Termostatski ventil in enocevni sistem

Commodore

Fizikalc
14. jul 2008
1.930
34
48
Imam en problem, če se kdo kaj bolj spozna na to... En radiator bolj malo greje, spodnji del je ponavadi hladen, nekje do sredine višine pa niti ni kakšnega konkretnega ogrevanja. Ima dimenzije ca. 138x60 cm, dovodne in odvodne cevi pa so od oka premera 1.5 cm (enocevni sistem). Traja pa tudi relativno dolgo, da se ogreje, ko ga enkrat prižgeš. Je pa odzračen.

Prvi krivec je ventil in ker se pri termostatskih ventilih na radiatorjih lahko špice zataknejo, me zanima, kolikšna naj bi bila normalna velikost špice in njen "ugrez", da se lahko reče, da je brezhibna? Kot sem preveril, je dolžina špice (ko odstranim glavo) dobre pol centimetra, na pritisk se lahko premika približno polovico dolžine.

Drugi možen krivec po mojem sklepanju so lahko tudi pretanke cevi.

Ima kdo kakšno idejo, kaj bi bilo lahko narobe in ali je ventil OK glede na napisano?

Na eni drugi lokaciji, kjer je dvocevni sistem, približno enak radiator segreje v prej kot parih minutah in to konkretno (resda je pa tam hiša in ne blok).
 

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.203
5.584
113
V katerem nadstropju si ?

Mogoče ni do konca odzračen, včasih je kakšen zračni mehurček bolj trdoživ/ neravno na koncu kjer se odzačuje ? Koliko vode iz odlil iz njega pri odzračevanju ?
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Imam en problem, če se kdo kaj bolj spozna na to... En radiator bolj malo greje, spodnji del je ponavadi hladen, nekje do sredine višine pa niti ni kakšnega konkretnega ogrevanja. Ima dimenzije ca. 138x60 cm, dovodne in odvodne cevi pa so od oka premera 1.5 cm (enocevni sistem). Traja pa tudi relativno dolgo, da se ogreje, ko ga enkrat prižgeš. Je pa odzračen.

Prvi krivec je ventil in ker se pri termostatskih ventilih na radiatorjih lahko špice zataknejo, me zanima, kolikšna naj bi bila normalna velikost špice in njen "ugrez", da se lahko reče, da je brezhibna? Kot sem preveril, je dolžina špice (ko odstranim glavo) dobre pol centimetra, na pritisk se lahko premika približno polovico dolžine.

Drugi možen krivec po mojem sklepanju so lahko tudi pretanke cevi.

Ima kdo kakšno idejo, kaj bi bilo lahko narobe in ali je ventil OK glede na napisano?

Na eni drugi lokaciji, kjer je dvocevni sistem, približno enak radiator segreje v prej kot parih minutah in to konkretno (resda je pa tam hiša in ne blok).
Če odstraniš ventil in igla brez težav skoči ven, potem bi se moral ogreti tako kot treba.
Težava je lahko še z zrakom v sistemu, ali pa slab pritisk (prešvoh pumpa).
 

Commodore

Fizikalc
14. jul 2008
1.930
34
48
5. od 8 nadstropij. Glede kolicine pri odzracevanju po moje od oka dvakrat dva deci vsaj (tezko ocenit, ker je bilo v lavorju), s tem, da je vedno teklo in ni nic pihalo. Razen ce je zrak cisto spodaj v spodnji cetrtini radiatorja.

Glede igle - se premika, samo se mi zdi cudno, da ima samo 0.25 cm manevrske cone. Presvoh pritisk me pa ne bi presenecal, vsaj ko sem bil nekje drugje je bil tak problem, ampak tisto je bilo cisto na vrhu.
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Imam en problem, če se kdo kaj bolj spozna na to... En radiator bolj malo greje, spodnji del je ponavadi hladen, nekje do sredine višine pa niti ni kakšnega konkretnega ogrevanja. Ima dimenzije ca. 138x60 cm, dovodne in odvodne cevi pa so od oka premera 1.5 cm (enocevni sistem). Traja pa tudi relativno dolgo, da se ogreje, ko ga enkrat prižgeš. Je pa odzračen.

Prvi krivec je ventil in ker se pri termostatskih ventilih na radiatorjih lahko špice zataknejo, me zanima, kolikšna naj bi bila normalna velikost špice in njen "ugrez", da se lahko reče, da je brezhibna? Kot sem preveril, je dolžina špice (ko odstranim glavo) dobre pol centimetra, na pritisk se lahko premika približno polovico dolžine.

Drugi možen krivec po mojem sklepanju so lahko tudi pretanke cevi.

Ima kdo kakšno idejo, kaj bi bilo lahko narobe in ali je ventil OK glede na napisano?

Na eni drugi lokaciji, kjer je dvocevni sistem, približno enak radiator segreje v prej kot parih minutah in to konkretno (resda je pa tam hiša in ne blok).


daj ti to malo poslikaj -koliko radiatorjev imaš obešenih na ta enocevni sistem, kateri je po vrsti ta radiator ki ti slabo greje- radiator je kar dol 140cm zato bi motal biri ventil ki je spodaj odprt skoraj do konca ostali pa priprti tu je še dosti neznank ker si ne znam predstavljati kako je vse skupaj povezano -zaporedje radiatorjev

lp
 

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.914
816
113
Pri enocevnem sistemu imaš 2 "ventila" na vsakem radiatorju.

Tisto, kar ti opisuješ, je zgornji ventil.
S tistim reguliraš, koliko tople vode spustiš v radiator.

S spodnjim ventilom pa reguliraš, koliko vode, ki kroži po sistemu, se sploh preusmeri k zgornjem ventilu.
Ta pretok (usmerjanje) na spodnjem ventilu se nastavi enkrat in pusti pri miru.

Če boš bollj odprl ta spodnji ventil, se lahko zgodi, da bodo vsi naslenji radiatorji na veji bolj hladni.
 

Commodore

Fizikalc
14. jul 2008
1.930
34
48
Ja, tale del mi je "manjkal" pri razumevanju. Spodaj izgleda takole:

IMG_4603.JPG

Torej sta tista dva šraufa ventila za reguliranje dotoka? Sedaj sta zašraufana do konca.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.931
8.972
113
EU
Tisti vodoravni ventil na sliki, ki na levi ima gumb za vijačenje, nastavlja kratkostični pretok.
Ko je privit do konca, ni kratkega stika in celotna količina tople vode gre gor skozi radiator. Iz radiatorja delno ohlajena naprej k drugim.
Ko vijak odviješ do polovice (štrvilo obratov je navedeno v navodilu), del tople vode gre gor v radiator, del mimo radiatorja ostalim porabnikom.
Jaz imam v navodilu napisano, da mora biti vijak odvit do 2/3. Tako približno 33% vode gre gor v radiator, 67 % vode mimo do ostalih porabnikov. V takem sistemu sta vezana po dva radiatorja. Največ je lahko štiri, vendar zadnji v liniji mora imeti večjo površino (reber), da doseže enak učinek gretja.
Na levi strani odvij zašćitno kapico, vstavi imbus ključ šestko, in odvij (zavij) do polovice ventil. Poročaj kaj se zgodilo.
Ne odvij preveč, da ti vložek ne pade ven, kot meni. :)
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Tisti vodoravni ventil na sliki, ki na levi ima gumb za vijačenje, nastavlja kratkostični pretok.
Ko je privit do konca, ni kratkega stika in celotna količina tople vode gre gor skozi radiator. Iz radiatorja delno ohlajena naprej k drugim.
Ko vijak odviješ do polovice (štrvilo obratov je navedeno v navodilu), del tople vode gre gor v radiator, del mimo radiatorja ostalim porabnikom.
Jaz imam v navodilu napisano, da mora biti vijak odvit do 2/3. Tako približno 33% vode gre gor v radiator, 67 % vode mimo do ostalih porabnikov. V takem sistemu sta vezana po dva radiatorja. Največ je lahko štiri, vendar zadnji v liniji mora imeti večjo površino (reber), da doseže enak učinek gretja.
Na levi strani odvij zašćitno kapico, vstavi imbus ključ šestko, in odvij (zavij) do polovice ventil. Poročaj kaj se zgodilo.
Ne odvij preveč, da ti vložek ne pade ven, kot meni. :)
ja potrebno je zregulirat cel sistem prve radiatorje pripret naprej pa delat tako da je zadnji radiator normalno topel -je pa res da se enocevni sistemi ne obnesejo najbolj-sem zagovornik dvocevnih sistemov
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.931
8.972
113
EU
Enocevni sistem ni slab. Imam po dva radiatorja na eni liniji. Na prvega gre ena tretjina tople vode, dve tretjini pa mimo do drugega radiatorja na liniji . Pri tem tudi tretjina gor na radiator, ostalo mimo nazaj v peč.
Prednost je da ne potrebuješ mešanega ventila. Ko termostatski glavi zapreta radiatorja, voda ima še vedno odprto pot do peči in črpalka se ne utruja zaradi zaprtega pretoka Peč zazna povišano temperaturo tople vode in začne manj greti. :fredi:
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Enocevni sistem ni slab. Imam po dva radiatorja na eni liniji. Na prvega gre ena tretjina tople vode, dve tretjini pa mimo do drugega radiatorja na liniji . Pri tem tudi tretjina gor na radiator, ostalo mimo nazaj v peč.
Prednost je da ne potrebuješ mešanega ventila. Ko termostatski glavi zapreta radiatorja, voda ima še vedno odprto pot do peči in črpalka se ne utruja zaradi zaprtega pretoka Peč zazna povišano temperaturo tople vode in začne manj greti. :fredi:

to je najslabši sistem kar se jih dandanes dela če se jih še sploh kje dela -monter sem že 40 let pa jih nismo kaj dosti delali -odvisno od projektantov .sedaj delam že kar lepo let v Avstriji kjer sploh nočejo slišati o tem sistemu -večino je vse talno.Ustvari je pa tako kak keremu paše -govorim v bajtah. Mešalni ventili se vgrajujejo na vsakem sistemu v sklopu peči ,toplotnih črpalk zalogovnikov-nasploh v vseh sistemih

lp
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.294
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
Glavna "dovodna" ventila - zapirata komplet pretok v radiator ozr. iztok iz cevi. Zapreš , ko beliš stanovanje recimo (torej snameš radiator z zida).
 

Commodore

Fizikalc
14. jul 2008
1.930
34
48
Hm, potem bi morala biti odvita do konca v levo? Sedaj sta namrec do konca v desno (privita), tako da mi je malo cudna logika (razen ce je ta del pokvarjen).
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.931
8.972
113
EU
jurga
Vodovodaš ki je meni montiral, tudi dolgo dela sisteme ogrevanja. Sedaj je odšel med SP-je, ker ima dosti dela.
Nimam toplotne, solarnih kolektorjev ne zalogovnika. Talno samo v kopalnici. Kurim na drva in premog. Hiša 140 kvadratov.
Peč WV Term Maribor 23 KW. Etažna, ker nimamo kleti. Radiatorjev je 16 kosov. Od tega odštejem dve lojtri in dva talna v kopalnicah. Torej dvanjst.
Vezava radiatorjev je nekako tako na pol enocevna. V pritličju sta po dva radiatorja zvezana zaporedno po enocevnem sistemu, potem vzporedno priklopljena na razdelilec v kurilnici. Torej pet vzporednih krogov, v vsakem po dva zaporedna radiatorja. Na podstrešju enak način , samo so trije krogi s po dvema radiatorjema.
Sedaj pa tisto glavno, zakaj je enocevni sistem OK. Prvo ni potrebe po mešalnem ventilu. Tisto, česar ni, se ne more pokvariti.
Temperaturo v prostoru nastavlja termostatska glava radiatorja. Ko ventil zapre pretok vode v radiatorju, kratek stik na spodnjem ventilu (baypas) prepušča vodo nazaj do peči. Tako je omogočeno stalno kroženje vode, da peč ne zakuha. Črpalka nikoli nima zaprtega pretoka, da bi delala na prazno, kot se to zgodi v blokih, ko vsi zaprejo ventile.

Črpalke imamo tri. Pritličje, podstrešje in ena za boiler. Boiler (Gorenje 120L) ima tri termostate. Prvi je originalni za električni grelec. Drugega kapilarnega sem vrinil zraven originalnega (bil je plac) in ta odklopi črpalko, ko se boiler segreje. Tretji kapilarni meri ali je peč segreta nad štirideset stopinj in v tem primeru onemogoči vklop električnega grelca v boilerju. Ko temperatuira peči pade pod 40 stopinj, se električni grelec v boilerju samodejno aktivira.
Ta sistem imam že dobrih deset let. Nastavljanja nobenega. Peč zvečer postopoma ugasne. Zjutraj jo znova zaženemo. Enostavno kot rižev narastek. Še babica zna zakuriti :fredi::cheer:
 
Nazadnje urejeno:

FireMan

Fizikalc
19. sep 2007
276
43
28
Ali je to enocevni sistem? Oziroma kdo zna razložiti delovanje. Gre za edini radiator v stanovanju. Ostalo je talno gretje. Ta ventil na sliki ima seveda pripadajočo temostatsko glavo. Na sliki je ni, ker sem jo snel, da se vidi iglo. Na desni strani zadaj pa je ne vijak na imbus. Ene 4 obrate naredi. Sem ga nastavil na pol.

20201007_091336.jpg


Kje je težava? Igla je do konca ven, radiator pa je segret samo v spodnji letvici leva polovica. Radiatorji kot talno gretje so ustrezno odzračeni.
 
  • Wow
Reactions: jurga

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.569
278
113
a radiatior sigurno nima na vrhu še kakšnega čepa za odzračevanje? si ziher da je igla do konca zunaj? lahko je že zarustana? dej ventil gor in glej, koliko dejansko porine iglo notri ko ga zapreš... lahko da je zarustal na zaprti poziciji.

tist imbus ponavadi na spodnji strani radiatorja in je namenjen, da ga zapreš če odstraniš radiator recimo...
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.294
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
Tisti imbus služi določevanju koliko “tople” gre v radiator in koliko mimo ozr. naprej po veji.
Če je dejansko edini radiator na veji potem gre imbus v eno od skrajnih let in to tisto, da gre “vse” v radiator. Katera lega to je pa ne vem ...
 

FireMan

Fizikalc
19. sep 2007
276
43
28
a radiatior sigurno nima na vrhu še kakšnega čepa za odzračevanje? si ziher da je igla do konca zunaj? lahko je že zarustana? dej ventil gor in glej, koliko dejansko porine iglo notri ko ga zapreš... lahko da je zarustal na zaprti poziciji.

tist imbus ponavadi na spodnji strani radiatorja in je namenjen, da ga zapreš če odstraniš radiator recimo...
Radiator ima čep na vrhu in to sem že davno odzračil. Je do konca zunaj, ker sem ga zguncal noter in ven s kleščami. Vmes mi je radiator začel gret. In s tistim inbusom, če ga zavrtim v eno stran, izgleda zaprem pretok vode, ker je potem radiator mrzel, če to storim.

Tisti imbus služi določevanju koliko “tople” gre v radiator in koliko mimo ozr. naprej po veji.
Če je dejansko edini radiator na veji potem gre imbus v eno od skrajnih let in to tisto, da gre “vse” v radiator. Katera lega to je pa ne vem ...

Ne vem no. Kot rečeno, če je v eni od končnih pozicij, potem zapre radiator. Bypass pa kot, da bi bil ves čas odprt.

20201007_173432.jpg