Kateri NAS vzeti? je sploh kaj razlike

pek007

Majstr
8. maj 2007
1.143
329
83
38
Jaz sem mel z zunanjim... 3.5 velikost. Pomoje ce bi 2.5, bi lahko brez zunanjega napajanja.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.397
482
83
::1/128
Malo spremljam tole pa me nekaj zanima. Te zadeve "požrejo" 4K HDR z dts HD zvokom film? Se poizkusil in zunanji disk priklopil v Siol box kot storage disk pa mi je zatikalo. Na TV sem preizkusi hitrost z Speed testom pa sem dobil ca 90mb/s imam optiko.
Najverjetneje je problem sam box ne pa diskovje. Blu-Rayi imajo večinoma bitrate tam do 70 ali 100Mb/s(=12.5MB/s), kar za disk ni nič posebnega. Tudi večina NASov to brez problema prebavi. Kot sem že prej omenjal meni z Apple TV 4K in Infuse playerjem dela BP iz NASa bilokater 4K (HDR) BluRay, medtem ko se TVju (LG B7 iz 2017) malo zakolca sem in tja pri bitrateu na 60 ali 70Mb/s.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.461
9.154
113
Kateri Synology pa vzet s 4imi diski?
Ali imajo Synologyi diske 2.5 ali 3.5 velikosti?
Bi taki diski 3.5 bili še ustrezni?
 

Priponke

  • image0.jpeg
    image0.jpeg
    214,5 KB · Ogledi: 113

mat

Fizikalc
31. avg 2007
1.034
20
38
Zunanji disk s svojim napajanjem ali z napajanjem iz usb porta?
--------------------------------------------------------------------------------------
Z USB porta.
 

mat

Fizikalc
31. avg 2007
1.034
20
38
Najverjetneje je problem sam box ne pa diskovje. Blu-Rayi imajo večinoma bitrate tam do 70 ali 100Mb/s(=12.5MB/s), kar za disk ni nič posebnega. Tudi večina NASov to brez problema prebavi. Kot sem že prej omenjal meni z Apple TV 4K in Infuse playerjem dela BP iz NASa bilokater 4K (HDR) BluRay, medtem ko se TVju (LG B7 iz 2017) malo zakolca sem in tja pri bitrateu na 60 ali 70Mb/s.

Če sharam direkt iz PCja je isti problem. Je pa med 10 in 15 metri kabla do tvja.
Bi bilo kaj bolje(imam viška) , če bi router Xiaomi MI4 priključil na net pred TVjem, na pa da je na ca 15m žice. In ga uporabljam samo za sheranje.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
Kateri Synology pa vzet s 4imi diski?
Ali imajo Synologyi diske 2.5 ali 3.5 velikosti?
Bi taki diski 3.5 bili še ustrezni?

To je 9 let star disk. Če so ti podatki vsaj malo pomembni, ga raje ne uporabljaj.

Določeni NAS-i imajo opcijo da lahko tudi 2.5" disk not našraufaš, sicer pa rabiš "adapter". Ampak 2.5" diskov se ne splača kupovati za storage, razen če je govora o SSD, kjer sploh nimaš 3.5" form factorja.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.397
482
83
::1/128
Če sharam direkt iz PCja je isti problem. Je pa med 10 in 15 metri kabla do tvja.
Bi bilo kaj bolje(imam viška) , če bi router Xiaomi MI4 priključil na net pred TVjem, na pa da je na ca 15m žice. In ga uporabljam samo za sheranje.
Še enkrat:
Najverjetneje je problem sam box ne pa diskovje.
Sploh če praviš, da imaš isti problem, če disk priklopiš direktno v box.
Sicer pa če govorimo o ethernet kablu, če je vsaj Cat5e in ni defekten, mora delat gigabit (1000Mb/s) na 100m, tistih 15m ne igra vloge. Verjetno ima itak box 100Mb/s port. Če prav razumem zdaj sicer govoriš o sharanju diska na samem routerju, v tem primeru je vprašanje tudi kakšne hitrosti zmore ta router (ponavadi nimajo baš nekih super CPUjev), ampak sem razumel da ti šteka že pri direktnem priklopu diska na box.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.755
5.384
113
To je 9 let star disk. Če so ti podatki vsaj malo pomembni, ga raje ne uporabljaj.

Določeni NAS-i imajo opcijo da lahko tudi 2.5" disk not našraufaš, sicer pa rabiš "adapter". Ampak 2.5" diskov se ne splača kupovati za storage, razen če je govora o SSD, kjer sploh nimaš 3.5" form factorja.
Za kaj recimo bi prav prišel SSD v serverju?
 

mat

Fizikalc
31. avg 2007
1.034
20
38
Nisva se razumela oziroma verjetno sem jaz narobe razumel. Disk gre direktno v TV. Malce mešam MB/s , tako da bom mogoče neumnost rekel. Če na TVju poženem hitrostni test lana preko kabla ali Wifija imam vedno hitrost okoli 90mb/s Drugače imam optiko in hitrost 100mb/s. Je vseeno to ozko grlo?
 

Schime

Guru
22. nov 2008
1.800
626
113
Vprašanje verjetno tudi kaki so usbji. Če so ti sposobni prenosa hitrosti. Več omejitev je lahko na tej poti. Disk je še najmanjši problem verjetno.

PS: če sem prav zastopil priklop. Wifi je pa tako lahko problem.
 

mat

Fizikalc
31. avg 2007
1.034
20
38
Če ta zunanji disk priklopi direkt v usb televizorja, dela vse uredu. Moti me to da moram za vsako stvar ki jo hočem imeti na tem disku , disk odklopiti nesti eno nsatropje gor, skopirati in spet nesti dol. Prej sem imel priklopljeno na Shield tega problema ni bilo sem vse kopiral preko lana.
 

Maiden

Fizikalc
7. nov 2007
763
182
43
Nisva se razumela oziroma verjetno sem jaz narobe razumel. Disk gre direktno v TV. Malce mešam MB/s , tako da bom mogoče neumnost rekel. Če na TVju poženem hitrostni test lana preko kabla ali Wifija imam vedno hitrost okoli 90mb/s Drugače imam optiko in hitrost 100mb/s. Je vseeno to ozko grlo?
Tvoja mrežna kartica na TV-ju je verjento samo 100Mbit-na.
 

Maiden

Fizikalc
7. nov 2007
763
182
43
Sicer pa če koga zanima mam viška en Brocade ICX6450-48P (48 gigabitnih POE+ prtov in 4 SFP+ 10GbE). Je bil mišljen za homelab in da bi kasneje zamenjal primarni switch pa se nisem imel preveč časa igrat z njim, za v obostoječo omaro pa mi je žal preglobok, da bi zamenjal Mikrotika, čeprav bi mi bil funkcionalno top. Čakam sedaj CRS309-1G-8S+IN iz senetica :)
Tudi sam sem imel namen uporabiti ICX6450-24P za domačo uporabo, vendar prvo je preveliki za mojo komunikacijsko omaro, drugo pa ima samo basic licenco, zato so določene funkcije zaklenjene.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.461
9.154
113
To je 9 let star disk. Če so ti podatki vsaj malo pomembni, ga raje ne uporabljaj.
Res je sicer 9 let star, ampak je v uporabi recimo celih 5 dni letno v trenutnem diskovju :). Vedno na sobni temperaturi, itd.
Vprašanje je torej ali vpliva samo starost na zanesljivost delovanja in ga zaradi tega raje ne uporabljam ali je bolj uporaba način uporabe (9 let po 24x7 full load).
Namreč zakaj sprašujem: jih imam 4 :) (vsi isti način uporabe), pa bi zaenkrat le box zamenjal, ko bo potreba po prostoru, bi pa potem še diske menjal. Prostorsko zaenkrat zadostujejo.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
Res je sicer 9 let star, ampak je v uporabi recimo celih 5 dni letno v trenutnem diskovju :). Vedno na sobni temperaturi, itd.
Vprašanje je torej ali vpliva samo starost na zanesljivost delovanja in ga zaradi tega raje ne uporabljam ali je bolj uporaba način uporabe (9 let po 24x7 full load).
Namreč zakaj sprašujem: jih imam 4 :) (vsi isti način uporabe), pa bi zaenkrat le box zamenjal, ko bo potreba po prostoru, bi pa potem še diske menjal. Prostorsko zaenkrat zadostujejo.

Vseeno se material stara... not so vseeno hitro premikajoči-se deli. Sicer pa 4x 2TB diske gnat je malo škoda elektrike. Kupiš 2x 4TB pa si na istem. Pa še 4TB se trenutno skoraj ne splača več kupovati... Sam se trenutno nagibam k 12TB ali 14TB diskom :)
 

AndrejD

Guru
20. jul 2007
6.925
1.249
113
Res je sicer 9 let star, ampak je v uporabi recimo celih 5 dni letno v trenutnem diskovju :). Vedno na sobni temperaturi, itd.
Vprašanje je torej ali vpliva samo starost na zanesljivost delovanja in ga zaradi tega raje ne uporabljam ali je bolj uporaba način uporabe (9 let po 24x7 full load).
Namreč zakaj sprašujem: jih imam 4 :) (vsi isti način uporabe), pa bi zaenkrat le box zamenjal, ko bo potreba po prostoru, bi pa potem še diske menjal. Prostorsko zaenkrat zadostujejo.
stestiraš diske. Kot drugo pa za NAS-e uporabljaš ponavadi diske namenjene v te namene.
Nisem preverjal tvojih :)
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.461
9.154
113
Vseeno se material stara... not so vseeno hitro premikajoči-se deli. Sicer pa 4x 2TB diske gnat je malo škoda elektrike. Kupiš 2x 4TB pa si na istem. Pa še 4TB se trenutno skoraj ne splača več kupovati... Sam se trenutno nagibam k 12TB ali 14TB diskom :)
To glede elektrike v mojem primeru ravno ne štima.
Zadevo uporabljam skupaj 5 dni letno, razlike bo morda za par centov :). Pač za backup in arhiviranje zadev. Ne laufa zadeva 24x7 in tudi s Synology ne bo.
 
Nazadnje urejeno: