Kateri dron ,quadcopter za hobby kupiti ?

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.252
3.401
113
osebno bi izbral dji, air 2 ali pa mini 2 (ki je bolj v tvojem budgetu). Le-ta zmore narediti kar lepe slike in posnetke, pa še pospraviš ga lahko v kako majhno torbo. Če dokupiš še tisti fly more paket, dobiš še dve bateriji. Skratka, precej dober deal. Razen če greš čez nebroj nizkocenovnih kitajcev na bangood ipd straneh in izbereš tistega, ki ima dobre ocene. Najavit je treba polete, kjer bi ti igračko spravil višje od 500 metrov (govorim na pamet) ali če je tvoj dron težji od pol kile ali če boš letel nad skupinami ljudmi, v mestu ipd...poglej na dronbonton drugače (kjer so sicer samo priporočila in ne dejanski zakon)
Budget ni ravno ovira. Se pravi DJI je gut izbira. Nizkocenovne smeti me ne zanimajo.
Ker nimam namena leteti višje od cca 50-70m tudi najave ne rabim. Velja to za celo EU? Ali se ni pripravljal predpis, da bi šli iz pol kile na 250g? Nebi rad nabavil pol kile težek dron in potem ugotovil, da sem ga nabavil za v predal.
 

Crna_Ninja

Fizikalc
25. dec 2007
511
79
28
Na kakšen način deluje povezava med dronom in mobitelom pri DJI modelih, npr. dji mini 2? Ali gre to tudi na način, da dron oddaja wifi signal, mobitel se pa poveže na njegov wifi signal? Ali je to kako drugače narejeno? Koliko daleč nese povezava, se pravi da med letom lahko tudi spremljaš sliko na mobitelu?

Ker predvidevam gre za večje razdalja, 500 metrov naprimer, potem na wifi varianto verjetno ne gre, je to kako drugače narejeno? Ali med tem ko letiš z npr. dji mini 2 in si 500 metrov daleč, ali lahko snemaš in gledaš sliko hkrati? Ali lahko samo snemaš in neveš kaj snemaš, snema se pa na sd-kartico?

Ne poznam toliko ta svet in bi prosil koga, ki pozna odgovore za pojasnila. Hvala :)
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Lahko ti povem za Mavic 2 Pro. Mobitel se poveže z kontrolerjem preko kabla. Kontroler mobitelov sinal uporabi za update programa, za določanje vzletne točke oz. GPS pozicije operaterja in to je to. Povezava med dronom n kontrolerjem je ne frekvencah 2.4GHz in 5.8GHz, ampak ne gre ua "internetni" signal. Dron uporabi lastne senzorje za njegovo pozicijo (GPS, kompas, accelometre, žiroskop, kamere itd.) Na displayu mobitela vidiš vse pomembne podatke drona kot tudi živo, HD sliko. Preden dron izgubi povzeavo z kontrolerjem, izgubiš sliko oz. le ta postane kockasta in zatikajoča. Pri Mavic 2 Pro je pri neodklenjem, EU modelu cca 2 - 2.5km, pri odklenjenem in US verziji pa 6-7 km. V tem rangu imaš cel čas živo sliko.
Mavic 2 Pro ima interno 8 GB spomina, sevedda pa ima režo za kartico, ki je pri 4K posnetkih tako ali tako nuja. Seveda lahko snemaš in hkrati gledaš živo sliko...

Prejšni mini je imel samo standardno WiFi povezavo in je bilo veselja po par 100m (eni pravijo ccelo po par 10m). Mini 2 ima OccuSync, kar pomeni zelo podoben range kot Mavic 2 Pro oz. večina "večjih bratov" - torej par kilomterov.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Crna_Ninja in sad

sad

Guru
24. avg 2007
20.548
9.230
113
Samo še v razmislek: kitajca za 100 eur lahko po uporabi praktično v smeti vržeš, djia pa relativno hitro naprej prodaš za normalen denar. Na koncu ugotoviš, da te je dji morda celo manj stal kot kitajc. Izkušnja v uporabi pa je neprimerljiva.
 

Mare2

Guru
18. avg 2007
4.996
-1.289
113
Kul. Zdej vem vse.

