Kateri NAS vzeti? je sploh kaj razlike

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
To glede elektrike v mojem primeru ravno ne štima.
Zadevo uporabljam skupaj 5 dni letno, razlike bo morda za par centov :). Pač za backup in arhiviranje zadev. Ne laufa zadeva 24x7 in tudi s Synology ne bo.

Potem pa se prvo vprašaj, ali je NAS sploh za tebe primeren... Za to kar omenjaš, bo zunanji disk povsem dober.

Avta tudi ne kupuješ za 5 dni na leto. Pač greš na avtobus takrat ;)
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.494
9.197
113
To sicer drži, vendar bi vseeno kar ostal na NAS-u, pa kolikor berem ima Synology še precej ostalih možnosti, pa bi me morda kaj od tega še privabilo.
Ampak bi zaenkrat kratkoročno ostala taka uporaba.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.874
5.469
113
To glede elektrike v mojem primeru ravno ne štima.
Zadevo uporabljam skupaj 5 dni letno, razlike bo morda za par centov :). Pač za backup in arhiviranje zadev. Ne laufa zadeva 24x7 in tudi s Synology ne bo.
Imaš v nastavitvah tudi časovne opcije (kdaj se ugasne kišta kdaj prižge)....potem lahko nastaviš tudi da se diski dajo v mirovanje po xy minutah/urah itd...
 

erikson

Guru
25. avg 2007
21.392
5.373
113
Za kaj recimo bi prav prišel SSD v serverju?
Za podatkovne baze.

Če (strojna) oprema podpira, pa je lahko tudi kot medpomnilnik med klasičnimi diski (kar zelo pohitri dostop do podatkov, s katerimi se veliko dela - vsebina imenikov, razne začasne datoteke, ...). Synology podpira SSD Cache, imajo tudi priporočila glede velikosti.

 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

Toporisic

Fizikalc
6. apr 2019
111
84
28
Za podatkovne baze.

Če (strojna) oprema podpira, pa je lahko tudi kot medpomnilnik med klasičnimi diski (kar zelo pohitri dostop do podatkov, s katerimi se veliko dela - vsebina imenikov, razne začasne datoteke, ...). Synology podpira SSD Cache, imajo tudi priporočila glede velikosti.


Dodal bi še, da določeni modeli Synology podpirajo virtualne računalnike. Tudi tu zelo prav pride SSD hitrost.
VM Manager

Toporisic
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Za virtualke recimo še kupim da se zadeva res pozna (saj se tudi pri računalniku SSD precej pozna). Ampak SSD za cache pa je totalno nesmiseln, sploh za domačega uporabnika. Tudi če cela familija intenzivno uporablja NAS, je to še vedno ranga 3-4 uporabnike, kar trdi diski brez problema zmorejo in ti je ozko grlo še vedno gigabitna linija.

SSD se pozna pri večjem loadu, ko se ti seek time na diskih že "zabaše" (beri: premalo IOPSov) ali ko ti je res potrebna nizka latenca za dostop do večje količine datotek. Zakaj večje? Ker manjša količina datotek se že itak cachira v RAMu...

Folk v tej temi gleda na vsak € in sploh noče redundance ali pa kupuje poceni diske nizke kapacitete oz. celo sprašuje po zdravju ~10 let starih diskih. Vi pa bi takim predlagali SSD Cache :bonk:
 
  • Všeč mi je
Reactions: BigPoppa

Toporisic

Fizikalc
6. apr 2019
111
84
28
Za virtualke recimo še kupim da se zadeva res pozna (saj se tudi pri računalniku SSD precej pozna). Ampak SSD za cache pa je totalno nesmiseln, sploh za domačega uporabnika. Tudi če cela familija intenzivno uporablja NAS, je to še vedno ranga 3-4 uporabnike, kar trdi diski brez problema zmorejo in ti je ozko grlo še vedno gigabitna linija.

SSD se pozna pri večjem loadu, ko se ti seek time na diskih že "zabaše" (beri: premalo IOPSov) ali ko ti je res potrebna nizka latenca za dostop do večje količine datotek. Zakaj večje? Ker manjša količina datotek se že itak cachira v RAMu...

Folk v tej temi gleda na vsak € in sploh noče redundance ali pa kupuje poceni diske nizke kapacitete oz. celo sprašuje po zdravju ~10 let starih diskih. Vi pa bi takim predlagali SSD Cache :bonk:

Saj to ni bil nasvet. To je bil odgovor na vprašanje, v kakšne namene se lahko SSD cache uporablja. Sicer je tudi zelo malo takih modelov z SSD cacheom, ki bi bili v cenovnem rangu domačega uporabnika. Najmanjši je, kolikor vidim, DS720+ (za dva 3,5'' diska in opcijo razširitve z ohišjem za dodatnih 5).
Sicer pa, če koga zanima, za Synology obstaja tudi app Active Backup for Business, ki zna (med drugim) backupirati virtualke iz Hyper-V ali ESXi ter jih po vsakem backupu testno restavrirati lokalno na Synology-ju, v dokaz delovanja pa dela screenshote pognanih virtualk. Za take zadeve pride prav cache, ne za družinsko uporabo.

