Kateri dron ,quadcopter za hobby kupiti ?

KoShy

Zelenc'
10. maj 2011
7
0
1
Majhen, cca 10x10cm.
Ušel mi je previsoko in potem ni več reagiral na komande. Potem pa sem ga gledal kam je padel in ga šel iskat, preiskal sem vse in ga nisem našel. Sumim da je na strehi od športne dvorane pa bi rabil nekoga da mi preveri.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.576
282
113
tok mejhen? ja mogoce bi se videl...

jest bi lahko, sam sm na dopustu ta teden...

ce ne bo prej nobenga...
 

Gnome64

Zelenc'
8. nov 2018
1
0
1
@mercedes
Nasvet za prvi dron.


Jaz imam v lasti kar nekaj dronov. Nasploh se precej navdušujem nad RC modeli. Imam vse od žepnega mini drona, kar nekaj vmesnih kvadrokopterjev od Syme, WlToys, MJX in vse do DJI Inspire 1. Trenutno s prijateljem sestavljava tudi racerja, vendar je to debata za drugo temo. Za čistega začetnika ti priporočam nekaj cenejšega. Mini droni so precej zabavni za letenje po stanovanju. Plus je tudi to, da se polni le 15-20 minut in se zabava z dronom lahko relativno hitro nadaljuje. Pri medium modelih, lahko sicer dokupiš dodatne baterije, kar pri večini mini žepnih dronov ne moreš, vendar se še vedno polnijo več kot eno uro(lahko tudi uro in pol). Tam se precej splača nakup razdelilca za polnjenje baterij in 3 rezervne baterije. Potem lahko res rotiraš. Ker sem sam obdelal večino "buget" znamk, ti lahko priporočam morda kakšno Symo ali MJX model drona. Pri Syma dronih mi je precej všeč X5C, X5HC, ali X5SW. HC kvadrokopter ima dodatno vgrajen barometer, vendar nekatere to moti, saj s tem izgubiš tisti "clean" nadzor nad gasom. SW dron pa ima FPV, kar je za uporabnika, ki ni mahnjen na poligone(kot jaz), ampak si želi z dronom, ki ga kupi bolj slikati ali snemati, ključnega pomena. Pri vseh treh modelih že dobiš kamero, je pa še vedno relativno poceni dron. Za začetnika se mi zdi dobra odločitev, saj sem bil že mnogokrat priča nesrečam, ki so za seboj povlekle korenit servis in velenabavo rezervnih delov.

Potem pa pridemo že do FPV modelov. Kot sem omenil, je ta funkcija ključnega pomena za slikanje in snemanje z droni. V veliko pomoč je, če lahko posnetek vidiš že prej in veš kaj snemaš. Pri dronih, ki shranjujejo posnetke na SD, dejansko vidiš kaj si posnel šele, ko dron pristaneš. Od FPV modelov me je osebno najbolj navdušil nakup drona MJX X401H (tudi V686, ali Q222 od WlToys ni slab, samo MJX zmaga). Dosega je 300m (FPV okoli 100), ima pa vse funkcije, ki bi si jih na takem dronu želel. Ima tudi dodatno funkcijo, da dron lahko letiš preko app-a s tem, da mu po ekranu zarišeš pot, poleg standardnih kontrol z nagibom telefona, ali interface-om na telefonu. Funkcije sicer niso praktično uporabne, ker je letenje s kontrolerjem še vedno najučinkovitejše, so pa precej zabavne, da se včasih lahko malo "poigraš" in razbiješ rutino.

Lahko se tudi odločiš za še malce večji dron. Všeč mi je zopet dron od Syme in sicer X8SW. Dron ima "sprejemljivo" kamero za cenovni razred in pa seveda velikost, kar spremeni dinamiko leta in je ponovno nova izkušnja. Drug Syma dron in sicer X8C, pa bi priporočal lastnikom akcijskih kamer kot je GoPro. Dron je dovolj velik, da bo nosil kamero, zato bo kvaliteta veliko boljša kot karkoli v tem cenovnem razredu. Dron je super, cena pa še vedno nizka (tudi nosilci za kamero se dajo dobit, ki pašejo na te Syme). Seveda se morate zavedati, da še vedno za "pravi" posnetek potrebujete gimbal, drugače bo slika tresajoča. Tu pridejo pa že precej dražje cene dronov, katerih začetnikom ne bi priporočal za prvi nakup. Sistem sicer pri dražjih kvadrokopterjih veliko pomaga, vendar se lahko znajdete v situaciji, kjer boste morali sami, ročno rešiti svoj dron. Takrat pride praksa prav. Zato priporočam, da se najprej naučite upravljanja. Predvsem, ko je dron obrnjen narobe in ni v "headless mode-u", saj so kontrole obrnjene. Ko obvladate dron, ne glede na to, kako je obrnjen, je po mojem mnenju šele čas, za boljše in cenovno višje modele dronov.

