Kateri NAS vzeti? je sploh kaj razlike

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Ne vem sicer kakšne so tvoje podatkovne potrebe, ampak meni se 4TB za trenutni čas zdi zelo malo. Kmalu bo 4k nekaj vsakdanjega in to seveda pomeni konkretno večjo porabo prostora.
Samo deloma se strinjam s tem. Ja, 4k vsebin je čedalje več, še vedno pa so na voljo nižje resolucije, in še dolgo bodo. Velika večina pa tudi nima 4k tv tako, da se mora uporabnik odločiti, če ga to sploh zanima.
 

pipo

Majstr
19. mar 2008
866
328
63
Preden nabaviš katerikoli Synology model, preveri za dotični model ali so težave s hitrostjo na lanu, da ne boš pol razočaran, ko boš hotel 4k film (50-70GB) gledat direkt iz njega.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Ko smo že pri 4k vsebinah... Fun fact: TV-ji imajo še vedno samo 100Mbps RJ-45 konektor, kar lahko pri določenih vsebinah predstavlja bottleneck. Medtem ko pa Wifi gre tudi preko te meje in ob dobrem signalu in ustrezni opremi teh težav ni :bonk:
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Samo deloma se strinjam s tem. Ja, 4k vsebin je čedalje več, še vedno pa so na voljo nižje resolucije, in še dolgo bodo. Velika večina pa tudi nima 4k tv tako, da se mora uporabnik odločiti, če ga to sploh zanima.

To je diskusija na dolgi rok. NAS naprave ne kupuješ za 2 leti, ampak računaš da bo delovala ~10 let. In v tem času boš verjetno že menjal TV, ki bo pa skoraj sigurno 4k. Tudi filmov/serij je vedno več na voljo v 4k.

Za primerjavo: sam imam HP Microserver N40L, ki je zdaj star že 8 let. V njem je trenutno 3x 3TB disk in 2x 120GB SSD. Placa mi že lep čas primanjkuje, tako da pač filme/serije sproti brišem. Plan je, da ga v roku 1-2 let zamenjam in da kupim nekaj z vsaj 2x 10TB (mogoče celo več, odvisno od cene diskov takrat). Pri čemer bom spet kupil 4-portno zadevo, tako da lahko čez par let nadgradim storage, brez da obstoječe diske vržem stran.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.907
5.457
113
To je diskusija na dolgi rok. NAS naprave ne kupuješ za 2 leti, ampak računaš da bo delovala ~10 let. In v tem času boš verjetno že menjal TV, ki bo pa skoraj sigurno 4k. Tudi filmov/serij je vedno več na voljo v 4k.

Za primerjavo: sam imam HP Microserver N40L, ki je zdaj star že 8 let. V njem je trenutno 3x 3TB disk in 2x 120GB SSD. Placa mi že lep čas primanjkuje, tako da pač filme/serije sproti brišem. Plan je, da ga v roku 1-2 let zamenjam in da kupim nekaj z vsaj 2x 10TB (mogoče celo več, odvisno od cene diskov takrat).

Fun fact (kolker sem sam uspel brat)...vsaj za Synology.....vse 2-bay & 4-bay zadeve "uradno" podpirajo 8Tb diske max! Al je to kot pri vse elektronskih zadevah (garmini naprimer) ko proizvajalec napiše max 16Gb kartica...dela pa bp potem tudi z 32Gb-64Gb....?
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
To je diskusija na dolgi rok. NAS naprave ne kupuješ za 2 leti, ampak računaš da bo delovala ~10 let. In v tem času boš verjetno že menjal TV, ki bo pa skoraj sigurno 4k. Tudi filmov/serij je vedno več na voljo v 4k.

Za primerjavo: sam imam HP Microserver N40L, ki je zdaj star že 8 let. V njem je trenutno 3x 3TB disk in 2x 120GB SSD. Placa mi že lep čas primanjkuje, tako da pač filme/serije sproti brišem. Plan je, da ga v roku 1-2 let zamenjam in da kupim nekaj z vsaj 2x 10TB (mogoče celo več, odvisno od cene diskov takrat). Pri čemer bom spet kupil 4-portno zadevo, tako da lahko čez par let nadgradim storage, brez da obstoječe diske vržem stran.
Malo verjetno. Pri nakupu laptopa moraš še vedno paziti, da nima HD Ready (1366x768) resolucije. Povsem isto ali pa še slabše bo s TV.
 

Toporisic

Fizikalc
6. apr 2019
111
84
28
Fun fact (kolker sem sam uspel brat)...vsaj za Synology.....vse 2-bay & 4-bay zadeve "uradno" podpirajo 8Tb diske max! Al je to kot pri vse elektronskih zadevah (garmini naprimer) ko proizvajalec napiše max 16Gb kartica...dela pa bp potem tudi z 32Gb-64Gb....?

To ne drži. Sam imam Synology 220+ in ima trenutno v kompatibilnostni listi 5 modelov 16 TB diskov.

KLIK

Toporisic
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Malo verjetno. Pri nakupu laptopa moraš še vedno paziti, da nima HD Ready (1366x768) resolucije. Povsem isto ali pa še slabše bo s TV.

Odvisno kaj kupuješ... Če kupuješ laptop za 300€, potem moraš res na te zadeve paziti. Če pa kupuješ nek primarni TV za dnevno sobo, ki je tudi temu primerno velik (recimo 65"), tam pa drugo kot 4k praktično ne moreš kupiti.
 

Robbit

Fizikalc
26. jul 2007
2.209
20
38
Resno me zanima ali obstaja kdo tukaj, ki iz NASa 4k filme mirno, brez freezanja ipd. jajc predvaja na tv in kako to naredi? Plex, kabel hdmi direkt na tv, kako drugače?
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Bitrate je z redkimi izjemami praviloma vedno pod 100Mbps, kar bi morala vsaka spodobna NAS naprava prebaviti. Enako tudi LAN omrežje. Pri WIFI je ta del lahko že rahlo sporen, saj ti lahko že ena stena konkretno zniža bandwidth, da ne omenjam še ostalih WIFI naprav, ki prav tako "kradejo" bandwitdh televiziji.

Moj 8 let stari NAS gladko saturira lokalni 1Gbps network. TV pa je zaenkrat še Full HD, tako da iz tega vidika težko rečem kako zadeva špila.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Robbit

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.907
5.457
113
Pač ze sedaj ko postavljaš omrežje po hiši daješ cat 5e kable (100 Mbps) pod minimum..... cat 6 če hočeš bit na varni strani za prihodnost
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Resno me zanima ali obstaja kdo tukaj, ki iz NASa 4k filme mirno, brez freezanja ipd. jajc predvaja na tv in kako to naredi? Plex, kabel hdmi direkt na tv, kako drugače?
Ja BP, gledam na Apple TV 4K z Infuse playerjem, ki direktno dostopa do smb sharea na NASu. Če je le opcija, gledam samo še 4K (HDR) BluRaye (oz. njihove remuxe). Tudi kak nVidia Shield s tem nima nobenih težav.

Načeloma dela tudi preko DLNA ali s Plex aplikacijo direktno na TV, ampak je user experience slabši in pri višjem bitrateu zna TV zakolcat. Pa ne zaradi mreže, ki je sicer na TVju samo 100Mb/s, še manj pa zaradi NASa, ki brez problema servira vsaj 10x, enostavno je HW v TVju malo švoj (je pa res da je model iz leta 2017, pri novejših je vrjetno bolje). Poleg tega pa moj TV ne podpira eARC, tako da je zunanji predvajalnik (v mojem primeru Apple TV 4k) v vsakem primeru edina opcija da dobim brezizgubno kompresiran zvok na receiver. Sem pa testiral tudi brez NASa direktno iz google drive na Infuse player, načeloma leti brez problema tudi to, dokler je linija dovolj hitra (za BluRay vsaj 100Mb/s da dela tekoče z vsem overheadom, pri bufferingu pa sicer na giga liniji brez problema Apple TV iz google bere tam 600-900Mb/s).
 
  • Všeč mi je
Reactions: Robbit

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Pač ze sedaj ko postavljaš omrežje po hiši daješ cat 5e kable (100 Mbps) pod minimum..... cat 6 če hočeš bit na varni strani za prihodnost
100Mb/s je pase (nažalost ga sicer proizvajalci TVjev še vedno tlačijo v SmartTVje...), Cat5e zadostuje za 1GbE, 2.5GbE, načeloma tudi 5GbE, čeprav če na novo delaš daš pač not Cat6a in si dober vsaj za 10GbE (za krajše razdalje za 10GbE zadostuje tudi Cat6).
 
