Menjava radiatorjev in ventilov

bisnen

Pripravnik
9. maj 2008
400
0
16
Pozdravljeni,
V bloku bomo montirali delilnike, zato razmišljam, da bi pred tem zamenjal sedanje radiatorje (ki so pravokotne oblike debeline 1,5 cm, kot neka plošča brez reber, s centralnim priključkom spodaj na sredini). Imamo enocevni sistem. Radiatorje bi vezl drugačne se pravi širše, saj mi na severni strani segrevajo preslabo in je v otroški sobi seda prehladno. Baje se ne dobi več radiatorje s enocevnim sredinskim priklopom (sama cev, ki gre v radiatorj je pa sredi deljena tako da gre po eni polovici notri topla voda po drugi pa hlada ven) tako da bi ob menjavi moral prilagoditi tudi cevi (bakrene) priključkom novega radiatorja. Ob tem bi dal tudi elektronske termostatske ventile.
Prosil bi vas za predloga (aluminjast radiator ali železni, oblika, znamka, na kaj moram paziti, ravno tako za termostatski ventil kaj predalgate), hkrati pa za kakšnega solidnega izvajalca, ki bi mi to naredil (Ljubljana).

Hvala za trud
 

zino

Guru
3. sep 2007
6.682
2.476
113
radiatorji z spodnjim sredinskim priklopom, jih ima vogelnoot- kovinske, aklimat- aluminijaste. vsi proizvajalci imajo to opcijo. potem dokupiš ventile, enocevne ali dvocevne in stvar rešena, heimeier vem da ima te ventile.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.809
113
Seveda obstojajo radiatorji s sredinskim spodnjim priklopom! (praktično vsi proizvajalci jih imajo v ponudbi).

Razliko med eno i dvocevnim sistemom krmiliš z ventilom (drug tip). Glede na to da imate enocevni sistem, je logično da so naslednji radiatorji (od prvega k zadnjem) bolj in bolj hladni. Torej daš zadnjega oz. zadnje nekaj večje. Sploh pri tebi, ko zdaj uporabljaš K11 tip radiatorjev, ki so po moči najšvohneji. Torej daj zadnje v zanki vsak K21 ali K22.
 

bisnen

Pripravnik
9. maj 2008
400
0
16
Ali dam aluminjaste ali kovinske? Mi je zanec razlagal, da ima nekdo v njihovem bloku aluminjaste in ko zjutraj zažene ogrevanje se po celem bloku sliši pokanje od raztezanja radiatorja. Ali se splača tudi glede na cenovno razliko med enim in drugim?
Ali bi v primeru, kot ga vidva navajata, da dam radiatorje s sredinskim priklopom, lahko to montiral tudi sam, ko ni neke predelave inštalacije?
Kaj pa elektronski termostatski ventili? Ali je kaj novega ali pa je vse še tako kot v temi:
https://www.alter.si/tabla/show...4&fpart=all
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.809
113
Jaz sem dal kovinske, kupil sem najboljše kar sem našel (VEHA..čeprav se jih več ne dobi). Razlike v ceni so razmeroma male, tako dares nima smisla gledat na končni ceni 100 EUR za stvar, ki jo boš imel v hiši nadljanih 30 let (D ane bo čez 10 let slabe krvi ker bojo prerjaveli in začeli puščat).
 

Nikka

Pripravnik
8. avg 2007
531
11
18
MB
kid.kibla.org
Pa je kakšna bistvena razlika v delovanju (uporabi) med aluminjastimi in kovinskimi?

Sama sem namreč dala kovinske, pa mi je sorodnik rekel, da so aluminjasti kao top of the top in bi morala dat aluminjaste, če nočem spet radiatorjev menjavat, ko bom menjala peč.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.809
113
shocked-1.gif
hud sorodnik.

Nima veze..... Radiator kot radiator - skozen teče vroča voda z namenom, da se preko površine toplota te vode odda v prostor. Zdaj ali je jeklo, aluminij, baker...je vseeno. Stene so tako tanke, da prevodnost kovine,praktično nima nikakršnega vpliva.

Ko sem jaz gledal radiatorje, sem gledal tudi za aluminjastimi..samo kolikor se spomnim, mi je že estetski pogled nanje dvigoval želodec, tako da sem šel stran od njih.
 

smoukar

Majstr
3. avg 2007
4.053
390
83
44
dolenska
Kaksne pa so kaj cene radijatorjev? Teh navadnih, belih, ki se povecinim montira. Pa recimo 150 dolgi. Zdele bomo stanovanje prenavljal, pa bi jih menjal.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.809
113
Težko rečt....zavisi od proizvajalca, višine, dolžine, debeline (K oznaka).

Ni pa to nek hud denar, da ne bi menjal ob prenovi stanovanja..ker za moje pojme kar pridonesejo k estetiki prostora (sploh v primerjavi s starimi rebrastimi). Se pa seveda splača takrat zraven dat tudi termostatske ventile (in glave) če jih še ni...pa demontaža in montaža...pa nekaj nanese.

Sicer sem pri sebi že malo pozabil - lahko pa tule pogledaš (cenovno me nikakor ni sezulo).

http://www.podsvojostreho.net/vsebina/node/1058
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Citat:
Uporabnik Nikka pravi:
Pa je kakšna bistvena razlika v delovanju (uporabi) med aluminjastimi in kovinskimi?

Sama sem namreč dala kovinske, pa mi je sorodnik rekel, da so aluminjasti kao top of the top in bi morala dat aluminjaste, če nočem spet radiatorjev menjavat, ko bom menjala peč.

Alu "pokajo" oziroma se jih sliši, pač fizika aluminija.
Normalen radiator drži desetletja, če je ok, tako da panika je odveč.

Sem menjaval, pa je rekel vodovodar, da ni treba alu...
 

AndrejD

Guru
20. jul 2007
6.948
1.260
113
ksz

Smo pred par leti menjavali radiatorje Nabavili aluminijaste razen v kopalnici, kjer jenavaden. Pokanje sem včasih slišal, ampak ni moteče. Aluminijasti so še po 4 letih ok. Medtem ko je navaden v kopalnici na nekaterih mestih že pošteno rjavi (Barva je začela odpadat spodaj pa ogromno rje...) . Ne izključujem možnosti da je bil nekvalitetno narejen.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Ja, tudi meni je v eni kopalnici po 12. letih odpadla barva in je porjavel pri ventilu (očitno je tu bil nek problem).

Zamenjal sem spet za navadnega.

A v drugi kopalnici, kjer je enak model, je brezhibno. Radioator je bila namreč doli in pregledan, brez sledi...