Katero toplotno črpalko

masevc

Guru
2. sep 2007
3.443
862
113
Ja, sem v praksi videl taksno resitev. Konzoli pritrjeni v steno, gor pa zunanja enota z dvema ventilatorjema.
cela bajta je vibrirala, ko je laufalo.

pozimi pa leda okoli, ko ledenik.
 

Stane

Zelenc'
15. dec 2020
2
0
1
CP iz drugega foruma:

O TČ zrak voda je ogromno napisanega, se pa še vedno ponavljajo vedno enaka vprašanja, kljub temu, da je bilo na njih že večkrat odgovorjeno. Da se ne bom še sam ponavljal, bom na prošnje uporabnikov foruma, kot tudi potencialnih kupcev poskušal ocenit nekaj pri nas pogostih toplotnih strojev.
Trg ponuja več kot 100 znamk toplotnih črpalk vseh kakovostnih in cenovnih razredov. Tukaj se bomo omejili na nekaj najbolj poznanih znamk po različnih cenovnih razredih.
Jasno so vse na seznamu EKO sklada, imajo servisno podporo in dobavljivost rezervnih delov. Vse so tudi iz palete najnovejših modelov, vse so z inverterskim pogonom.
Zavedajte se, da je ocenjevanje posamezne znamke, oz. modela neke znamke neprijetno opravilo, saj vsak vidi določeno stvar s svojimi očmi. Včasih je zato precej težko dati občutek nepristranskosti vsakemu posamezniku.

Pričeli bomo v najcenejšem in »najslabšem« razredu.
MONOBLOKI klima TČ segmenta. Te naprave so kljub svoji navidezni cenenosti vse prevečkrat zapostavljene. Morda še nekaj kar niste vedeli… V večini imajo boljši izkoristek kot njihovi dražji bratje v Split izvedbi.
Samsung in LG sta v biti zelo enaka izdelka, čeprav se obe firmi na vse pretege trudita prikazati superiornost pred konkurentom.
Obe napravi sta dobra in ugodna izbira za energetsko manj potratne hiše in jasno nezahtevne uporabnike. Če ste nezahteven investitor in vam je dovolj topla hiša in sanitarna voda, ter vzamete v zakup nekaj slabšo kvaliteto izdelave in nekaj neposrečenih, slabo ali nedelujočih nastavitev, je to lahko čisto solidna ogrevalna naprava katera ponuja tudi upravljanje na daljavo. Sam bi dal višjo oceno LG-ju zaradi boljše dostopnosti rezervnih delov.
Namembnost: naprava za ne prosto postavitev, namenjena novogradnjam in dobro izoliranim adaptacijam

Daikin je po prodaji prvi pri nas, je nedvomno nekoliko boljši kot LG in Samsung, nikakor pa ne odtehta precej višje cene.
Panasonic postreže z največjim asortimanom monoblokov, za razliko od ostalih ponuja tudi rešitev za starejše in slabše izolirane objekte. Cenovno ni ugoden.
Renomirana firma pomeni tudi neko kvaliteto in garancijo delovanja, nikakor ne svetujem nakup cenenih »no name« Kitajskih monoblokov, saj je to bolj ali manj vstran vržen denar, ter tudi brez garancije in subvencije EKO sklada.

Klima segment toplotnih črpalk je pri nas najpogostejša izbira, primat prodaje pripada Daikinu, drugi je Mitshubishi, ostali si delijo nekaj več kot polovico tržnega deleža v tem segmentu.

Kaj sploh pomeni klima TČ? Pred 15. In več leti je trg ponujal samo srednji in višji razred TČ, ker so bile te naprave zelo drage, smo entuziasti po celem svetu pričeli predelovat klimatske naprave v TČ. Zelo hitro so se odzvali vsi proizvajalci klimatskih naprav in hoteli svoj košček pogače. Ker so zunanjo enoto (klimo) že imeli so k njej namesto notranje enote klime, ali sklopa notranjih enot pritaknili vodni modul. Večina seveda v navezi z EU znanjem, saj sami niso imeli prav nobenih izkušenj s TČ zrak voda.
Danes je pri nas ta segment najmočneje zastopan, nekaj zaradi navidezno ugodne cene, v večini pa zaradi ogromnih marketinških vložkov, ki si jih lahko privoščijo zaradi velikoserijske proizvodnje in precejšnjega RVC-ja.

Tako kot v prodaji, se ima za prvega tudi po kvaliteti DAIKIN. Naprava je v segmentu sigurno v samem vrhu, je lepa, tiha z odličnim izkoristkom, enostavnim upravljanjem in edina z popolnoma odprtim uparjalnikom na dnu. Za minus ji štejem nekoliko visoko ceno, bedasto upravljanje v primeru dveh ogrevalnih krogov in nekoliko površno končno izdelavo.
Namembnost: naprava za ne prosto postavitev, namenjena novogradnjam in dobro izoliranim adaptacijam. Prihaja tudi nova HT verzija čisto po Evropskem vzoru.

MITSHUBISHI je z lepo novo zunanjo enoto zagotovo pritegnil veliko kupcev, je solidna naprava z največjim uparjalnikom v razredu 8kw, v Ecodan izvebi zunanje enote tudi precej tiha. Upravljanje ni tako prijazno kot pri Daikinu, vendar še vedno zelo solidno, ima pa boljše rešeno krmilje v primeru dveh ogrevalnih krogov. Zaradi pretočne priprave sanitarne vode ni primeren za območja z veliko vodnega kamna. Sama končna izdelava je povprečna z zelo nerodno nameščenimi priključnimi cevmi. Pri Mitshubishiju se vseskozi otepajo z prepogostimi okvarami, tudi najnovejši model ni nobena izjema, v verziji Zubadan je to najpokvarljivejša naprava segmenta.
Namembnost: naprava za ne prosto postavitev, namenjena novogradnjam – Ecodan in adaptacijam- Zubadan

PANASONIC ima v ponudbi največje število različnih modelov naprav, namenjene tako pasivnim kot tudi energetsko potratnim hišam. V izvedbi z integriranim bojlerjem edini v konkurenci omogoča praktično neviden priklop. Seveda je to potrebno upoštevati v fazi gradnje in vse priključke pripravit na za to določena mesta. To so solidne naprave z precej naprednim krmiljem, drugače v ničemur posebej ne iztopajo. Cenovno so precej visoko. Kvaliteta izdelave ne sledi ceni. Morda bi tistim ki kupujejo Mitshubishi Zubadan predlagal nakup T-Cap Panasonica.
Namembnost: naprava za ne prosto postavitev. Imajo pester izbor modelov za večino hiš. Izpostavil bi njihov model T-Cap kateri blesti na slabše izoliranih objektih.

HITACHI je za svojo ceno zelo solidna naprava z enim najvišjih energetskih razredov v konkurenci, pohvalil bi krmilje, katero je enostavno in pregledno, hkrati pa ponuja serijsko vse kar je pri večini potrebno doplačati. Zunanja enota bi bila lahko kvalitetnejše izdelana in tišja. V kompletu je pa verjetno največ TČ za vložen denar.
Namembnost: naprava za ne prosto postavitev, namenjena novogradnjam in adaptacijam, blesti na solidno izoliranih hišah z radiatorskim gretjem.

FUJITSU – ATLANTIC ko je ta TČ L. 2007 ugledala luč sveta je bila to naprava z najboljšim krmiljem v celotni konkurenci. Danes bi jo zaradi koaxialnega izmenjevalca morda predlagal na kakšnem starejšem ogrevalnem sistemu katerega se ne da očistit. Po energetskem izplenu je namreč čisto na dnu.
Namembnost: naprava za ne prosto postavitev, namenjena novogradnjam in adaptacijam, zaradi koaxialnega izmenjevalnika ni občutljiva na nečistoče v instalaciji.

TOSHIBA Bi rekel grda, vendar precej zanesljiva in tiha naprava z katastrofalno zastarelim krmiljem, ki še temperatur ne zna pravilno prikazovati. Generalno gledano naprava ni slaba, je bila pa že leta pred svojim rojstvom zastarela. Cena je relativno ugodna.
Namembnost: naprava za ne prosto postavitev, namenjena novogradnjam v svoji HT verziji tudi nekoliko slabše izoliranim objektom.