  • Všeč mi je
Reactions: philips in Kamele0N

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Škodit ne more, če nimaš problema zaradi večje okornosti in bend radiusa. Jaz sem pri sebi vse kar sem na novo vlekel dal Cat7 SFTP, ker itak ni bilo neke razlike v ceni napram 6a. Patch panel in keystone connectorje imam zaenkrat 6a, ker je 7 še eksotika. Malo sem se namatral edino za APje in kamere, kjer imam konektor direktno na kablu, ampak s pravimi konektorji tudi to gre. Bom pa verjetno prej na optiki kot da bi rabil karkoli več kot 6a, že sedaj 10GbE za home-server/NAS furam po optiki (ker je ceneje in boljše z vidika gretja/porave opreme, zakasnitev, ...), čakam pa switch z večjim številom SFP+ portov. Pravzaprav je še najbol pomembno da imaš cevi, kabel je potem še najlažje zamenjat, pa naj bo to 6a/7/žnj... ali pa single mode/multi mode fiber nekoč. Seveda je pa po mojem smiselno dat danes vsaj Cat6a.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Saj mislim da bo osebno še kar lep čas 1Gbps dovolj za domačo uporabo, več kot 10Gbps pa nekako ne vidim sploh primera uporabe. Edino kar je mogoče fino paziti je, da uporabim gigabitni switch z 10Gbps portom, na katerega potem priklopim NAS (za hkraten gigabitni stream na več odjemalcev, čeprav je to tudi zelo velik corner-case).

Za Cat7 sem slišal da so težave s konektorji in vtičnicami, ampak bojda trenutno obstaja neka varianta, da lahko daš gor navaden RJ45. Me pa vseeno zanimajo izkušnje iz prve roke, saj je planirana tudi omrežna omarica s patch panelom in vsem kar pride zraven. Sem pa nekje tudi prebral nasvet, da ne komplicirati s Cat7, ker 10Gbps gre tudi preko Cat6a, za karkoli več bo pa itak treba druge kable/optiko vleči :)

Zaenkrat planiram iti all-in z Ubiquiti vsaj kar se tiče osnovne omrežne opreme (AP-ji, switch, UDM-Pro). Kamere bom pa verjetno vzel neke druge, saj je pri Unifi trenutno malo žalostna situacija s kamerami (4k kamere so pregrešno drage).
 
  • Všeč mi je
Reactions: DuCoM in Valhalla

scmoky

Pripravnik
11. dec 2007
186
10
18
Štajerska metropola
Navadna CAT6 je vrh glave za 10giga... Za več pa prazno cev za optiko pustit. 7 moreš lepo še oplet priklopit pravilno da ti ne deluje kot antena itd. Pa kabl je svinjsko trdi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: philips

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.184
273
83
Glede TV-ja: imam TV in Wifi router v isti sobi, recimo 4m direktne zračne linije, pa iz NAS-a na 100mbit kablu preko wifi-ja do tv ne gre brez zatikanja. Sem kabel potegnil, pa je potem na 100mbit bilo kabelsko vse ok. No, pa še po Murphy-ju edini kabel ki sem ga imel med routerjem in NASom v kleti je bil cat5, vse ostale imam vsaj cat5e - kar sem vlekel ene 14 let nazaj, oz. nedavno cat6 (ampak to zmeraj rata... tako da sem še to zadnjič na novo vlekel - zdaj je gbit, ampak tudi na 100mbit je bilo na kablu vse ok). Bolj v info, da je wifi v teoriji ok, praksa pa včasih šepa (aja, tv je pa Samsung, nisem pa gledal ali je 100mbit mrežna notri, verjetno ja).
Je pa res da se bo verjetno prej optika vlekla kot cat7 - kolega iz Fr pravi da v vseh novoradnjah bajt notri za smart house pa za mrežo optiko vlečejo ker je enostavno cenejša kot baker že, oz. cena je ista, pa bolj futureproof (edino POE je zabaven potem, sem si mislil, hehe).