IR PANELI

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Citat:
Uporabnik Samojed pravi:
Meni je jasno samo da si pisal neumnosti
smile-1.gif
Ne samo to.
Takih ki nam je to jasno je celo več.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.196
1.814
113
1 kWh = 1 kWh.

(ako zanemarimo izkoristek).

Vedno bilo, vedno bo!

Žal IR paneli ne morejo premikat zakone fizike dasiravno bi ponudniki le teh to radi dokazali (in marsikdo tudi dokaže...majke mu
hysterical-1.gif
).

Osebno jih v hiši nebi hotel, ker mi je point v segretosti celotnega objekta na enakomerno temperaturo.

Pri vikendu..kar sprašuje avtor pa bi verjetno prišli prav, ker če ga uporablja za vikende, ga nikoli ne bo mogel dobro segreti v tako kratkem času..in je fino, da imaš boljši občutek toplote.
 

nejc111

Pripravnik
15. sep 2007
599
11
18
Sem proti IR ampak verjamem da je občutek toplote večji pri IR panelih, saj toploto prenašajo s sevanjem. Sevanje pa sprejema vsako telo, koliko pa je odvisno predvsem od emisivnosti telesa. In popolnoma jasno je da je 1kWh = 1kWh, le OBČUTEK je drugačen.

Navadni radiatorji prenašajo toploto predvsem s konvekcijo, medtem ko talno gretje prenaša deloma s konvekcijo deloma s sevanjem. Velja da je v prostoru z talnim ogrevanjem zrak hladnejši za 2 stopinje, a občutek imamo da je isto toplo kot v prostoru z radiatorji. Predvsem je talno bolše, saj se porazdelitev temperature po višini zelo približa idealni porazdelitvi, ki je primerna za človeka.
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Citat:
Uporabnik vincent pravi:
1 kWh = 1 kWh.

(ako zanemarimo izkoristek).

Vedno bilo, vedno bo!

Žal IR paneli ne morejo premikat zakone fizike dasiravno bi ponudniki le teh to radi dokazali (in marsikdo tudi dokaže...majke mu
hysterical-1.gif
).


Nihče ne pravi, da zgoraj napisano ne drži, je pa škoda da ne gre debata v pravo smer. Namreč, še enkrat, gre za drug princip "ogrevanja", električni radiator greje zrak, ir panel samo elemente, ki jih obseva. Za to, lahko porabi manj, ampak, posledično je tebi toplo, zrak pa ostane mrzel. Cou'se fu*k logic, that's why... Kar mislim da je tu bistveno, je kvaliteta bivanja. Ker hvala lepa za prihranek (pa tudi če obljubljenih 30%) napram elektirčnim radiatorjem, če ti je v glavo toplo, pod mizo pa noge na hladnem
rolleyes-1.gif



[govoril sem že s parimi "verniki", ki niso hotli slišat, da kaj pa sevanje, ki se ga vsi paranoiki tako bojijo
grin1.gif
]


Samo še replika na cene ogrevanja z delilniki... zavisi od zgodbe, glede na prispevek v poročilih kak mesec nazaj, se dogaja svašta. V naših blokih so kalorimetri (blok star skoraj 30let), pa se mi zdi, da je tarifa kar ugodna. Pozimi plačujemo "pavšal", na koncu leta se naredi poračun, na podlagi katerega se vsakemu posameznemu stanovanju določi "pavšal" za naslednje leto. Jaz plačujem 30-40€ (60m2), kakor sem gledal lani, ni nihče plačeval več kot 70€ (enake tlorisne površine vseh stanovanj, cca). Če bi upošteval investicijo v karkoli drugega, se mi pomoje ne bi splačalo. Če že, bom menjal stara okna za nova in je to to
zmaga.gif


lp
Peter
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

No, jaz imam v spominu, da je Revoz objavil nekje v letih 2000 - 2004 , da so se jim zaradi IR ogrevanja povečale bolniške v proizvodnji za (zopet po spominu) 20 - 30%
shocked-1.gif


Iz čisto tehničnega znanja je jasno, v čem je problem. Smo pa tudi včasih imeli v kopalnicah take IR pečice na steni in kdor se jih spomni, lahko hitro pove, kako je smotan občutek, ko si moker in te zgoraj greje IR, spodaj je pa (sicer samo) normalna temperatura.