Toporisic
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

lost1

mnz
19. jul 2007
8.414
125
63
Vprašanje za znalce

NAS DS220+ je na lokaciji A, prenosnik je pa na drugi lokaciji B, torej v drugem omrežju.
Kako narediti da bi se prenosnik backupiral na oddaljen NAS ?
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.874
5.469
113
Ds220+ dodeliš povezavo prek domene... Narediš jo naprimer na

Treba je še skonfigurirat router na lokaciji kjer bo ds220+ (udp/tcp porte 5000/5001 nastavit).....potem cnest domeno iz no-ip (vseh detajlov ne vem ker mi je pomagal IT frend)

Skratka ds220+ mora bit dosegljiv iz naprimer domene www.lost1.ddns.net :)

Potem pa na laptopu naložiš synology drive....povežeš ds220+ in laptop preko interneta in skonfiguriras kaj se ti synca...
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: Valhalla

aver

Pripravnik
9. jun 2008
435
11
18
Še eno vprašanje za Synology....

Na mobitelu imam naložen DS file. Zadeva je kar počasna pri kopiranju. Zanima me ali bi lahko kako kopiral na način, da mobitel priklopim na računalnik preko USB in skopiram neposredno na Synology? Nekako mi ne uspe....

Če poizkusim preko njihovega web vmesnika 192.xxxx imam med upload možnost izbire zgolj ene datoteke in ne vseh naenkrat....copy/pase ne deluje...

V računalniku mi v raziskovalcu ne ponudi kot "disk" Synology-ja.....sicer mi kaže neko mapo v omrežju vendar to ni to oziroma je potrebno še kje kaj nastaviti?

Je še kakšna možnost? Skopiral bi nekaj več kot 100GB.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.874
5.469
113
Ja.....jaz to dwlam z Filezillo (Filezilla)

Se povežeš gor preko FTP protokola....port je 21 (al 22) <---- vklopim SSH samo za takrat ko rabim (isti port) da ti ga ne skenirajo skos...
 

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.109
485
83
kranj
nekaj ti ne štima očitno, samo kdo bi vedel kaj...jaz imam na telefonu file manager in preko wifija brcam čez slike (in filme). tudi večje, po par giga. in dela.
če se bojiš kriptovirusa in zaradi tega nimaš mrežne mape, potem razumem. sicer pa, mrežna mapa in jo vidijo vse naprave v omrežju. lahko daš userja samo za gledat in userja za pisat (tako imam jaz). in, preko web vmesnika bi moral imeti tole: potem pa samo v windows zalaufaš start-zaženi, vpišeš \\xxx in desni klik ter nastavi kot mrežni pogon. in preko telefona lahko preko enega upravitelja isto dostopaš do mape...
1631214413830.png
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.874
5.469
113
Pri smb klikni na "advanced settings" in daj SMB2 & SMB3 opcijo... 2jko kot minimum...je bolj varno kot SMB1


Tukaj maš za Windows (sam sem Linux user tko da me ne tangira :))

Za telefon lahko probas tud z "cloudom"...

 

aver

Pripravnik
9. jun 2008
435
11
18
nekaj ti ne štima očitno, samo kdo bi vedel kaj...jaz imam na telefonu file manager in preko wifija brcam čez slike (in filme). tudi večje, po par giga. in dela.
če se bojiš kriptovirusa in zaradi tega nimaš mrežne mape, potem razumem. sicer pa, mrežna mapa in jo vidijo vse naprave v omrežju. lahko daš userja samo za gledat in userja za pisat (tako imam jaz). in, preko web vmesnika bi moral imeti tole: potem pa samo v windows zalaufaš start-zaženi, vpišeš \\xxx in desni klik ter nastavi kot mrežni pogon. in preko telefona lahko preko enega upravitelja isto dostopaš do mape...
Poglej priponko 48342


Vse sem imel nastavljeno pravilno.....le omrežni pogon ne =) Hvala za hiter odgovor.....že leti......
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.874
5.469
113
Še eno vprašanje za Synology....

Na mobitelu imam naložen DS file. Zadeva je kar počasna pri kopiranju. Zanima me ali bi lahko kako kopiral na način, da mobitel priklopim na računalnik preko USB in skopiram neposredno na Synology? Nekako mi ne uspe....

Če poizkusim preko njihovega web vmesnika 192.xxxx imam med upload možnost izbire zgolj ene datoteke in ne vseh naenkrat....copy/pase ne deluje...
Telefon kjer maš teh 100Gb priklopi preko usb na synology....potem v filemanegerju upload....klikneš na, prvo/eno zadevo.... Potem pa stisneš Ctrl+A če hočeš oznacit vse! Al pa držiš CTRL stisnjen in klikas z misko kar hoces prenest (copy to/move to) isto kot v Windowsih

Računaj sa bo 100Gb kar dolgo prenasalo po usb2/usb3 protokolu (ne vem kolk nov synology maš)