VIESSMANN Naprava prvotno izvira iz zunanje enote klimatske naprave GREE in AIRWELL se je v vsem blišču pokazala z novo serijo 200 za katero so zunanjo enoto razvili v matični tovarni. Bi rekel, da je Viessmannova serija 200 največ kar lahko ponudi klima segment. V biti se spogleduje že z razredom više. Cena, jasno primerna izdelku.
Namembnost: naprava za ne prosto postavitev, namenjena novogradnjam ali varčnim adaptacijam.

Srednji razred toplotnih črpalk je v razvitem svetu najbolj zastopan segment. Ker je tukaj več kot 30 večjih proizvajalcev in še vsaj toliko manjših, se bomo posvetili samo tistim, ki so pri nas najpogostejši. Bistvena razlika med klima segmentom in srednjim razredom je precejšen preskok v kvaliteti in robustnosti kar rezultira vsaj 2x življenjsko dobo in manjše stroške skozi celotno življenjsko dobo. Te naprave so bile za razliko od klimatskih naprav namensko konstruirane in izdelane za namene ogrevanja in ne hlajenja.

STIEBEL ELTRON solidna naprava z morda ne najbolj posrečeno obliko, pa tudi tihost delovanja in sam enegijski izplen ni njena vrlina. Cenovno previsoko za tisto kar ponuja
Namembnost: naprava za ne prosto postavitev, namenjena novogradnjam in adaptacijam

Trojček BOSCH JUNKERS IVT
Dizajnsko zelo lepa naprava z dobrim krmiljem in zelo dobrim energijskim izplenom pri manjših močeh, tehnično je precej napredna. Problem predstavlja polistirensko ohišje in pre - majhen uparjalnik kar lahko s časom povzroči množico neželenih čričkov, pri večjih močeh pa zaradi majhnega uparjalnika relativno slab izplen. Cenovno je relativno ugodna.
Namembnost: naprava za ne prosto postavitev, namenjena novogradnjam in adaptacijam

CTC je tista ki izgleda kot bi stala na nogicah od banje. Ja, dizajn je res malce čuden, gre pa za kvaliteten Švedski izdelek kateri vam bo dolgo in zvesto služil. Bi rekel čisto povprečje srednjega razreda, kateremu je primerna tudi cena.
Namembnost: naprava za ne prosto postavitev, namenjena novogradnjam in adaptacijam, tudi zahtevnejšim energetsko potratnejšim objektom.

VIESSMANN 350 Vrhunski toplotni stroj z temu primerno ceno.
Namembnost: naprava prosto postavitev, ali postavitev v notranjosti objekta, namenjena potratnejšim objektom

NIBE F2120 Največ toplotne črpalke za vložen denar v srednjem razredu. Blesti na srednje ali slabše izoliranih objektih
Namembnost: naprava za ne prosto postavitev, namenjena novogradnjam in adaptacijam, tudi zahtevnejšim energetsko potratnejšim objektom.

HOTJET kot Češka Škoda, tudi TČ ni slaba, je pa cenovno samo malce pod bolj zvenečimi znamkami
Namembnost: naprava za ne prosto, prosto ali notranjo postavitev, namenjena novogradnjam in adaptacijam, tudi zahtevnejšim energetsko potratnejšim objektom.

KRONOTHERM ADAPT bomo videli izgleda obetavno

Višji razred je rezerviran za zahtevne kupce katerim je potrebno ponuditi najboljšo kvaliteto in najlepši dizajn. No, poudarek je na dizajnu…
Ali vam je lepši… HELIOTHERM, VITOCAL A300, DIMPLEX systemM, ali OCHSNER
Ali je kaj več znanega o TČ Kronotherm ADAPT?

L.P.

Stane
 

B81

22. jul 2007
34.542
8.986
113
Hmm...bajta brez vsake izolacije, 240+ m2, kurimo povsod vsaj na 22, ker dva macka mislita, da se jima godi velika krivica, ce jima ne odpremo vrat, jima pac odpremo vrata 20x dnevno, veckrat odprta 10 cm...pac ne pazimo na temp...do zdaj pokurili 10 mWh, letos, kar je ok.
3000 l olja ni blo dovolj pred leti, drv pa ne vem koliko kubikov...
285 L zalogovnik za SV.
Ena kulturna malo manjsa hisa, normalno izolirana ne bi smela 500 eur letno porabit.

Je pa majckeno drazja od Nibe 2120, ki je bila v ozjem izboru, ko dodas 5 letno garancijo (ki jo Nibe baje ima).
Vidim pa, da ljudje na podsvojostreho niso naklonjeni kronotermu, raje po vecini kakim daikinom, lgjem in podobnim...
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

mags

Fizikalc
11. nov 2020
197
91
28
No tukaj, da je kronoterem dražja od NIBE se nebi strinjal , TČ sem montiral letos septembra (NIBE 2120-16) pa sem imel obe ponudbi , cca1000 EUR je NIBE dražja
 

B81

22. jul 2007
34.542
8.986
113
Fino, Nibe ima že vgrajeno dobro Grundfos obtočno črpalko s pwm pametjo, naši so vgradili kar staro 20+ let grundfosko, ki jo bomo zdaj menjali, ker je preglasna in nima "pameti", da jo krmili sistem, čakamo na eno Wilo, ki jih vgrajuje kronoterm.
Podaljšanje garancije na 5 let je nekih 450 eur, če se prav spomnim, Nibe (sem prebral) bi naj imel že 5 let (ne vem, če samo na kompresor ali vse splošne garancije). Za Nibe je bila ponudba sicer brez ogleda, kar po mailu, tako da možno, da bi stala več. Zdaj je sicer vseeno, bil pa je lani pozimi čas, ko sem adapta skoraj dal na bolho :)
 

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.074
389
83
Kronoterm in Nibe pa nista direktno primerljiva. Nibe je za kaka dva razreda boljša črplaka. Če je cena podobna, je odločitev zelo enostavna.
Če je Kronoterm za 20% cenejši, je pa za razmislit.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.949
5.026
113
Daj bodite dobri in že enkrat povejte koliko stane ta Nibe. Ko sem jaz kupoval toplotno se mi niti oglasili niso. Potem berem da ni poceni... kolko je to konkretna cifra. Mene je prišla Micka 11kW okroglih 9700eur z vsemi deli. Brez vgradnih in priključitvenih del (elektroinstalacije, preboji, prestavitev obstoječe instalacije ogrevalnega kroga), bi bila vsaj jurja manj z 100l zalogovnikom in raztezno posodo. To govorim brez odštete eko subvencije.
Koliko je zdaj famozni Nibe?

Edit... malo sem popravil številke, ker sem šel pregledat račune.
 
Nazadnje urejeno:

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.430
9.171
113
mal je vseeno problem če stane ena 12k€ ena pa 9k€, kdaj boš to razliko noter spravil...COP so ponavadi tu nekje.. Vse ostalo je samo za hvaljenje... Ker verjetno pri eni in drugi jo boš vklopil in pozabil. Ali? pri moji odločitvi, ki sem tudi želel, nekaj zajebanega v rangu šveda ali nemca bi bila razlika 5do 7k€....za to razliko se zdaj 15 let grejem, samo za razliko. WTF efekt.. kakšno faking srečo sem imel, da sem to uvidel in vzel cenenega japonca al korejca...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Valhalla

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.087
801
113
Razlika je pri velikih, neizoliranih bajturinah, pri naših modernih, varčnih in majhnih objektih je važna le cena. Matrala se ne bo nobena. Kot si rekel. Samo za hvaljenje. Vsi izdelki so postali trpežni. Jaz bi vzel LG monoblok. Samo grd je. Kot so grde vse TČ, pa brez zamere.
 

B81

22. jul 2007
34.542
8.986
113
Ja ena dela pri 7 st. z 12 kw (isto dela pri -7 st.) in pri -10 z 11 kw.
Star model dela pri 7 st. z 18 kw in pri -10 st. s 13 kw. To je oboje za kronoterm, primerjava stara-nova.
Pri novogradnjah mora dejansko bit hec kupovat crpalko, pri veliki stari bajti brez izolacije pa ne.
 

mags

Fizikalc
11. nov 2020
197
91
28
No lahko povem kakšne sem imel ponudbe ,adapt bi me pršla ,govorim brez odbite subvencije 11,300-komplet kurilnica(ogrevanje,sanitarna voda) NIBE me je pršla12,400 ravno tako komplet kurilnica ,s tem da sem vzel notranjo enoto VVM100 ,vse izolirano z armafleks zaščito-lepo lično narejeno, zelo zadovoljen ,ponudba za micko 14 KW je bila 8,900 ,ponudbo sem pridobil zgolj ker jo ima tudi sosed, lahko pa povem da letošnji november ,predvsem zadnji teden(temperature okol -5 , vlaga 95%) se je iz sosedovega dimnika kar konkretno kadilo, pri nas kurjenje ni bilo potrebno NIBE je z lahkoto zdelovala te zoprne pogoje in to je potem ta razlika v ceni 3jurje. Je pa res kot je Valhalla rekel ,to se pozna predvsem pri večjih in slabše izoliranih bajtah in lahko rečem da tu NIBE res blesti, verjetno pa tudi še katera druga.
 

masevc

Guru
2. sep 2007
3.443
862
113
Roko na srce, tole kajenje iz dimnika so navadne bedarije in mašenje ega zate, ker si kupil najdražjo. Si pomislil, da mogoce narobe upravlja sistem? Ali pa ima premali sistem?
po tvoje bo potem tako celo zimo kuril, ko bo pod nulo.

s temi tč je podobno kot z vsako tehnologijijo. Eni pac do konca utrujajo, kako oh in sploh so eni proizvodi. Po domace povedano tehnologija je znana ze ohoho let in je dozorela, izdelajo jo lahko tudi domaci mojstri, torej ni neka raketna znanost. In je tudi ni treba prodajat kot raketno znanost. Nemalokrat jo tudi Kitajci obvladajo.

No lahko povem kakšne sem imel ponudbe ,adapt bi me pršla ,govorim brez odbite subvencije 11,300-komplet kurilnica(ogrevanje,sanitarna voda) NIBE me je pršla12,400 ravno tako komplet kurilnica ,s tem da sem vzel notranjo enoto VVM100 ,vse izolirano z armafleks zaščito-lepo lično narejeno, zelo zadovoljen ,ponudba za micko 14 KW je bila 8,900 ,ponudbo sem pridobil zgolj ker jo ima tudi sosed, lahko pa povem da letošnji november ,predvsem zadnji teden(temperature okol -5 , vlaga 95%) se je iz sosedovega dimnika kar konkretno kadilo, pri nas kurjenje ni bilo potrebno NIBE je z lahkoto zdelovala te zoprne pogoje in to je potem ta razlika v ceni 3jurje. Je pa res kot je Valhalla rekel ,to se pozna predvsem pri večjih in slabše izoliranih bajtah in lahko rečem da tu NIBE res blesti, verjetno pa tudi še katera druga.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.430
9.171
113
sosed si je pač kamin zakuro, tako za ambient. nikar favšije zganjat...

vzel bi micko, mogoče še stufo ničje v rangu 7 kilo€ za razliko 5k€ imaš že 3/4 fasade, potem pa vsako leto do 500€ stroška, tako pa.... v 5 letih bi bil na nuli, tako pa ne boš nikol ;) ni računice.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.949
5.026
113
Saj sosed ni kuril, ker mu micka pri -5 ni dovolj grela. Sigurno si je zaželel romantike ob kaminu. Ker -5 še ni neka zahebana temperatura za micko. Tudi mi smo si zaželeli vroči kakav zraven kaminske peči, pa ne zato ker toplotna nebi ogrela hiše, ampak zgolj ker je fajn.
Je pa pri vseh toplotnih druga polovica novembra in sedaj december hudo naporen. Mi imamo skoraj vsak dan meglo, nizko oblačnost vlažnost 95% in zunaj rebra kar veselo ledenijo. Ventilatorji zato na višjih obratih, več defrostov... Tečno je že to vreme...