OD danes naprej obvezna registracija 40 EUR za 2 leti in pol. :)

Poslovanja Agencije med prazniki in zagon spletne aplikacije za registracijo operatorjev ter usposabljanju pilotov na daljavo (A1 in A3)
Spoštovani,

V času med 24.12.2020 ter 4.1.2021 bo Javna agencija za civilno letalstvo skladno s priporočili Vlade RS delovala v omejenem obsegu.

V povezavi z omejenim poslovanjem agencije želimo vse uporabnike brezpilotnih zrakoplovov obvestiti tudi o tem, da bo spletna aplikacija, preko katere se bodo lahko registrirali operatorji brezpilotnih zrakoplovov in preko katere bo možno pridobiti usposobljenost pilota na daljavo v podkategorijah A1 in A3, začela delovati predvidoma 4.1.2021.

POMEMBNO:

Za varno elektronsko poslovanje z državnimi organi potrebujete digitalno potrdilo. Z njim v elektronskem poslovanju izkazujete svojo identiteto.

Ustrezno digitalno portdilo za fizične oz. pravne osebe lahko brezplačno pridobite na spletnem naslovu e-uprave.

Spletna aplikacija vas bo preusmerila na storitev SIPASS za potrebe avtentikacije z uporabo digitalnega potrdila. Več informacij najdete na spletnih straneh
SIPASS.



Pravna podlaga za dodelitev pristojnosti agenciji za izvajanje nalog iz Uredbe 2019/947/EU o pravilih in postopkih za upravljanje brezpilotnih zrakoplovov bo namreč sprejeta na Vladi RS predvidoma v naslednjih dneh, sledi objava predpisa v Uradnem listu RS.

Zahvaljujemo se vam za vaše razumevanje in vam želimo vse dobro!

 
  • Všeč mi je
Reactions: matej1990

Mare2

Guru
18. avg 2007
4.996
-1.289
113
Ker se zakonodaja spreminja precej hitro, me zanima, kje je zdaj limita za hobi uporabnike. Malo me mika, da bi se znebil enega vijolčnega papirčka za 500eur, pa ne vem kaj kupiti. Rabil bi zadevo za potovanja.
Ima kdo odgovor v rokavu, da ga strese? Je treba res vsak polet najavit?
Ni več najave leta.

V določenih primerih obvestiš agencijo o letu. :)
 

Mare2

Guru
18. avg 2007
4.996
-1.289
113
Na kakšen način deluje povezava med dronom in mobitelom pri DJI modelih, npr. dji mini 2? Ali gre to tudi na način, da dron oddaja wifi signal, mobitel se pa poveže na njegov wifi signal? Ali je to kako drugače narejeno? Koliko daleč nese povezava, se pravi da med letom lahko tudi spremljaš sliko na mobitelu?

Ker predvidevam gre za večje razdalja, 500 metrov naprimer, potem na wifi varianto verjetno ne gre, je to kako drugače narejeno? Ali med tem ko letiš z npr. dji mini 2 in si 500 metrov daleč, ali lahko snemaš in gledaš sliko hkrati? Ali lahko samo snemaš in neveš kaj snemaš, snema se pa na sd-kartico?

Ne poznam toliko ta svet in bi prosil koga, ki pozna odgovore za pojasnila. Hvala :)

Mini 2 je trenutno naboljši nakup. Vzameš FMC, ker dobiš 3 baterije. Vseskozi lahko snemaš na SD kartico.
 
  • Všeč mi je
Reactions: nemenabijat
15. jan 2019
3.459
1.085
113
Samo še v razmislek: kitajca za 100 eur lahko po uporabi praktično v smeti vržeš, djia pa relativno hitro naprej prodaš za normalen denar. Na koncu ugotoviš, da te je dji morda celo manj stal kot kitajc. Izkušnja v uporabi pa je neprimerljiva.

Bi se kar strinjal s tem. Pri kinezu tudi kaj hitro izgine podpora, rezervni deli, sw itd... ker ga nadomesti nov kinez :)

Jaz bi pa še enkrat "opozoril", da pred nakupom tega trendovskega izdelka dobro razmislite, da ne bo kje prehitro obležal v omari...
 

Mare2

Guru
18. avg 2007
4.996
-1.289
113
Evo, danes sem naredil registracijo (40 EUR) in usposabljanje z izpitom. Priporočam. Usposabljanje je všteto že v ceno registracije. Je pa kar zanimivo, sem izvedel nekaj novih podrobnosti o letenju.

Spletna aplikacija namenjena registraciji operatorjev in usposabljanju z izpitom pilotov na daljavo
Spletna aplikacija namenjena registraciji operatorjev in usposabljanju z izpitom pilotov na daljavo

imge9c6e3e95281334.jpg
img52fa00940e6f452.jpg




V okviru uporabe Izvedbene uredbe Komisije (EU) 2019/947, z dne 24. maja 2019, o pravilih in postopkih za upravljanje brezpilotnih zrakoplovov je Javna agencija za civilno letalstvo Slovenije pripravila in zagnala spletno aplikacijo imenovano UAS repozitorij.

Spletna aplikacija je namenjena registraciji operatorjev in usposabljanju z izpitom za odprto kategorijo, podkategoriji A1/A3 za pilote na daljavo brezpilotnih zrakoplovov.

Dne 31.12.2020 se je pričela uporabljati Izvedbena uredba Komisije (EU) 2019/947. Spletna aplikacija omogoča takojšnjo registracijo in usposabljanje operatorjev in pilotov na daljavo.

Javna agencija za civilno letalstvo sledi sloganu: »KUPIM, REGISTRIRAM, SE USPOSOBIM, LETIM« in olajšuje izvedbo postopkov skozi novo spletno aplikacijo.

Na povezavi najdete NAVODILA za uporabo spletne aplikacije.
 
  • Všeč mi je
Reactions: matej1990

Mare2

Guru
18. avg 2007
4.996
-1.289
113
Ne vem, ce gledam pravo uredbo ampak nikjer ne najdem dolocbe brez omejitve do 250g. Pomoc?

Če imaš DJI Mini 2, Mavic Mini je dovolj registracija, ki te stane 40 EUR, velja 2 leti in pol. Dobiš certifikat in registrsko številko, ki jo nalimaš na dron. Trenutno je možna le online registracija zaradi korona ukrepov. Začneš na tem linku z novo spletno aplikacijo. V tej ceni je vključeno tudi usposabljanje ter izpit, ki ti omogoča letenje tudi z drugimi droni višjih kategorij A1/A3. Rabiš certifikat npr. Sigenca (je brezplačno) in kako kartico za spletno plačilo. Če nimaš kartice, jo lahko brezplačno naročiš na tem linku Vivid Money Referral link Nova Nemška banka. Na tej banki ti podarijo 5 EUR.

Jaz sem včeraj dal skoz tole spletno usposabljanje. Odlično pripravljeno gradivo, pogledaš si tudi nekaj videov. V dveh urah se lahko dejansko naučiš vse kar rabiš za varno letenje z brezpilotnim zrakoplovom. :) Priporočam.
 
Nazadnje urejeno:

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Če imaš DJI Mini 2, Mavic Mini je dovolj registracija, ki te stane 40 EUR, velja 2 leti in pol. Dobiš certifikat in registrsko številko, ki jo nalimaš na dron. Trenutno je možna le online registracija zaradi korona ukrepov. Začneš na tem linku z novo spletno aplikacijo. V tej ceni je vključeno tudi usposabljanje ter izpit, ki ti omogoča letenje tudi z drugimi droni višjih kategorij A1/A3. Rabiš certifikat npr. Sigenca (je brezplačno) in kako kartico za spletno plačilo. Če nimaš kartice, jo lahko brezplačno naročiš na tem linku Vivid Money Referral link Nova Nemška banka. Na tej banki ti podarijo 5 EUR.

Jaz sem včeraj dal skoz tole spletno usposabljanje. Odlično pripravljeno gradivo, pogledaš si tudi nekaj videov. V dveh urah se lahko dejansko naučiš vse kar rabiš za varno letenje z brezpilotnim zrakoplovom. :) Priporočam.
A moraš najprej plačat, al lahko pregledaš gradivo prej? :cool: