Hiša prevelika

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.954
326
83
Pozravljeni!

Pojavil se mi je en siten problem, zato me zanimajo vaše rešitve in predlogi.

Z punco sva pred kakim mesecem kupila hišo. Hišo sva plačala z gotovino 40% vrednosti (ara+ del kupnine), 60% pa bo kredit.
Hiša deluje ok, papirji štimajo, zemljiška tudi. Banka je zagotovila da glede na mojo plačo ne bo nobenega problema z odobritvijo kredita...

Nato se je pa pojavila sitna situacija, ko je prišel cenilec zaradi hipoteke. Na prvi pogled je delovalo vse v redu, na koncu cenitve, me je pa poklical in rekel da je hiša večja kot je vrisana. Pač zgodila se je klasična slovenska zadeva: Hiša je bila grajena leta 1980, po tipskem načrtu, seveda so naredili malo večjo.
Tako da mi sedaj banka ne odobri kredita, ker jih moti del hiše, ki bo potreben legalizirati...Sicer je hiša vredna dovolj
Sama legalizacija naj ne bi bila problem, saj z prvim junijem vstopa zakon, ki bo omogočil legalizacijo prizidkov...

Mene osebno ta "nelegalni" del niti ne moti, vem da je večina slovenskih starejših hiš "malo" večjih, obenem sem tudi pripravljen tole speljati. Tako da bi to hišo vseeno rad kupil

Kakšno vaše mnenje? Pametno zamenjati banko? Odstopiti od zadeve... Tudi cenilec je sam omenil, da mogoče samo on preveč komplicira :D
Dobrodošla mnenja...
 

boc

Majstr
1. avg 2007
2.366
432
83
Kot si napisal bos moral v vsakem primeru iskati kredit pri drugi banki (ali pa se se 1x poskusiti dogovoriti s sedanjo).
Pomojem bi se bilo fanj se konkretno pozanimati kako je z legalizacijo na UE ali podobno.
Sicer pa ne vem kako je z odstopom od pogodbe v tem primeru, ker kot pises si aro ze placal.
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.954
326
83
Odstop bi bil pomojem malo zapleten, vendar glede na to da sem bil zaveden od prodajalca (sicer mislim da nenamirno) bi mi povrnili aro.
Ampak me to trenutno niti ne zanima, ker bi rada to hišo kupila.

Lastnica se je pozanimala, in so rekli da ne bo težav, ker meje štimajo + tale prihajajoči zakon nam gre na roko. Tako da sedaj je cenilec rekel naj pošljemo dokumentacijo o možnosti legalizacije: lokacijsko + mnenje arhitekta), ter da naj bi to mogoče zadovoljilo banko...Sicer bom probal srečo drugje.


Mah malo sem se zafrknil...vse štima, je pa res da hiše nisem šel meriti, se je komu že kaj takega dogajalo?

Lp
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.954
326
83
Nimam še uradne cenitve, ker je obstala na firmi ki to ureja za banko, ker se čaka še dokazilo o možnosti legalizacije
Vendar kot kaže smo čez 10%...jeba
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.344
5.386
113
Tako da sedaj je cenilec rekel naj pošljemo dokumentacijo o možnosti legalizacije: lokacijsko + mnenje arhitekta), ter da naj bi to mogoče zadovoljilo banko...Sicer bom probal srečo drugje.

tole kot prvo. čisto vse na počez pa tudi najbrž ne bo šlo legalizirati. kot drugo moraš pa vedeti, da tudi to potegne določene stroške za seboj. kaki jur sigurno za projektanta. pozanimaj se tudi to pri kakem projketantu, koliko to stane. potem pa sprejmi te stroške sam ali se dogovori s prodajalcem, koliko kdo da. če hiše iz kakršnih koli razlogov ne bo šlo legalizirati oziroma vam projektant namigne na kaj takega (sama dozidava povsem neskladna z LI, pa zna biti to problem, potrebujete soglasja, ki jih ne bo mogoče pridobiti, ali pa morebiti kake državne službe ne bi delale težav, lahko bi pa kak sosed - pozanimaj se vnaprej, kaj bo kdo podpisal in ali bo tudi to kaj stalo), pa raje pojdi stran.
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.954
326
83
Tole je tudi meni prioriteta. Če ne bo mogoče, bomo pogodbno nekako razdrli...

Glede na starost objekta, ni potrebnih soglasij, se pa zavedam da bo šlo par jurčkov, če se bom odločil legalizirati...Arihetekt sedaj dela mnenje in ga bo plačala prodajalka.
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.954
326
83
Ja, tega se zavedam + neka kazen pride za plačati...

Torej imate kaj izkušenj z bankami, a vse zadnje čase tako zelo komplicirajo, so kake bolj v izi? Moja trenutna je NKBM
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
V bistvu je izključna "komplikacija" na strani cenilca. ;)

Konec koncev, če bo cenitev precej višja od kupnine - tako se kaže zadnje čase v praksi - in glede na to da ste dali 40% lastne udeležbe, banka ne bo nič na slabšem, tudi če morate to razširitev porušiti.
 

Jason

Fizikalc
20. avg 2009
671
50
28
odpialcu: si vsaj dobil hiso poceni? ali bos zahteval znizanje kupnine, ker so ti prodali crno gradnjo? vsaj pogojeval dokoncno placilo z uspesno legalizacijo? ...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Rikolus

Rikolus

Fizikalc
19. jul 2007
2.299
62
48
Predlagam da gres bolj premisljeno v nakup.

Stroski legalizacije so lahko hitro 5k€ in vec .

Ce ne drugega, mora biti vsaj cena zato nizja za 10 k€
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.346
6.536
113
A ni vsak načrt tloris +/- 10%

Ne, tega že nekaj let ni, zadeva mora bit na "milimeter" enaka GDju, edino če pač zaradi okoliščin katere se pojavijo šele med gradnjo.

OP, to je problem lastnika, obrni se na njega oz zahtevaj nazaj aro. Če pa želiš vseeno kupiti hišo, pa naj on uredi, novo GD glede na obstoječe stanje in ko bo urejeno, bo tudi hiša OK.

Je pa to znan problem dandanes, ko so bolj strogi kar se tega tiče in tehnični prevzem ob koncu gradnje ni tako nora zadeva, ker potem veš da je vse tip top in da vedno bo, ne pa ko boš prodajal, bodo problemi.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
KSZ
Se bojim, da vas večina nima stika z realnostjo, oz. nimate blage veze o čem govorite.

Taka zadeva se prvenstveno rešuje s PID-om - dokler je še čas in gradnja uradno ni zaključena - 80% slovenskih hiš je takih. Seveda mora biti PID usklajen s prostorskimi akti in soglasji, ki so bila dana na prvotno GD in tak PID se vloži za spremembo GD.

Ker nimamo vhodnih podatkov - kaj je to "malo večjo", lahko nabijamo še par dni.

In sedaj naj mi en pameten pove zakaj bi jaz kot prodajalec znižal ceno za 10T€, če bo stroškov za 5T€???

PS: uporabnega dovoljenja za enodružinske hiše ni in s tem tudi tehničnega prevzema ne. Je pa geodetski vpis v kataster stavb in ta mora zagotovit, da je zgrajeno v gabaritih GD - in ja tukaj se da še vedno "pogoljufat" +-10%.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.346
6.536
113
Meni je to rekel projektant gradnje, verjamem, da ve o čem govori, jaz sicer res priznam, da nimam pojma.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.344
5.386
113
darjan že če se je 30 let nazaj najdel nekdo, ki je naredil točno po načrtih, danes ta hiša sigurno več ni "v milimeter", ker je fasada gor. nobeden ni na milimeter, niti na konjski noht ne, ne more pa jasno cel prizidek ven štrlet pa nikomu ništa. tole se bo dalo zlegalizirati skoraj gotovo, kar bo nekaj stalo (od takrat dalje vse hiše legalne, nekdo nekaj zasluži, pa vsi veseli), cifre pa eni take mečete ven, da se vidi, da gre za lapanje kot v flimih. 5 jurjev sem pa kje, ma kaki 100 jurjev malo sem pa tja, ko je pa debata o plačah, pa velika večina na minimalcu do 800 evrov - koliko časa delate za 5k€, pa koliko časa traja da jih našparate? če bi mi bila hiša res všeč, bi bila vesela, da poravna vse prodajalec na cent. ker če bi bila meni, bi lahko bila tudi komu drugemu, ki ne bo kompliciral okoli tega in je tudi prodajalec ravnokar potem prišparal teh 5k€.

p.s.
moja je točno po načrtih, sem picajzlasta okoli tega. pa ne morem reči da je u milimeter. cegli so bil že OK zloženi, vsaj z notranje strani, ko smo prostore merili, ampak ne vem koliko imajo lahko cegli tolerance. potem je pa še fasada - koliko ima stiropor tolernace in najpomembneje, absolutno nisem preverjala koliko lima je nanosil fasader na stiropor, če je bilo točno toliko kot je v projektu predvideno. Me je kar strah iti meriti zdaj zunaje geberite, ker lahko da imam črno gradnjo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.346
6.536
113
Verjamem, da je praksa drugačna od realnosti, ampak OP je dokaz, da se te zadeve kontrolirajo in da ni druge, kot se držat načrtov.

Nihče pa ne bo rekel, da je gradil hišo po "pravih" načrtih in je potem vseeno +10% prišlo.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Projektant gradnje??? A je to nek nov profil? V eni drugi temi govorimo o arhitektih in projektih,... Drugače je sedaj odgovorni projektant tisti, ki odgovarja in ja take stvari delamo vsak dan. :cool:

Darjan: nič se ne kontrolirajo - če ni tožnika ni sodnika in oni so pač "padli na mino" cenilca in banke. Hiša ni zato prav nič manj legalna in če bi se pravočasno dogovorili s cenilcem (seveda če bi vedeli za problem), bi le-ta lahko rešil zadevo "u tren oka".

PS: klasičen projekt družinske hiše "iz kataloga" je do 2.000€ za PGD, lahko ga dobiš še za manj!
 
  • Všeč mi je
Reactions: ksi

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.346
6.536
113
Jaz če bi kupoval rabljeno hišo, bi vsekakor želel, da se tudi to prekontrolira, zaradi lastnega mira :)