IR ogrevanje je super kot kombinacija s čim konvencionalnim, npr talnim kot najbolje, kot samostojen način ogrevanja pa ne. So prevelike konice v temperaturah.
 

Sijan

Fizikalc
3. sep 2007
2.265
0
36
Ne razumem, zakaj bi lahko imela npr. Dnevna soba, ki se konstantno ogreva z IR paneli "mrzle cone" ? Pa v tej temi kakor vidim se ne pogovarjamo o "gostilniških" žarečih ir grelcih ali tistih starih iz kopalnic. Ampak o ir ploščah?

Če prav razumem to IR gretje segreva vse trdne snovi, torej predmete, tla, stene, pohištvo... Ker imajo vsi ti predmeti akumulirano toploto jo oddajajo nazaj v prostor... Torej je celoten prostor zelo enakomerno segret.. Saj se segreva prostor (in posledično zrak) iz vseh predmetov Ali kaj jaz tu ne razumem? Ko pravite nekateri, da je toplo le pod panelom?
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.196
1.814
113
Dobro si obrazložil a to velja za čisto vse grelce...ne glede na to kaki so. Torej smo spet na začetku...dacsegreješ xy kilogramov snovi (notranjost hiše) rabiš xz kwh toplotne energije.

In če za to uporabljaš grela ki direktno pretvarjajo el. energijo v toplotno...le to ni preveč poceni (beri...je potratno) in je tovrstno ogrevanje v novogradnjah prepovedano.
 

Sijan

Fizikalc
3. sep 2007
2.265
0
36
Torej je to le mit glede "mrzlih con", ki jih pri konstantnem gretju ne more biti
smile-1.gif


To, glede varčnosti pa ne vem če se razumemo... Če jaz segrevam dnevbo sobo s kaloriferjem ali radiatorjem segrevam zrak, ki šele nato po konstantnem gretju zraka delno segreje predmete.. Torej je zrak le vmesni člen... Občutek toplote pa kakor vem je najbolj odvisen od toplote predmetov. Torej z IR neposredno segrevam predmete brez vmesnega "posrednika" zraka. Se pravi primarno segrevam tisto od česar je odvisen občutek toplote - predmetov okoli nas. Morda še ena prednost, ki je možna pri IR je to, da pod strop uhaja manj toplega zraka, saj ga ne segreva pri visoki temperaturi kot radiatorji (ca. 50-60 C), vemo pa, da so pod stropom največje izgube?
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.196
1.814
113
Kakor obrneš...če želiš imeti v stanovanju stabilnih 22 stopinj mora biti vse v stanovanju segreto na 22 stopinj. S kakim grelcem to dosežeš je vseeno. Z zrakom se ne ukvarjaj...hiša ima 200 ton, ki morajo biti segrete....debata se pa lomi o par sto kubikih zraka, ki ima kako težo? Zanemarljivo.

Torej...za konstatne, stabilne razmere v stanovanju je matematika preprosta...nadomeščaš toploto, ki jo izgubljaš da ohranjaš želenih 22 stopinj. In če za to rabiš 1 kW moči na sobo je vseeno s kom jih nadomestiš...el. radiatorjem, panelom, klasičnim radiatorjem..s pečjo na olje, drva, pelete plin, premog ,tč...talnim ,stenskim gretjem...vseeno je!

Torej je z vidika termodinamike popolnoma vseeno ako uporabljaš el. grelec, ker le ta pretvori 1 kWh el. energije v 1 kW toplotne energije. Pika.

Kak imaš pa ti ob tem občutek (osebno zaznavanje!) pa varira na vrsto grelnega telesa...ali dela po principu konvekcije ali sevanja ali obojega..

Zato pa pravim da v mrzlem vikendu znajo bit sevala boljša od kaloriferja, ker bo cel vikend hladen in bo občutek zaradi sevanja boljši, kljub temu da bo v sobi mogoče 15 stopinj. Povdarek na boljši..nikakor ne odličen...za kar bojo mogle biti stene in vsi predmeti nagreti in temperaturno stabilizirani.

In pri ir grelnih panelih zelo radi zavajajo ravno na tem področju...ker ti prodajajo 'občutek'...fizikalne zakone pa zanemarijo..a preko njih ne gre. Na koncu ima kupec visok račun za ogrevanje, kar mu ne daje ravno najboljšega občutka
wink-1.gif
, ne glede na to kake občutke so mu v trgovini prodali...in ga zavestno zavedli.

Za moje pojme je idelen občutek takrat ko je celoten objekt znotraj toplotnega ovoja stabiliziran na konstatno temperaturo istočasno pa ni potrebno dovajati pretirano veliko energije za vzdrževanje želene temperature (torej dobra izolacija). Kar z uporabo talnega gretja pomeni zgolj toliko nagreta tla, da niso hladna.

To je meni optimum. Kakor hitro je notri višje temperaturni grelec (radiator, panel, klima, kalorifer...to ni več to...vsaj z vidika občutka ne). Govorim zase (imamo doma in radiatorje..en štuk, in talno..dva štuka, prej hiša neizolirana, zdaj izolirana...).
Zdaj s kom goniš talno je pa spet stvar presoje...tenutno najceneje so drva ali tč (el. ogrevanje je cca. 3 x dražje! In ja sem sodijo tudi paneli).

Tako da...osnova je taka:
Izgube so X. Nadomestiti jih je treba X. (Vpliv ima izolacija (sestava stene), kvadratura, ter temperaturna razlika).

Koliko me pride 1 kWh toplote ( z določeno pečjo oz. Grelnim telesom)?

Kje je v tej enačbi vrsta grelnega telesa? Ni je! Point vsega.

(Nimam nič proti ir panelom...vsak se zase odloči kaj bo nabavil, saj je njegov denar, samo naj ne zavajajo da se z njimi prihrani...napram drugim električnim grelcem niti enega %!).
 

Sijan

Fizikalc
3. sep 2007
2.265
0
36
Karikiramo...
Prostor kocka ima zrak segret na 50 C. Na zunanji strani kocke je -5 C.
Prostor kocka ima zrak segret na 10 C. Na zunanji strani kocke je -5 C.

V katero izmed kock je potrebno dovajat več toplote da vzdržujemo temperaturo?

Zdaj si predstavljaj kalorifer ali radiator, ki pretežno segreva zrak in gre "vroč" zrak direktno pod strop, z ohlajanjem proti tlom, napram IR, ki ne segreva zraka temveč nizkotemperaturno greje vse predmete v prostoru, ki posledično segrejejo zrak s temperaturo predmetov (torej grejejo zrak z bistveno nižjo temperaturo napram radiatorjem), kar pomeni veliko manj zadrževanja prekomerno segretega zraka pod stropom in zato glede na zgornji primer kock bolj optimalno gretje, rekel bi tudi bolj varčno? Logično razmišljam...
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.372
5.884
113
pri taščici
Povej v katerem prostoru se boš dobro počutil. V tistem z 10 ali tistem s 50C. Dajte Frančišku v Švico kak nasvet. Mislim da ga ob 6 ali celo 8 panelih zebe, dnevna elektrika pa je poštena 3mestna cifra v kw. Se pravi ena minimwlna slo plača (mesecno) za vaše varčno ogrevanje.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.196
1.814
113
Citat:
Uporabnik Sijan pravi:
Karikiramo...
Prostor kocka ima zrak segret na 50 C. Na zunanji strani kocke je -5 C.
Prostor kocka ima zrak segret na 10 C. Na zunanji strani kocke je -5 C.

V katero izmed kock je potrebno dovajat več toplote da vzdržujemo temperaturo?

