Kateri NAS vzeti? je sploh kaj razlike

Schime

Guru
22. nov 2008
1.819
638
113
No, če koga zanima kaj od Qnapa imam tole trenutno na zalogi:
1x TS-253B-4G nov, nerabljen
1x TS-251+-8G (rabljen cca. 3 mesece)
1x TS-431X-2G nov, nerabljen

Nova dva sta bila poslana kot zamenjava s strani Qnapa, stranki pa smo vmes izdali dobropis, rabljenega pa mi je stranka dala v račun za zmogljivejši model.
Tole bi mogel ponuditi pol leta nazaj. :)
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
In 640 kB RAM-a je vrh glave dovolj :fredi:

No ja, malo si poglej adoption rate 1Gbps za consumer use pa kdaj je bil standard sprejet. Nekako ne vidim da bo 10Gbps v bližnji prihodnosti (10let) sploh consumer friendly, karkoli več pa je trenutno itak utopija še 20+ let.
 

lost1

mnz
19. jul 2007
8.414
125
63
Ok, torej bo verjetno kar 220 ter 2x 4TB v RAIDu, tako da je dvojna kopija.

Se dobro da ste začel o kablih, te so stari že kar vrsto let, tako da hvala za dodatno delo z kablovjem ki ga imam zdej :D

EDIT: tale verzija 220 modela bo OK ali kaj drugega ?
 

lost1

mnz
19. jul 2007
8.414
125
63
Ne vem sicer kakšne so tvoje podatkovne potrebe, ampak meni se 4TB za trenutni čas zdi zelo malo. Kmalu bo 4k nekaj vsakdanjega in to seveda pomeni konkretno večjo porabo prostora.

Če že, potem kupi vsaj NAS s 4 sloti in lahko po potrebi dodaš še dva diska. Ker to kar trenutno kupuješ ne boš mogel nadgraditi brez da obstoječe diske zamenjaš z večjimi, kar pomeni da tile 4TB diski ne bodo dolgo v uporabi.

Drugače pa pri diskih bodi pozoren, da ne kupiš takih s SMR. Obvezno glej da so CMR ;)

Si tolk dober pa das kaksen primer diska ki bi bil primeren?
 

Toporisic

Fizikalc
6. apr 2019
111
84
28
Si tolk dober pa das kaksen primer diska ki bi bil primeren?

Bom jaz poskusil pojasniti o WD-ju.
Tule imaš članek o WD diskih:
KLIK

WD RED PRO je zagotovo CMR, pri WD RED pa moraš gledati razpredelnico.
Drugače pa za normalno domačo uporabo ne bo neke hude razlike. Problem SMR diskov je, da imajo večino zapisovalne površine tako, da nanjo zapisuje počasi (ker je gostejši zapis), le nek manjši del njihove kapacitete je CMR, torej hiter. To pomeni, da sprotno zapisovanje opravlja na ta CMR "buffer", v prostem času pa z njega kopira na počasni del. Uporabnik to opazi samo po tem, da disk stalno nekaj "žvrklja", čeprav naj takrat ne bi bil v uporabi. Glavni problem se pojavi pri rebuildu RAID-a, ko daš noter nov SMR disk (namesto pokvarjenega) in mora prepisati celega naenkrat. Takrat pride do izraza ta počasnost, ker si ne more pomagati s CMR "bufferjem". To je pa lahko za faktor velikosti počasnejše od čistokrvnih CMR.

Toporisic
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Si tolk dober pa das kaksen primer diska ki bi bil primeren?

Izmed namenskih NAS diskov imaš bolj ali manj WD Red, WD Red Pro, Seagate IronWolf in Seagate IronWolf Pro. Glede kapacitete pa se boš moral sam odločiti do koliko si se pripravlljen "stegniti".

Kot so že omenili, moraš pri navadnih WD Red paziti, da ne naletiš na SMR diske. Ostali jih načeloma ne bi smeli imeti.

Mogoče je še največja razlika pri obratih - WD Red so praviloma 5400rpm, oba Pro modela sta 7200rpm, klasičen IronWolf pa 5900rpm oz. 7200rpm (modeli od 6TB naprej). Višji obrati so glasnejši in malenkost več porabijo, imajo pa seveda tudi boljše performance. Ampak že pri 4TB disku s 5400rpm boš hitrejši od 1Gbps linije, ki ti je bottleneck.

Potem pa je tu še garancija, oba ne-Pro modela imata 3 leta, Pro modela pa 5 let, pri čemer IronWolf Pro nudi tudi data recovery opcijo.

Sam imam dva 3TB WD Red (5400rpm) v RAID1, ki imata za seboj že 15k ur in sta zaenkrat še vedno OK.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.078
799
113
Kot si napisal. All in z Unifi opremo, XG 16 portna 10Gb stikala za ~400€ (za povezovalni segment), ločitev omrežja in modema z optiko, da ne strese celega omrežja. Cat 6A. To je za doma overkill. Če je želja..

Sam še vedno prakticiram Cat 5e, 2 x AP po hiši po diagonali (eden je domač router z wifi, drugi je AP), oba z 802.11n standardom in vse na max 1Gb. Dela brezprekinitveno in brez motenj. Oprema po par 10€. Zaenkrat še Mikrotik, budget.

Še okoli NAS. Doma ga mi ne potrebujemo, za filme ipd. zbirke sploh ne. Imamo domač "strežnik", v obliki klasičnega rač., slike varujem na 1. mirror diskih, 2. cold storage, 3. so razvite (v večini, ojoj). Pa kišta je v glavnem ugasnjena.

Ne spoznam se toliko na NAS, poglej pa še tega. Je za 4 diske, imaš možnost bodoče razširitve na raid 5, povežeš ga lahko 2Gb, če imaš pravo stikalo na drugi strani, poceni je, varuješ ga lahko s php skriptami (ali ti ga kdo drug zaščiti), itd., možnosti za v bodoče.
 
  • Všeč mi je
Reactions: philips

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Ne bi rad bil pikolovski, ampak RAID5 (in RAID-Z1 pri ZFS) se že ene 10 let močno odsvetuje. Trenutno je minimalno vsaj RAID6 oz. RAID-Z2. V osnovi je problem, da pri degraded načinu in kasnejšem rebuildu obstaja zelo velika verjetnost random read napake (ki je ranga 1:10^14), kar efektivno pomeni data loss, saj redundance v degraded fazi seveda več ni.

Two-way mirror ima v teoriji enak problem, ampak tam je rebuild time ranga par ur, medtem ko je pri RAID5 ranga par dni (ko je govora o diskih večje kapacitete).
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.907
5.457
113
Bom jaz poskusil pojasniti o WD-ju.
Tule imaš članek o WD diskih:
KLIK

WD RED PRO je zagotovo CMR, pri WD RED pa moraš gledati razpredelnico.
Drugače pa za normalno domačo uporabo ne bo neke hude razlike. Problem SMR diskov je, da imajo večino zapisovalne površine tako, da nanjo zapisuje počasi (ker je gostejši zapis), le nek manjši del njihove kapacitete je CMR, torej hiter. To pomeni, da sprotno zapisovanje opravlja na ta CMR "buffer", v prostem času pa z njega kopira na počasni del. Uporabnik to opazi samo po tem, da disk stalno nekaj "žvrklja", čeprav naj takrat ne bi bil v uporabi. Glavni problem se pojavi pri rebuildu RAID-a, ko daš noter nov SMR disk (namesto pokvarjenega) in mora prepisati celega naenkrat. Takrat pride do izraza ta počasnost, ker si ne more pomagati s CMR "bufferjem". To je pa lahko za faktor velikosti počasnejše od čistokrvnih CMR.

Toporisic
SMR....CMR....?

A je to res tolk must to know? Ko ti crkne disk (zgodilo kolegu) ti synology zapiska....pošlje sms (ce maš tako nastavljeno....odpreš...zamenjaš in se ne ukvarjaš več z njim....drug dan zjutraj ko vstaneš sta oba diska v RAID1 klonirana in to je to... :)
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.078
799
113
Ja, v primeru zgornjega NAS, bi jaz šel na 4 x 4Tb za krajši čas rebuilda, pa še PP je nabava zdaj 4Tb diskov. Za filme ipd., da je plac, slike obvezno na cold storage, če niso še razvite. Recimo, predlog.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
SMR....CMR....?

A je to res tolk must to know? Ko ti crkne disk (zgodilo kolegu) ti synology zapiska....pošlje sms (ce maš tako nastavljeno....odpreš...zamenjaš in se ne ukvarjaš več z njim....drug dan zjutraj ko vstaneš sta oba diska v RAID1 klonirana in to je to... :)

Zadeva ni tako zelo preprosta in nedolžna... SMR diski imajo obupne write response čase, kar ti lahko na nivoju RAID polja vrže tudi timeout in gre polje v degraded stanje, saj misli da je disk zanič.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.907
5.457
113
Pa bolj vas berem.....bolj ste ko Covid-19 tema...(bolj komplicirate in dražji postajate)

RAID1 je za domačo uporabo čist zadost (slike dokumenti) ...filme sem dal pa na dodaten non-Raid1 disk. 5e kabli....mogoče 6a in to je to....

Zdej lost1 bo sestavil server za 300e + ene 50-70e kablov....recmo....neki za 2-3 diske

Jaz sem ga za 40e (stara HP kista iz bolha.com) pa 50e za kable... Diske sm dobil 1Tb 2nd hand dobre ampak kot odpad :)

Tuki pa eni sanjate o serverju za domačo uporabo za 2000++ e :bonk:
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.078
799
113
Ne, ne, to pa nisem hotel, tista ideja zgoraj je že za srednje podjetje seveda, eni pa imajo doma take velikopotezne rešitve, hobi, želja. Samo razprava. Jaz sem za budget rešitve.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

Toporisic

Fizikalc
6. apr 2019
111
84
28
Pa bolj vas berem.....bolj ste ko Covid-19 tema...(bolj komplicirate in dražji postajate)

RAID1 je za domačo uporabo čist zadost (slike dokumenti) ...filme sem dal pa na dodaten non-Raid1 disk. 5e kabli....mogoče 6a in to je to....

Zdej lost1 bo sestavil server za 300e + ene 50-70e kablov....recmo....neki za 2-3 diske

Jaz sem ga za 40e (stara HP kista iz bolha.com) pa 50e za kable... Diske sm dobil 1Tb 2nd hand dobre ampak kot odpad :)

Tuki pa eni sanjate o serverju za domačo uporabo za 2000++ e :bonk:

Še huje je :)
Če imaš npr. NAS z dvema diskoma, ni napak imeti doma na polici še en tak disk v rezervi. V prejšnjem Synology-ju sem imel 2x WD RED 3 TB, v nekaj letih sta mi crknila dva diska (še v garanciji). Prvič, ko sem uveljavljal garancijo, sem moral čakati en mesec na zamenjavo in sem raje takoj še enega kupil drugje, kjer je bil na zalogi, da mi v tem času ne pogine še drugi...

Toporisic
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

pek007

Majstr
8. maj 2007
1.144
329
83
38
Synology 200 serija katerikoli in 2 diska poljubne velikosti je cist dovolj. Enostavno se ga nastavi in pozabi. Zadeva dela. Qnap je enako ol, sam ne vem katera serija, je pa baje mal tezje za nastavit, pa nima tako velike podpore, ceprav se vedno ogromno.

Za shranjevat slike je ok, torrenti delajo brez problema, predvajanje iz njega v tv box fullhd 11gb film brez problema.

To pa mislim, da je tudi vse kar clovek sprasuje.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.907
5.457
113
Edini minus 2-bay sistemov je da ti sfali vsaj en bay (ali pa 2) za disk na katerem maš sprotne zadeve (filmi....razno)

Ker da ti filmi okupirajo RAID1 na primarnih diskih je waste of resources...

Tako sem jaz lahko naredil ker ma plata 4 SATA priklope.... 2 sem dal v RAID1....enega pa za filme..... Na četrtem je priklopljena še DVD enota...za1x... :)