Termostatski ventil in enocevni sistem

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Ja saj, "imbus" vijak zapira dotok v radiator. Kot ti je napisal, če dalje ni nič na tej veji, oz je povratek v peč, pol odpri na ful, pa bo radiator topel, bolj zapiraš imbus, manj vroče vode gre v radiator.
Termostatski ventil pa je še dodatek za zapiranje glede na okoliško temperaturo.
 

FireMan

Fizikalc
19. sep 2007
276
43
28
Ja saj, "imbus" vijak zapira dotok v radiator. Kot ti je napisal, če dalje ni nič na tej veji, oz je povratek v peč, pol odpri na ful, pa bo radiator topel, bolj zapiraš imbus, manj vroče vode gre v radiator.
Termostatski ventil pa je še dodatek za zapiranje glede na okoliško temperaturo.

Če je do konca odprt (končna pozicija CCW), je radiator topel. Ampak by-pass je pa tudi topel. Seveda je to pri odprtem radiatorju težko ugotoviti, ker se toplota še vedno prenaša na by-pyss. Sem pa nastavil termostat na 0, s tem dosegel mrzel radiator, da bi se izognil temu prenosu toplote, in by-pass je še vedno topel.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.917
8.964
113
EU
Ko ga priviješ do konca baypas zapreš in gre vse skozi radiator.
Na levi strani iglo ventila naolji, primi s kombinirkami in večkrat potisni (najprej) noter in ven.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Če je do konca odprt (končna pozicija CCW), je radiator topel. Ampak by-pass je pa tudi topel. Seveda je to pri odprtem radiatorju težko ugotoviti, ker se toplota še vedno prenaša na by-pyss. Sem pa nastavil termostat na 0, s tem dosegel mrzel radiator, da bi se izognil temu prenosu toplote, in by-pass je še vedno topel.
Seveda je by-pass vedno topel - ali gre toplota mimo radiatorja ali pa skozenj, vedno gre skozi by-pass. Vic je le v tem, da če gre topla voda skozi radiator gre manj topla naprej kot pa če nebi šla. Zato je važno ali je za tem radiatorjem še kaj za ogrevat ali pa zgolj povratek v peč.

Ampak pri teh lojtrah je klasika, da mora bit pretok polno odprt, če ne niso celotne tople, ali pa mora bit hitrejši/močnejši pretok, kar pa ti verjetno zaradi talnega ne odgovarja.
 

FireMan

Fizikalc
19. sep 2007
276
43
28
Ko ga priviješ do konca baypas zapreš in gre vse skozi radiator.
Na levi strani iglo ventila naolji, primi s kombinirkami in večkrat potisni (najprej) noter in ven.

Saj pravim, da igla deluje. In pravim tudi, da je by-pass ves čas odprt ne glede na to v katero stran je do konca privit.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.917
8.964
113
EU
Nekateri ventili enocevnega sistema ne zapirajo v celoti baypasa. Odvisno od proizvajalca. Moj zapira.
Pogledaj označbe na ventilu in poguglaj navodila od proizvajalca.
 

FireMan

Fizikalc
19. sep 2007
276
43
28
Nekateri ventili enocevnega sistema ne zapirajo v celoti baypasa. Odvisno od proizvajalca. Moj zapira.
Pogledaj označbe na ventilu in poguglaj navodila od proizvajalca.

Jaz tudi mislim, da enostavno ne zapre v celoti. Na ventilu so slabe označbe, tako da mi ni uspelo najti nobenih pametnih navodil. Je bila pa iskanje na spletu prva stvar, ki sem jo naredil, vendar brez uspeha :)
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Ali je to enocevni sistem? Oziroma kdo zna razložiti delovanje. Gre za edini radiator v stanovanju. Ostalo je talno gretje. Ta ventil na sliki ima seveda pripadajočo temostatsko glavo. Na sliki je ni, ker sem jo snel, da se vidi iglo. Na desni strani zadaj pa je ne vijak na imbus. Ene 4 obrate naredi. Sem ga nastavil na pol.

Poglej priponko 36556


Kje je težava? Igla je do konca ven, radiator pa je segret samo v spodnji letvici leva polovica. Radiatorji kot talno gretje so ustrezno odzračeni.
najprej poglej od kod imaš ta radiator vezan
načeloma je linija speljana do radiatorja iz mešalnega kroga od radiatorjev voda 70-90 stopinj talno 30-35 stopinj
če imaš sedaj linijo za radiator speljano iz razdelilca za talno bo radiator mlačen 30-35 stopinj
če imaš linijo vzeto nekje iz kače talnega pa je to katastrofa to še nisem doživel v svoji karijeri
sodeč po sliki je res ta ventil na radiatorju za enocevni sistem -zakaj ne vem ? vse je to zelo čudno in kam ne to vse vezano.
talno se zrači vse na razdelilcu po potrebi vendar ko se talno dobro prezrači ni več potrebe po tem dokler ni sistem izpraznjen
tako da mi ni nič jasno kako je sistem narejen

lp
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Radiator ima čep na vrhu in to sem že davno odzračil. Je do konca zunaj, ker sem ga zguncal noter in ven s kleščami. Vmes mi je radiator začel gret. In s tistim inbusom, če ga zavrtim v eno stran, izgleda zaprem pretok vode, ker je potem radiator mrzel, če to storim.



Ne vem no. Kot rečeno, če je v eni od končnih pozicij, potem zapre radiator. Bypass pa kot, da bi bil ves čas odprt.

Poglej priponko 36566
ventil čisto odpret voda teče skoz radiator naprej kam pa ne vem -mogoče v talno ogrevanje ???
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Ali je to enocevni sistem? Oziroma kdo zna razložiti delovanje. Gre za edini radiator v stanovanju. Ostalo je talno gretje. Ta ventil na sliki ima seveda pripadajočo temostatsko glavo. Na sliki je ni, ker sem jo snel, da se vidi iglo. Na desni strani zadaj pa je ne vijak na imbus. Ene 4 obrate naredi. Sem ga nastavil na pol.

Poglej priponko 36556


Kje je težava? Igla je do konca ven, radiator pa je segret samo v spodnji letvici leva polovica. Radiatorji kot talno gretje so ustrezno odzračeni.
kaj če ti glava na ventilu če še imaš v tem prostoru talno -ali se motim -je prostor brez talnega !??
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Ali je to enocevni sistem? Oziroma kdo zna razložiti delovanje. Gre za edini radiator v stanovanju. Ostalo je talno gretje. Ta ventil na sliki ima seveda pripadajočo temostatsko glavo. Na sliki je ni, ker sem jo snel, da se vidi iglo. Na desni strani zadaj pa je ne vijak na imbus. Ene 4 obrate naredi. Sem ga nastavil na pol.

Poglej priponko 36556


Kje je težava? Igla je do konca ven, radiator pa je segret samo v spodnji letvici leva polovica. Radiatorji kot talno gretje so ustrezno odzračeni.
če misliš da je igla vzemi nekaj pa potisni iglo not v ventil in stisni iglo v ventili -če gre igla nazaj je ok -če je zaštekala vzami cvik cange primi rahlo iglo in jo povleci iz ventila -naredi parkrat-pol pa wd 40 pošpricaj in še mal pomigaj -pa ne z ritko !!
 

FireMan

Fizikalc
19. sep 2007
276
43
28
Točnega razvoda cevi ne vem, ker pri nakupu stanovanja nisem dobil načrtov. Na hodniku imamo skupno omarico s kalorimetrom in dvema vejama (dovod in povratek). V stanovanju imam talno gretje z razvodom, črpalko, mešalnim ventilom in ročnimi ventili za posamezni prostor. Imam tudi 3 talne konvektorje (ves čas zaprti vsi 3je) z navadnimi ventili in en lojtra radiator z omenjenim by-pass ventilom v kopalnici.

Kar me moti, je to, da kljub temu, da je črpalka za talno gretje vklopljena, termostatski ventil v kopalnici zaprt, še vedno pa je pretok vode iz razdelilne omarice iz hodnika v stanovanje. Posledično je na hodniku vroče kot hudič. Pa še porabljamo energijo brez veze.

Ventil v kopalnici bom zamenjal. To ni tak poblem. Pri talnem gretju bom moral pa izgleda nekje še dodati EM ventil, da bo ob izklopu črpalke še ventil zaprlo.

Hvala vsem za odgovore.
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Točnega razvoda cevi ne vem, ker pri nakupu stanovanja nisem dobil načrtov. Na hodniku imamo skupno omarico s kalorimetrom in dvema vejama (dovod in povratek). V stanovanju imam talno gretje z razvodom, črpalko, mešalnim ventilom in ročnimi ventili za posamezni prostor. Imam tudi 3 talne konvektorje (ves čas zaprti vsi 3je) z navadnimi ventili in en lojtra radiator z omenjenim by-pass ventilom v kopalnici.

Kar me moti, je to, da kljub temu, da je črpalka za talno gretje vklopljena, termostatski ventil v kopalnici zaprt, še vedno pa je pretok vode iz razdelilne omarice iz hodnika v stanovanje. Posledično je na hodniku vroče kot hudič. Pa še porabljamo energijo brez veze.

Ventil v kopalnici bom zamenjal. To ni tak poblem. Pri talnem gretju bom moral pa izgleda nekje še dodati EM ventil, da bo ob izklopu črpalke še ventil zaprlo.

Hvala vsem za odgovore.
aha zdaj so mi že stvari bolj jasne daj mi poslikaj to tvojo omaro pa mi pošlji na ZS da bom imel še pregled pa se pol čujeva
lp