Zdaj si predstavljaj kalorifer ali radiator, ki pretežno segreva zrak in gre "vroč" zrak direktno pod strop, z ohlajanjem proti tlom, napram IR, ki ne segreva zraka temveč nizkotemperaturno greje vse predmete v prostoru, ki posledično segrejejo zrak s temperaturo predmetov (torej grejejo zrak z bistveno nižjo temperaturo napram radiatorjem), kar pomeni veliko manj zadrževanja prekomerno segretega zraka pod stropom in zato glede na zgornji primer kock bolj optimalno gretje, rekel bi tudi bolj varčno? Logično razmišljam...

Odgovor na zadnje vprašanje: NE!
wink-1.gif


Ne mešat bučk in štručk. Vroč zrak je lažji od hladnejšega in se posledično dviga (fizikalni zakoni). a spet te razlike niso tako velike! Pa tudi v dani kocki iz tvojega primere popolnoma neuporabne.
Če že...IR sevalo je pod stropom..deluje po principu viske temperature (ker po štefanovem zakonu se sevanje povečuje s četrto potenco temperature..torej na višjo temperaturo kot je segreto telo več sevanja oddaja...in pri 600 stopinjah začnejo telesa vidno sevati (žarijo)). Torej..IR sevalo se pošteno nagreje...in zdaj ti razlagaš da se pa pri el. radiatorju topel zrak dviga...res se, a je grelec spodaj. Pri sevalu pa je grelec pod stropom, kjer ga itak ne rabiš. Torej je od njega izključno sevanje uporabno (po tvoji razlagi).

a spet...greva na tvojo kocko..recimo da ima stranice 1m x 1m x1 m. Torej ima 6 m2 metrov površine.

se pravi..imaš v prvem primeru 6 m2 površine, neko steno (Ki ima tako in tako izolacijo...reciva U=1,1 W/m2K...rang 2 slojnega okna) in temepraturno razliko med zunaj in znotraj 55 stopinj.
Drug primer: 6m2, U=1,1 W/m2K, temp. razlika 15 stopinj.

Izgube se zračunajo tako da zmnožiš vse tri vrednosti:
Primer 1:
6 x 1,1 x 55 = 363 W izgub
Primer 2:
6 x 1,1 x 15 = 99W izgub.

Torej..v prvem primeru ako želiš vzdrževati temperaturno razliko v tej kocki moraš na uro dovajat cca. (da zaokrožim) 0,4 kWh toplote.
V drugem primeru pa 0,1 kWh.

Ja? Štima do tu vse?

Torej....kaj ima tu veze ali to dovajaš preko IR grelca, preko el. radiatorja, kamina, talnega, sveče, zibro kamina? Kje?

Nikjer!

Po logiki dvigovanja segretega zraka se grelna telesa vedno montirajo čim niže (oz. na največje vdore hladnega zraka)..zato so radiatorji vedno ali pod okni, na vsak način pa čim niže pri tleh.

IR paneli so pa kje? Pod stropom! Čemu, če je tam najtoplejši zrajk?? Res da sevajo a so pa tudi (kar pošteno) segreti...zdaj kake temperature dosegajo ne vem (zna bit da nad 80 stopinjami, ker drugače ni kaj dosti sevalne energije od njih).

Eno je nadomeščanje izgub.
Drugo pa izbira grelnega telesa. IR.jevci so zmešali oba pojma in s tem zmešali še marsikaterega, da potem nobena logika ne deluje..razen logika IR panelov.
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Citat:
Uporabnik Sijan pravi:
Občutek toplote pa kakor vem je najbolj odvisen od toplote predmetov. Torej z IR neposredno segrevam predmete brez vmesnega "posrednika" zraka. Se pravi primarno segrevam tisto od česar je odvisen občutek toplote - predmetov okoli nas.

