2007
34.541
8.985
113
Aha ok. Lanski december - januar 3500 kwh.
Bajta je polna celo leto, za 100 eur zime pa mesecno ogrevanja ni v veliki neiz. bajti...
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.387
1.008
113
Celje
Obišči stran
Res je zanimivo, da igi ja Micka ni prepričala.

E a veš, da je bila že fiks odločitev za micko. Tudi temelj narejen za njo in luknje za cevi pripravljene. Kljub temu, da so mi jo (nov model) skoraj vsi monterji "s kilometrino" odsvetovali ker je kao nov model in ni preizkušena... Mene to ni motilo razen malenkost, da je not R32 plin, kurilnica pa pod nivojem zemlje in ne prav velika...

Po več dolgih debatah z najinim skupnim znancem na L., ki pa ima res kilometrino na tem področju je tehtnica premagala v smeri možnosti višje temperature DV, bil je tudi eden redkih, ki je za konkreten primer (radiatorji z veliko vode, debeli razvodi) odsvetoval zalogovnik.

Nibe je bila predraga. Ostal je nepreizkušen nov model Daikina. In mene načeloma nove stvari ne strašijo tako na prvo žogo, ker vseeno to ne sestavlja kar en "janez" v svoji garaži.
 
E a veš, da je bila že fiks odločitev za micko. Tudi temelj narejen za njo in luknje za cevi pripravljene. Kljub temu, da so mi jo (nov model) skoraj vsi monterji "s kilometrino" odsvetovali ker je kao nov model in ni preizkušena... Mene to ni motilo razen malenkost, da je not R32 plin, kurilnica pa pod nivojem zemlje in ne prav velika...

Po več dolgih debatah z najinim skupnim znancem na L., ki pa ima res kilometrino na tem področju je tehtnica premagala v smeri možnosti višje temperature DV, bil je tudi eden redkih, ki je za konkreten primer (radiatorji z veliko vode, debeli razvodi) odsvetoval zalogovnik.

Nibe je bila predraga. Ostal je nepreizkušen nov model Daikina. In mene načeloma nove stvari ne strašijo tako na prvo žogo, ker vseeno to ne sestavlja kar en "janez" v svoji garaži.


a je R32 v primerjavi s 410 boljši slabši ista jajca, sam mi uporabniki več plačamo? je kaj bolj hudo napreden plin asli bolj marketinška poteza? pa EU-greta naveza za bolš okolje?