Jaz sem kar nekaj dronov, ki jih imam v moji "floti" kupil na slovenski spletni strani in sem precej zadovoljen. V svoji ponudbi imajo večino stvari, ki jih začetnik, ki si želi kupiti svoj prvi RTF dron potrebuje. Ko sem imel težave enkrat s kontrolerjem, drugič pa z motorjem, sem jim pisal na e-mail in so pod garancijo dobavili vse potrebne kose. Lahko ti tudi oni dron servisirajo, ampak jaz to raje storim sam. Imajo pa še nekaj "paketov", ki so mi zanimivi. Pri FPV modelu dobiš zraven kot darilo še VR očala, kar je fajn, ker lahko vsaj kanček izkusiš kako je leteti preko VR(ravno toliko, da te potem "namami", da si kupiš cel sistem:)). Imajo pa tud fajn foro, ko kupiš DJI Phantom 4, dobiš zraven mini dron za trening, v kolikor si začetnik, ampak si reeees toooolk želiš že takoj DJI-ja je to kar optimalno. Skratka zadovoljna stranka.:)
Vem, malo sem se razpisal ampak vseeno upam, da bo to komu pomagalo pri izbriri,

Pa še zgoraj omenjena spletna stran, če koga zanima: https://hud.si/kategorija/rc-modeli/kvadrokopterji/
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Če si zadovoljna stranka na hud.si, potem so te pa res že velikokrat nategnili. Na suho... Njihove cene so vsaj 2x previsoke.
Drugače pa večina omenjenih dronov je kitajskih jajčkov, ki bodo prej odvrnili kupca od nadaljnjega ukvarjanja z droni, kot pa še bolj potegnila noter... Sploh tista z interface preko telefona z nagibom... Katastrofa. Problem barometra tudi ni nadzor nad "gasom," temveč njihova preobčutljivost.

Če pa rabiš kakšen nasvet ali kaj podobnega pri sestavi drona, pa kar vprašaj ;)

Moj prvi dron je imel mehanski gyro (Silverlit X-Ufo), ki je crknil ob prvem flipu. Nato smo vzeli senzorje iz GamBoy igrice Wario Land (mislim, da je bila ta) ter custom PCB in je to že nekako letelo solidno - kolikor pač lahko z krtačnimi motorji in NiMH celicami... Nato je preteklo še veliko vode, dokler se niso začele pojavljati prvi MultiWii boardi, ki so omogočali tudi zunanje senzorje - barometer, GPS, magnetometri, ultrazvočni senzorji itd. Nekje v tem času so se pojavili prvi DJI droni z Naze kontrolnimi enotami, ki is jih lahko kupil tudi posebej... Cena je pa bila za hobby modelarja malo visoka... Če primerjam tiste čase z današnjimi F3, F4 in F7 boardi in kaj vse je na tisti 36 x 36mm ploščici... Vmes sem se nekoliko oddaljil od dronov, ker je bila nekaj časa prava zmešnjava okrog njih. Sem se bolj posvetil (ponovno) UAV letalom, za hec pa še ladjicam in avtomobilu (z naskokom najdražji del modelarstva). Z racing droni se počasi vračam k njim, predvsem me navdušuje zmogljivost novih control boardov in skorajda neomejen možnosti z njimi. Če sem včasih za UAV dron potreboval 660mm trup z 12" propi ter masivno LiPo spodaj, lahko danes mojega 210mm drončeka opremim z majhnim GPS-om, INAV firmware in recimo baterijo za 10 minut, pa gor še FlyCam in imam čisto spodobni UAV dron z full HD videom in sliko. In ob tem ne presežem zakonske omjitve 500g :)
 
  • Všeč mi je
Reactions: brane_new

XXXL

Guru
9. sep 2007
7.335
760
113
Mojster je lastnik spletne prodajalne, saj vidiš, da je opisal praktično vse, kar imajo...
 

Viper_XxL

Guru
20. avg 2007
9.320
943
113
Titograd
Rabil bi dron, ki lahko poleti do 30-40m visoko, ima dosega nekje 300m, pa da mu GoPro kamero gor obesim in lahko slike vidim takoj na telefonu. Ne bi se nekaj resno ukvarjal s tem, samo nekaj posnetkov okolice iz višine, tak da rabim nekaj ugodnega. Kaj priporočate?
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.576
282
113
uf... svoh...

kolega je kupu neki za 120, pa ima daljic aaa baterije...

kako bos sliko iz goproja spravil na telefon med letom?
 

Viper_XxL

Guru
20. avg 2007
9.320
943
113
Titograd
Gopro sem mislil ker ima ok slike, kake imajo te igrače pa nimam pojma. Če so slike in posnetki dobre kvalitete ( HD, še raje full HD) potem vredu.
Ne bom se nekaj preganjal, samo zaradi slikanja rabim in 300 evrov za to ne rabim dati. Ne bo to moj hobi....
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.496
9.200
113
Daš nekomu, ki je blizu tebe 50 EUR in ti on posname. Ti dobiš video brez zabijanja časa, on si bo pa lahko še eno baterijo privoščil na ta račun.
 

Viper_XxL

Guru
20. avg 2007
9.320
943
113
Titograd
Kaj pa recimo do 200 evrov? Gledam MJX Bugs 5W... ne vem samo ali lahko v kontroler vtaknem galaxy s9 plus, ki je 6,2 inči velik
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Za ta denar dober nakup, v zakup vzemi 1km dometa, jaz bi raje dal na pol. Za tu pa tam kaj posnet je vredne €