Kako se ogrevati?!

erner

Zelenc'
15. jul 2015
1
0
1
V nekajstanovanjski stavbi, kjer smo kupili stanovanje, so se odločili IZKLOPITI centralno ogrevanje, ker je kurilno olje predrago. Sedaj se mora vsak zase znajti.
Sicer so nam pripeljali plin pred vhodna vrata, tako da si lahko vsak samostojno spelje nove cevi in peč na plin, kar se meni osebno zdi nesmiselno - vlagati v plin, v katerem vemo, da ni prihodnosti. Poleg tega, imeti plinsko peč v svoji skoraj dnevni sobi mi ne diši, pa naj je še ne vem kako poceni.
Da bi se ogrevali na skupno plinsko peč menda ni mogoče, ker je kurilnica v kleti. plin pa rabi prezračevanje.
Sedaj ne vem, kaj narediti.
Peleti - imamo doma pri starših in mi niso všeč, poleg tega živimo v takorekoč bloku v 3. nadstropju brez dvigala.
Klima - prešvoh, saj živimo skoraj v Alpah.
IR paneli - predragi in mi niso všeč.
Nagibamo se k varčnim električnim radiatorjem, čeprav vem, da niso glih varčni, sem pa dobila idejo tudi o toplotni črpalki a ne vem, koliko je to izvedljivo in sploh cenovno "ugodno"?

Bila bi res vesela vsakega nasveta in ideje. In bi lepo prosila, da mi ne vsiljujete plina.
smile-1.gif
Hvala!
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.519
59
48
Kranj
Varčni električni radiator? A res misliš da bi bila klima prešvoh...slaba izolacija? Prej ste imeli centralno peč in centralni dimnik....pa ima sedaj vsako stanovanje svoj dimnik?
 
če maš dimnik na katerega lahk priklopiš lastno kurilno napravo se ti splača peči od zibra pogledat. nekatere peči imaj omožnost priklopa črplake, posledično pa ti grejejo radiatorje in maš nekako mini centralno. Peči imajo elekktrosnko upravljanje, delujejo na pelete in so uporabne kot samostojni vir (torej da sam peč greje prostor kje je)

http://www.qlima.si/883/qlima-donata-124-hydro-line-red-270-m3.htm

tle poglej še ostale zadeve http://www.qlima.si/peci-na-pelete/18.htm

ogrevanja s toplotno črpalko...te zadeve grejejo do max -15 C. Če mate tam nižje temp, to odpade oz je uporabno določen čas s v letu. Klime bi znla ebit majčkn bolj močne, sam spet to so bolj kot ne ekstremni pogoji in klim ki grejejo pri -15 in več ni prav dosti. Glede toplotnih črpalk - aermec ma kar dobro izbiro le -teh
 

Gavran

direktor!
22. jul 2007
9.015
4.933
113
Nuku`Alofa
ksz

varčni električni radiator ne obstaja.
klima je toplotna črpalka.
peleti - ali ima stanovanje dimnik?
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.519
59
48
Kranj
Za pelete je že na začetku povedala da jih ne bo nosila v 3. nadstropje. Torej to odpade. Samo da ne bo potem začela v fitnes hodit, ko bi ga lahko imela doma
wink-1.gif
 

ermej

Fizikalc
3. sep 2007
722
29
28
Jaz sem v več stanovanjski hiši, smo pravtako odklopili centralno kurjavo na olje. Sedaj se grejem na elektriko, kar je pomoje daleč najcenejše cc 3x manj me stane kot prej na olje. Prvo leto sem kupil neki Atlas radiatorje za na zid, ki pa so kmalu po garanciji crnili. Sedaj se že dve leti grejemo na električne konvektorje iz HOFERJA. Deluje prav super za minimalni vložek.
 

boskosi

Fizikalc
4. sep 2007
1.423
1
38
če imaš svoj dimnik kak kamin???.....drgač pa električni grelci oziroma radiatorji so trenutno cenovno najugodnejši, tako kot po ceni nabave kot po ceni porabe
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.390
1.009
113
Celje
Obišči stran
Praviš da je klima prešvoh, ker stanuješ v alpah. In v naslednjem koraku napišeš toplotna črpalka... Imaš opcijo vrtine?

Ne vem no, ampak jaz bi skoraj upal dati garancijo na delovanje klime!
 

onlyme

Fizikalc
5. apr 2010
863
63
28
Samo kaj je razlika, če stanuješ v alpah ali pa 1000 metrov nižje? Če je -15C je to za ogret enako v alpah ali pa na Babjem polju. Jaz bi predlagal klimo, za tistih 10 dni na leto če bo pa bolj hladneje pa še par električnih radiatorjev.
 

Crna_Ninja

Fizikalc
25. dec 2007
510
79
28
Pri nas se ogrevamo z "varčnimi" radiatorji in je zadeva čisto ok. Mesečni strošek ogrevanja je čisto konkurenčen z drugimi načini ogrevanja, razen z toplotno črpalko, je pa zato začetna investicija čisto druga pesem in je od vseh najnižja.

Plus električnih radiatorjev je tudi ta, če je prostor mrzel, ga zelo hitro ogreje (zato ne rabiš kurit ko te ni doma npr.).

Edini minus, ki ga vidim pa je, da je občutek toplote malo drugačen kot naprimer ogrevanje na olje preko navadnih radiatorjev. Le ta toplota je nekoliko bolj "topla"-občutek pač. Nekatere to moti, druge pa ne. Pa naprimer minus je tudi, da na ta način težje perilo posušiš, če ga moraš sušit v stanovanju.
 

fantastikus

Zelenc'
1. dec 2014
18
0
1
jaz bi bil za IR panele, samo so dokaj dragi, tako da bi ti svetoval kake kvalitetetne radiatorje, mi imamo že nekaj let Beha radiator (če je reklama lahko zbrišete ime proizvajalca) v dnevno la daš kak električen kamin; meni osebno super izgledajo.
Klima je super ker še razvlažuje (sušenje cunj), je pa nadležno tisto pihanje, pa ponoči zna bit moteča oz prehrupna.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.390
1.009
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik Crna_Ninja pravi:
Pri nas se ogrevamo z "varčnimi" radiatorji in je zadeva čisto ok. Mesečni strošek ogrevanja je čisto konkurenčen z drugimi načini ogrevanja, razen z toplotno črpalko, je pa zato začetna investicija čisto druga pesem in je od vseh najnižja.

Plus električnih radiatorjev je tudi ta, če je prostor mrzel, ga zelo hitro ogreje (zato ne rabiš kurit ko te ni doma npr.).

Edini minus, ki ga vidim pa je, da je občutek toplote malo drugačen kot naprimer ogrevanje na olje preko navadnih radiatorjev. Le ta toplota je nekoliko bolj "topla"-občutek pač. Nekatere to moti, druge pa ne. Pa naprimer minus je tudi, da na ta način težje perilo posušiš, če ga moraš sušit v stanovanju.

"Varčnega" radiatorja in klime ne moreš primerjati. Poraba je VSAJ za faktor 3 manjša pri klimi. Začetna investicija pri klimi, napram "fensi šmensi" radiatorjem pa kolikor gledam tudi ni toliko različna.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.390
1.009
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik fantastikus pravi:
jaz bi bil za IR panele, samo so dokaj dragi, tako da bi ti svetoval kake kvalitetetne radiatorje, mi imamo že nekaj let Beha radiator (če je reklama lahko zbrišete ime proizvajalca) v dnevno la daš kak električen kamin; meni osebno super izgledajo.
Klima je super ker še razvlažuje (sušenje cunj), je pa nadležno tisto pihanje, pa ponoči zna bit moteča oz prehrupna.

Klima pri ogrevanju nič ne razvlažuje. Hrupna ponoči? Bo treba kakšno dobro klimo poskusiti in potem komentirati
smile-1.gif
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.426
6.564
113
klima + el radiatorji "za res mrzle mesece", oz mesta ki jih klima ne doseže, recimo kopalnica, ali pa vsaj električni grelnik tam.

pa ena orenk klima, se razume.
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Je vprašanje, kaj bo z elektriko v večstanovanjski hiši, če se bodo vsi ogrevali nanjo. Če je bilo ob graditvi objeta predvideno centralno ogrevanje na olje nekako dvomim, da je vgrajena elektro instalacija predvidena za električno ogrevanje??? Pol bo pa pri -15°C mraz in tema.
Sam vidim le dve možnosti- toplotna črpalka in plin (pa če je avtor teme še tako proti njem). Vse ostalo so začasne rešitve, katere so sicer v startu cenejše vendar dolgoročno dražje.

PS- si pa upam staviti, da si bo avtor teme čez nekaj let eksperimentiranja, neugodja in slabe volje vgradil kondenzacijski plinski kotel in mirno živel naprej.
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.519
59
48
Kranj
Kolegica je šla v večstanovanjski hiši iz olja na to varianto. Super zadovoljna. Nobenega vzdrževanja, dimnikarjev, nabave energentov....