Kako učinkovito ogrevati stanovanje

SpEkTr

ex mroizo
19. jul 2007
1.545
36
48
44
Oj banda eno vprašanje imam. V stanovanju je plinska peč, me pa zanima na kakšen način ogrevati, da bo poraba recimo čim manjša pa hkrati razlike v temperaturi med prostori tudi.

Trik je v tem. V dnevni je termostat, in seveda ta prostor se tudi najhitreje ogreje. Ostali dve sobi sta na severni strani in notri nikoli ni toliko toplo kot v dnevni. Prvič, ker termostat že prej izklopi, pa tudi verkerja ni toliko ampak ok.
Vprašanje je:

1: Ali nastavim termostat v dnevni na 21 pa ventile na radiatorjih enako povsod?
2: Termostat recimo nastavim na 22, kar pomeni da ne bo izklopil tako hitro, in bo v ostalih dveh prostorih temperatura višja.

Do sedaj sem delal tako kot piše v točki 1. Poraba je bila v najhujšem mesecu (najbolj mraz) ugodna. Dobrih 100€.

Zanima me pa kako bi bilo, v primeru točke 2. Se pravi termostat je vedno vključen, temperatura v prostorih pa se regulira izključno preko termostatskih ventilov. To pomeni da je peč skoz v standby-u.
 

flajr

Pripravnik
27. sep 2007
375
0
16
Poraba bo višja, ker bo po sistemu ves čas krožila topla voda, tudi potem, ko se bodo vsi ventili že zaprli.
 

SpEkTr

ex mroizo
19. jul 2007
1.545
36
48
44
Citat:
Uporabnik flajr pravi:
Poraba bo višja, ker bo po sistemu ves čas krožila topla voda, tudi potem, ko se bodo vsi ventili že zaprli.

Ja, tega se bojim ja. Čeprav sm sprobal prejle, termostat sem navil do 30, radiatorje sem zaprl, no in peč se je ustavila, no vsaj gorilec se je. Ko sem odprl radiator se je čez nekaj časa gorilec vklopil. Se pravi da gorelo v nedogld ne bi, je pa vprašanje kako bi se to kljub temu poznalo na porabi.
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.521
60
48
Kranj
Jaz nimam nobenega sobnega termostata samo termostatske ventile in je v vsakem prostoru vedno temperatura po želji. Je pa res da črpalka čez dan dela non stop. Je pa nastavljena na 15W tako, da ni neke sile v porabi elektrike.
 

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
Kroženje vode kje po sistemu nima veze, ker to nemoreš štet kot izguba, ker je v stanovanju.

Podobno je cirkulacija tople vode, folk bo trdil, da je to sama izguba, pa da se ne splača ipd.

Izguba je poleti, če mi pozim, ko itak ogrevam, kroži še topla sanitarna voda po ceveh sredi bajte, to NI izguba. Podobno je prižgana plazma pozimi tudi pač dodaten električni grelnik in poraba ni izguba.

Potem pa recimo nimam cirkulacije tople vode, pa jo vseeno rabim, pa v odtok prej spustim vso pitno vodo, dokler ne priteče topla, katero potem dejansko šele uporabim.
smirk-1.gif
 

SpEkTr

ex mroizo
19. jul 2007
1.545
36
48
44
Ja, pri teh pečeh mi je to ful moteče, da na toplo vodo čakaš tudi po pol minute. Ko se kuri je bolje, se pa pozna poleti, ko ni kurilna sezona.
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
plinske peči z pretočnim grelnikom vode so pač tako
evil.gif

dalj je oddaljena peč od porabnikov bolj dolgo čakaš na toplo vodo
evil.gif

če bi imel peč z 45 l grelnikom vode se to ne bi zgodilo ,saj imaš vodo v rezervi
prioriteta vseh peči pa je ; ko imaš peč nastavljeno na zimski režim je prioriteta da se najprej ogreva sanitarna voda
šele potem ogrevanje ,pa naj bo peč z grelnikom vode ali samo z pretočnim.
tam kjer je sobni termostat (večino v dnevnih sobah ) se praviloma ne montira termostatski ventil, ker ti temperaturo prostora uravnava sobni termostat.
kaj se pa tiče porabe pa so potrebni v vsakem stanovanju eksperimenti ki jih opraviš sam in kontroliraš porabo plina pa tudi dosti je odvisno od porabe tople vode saj ko odpreš pipo za toplo vodo peč dela z polno močjo da zagotovi toplo vodo .
večino peči je moduliranim tako da peč ko doseže tem. ki jo imaš nastavljeno za vodo zmanjša plamen.

pozdrav.gif
 
Nazadnje urejeno:

SpEkTr

ex mroizo
19. jul 2007
1.545
36
48
44
Imaš prav, ko dela ogrevanje in odpreš toplo vodo se sliši, ko prekine ja. Bo treba mal experimentirat kaj in kako. Vodo za ogrevanje imam nastavljeno na 70 stopinj, termostat v dnevni je pa že bil ja. Se pravi bi rabil v dnevni samo on off stikalo za peč, vse ostalo bi opravili termostatski ventili. :)

Me pa res zanima, če je to dražja varianta
smile-1.gif
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
če imaš sobni termostat z programsko tedensko uro je super tam nastaviš vse od vžiga peči do temperature v prostoru
peč pa imaš za ogrevanje po moje nastavljeno preveč visoko po mojih izkušnjah je to 55--60 stopinj
voda pa na 55 stopinj
 

SpEkTr

ex mroizo
19. jul 2007
1.545
36
48
44
Citat:
Uporabnik jurga pravi:
če imaš sobni termostat z programsko tedensko uro je super tam nastaviš vse od vžiga peči do temperature v prostoru
peč pa imaš za ogrevanje po moje nastavljeno preveč visoko po mojih izkušnjah je to 55--60 stopinj
voda pa na 55 stopinj

Aha, zanimivo. Sobni termostat je kul, imam ga od seltrona in imam točno tako narejeno. Dnevni režim, nočni režim nastavljen po dnevih in urah.
 

doctorz

Guru
7. sep 2007
7.921
650
113
pred racunalnikom
Imam isti sistem kot ti in je ena soba vedno bolj mrzla kot ostale. Sem imel instalaterja in serviserja in nobeden nima pojma laj narediti da bi bila soba bolj ogreta. Tako da tudi jaz se iscem resitev
smile-1.gif
 

SpEkTr

ex mroizo
19. jul 2007
1.545
36
48
44
Citat:
Uporabnik doctorz pravi:
Imam isti sistem kot ti in je ena soba vedno bolj mrzla kot ostale. Sem imel instalaterja in serviserja in nobeden nima pojma laj narediti da bi bila soba bolj ogreta. Tako da tudi jaz se iscem resitev
smile-1.gif

Aha, nisem edini :) jah varianta da v dnevni prprem ventil, pa tam bolj odprem. Čeprav to že počnem, mogoče bo treba še mal bl pipco odpret
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.992
1.115
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik jurga pravi:
če imaš sobni termostat z programsko tedensko uro je super tam nastaviš vse od vžiga peči do temperature v prostoru
peč pa imaš za ogrevanje po moje nastavljeno preveč visoko po mojih izkušnjah je to 55--60 stopinj
voda pa na 55 stopinj

Jaz imam za ogrevanje nekje med 45 in 55 (radiatorji, v dnevni talni konvektor). Premalo (zaradi izkoristka)?
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Meni je inštalater rekel, da obe na 55. Pretoplo za legionelno, pri višjih pa se odlaga več kamna.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.531
5.968
113
pri taščici
kaj pa če regulacijo prestavite v najbolj mrzlo sobo, v dnevno pa daste termostatski ventil. Nekako mi kmecka pamet pravi: če v dnevni rečejo imamo dovolj toplo, potem imate lahko v sosednji sobi ne vem kakšne radiatorje in ventile pa ne bo nič pomagalo, ker peč je dobila ukaz iz dnevne da naj ugasne in je pač mrzla do padca T v dnevni. Posledicno tudi sosednje sobe.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.992
1.115
113
www.adriamedia.si
Ali pa da v dnevno tudi termostatski ventil(e) na radiator(je), sam termostat pa navije na recimo 25 (da ne bo izklapljal) in ga uporablja le za timer (le ima to funkcijo, drugače ga pač ne uporablja)?
 

yamahafazer

Fizikalc
15. mar 2010
1.597
68
48
Citat:
Uporabnik SJTV1 pravi:
Ali pa da v dnevno tudi termostatski ventil(e) na radiator(je), sam termostat pa navije na recimo 25 (da ne bo izklapljal) in ga uporablja le za timer (le ima to funkcijo, drugače ga pač ne uporablja)?
zmaga.gif
 

SpEkTr

ex mroizo
19. jul 2007
1.545
36
48
44
Citat:
Uporabnik SJTV1 pravi:
Ali pa da v dnevno tudi termostatski ventil(e) na radiator(je), sam termostat pa navije na recimo 25 (da ne bo izklapljal) in ga uporablja le za timer (le ima to funkcijo, drugače ga pač ne uporablja)?

Točno o tem sem pisal pod točko 2. Je opcija ja, samo se bojim, da bo poraba plina kar precej poskočila.
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.411
978
113
Obišči stran
Uakaj bi poskoča? Saj bo ventil zaprl pretok, posledično bo voda kroža samo po ceveh in ne bo izgub, posledično se gorilc ne bo tako pogosto prižig. Kolikor vem je termostat ponavadi vezan samo na pretočno črpalko in izklaplja samo to.

Pri mojem talnem je termostat na full, tako da pretočna vseskozi dela, tipalo (pri tebi termostat) pa skrbi za temperaturo.

Pa plin je letos cenejši tako da bo poraba manjša v vsakem primeru
tongue-1.gif