Res je. Ampak ravno tu je težava, IR greje površino z večjo močjo kot radiator (ker radiator greje zrak, zrak pa materjaj,... ir pa seva "direktno" na površino), za to prej začutiš "toploto", ampak (kot je napisal vincent), moraš ogret celotno maso. Tu pa ni več tega čudeža o varčnosti ipd. Ostaja dejstvo, da občutek bo pri IRju boljši, hiše pa s tem na boš ogrel
tongue-1.gif



Citat:
Uporabnik Sijan pravi:
Morda še ena prednost, ki je možna pri IR je to, da pod strop uhaja manj toplega zraka, saj ga ne segreva pri visoki temperaturi kot radiatorji (ca. 50-60 C), vemo pa, da so pod stropom največje izgube?

Ločimo dve zadevi, ogrevanje in izgube. To da z IRpaneli ogreva površino smo rekli. Ker jo segrevaš bolj tako-tako (ravno da imaš občutek toplote) tudi ne more zadeva prav pretirano ogreti zraka. Če je zrak mrzel, še ne pomeni, da si eliminiral izgube.

Izgube so odvisne od izolacije. Če boš imel stara okna, bo največ izgub pri oknih... ja, topel zrak se dviga, ampak pri normalno visokih stropih, lahko to v veliki meri zanemariš.


Edina naprava, ki "goljufa" (iz vidika stroškov) je klima-toplotna črpalka, ki ti iz N-enot elektrike proizvete 2xN - 4xN toplote. Ostalo je samo varka čutil
aplauz.gif


lp
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Osnovna razlika med radiatorjem in IR panelom je v hitrosti ogrevanja. Radiator preko konvekcije segreva zrak, kateri s kroženjem prenaša toploto po prostoru. Infra grelnik s sevanjem prenaša toploto na predmete, kateri nato s konvekcijo ogrevajo zrak, kateri s kroženjem prenaša toploto po prostoru.
Ko pridemo v hladen prostor in vključimo gretje bomo takojšen občutek toplote dobili, če se usedemo na radiator ali če se postavimo v polje sevanja infra panela. Seveda se le lažje zadrževati v območju sevanja panela, kot pa v območju radiatorja, kar daje lažen občutek, da smo prostor segreli prej in z manj stroški.
Če predpostavimo, da sta tako radiator in panel enako močna bomo po enakem času dobili želeno temperaturo prostora in porabili enako energije pri obeh grelih (pa ne o izkoristkih ipd. Važni so le MJ oz. kWh, katere smo spustili v prostor).

PS- tudi toplotna črpalka nič ne goljufa, saj se energija ne more goljufati. Če vemo, da ima vsako telo, kateri ima temperaturo večjo od absolutne ničle (-273°C) v sebi neko energijo potem toplotna črpalka ne dela nič kaj drugega, kot da del te energije pobere in jo dvigne na višji nivo. Če vedno pa nam toplotna črpalka da le toliko joulov energije, kot jo sama prevzame iz medija (zrak, voda, zemlja...) in elektrike.
 
Nazadnje urejeno:

purplehaze

Zelenc'
21. maj 2014
17
0
1
Evo dobre tri tedne se ogrevam z 250 w paneli od ir power ( http://www.tersus.si/elektricno-ogrevanje/ir-power ) , v enosobnem stanovnaju imam nameščene tri, zaenkrat pa sta v uporabi samo dva in sicer v dnevni sobi in kopalnici. Dnevna soba in kuhinja sta ločena prostora vendar brez stene. Na stropu pa imam majhen ventilator, ki kroži zrak.

Zaenkrat sem kar zadovoljen, ogreje hitro, všeč mi je pa tudi toplota, ki jo ir oddaja ker je malce drugačna kot npr od radiatorjev. O porabi in strošku pa bi zaenkrat težko govoril, saj se bo pokazalo šele v naslednjih mesecih. Kar sem bral po spletu so mnenja deljena, zankrat pripomb nimam. Paneli so tanki in estetski, v prostoru pa zgledajo bolje od radiatorjev imo.
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.156
55
48
Osrednja Slovenija
Predlagam, da vsi, ki ste / so jeseni začeli ogrevalno sezono, napišejo obračun elektrike (če nimajo mesečnega odčitavanja) in okviren strošek iz prejšnjih sezon
smile-1.gif