Izplačilo iz avto.nezgodnega primera- nenavadno!

Spirit

propeler
18. jul 2007
5.746
0
36
Sredi leta 2008 sem dal popravljati škodo od toče kleparju (avtohiša), ki ni koncesionar moje avto kasko zavarovalnice. Od popravila dalje ni bilo več nobenega sluha o tem primeru. Plačal nisem nič, mislil sem, da je to urejeno med kleparjem in zavarovalnico.

Pred enim mesecem sem pa dobil poravnavo od zavarovalnice, da naj podpišem znesek popravila in navedem kam naj mi nakažejo denar. Ta denar naj bi potem dostavil ličarju oziroma navedel kar TRR od ličarja.

Vse lepo in prav.

Problem je v znesku popravila. Za suho popravilo normalno velikih 140 lukenj od toče na strehi, pokrovu motorja ter na boku vozila naj bi bilo po ocenah zavarovalnice stroška cca. 900eur ali manj (cenilec je vključil v popravilo tudi ličanje strehe!).
Vendar je ličar zavarovalnici izstavil račun 2.200€ katerega je pa potem zavarovalnica zbila na 1.220€, ker se je cenilcu zdel znesek abnormalno previsok. Od tega moram zdaj k popravilu prispevati še jaz v višini 5% (61€).

Meni osebno se je zdel to absurdno visok znesek sploh zato, ker vem, da bi mi kak klepar to popravil za 600-700eur brez računa (še posebej zato ker ni bilo nobenega ličanja), preostanek 300€ pa bi zadržal zase. Ampak nisem vedel da se to da.

Če primerjam ceno popravila glede na to firmo http://www.brezlakiranja.si/cenik_popravila_udrtin.php potem bi lahko rekel, da bi bil strošek popravila pri njih maksimalno 250eur za točo + 150 eur luč + recimo 200eur za ostale stvari = 600€.
S tem da sem tukaj cene orenk zaokroževal navzgor in bi bilo popravila verjetno dosti manj.

Skratka, da se vrnem nazaj k primeru:
- čudno je da se je klepar (dobro poznana avtohiša iz okolice Kranja) spomnil izstaviti račun šele po letu in pol. To mi je rekel tudi cenilec pri zavarovalnici.

- prvi znesek je absurdno visok, drugi pa prav tako. Zaradi tega bom stopil do tega kleparja in zahteval obračun popravila, ker mi je zavarovalniški cenilec škode omenil, da naj bi bilo v računu tudi ličanje - ki ga pa 100% ni bilo, ter tudi material kot so zadnja luč (počena), obloga motorja ipd. v višini 250€. Vozilo ni visokega cenovnega razreda, je hatchback - torej se ne gre za kakega BMWja, Audija..
Prvi račun 2.200€ je po tej logiki celo dosegel 40% tržne vrednosti vozila, torej dokaj blizu ekonomske totalke samo iz naslova popravila toče
stupid-1.gif



Zanima pa me, kaj mi lahko naredi ta avtohiša, če zneska ne nakažem, ker se ne strinjam z računom?
Sumim na absurden nateg, zraven pa tudi poskus natega mene osebno, ker sem soudeležen pri popravilu v višini 5%.
Denarja od zavarovalnice še nisem prejel, ker poravnave še nisem podpisal in poslal nazaj.
 
I

Izbrisan uporabnik 3287

Najprej odgovori na to:
1. Si kaj podpisal, ko si avto odpeljal od servisa?
2. Če si - kaj si podpisal?
3. Zavarovalnica ni dobila računa? Saj so sigurno na zapisnik (nalog) napisali kaj priznajo (luč,...)

lp
 

Spirit

propeler
18. jul 2007
5.746
0
36
1. ja podpisal verjetno da sem, ne spomnim se več točno, ker je od tega leto in pol.
2. pojma nimam, verjetno pa potrdilo, da je avto popravljen - takega zneska in cen skoraj sigurno ne bi podpisal
3. zavarovalnica ima račun in cenilec mi je povedal kaj so rihtali. V tistem računu je bil poleg visokega zneska nenavadno tudi to, da so menjali oblogo pokrova motorja in ličanje-ki ga ni bilo. Luč so res zamenjali.
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.519
59
48
Kranj
Prvič slišim, da je potrebna soudeležba pri popravilu toče. Meni so tudi leta 2008 popravljali točo in nisem plačal nič, še nadomestni avto sem dobil
smile-1.gif
 

Spirit

propeler
18. jul 2007
5.746
0
36
Citat:
Uporabnik jetamp pravi:
Prvič slišim, da je potrebna soudeležba pri popravilu toče.

Jaz sem sklenil tako polico, ker nisem hotel 1% odbitne franšize in imam zato 5% udeležba pri popravilih.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Kje pa? Načeloma je popravilo toče brez soudeležbe/franšize...
Glede cene: 50 lukenj na strehi, 30 na pokrovu motorja ter še 10 na bokih je prišlo s hladnim postopkom 990EUR. Zavarovalnica ni komplicirala.
Ličanje in barvanje je cenejše kot hladen postopek pri velikem številu lukenj...
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.519
59
48
Kranj
Pa si prepričan, da je potrebno plačati soudeležbo pri toči? Lahko imaš 16% odbitno franšizo pa pri toči ni potrebno nič plačati.
Edino če pri soudeležbi to ne velja. Jaz sem šel lansko leto tudi na 5% soudeležbo in mi je bilo rečeno, da so enaki pogoji zavarovanja kot pri odbitni franšizi.
 

Mare2

Guru
18. avg 2007
4.996
-1.289
113
Spirit, tudi če imaš 5% soudeležbo, pri večini zavarovalnic soudeležbe (odbitne franšize) pri toči ni.

Drugo pa je, kadar govorimo o totalni škodi.
 

Spirit

propeler
18. jul 2007
5.746
0
36
Kako bi zdej to izvedel, če sem imel 5% soudeležbo pri toči ali ne v letu 2008? Zavarovalnica? Zakaj bi potem cenilec vključil to soudeležbo.

Toča je bila v sklopu kaska, ker nisem imel zavarovano posebej delni kasko za točo.


@Roberto: 990 eur se meni zdi veliko glede na tist link podjetja, ki sem ga prilepil malo višje kjer imajo cene dosti nižje.
 

predator

Fizikalc
20. jul 2007
5.141
0
36
Ausland
Tudi, če nisi imel delnega kaska ne bi smelo bit 5% franšize oz. soudeležbe. Pri toči ni padca PR in soudeležbe (pri večini zavarovalnic je tako, močno močno dvomim da je triglav izjema).
Zakaj je pa to cenilec vključil notri ti bo pa on znal najbolj povedat. Lahko, da je prišlo čist do administrativne napake. Se nam dostikrat zgodi pri službenih vozilih, da nam zaračunajo 1% franšize čeprav imamo nekaj vozil zavarovanih brez franšize. Po pogovoru s cenilcem in vnovičnem pregledu dokumentacije vedno rešimo zadevo tako kot se zagre. Največkarat se ugotovi, da je prišlo pri tipkanju Sporazuma/Poravnave do napake

edit 3-jič (površno branje
redface-1.gif
)

Ni franšize pri sklopu 2 iz splošnega kaska! http://www.triglav.si/stran.asp?id=283

p.s. Za kateri servis se gre lahko tudi na ZS
 
Nazadnje urejeno: