Kaj počnete za boljši svet

Fonzl

Guru
5. sep 2007
6.757
4.904
113
no ja, sej to smo menda že ugotovili, da je baterijska reja cenejša
tako pri kurah kot pri ljudeh... edino kure se marsikomu smilijo...

je pa res, da je tud mal razlike med enim 200+ kvadratov penthausom v new yorku al pa garsonjero 18 m2 v fužinah
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe in MrDaco

sixpower

Guru
22. sep 2011
2.957
2.436
113
Lublana
Obišči stran
Vsekakor je večji poseg izgradnja 1km železnice, kot 1km ceste.
Še vedno nič ne razumeš. Seveda je izgradnja železnice dražja od ene navadne ceste in tudi lokomitiva je dražja od enega avtomobila. Ampak za avto potrebuješ mnogo več kilometrov cest in tudi zelo širokih cest in cesta mora biti do vsake hiše....

Bom probal še enkrat. Poglej si naprimer Japonsko. Tam na miljone ljudi vsakodnevno uporablja železnico. Zdaj si pa predstavljaj, da se vsi Japonci naselijo v enodružinske hiše z vrtom in garažo. Lahko zdaj dojameš koliko dodatnih kilometrov cest in infrastrukture bi bilo potrebno zgraditi ter mega avtoceste, da bi vsi lahko pravočasno prišli na delo? Da ne govorim o tem koliko umetnih otokov ali karkoli že bi morali narediti, da bi bilo sploh dovolj prostora za vse...
 
Nazadnje urejeno:

sixpower

Guru
22. sep 2011
2.957
2.436
113
Lublana
Obišči stran
Tista z "ali res rabimo tolk orodja doma" mi je res zvenela mal metro.... Sorry sixpower :D

A res rabiš V6? I3 je čist zadost :p

Itak je tako zvenelo. ampak tudi ukinitev stejkov je metro-vegan shit. Pa probajte že enkrat vsi skupaj razumeti, da to kar pišem si jaz dejansko ne želim ampak samo debatiram kaj vse bi res morali narediti, če bi res želeli kaj spremeniti.
Orodje je kool, tudi sam ga imam kar nekaj, rad bi ga imel še več. Rad brskam po avtomobilih in tudi po stanovanju in še kje.... orodja ni nikoli dovolj. Tudi avtomobili so zakon, bognedaj, da jih prepovejo in nas vse strpajo na vlake. Hiše me pa tudi ne motijo, kdor si jo želi ali jo že ima mu jo privoščim. Upam, da je jasno, da nisem nek ekofašist in ekstremist... samo pogovarjamo se...
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.553
9.231
113
Če živiš v kurniku v mestu imaš javni prevoz/sharing do njega. :cool:
Upam, da ni glave razneslo od tega spoznanja.:valjamse:
 
  • Haha
Reactions: sixpower

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Itak je tako zvenelo. ampak tudi ukinitev stejkov je metro-vegan shit. Pa probajte že enkrat vsi skupaj razumeti, da to kar pišem si jaz dejansko ne želim ampak samo debatiram kaj vse bi res morali narediti, če bi res želeli kaj spremeniti.
Orodje je kool, tudi sam ga imam kar nekaj, rad bi ga imel še več. Rad brskam po avtomobilih in tudi po stanovanju in še kje.... orodja ni nikoli dovolj. Tudi avtomobili so zakon, bognedaj, da jih prepovejo in nas vse strpajo na vlake. Hiše me pa tudi ne motijo, kdor si jo želi ali jo že ima mu jo privoščim. Upam, da je jasno, da nisem nek ekofašist in ekstremist... samo pogovarjamo se...
Saj pri twm je vae kul dokler maš polno stacuno hrane . Problem bo ko bodompolice prazne ker je vecina iz uvoza. Ker se je domače uničilo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

sad

Guru
24. avg 2007
20.553
9.231
113
Zanimiv "idealizem" voziš ti... Imam še boljšo idejo. Ukinemo še vlake, pa je vsako velemesto samozadostno.
Kakšen idealizem? Pa ne misli na Ljubljano, kjer sicer vseeno vse javnem ožnosti niso tako slabe. Glej na velemesta, kjer prebivalci nimajo svojih vozil, ker jih ne rabijo. Jaz po Ljubljani tudi skoraj ne uporabljam avtomobila. Električni car sharing, Bicikelj, avtobus.
Ampak ja, bo treba malo miselnost porihtat, pa bo šlo. Sej na vasi tudi veliko ljudi ima dvotaktne smrdljivce za do soseda it 300m.
 

sixpower

Guru
22. sep 2011
2.957
2.436
113
Lublana
Obišči stran
A do/od vlaka bomo pa peš hodili čez drn in s trn? :evil:
Pa saj o tem če ves čas govorim. Zato pravim, da individualne hiše v tem primeru odpadejo. Samo zgoščena mesta bi to omogočala. Si že kdaj bil dalj časa v kakšnem Evropskem mestu? Že danes imaš mesta kjer res ne potrebuješ avtomobila. Do prve postaje tramvaja se od doma na izi sprehodiš, po potrebi prestopiš na mestno železnico (U bahn) in si že v službi ali na kakšnem drugem cilju v mestu. Mnogim sploh ni potrebno prestopati jih že tramvaj alu U bahn pripelje točno do tja kamor želi. In če potuješ v drugo mesto spet na postaji samo prestopiš na medemstni ali mednarodni hitri vlak. Prav nobene potrebe ni hodit čez drn in strn, še po mestu bolj malo hodiš. ;) Iz svojega stanovanja v Hamburgu lahko recimo tako z maks dvemi do 3mi prestopanji prideš do Ljubljane izključno po železnici.
 
Nazadnje urejeno:
  • Haha
Reactions: ales85

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.528
9.248
113
aham, in zato potrebuješ 2 do 3 dni. in 3x višja cena, če bi se vsedel v avto in odpeljal. Tudi to je evropska realnost. Če to probaš pri nas je pa itak Game Over. Teorija pa štima.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85

mistique

Guru
16. jun 2009
13.169
965
113
Emona / Carnium
Eni pa drevesa sadijo...
Pa saj o tem če ves čas govorim. Zato pravim, da individualne hiše v tem primeru odpadejo. Samo zgoščena mesta bi to omogočala. Si že kdaj bil dalj časa v kakšnem Evropskem mestu? Že danes imaš mesta kjer res ne potrebuješ avtomobila. Do prve postaje tramvaja se od doma na izi sprehodiš, po potrebi prestopiš na mestno železnico (U bahn) in v službi ali na kakšnem drugem cilju v mestu. Mnogim sploh ni potrebno prestopati jih že tramvaj alu U bahn pripelje točno do tja kamor želi. In če potuješ v drugo mesto spet na postaji samo prestopiš na medemstni ali mednarodni hitri vlak. Prav nobene potrebe ni hodit čez drn in strn, še po mestu bolj malo hodiš. ;) Iz Hamburga lahko recimo tako z maks dvemi do 3mi prestopanji prideš do Ljubljane izključno po železnici.
Bullshit detektor se mi je sprožil. To se bere kot pretiravanje. Tako so nekoč ustavljali povsod na Balkanu...pa ne zaradi naprednega javnega prevoza.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85

sixpower

Guru
22. sep 2011
2.957
2.436
113
Lublana
Obišči stran
aham, in zato potrebuješ 2 do 3 dni. in 3x višja cena, če bi se vsedel v avto in odpeljal. Tudi to je evropska realnost. Če to probaš pri nas je pa itak Game Over. Teorija pa štima.
Potrbuješ cca 10 -12 ur, odvisno kako ujameš prestopanja. Pa še to je problem samo zaradi naših in avstrijskih slabih želznic. Izkjučno po nemčiji pa potuješ izredno hitro. Iz Hamburha si v Munchnu hitreje, kot z avtom...
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.968
5.395
113
Kakšen idealizem? Pa ne misli na Ljubljano, kjer sicer vseeno vse javnem ožnosti niso tako slabe. Glej na velemesta, kjer prebivalci nimajo svojih vozil, ker jih ne rabijo. Jaz po Ljubljani tudi skoraj ne uporabljam avtomobila. Električni car sharing, Bicikelj, avtobus.
Ampak ja, bo treba malo miselnost porihtat, pa bo šlo. Sej na vasi tudi veliko ljudi ima dvotaktne smrdljivce za do soseda it 300m.
Se strinjam, razen z zadnjim delom :p

Če kupiš najcenejše olje res smrdijo in dimijo....olja med 8-15eur/L pa so že brezdimna in dost jih prijetno diši....JASO FD ponavad piše gor na njih...
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Pa saj o tem če ves čas govorim. Zato pravim, da individualne hiše v tem primeru odpadejo. Samo zgoščena mesta bi to omogočala. Si že kdaj bil dalj časa v kakšnem Evropskem mestu? Že danes imaš mesta kjer res ne potrebuješ avtomobila. Do prve postaje tramvaja se od doma na izi sprehodiš, po potrebi prestopiš na mestno železnico (U bahn) in si že v službi ali na kakšnem drugem cilju v mestu. Mnogim sploh ni potrebno prestopati jih že tramvaj alu U bahn pripelje točno do tja kamor želi. In če potuješ v drugo mesto spet na postaji samo prestopiš na medemstni ali mednarodni hitri vlak. Prav nobene potrebe ni hodit čez drn in strn, še po mestu bolj malo hodiš. ;) Iz svojega stanovanja v Hamburgu lahko recimo tako z maks dvemi do 3mi prestopanji prideš do Ljubljane izključno po železnici.
Tudi ce, ne hvala, me tudi pod razno ne zanima ziveti v betonski dzungli.
Z normalnim potrosnistvom (ker to, kar imamo danes, ni), bi naredili veliko manj skode kot na racun individualnih his. Se posebej, ce bi dejansko imeli zeleno elektriko za e-avtomobile.
 

sixpower

Guru
22. sep 2011
2.957
2.436
113
Lublana
Obišči stran
Tudi ce, ne hvala, me tudi pod razno ne zanima ziveti v betonski dzungli.
Z normalnim potrosnistvom (ker to, kar imamo danes, ni), bi naredili veliko manj skode kot na racun individualnih his. Se posebej, ce bi dejansko imeli zeleno elektriko za e-avtomobile.
Kakšno pa je normalno potrošništvo? Čemu bi se morali odreči? Ti bi seveda dal na listo stvari, ki jih ne potrebuješ in ne želiš in trdil, da tudi nihče drug tega ne sme imeti, ker itak nima kaj rabit. Jah ne gre tako, marsikdo ti bo rekel, da nakup hiše ni normalno protošništvo. ;) Tudi nakup EV zame ni normalno potrošništvo ampak.
Kot že od vsega začetka pravim, s temi minimalnimi odrekanji, kot so plastične slamice in uvajanje e-vozil je bedarija. Še kar ne morem verjeti, da ljudje nasedate takšnim bedarijam. Ukine se slamice, da ne bo plastike v morju, medtem, ko istočasno vsak dan še vedno na tone plastike zmečemo v oceane... Si pač tipičen potročnik. Pametuje o normalnem potrošništvu v naslednjem stavku pa že govoriš o nakupu e-avtomobila :valjamse: Kje misliš, da bodo končale vse te baterije? V državah tretjega sveta bodo ležale po zemlji, morda jih bodo nekaj celo zakopali. Še najlažje in najbolj verjetno jih bodo odvrgli v morje... Aja, ti misliš, da jih vozijo na razgradnjo :valjamse:. Sprijaznite se s tem, da vse te marketinške fore za boljši svet ne bodo vžgale in prinesle kakšne spremembe, to je samo za polnjenje denarnic korporacij in osebkov, ki to izkoristijo, da pristavijo svoj lonček. Delovale bi edino drastične spremembe, kot sem jih omenjal ampak potem pozabite na standard, imetje, udobje in svobodo, kot jo imamo danes. Še največ bi naredili, če gremo vsi v votline živeti.
 
Nazadnje urejeno: