izbrisani

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Kakšna je povezava med državljanstvom in stalnim prebivališčem? NI JE
Ali so državljanstvo vsiljevali Nemcem ali Američanom, ki so imeli pri nas stalno prebivališče? NISO
Res si en pravi bukov štor.
 

mirsi

Predator
4. jun 2014
7.794
-247
113
Jaz pa vem da JE. Vem tudi kake dileme so imeli nekateri južnjaki zaradi slovenske osamosvojitve. Preprosto niso verjeli in so raje čakali kaj bo prinesel čas. Bali so se tudi, v kakšno nemilost lahko padejo tam doŁ kjer so doma. Prej smo bili ena velika država in si lahko imel stalno prebivališče kjerkoli od Gevgelije naprej, sedaj pa samo še od Dobove ... je razlika. Toda trdemu bosancu to dopovedat - raje bo izigraval kot ponavadi.

Pol leta, 6 mesecev so imeli časa da si pridobijo državljanstvo, pa niso hoteli. Zavestno so se odrekli pravic. Danes so pa ubogi :nigladek: .
Ali brez slovenskega državljanstva nimaš pravice do stalnega bivališča?
 

zakon

Guru
16. maj 2008
8.576
685
113
toti Maribor
Pozabljate na tiste, ki so bili slovenski državljani, pa so bili ravno tako izbrisani. Kako bi si naj nekdo šel urejat stvari na UE, če pa sploh ni vedel, da so gra izbrisali. Poznam dva taka primera. 10 generacij nazaj čisti slovenci.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.942
5.024
113
Na ustavno sodišče in ESČP si se že prijavil, da jih boš razsvetliv, kako nimajo pojma?
Kako sodišca nimajo pojma, se je vidlo pri švicarskih kreditih. In pri postopkih se je sodiščem prikazalo to kaj jim je odgovarjalo, dejstva da so se sami odločili da ne postanejo državljani Slovenije se ni predstavilo. Ker seveda čisto po južnjaško sedaj glumimo gljivo. Seveda so sedaj vsi srugi krivi samo oni ne, že 1000x videno in slišano.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.942
5.024
113
Pozabljate na tiste, ki so bili slovenski državljani, pa so bili ravno tako izbrisani. Kako bi si naj nekdo šel urejat stvari na UE, če pa sploh ni vedel, da so gra izbrisali. Poznam dva taka primera. 10 generacij nazaj čisti slovenci.
Me prav zanima kako se je to zgodilo? A niso imeli osebne izkaznice?
 

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.174
3.096
113
Mar ni takrat nova država pozvala vse (katere točno ne vem več), da si uredijo status? Kako, da je nekaterim to uspelo, drugim pa ne?
 

Garfildd

Guru
24. jul 2007
5.812
4.307
113
Tukaj je bilo veliko ignorance na strani izbrisanih, takrat se je po medijih obveščalo da morajo urediti status
in tisti ki je želel je to uredil.

Moj fotr je bil med vojno rojen na Dunaju, imel SLO državljanstvo in je šel vseeno preveriti na upravno enoto,
ali ima vse pravilno urejeno, da ne bi imel kasneje kakšnih težav.

Marsikdo iz bivših republik pa namerno ni želel urediti tega, nekateri zaradi odpora, nekateri pa morda tudi zaradi nepoznavanja situacije,
ampak slednjih je bilo verjetno zelo malo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: 8888

Fonzl

Guru
5. sep 2007
6.757
4.904
113
Pozabljate na tiste, ki so bili slovenski državljani, pa so bili ravno tako izbrisani. Kako bi si naj nekdo šel urejat stvari na UE, če pa sploh ni vedel, da so gra izbrisali. Poznam dva taka primera. 10 generacij nazaj čisti slovenci.

ne moremo pozabljat nekaj kar se ni zgodilo
ker noben državljan ni bil izbrisan

so pa bili res izbrisani tudi etnični Slovenci
kako naj bi vedeli? ja čist enostavno... če vsi okol tebe dobivajo po pošti potrdila o državljanstvu, ti pa ne, bi ti pa že lahko kaj kapnilo, a ne?
da o vsem pompu po vseh cajtngih in televiziji niti ne govorim...

izgovori v stilu "nism vedu" enostavno ne pijejo vode
 

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.174
3.096
113
Da malo zasučem: takratna oblast vsem, ki so v tistem obdobju nahajajo na njenem ozemlju avtomatično dodeli državljanstvo. Predvidevam, da se prav nihče ne bi otepal dodeljenega državljanstva.
 

mirsi

Predator
4. jun 2014
7.794
-247
113
Tukaj je bilo veliko ignorance na strani izbrisanih, takrat se je po medijih obveščalo da morajo urediti status
in tisti ki je želel je to uredil.
A da bi prizadetim poslali na njihov stalni naslov priporočeno pošto in jih osebno obvestili, kaj nameravajo, se pa ni dalo?
In če bi poslali pošto, bi ugotovili še to, kdo res živi v Sloveniji in kdo se je izselil in "pozabil" odjavit.

Ker takih, ki so se že prej izselili, in šele kasneje spomnili, da bi lahko bili izbrisani in pokasirali odškodnino je tudi bilo kar nekaj.

In kaj ima to veze, če kdo ni hotel slovenskega državljanstva ali kaj je misli? A ste užaljeni, ker je bil raje državljan druge države ali kaj? Bi pač po osamosvojitvi postal tujec s stalnim bivališčem v Sloveniji. Stalno bivališče je pa imel urejeno že od prej.
 
  • Všeč mi je
Reactions: bizi

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.418
9.164
113
meni je naravnost čudno , da oni tip živi od 1967 v slo pa si še ni zrihtal državljanstva...v čem je fora? vsak afganistanc si ga načelno lahko ali?
 

mirsi

Predator
4. jun 2014
7.794
-247
113
Me prav zanima kako se je to zgodilo? A niso imeli osebne izkaznice?
To se je zgodilo nakako tako - človek je imel osebno izkaznico, izdano npr v Ljubljani, in ko je čez par mesecev prišel ničhudegasluteč na UE zaradi bilokakega opravka, je uradnica vzela iz predala luknjač in mu je osebno preluknjala. In jo ni bilo več.
 
  • Všeč mi je
Reactions: bizi

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.223
4.703
113
Zakaj točno bi neka država dovolila tujcu stalno bivanje? Na osnovi pretekle zgodbe in prejšnje države?
Logike tukaj ni, razen če je Slovenija leta 1991 s SFRJ podpisala sporazum, da za državljane SFRJ zagotavlja stalno bivanje. Ga je?
 
  • Všeč mi je
Reactions: 8888

zakon

Guru
16. maj 2008
8.576
685
113
toti Maribor
Če bi bilo tako vse čisto, kot nas hočete nekateri tu prepričati, dvomim da bi sodbe izbrisanih v EU sodišču bile uspešne.