Gorenje

  • Ustvarjalec teme Izbrisan uporabnik #9334
  • Začetni datum

Slo13

Pripravnik
5. mar 2018
32
12
8
Bom kar direktno napisal : Slovenska politika je odlično plačana. Toda vedno ima premalo. Ko ti funkcionar predlaga : "tule imaš priložnost za izdelavo ljubljanskih avtobusnih postajališč, 450 jih je, ... ", ali pa v Nuklearki, kjer so se začeli vmešavat : "Ja, brez javnega razpisa je protizakonito"

o_O , Sorry, kaj sedaj bomo pa dovolili tazadnjemu italijanskemu mafijozotu, da bo z dumping ceno čaral po naši nuklearki? :nigladek::nigladek::nigladek:

Tako je to in Gorenje je v verigi molznih krav. Se je pa ta hlev precej zmanjšal ... shiral. Gorenje se jim bo pa poznalo.

Kači je treba glavo odrezat ! Takrat bo pa tudi naše Gorenje, in Velenje kot industrijsko mesto za njim, preživelo. To je precej velika zadeva za Slovenijo.

Ker Gorenje je naše. Slovenski proizvod.
Tule se bo zataknilo, ker znanje odhaja, oziroma ni vec prenosa na naslednje generacije. Kitajcem se fucka za znanje. Oni lahko to naredijo “na maso”, tudi kje drugje.

konkreten primer. Dolgo nazaj, verjetno 95, ali se prej je bila ideja vzpostaviti razvoj in proizvodnjo TČ, pa ne teh, ki jih še sedaj dela bivši Tiki v Pazovi (Za sanitarno vodo).

dolgo so se pogovarjali, marsikomu ni bila vsec ideja, češ nima veze z belo tehniko. Projekt je bil na koncu zavrnjen. Glavni idejni vodja (bila sta 2) je odšel na svoje. Govora je o g. Kronovšku.
Nato pričetek projekta razvoja TČ v Gorenju okoli leta 2006, ker so videli, da bi le morali imeti svoj proizvod. Vzpostavili vse, zagnali razvoj, zmetali bajne miljone noter in po par letih privlekli ven računico, da je minus, ustavili vse skupaj ter pričeli delati OEM posel. Glavnega na projektu so dobesedno ubili (nesposobnost), je zapustil firmo in je sedaj uspešen direktor izven.

v glavnem je sistem furala prodaja in marketing, ki pa so imeli zablojen stik z realnostjo.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Tule se bo zataknilo, ker znanje odhaja, oziroma ni vec prenosa na naslednje generacije. Kitajcem se fucka za znanje. Oni lahko to naredijo “na maso”, tudi kje drugje.

konkreten primer. Dolgo nazaj, verjetno 95, ali se prej je bila ideja vzpostaviti razvoj in proizvodnjo TČ, pa ne teh, ki jih še sedaj dela bivši Tiki v Pazovi (Za sanitarno vodo).

dolgo so se pogovarjali, marsikomu ni bila vsec ideja, češ nima veze z belo tehniko. Projekt je bil na koncu zavrnjen. Glavni idejni vodja (bila sta 2) je odšel na svoje. Govora je o g. Kronovšku.
Nato pričetek projekta razvoja TČ v Gorenju okoli leta 2006, ker so videli, da bi le morali imeti svoj proizvod. Vzpostavili vse, zagnali razvoj, zmetali bajne miljone noter in po par letih privlekli ven računico, da je minus, ustavili vse skupaj ter pričeli delati OEM posel. Glavnega na projektu so dobesedno ubili (nesposobnost), je zapustil firmo in je sedaj uspešen direktor izven.

v glavnem je sistem furala prodaja in marketing, ki pa so imeli zablojen stik z realnostjo.


Ja. Moderni management.

V drugi polovici 90. let so nas bombardirali s temi tečaji. Vsi smo imeli oči kot luno! :eek:
Zadnji podvig je bil, ko so nam poslali tipa iz Gea College, možakar nam je hodil solit pamet o sodobnem managementu, po kakih dveh tednih sem nehal.

Sorry, vem da nisem najpametnejši na svetu, ampak taka ovca pa tudi nisem. :nigladek: Visim na veji, on mi reče : "Odreži vejo in jo podari nekomu" - o_O .

Nekdo je tule pred kakimi 10 leti, v času prejšnje krize napisal, da narod, ki ne spoštuje več dela, ne more preživeti - to je še kako resnica.
Naši ekonomisti pa samo preštevajo denarce in mešetarijo. Če pa špekuliraš - se pa zelo rado tudi zatakne.

Moja trditev je : Direktor firme mora biti v prvi vrsti vrhunski mojster v delavnici, potem sme šele biti direktor !
Mu ni treba čisto nič biti za delovnim ponkom, toda ko bo šel skozi proizvodnjo, bo točno videl ozko grlo. Ne pa da bo čakal, kako mu bodo podrejeni poročali pravljice.
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.291
2.273
113
...Mu ni treba čisto nič biti za delovnim ponkom, toda ko bo šel skozi proizvodnjo, bo točno videl ozko grlo. Ne pa da bo čakal, kako mu bodo podrejeni poročali pravljice.
Pravi dir ima za to ljudi. Ljudi, ki so z ali pred časom. Ne pa kaljenje na češnjo. Ne, da se sodelovanje ustavi pri stvareh, ki so napisane v pogodbo o zaposlitvi.
Dir mora prepoznati potrebo in pravljico. Dokler pa na vidi nič, ne bo ne z dir, ne s firmo, ne z delavci
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Po taksnih "servisnih" kriterijih je Hyundai-KIA premium, kaksen svabo pa deponija, ne pa lowcost.

Ti si vmešal vmes avtomobilsko industrijo, kjer se pa ravno skozi servisiranje financira.

Z avtom se zaletiš, treba tudi gume menjat, ... bremze, ... zato so servisi. Njim je čudovito, če se skantaš nekam v vogal hiše, da ga bodo popravljali. Sam od sebe se pa ne bo pokvaril, pa mu delaš 200 K km :fredi: .

Domačega peglezna, za razliko, pa ne razbijaš kar tja v bangar, ker si pravkar bil štorast.

Torej lahko bela tehnika kar primerno živi od odličnih izdelkov, servisa je pa samo za izredne potrebe.

Imam zgodbo direktorja Veriga Lesce, iz 80. let. Če bo kdaj koga zanimala. Kako pa nemec dela v primeru, ko ti proda prešo za 2 milijona, pa je defektna.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Pravi dir ima za to ljudi. Ljudi, ki so z ali pred časom. Ne pa kaljenje na češnjo. Ne, da se sodelovanje ustavi pri stvareh, ki so napisane v pogodbo o zaposlitvi.
Dir mora prepoznati potrebo in pravljico. Dokler pa na vidi nič, ne bo ne z dir, ne s firmo, ne z delavci

Če direktor ne ve, kaj prodaja, ne more imeti občutka. Če se bo direktor naslanjal zgolj na poročila svojih podrejenih - se bo zaplezal mimogrede. Svoj prvinstven občutek mora imeti. Šolani ekonomist ali pravnik vidita samo številke in paragrafe. Ko pride posel - ga nista v stanju prepoznati. Pa - ko pride feedback iz terena, ga prav tako nista v stanju prepoznati. Bosta raje verjela pravljicam podrejenih, ki si ščitijo stolček.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Če imaš pa za direktorja strokovnjaka : tudi ko bo začela politika se poizkušat vmešavat, bo cela firma stopila skupaj in zaščitila zadevo. Tudi to smo že imeli. Ko je inšpektor šel z dolgim nosom ven iz bajte.
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.291
2.273
113
Če direktor ne ve, kaj prodaja, ne more imeti občutka. Če se bo direktor naslanjal zgolj na poročila svojih podrejenih - se bo zaplezal mimogrede. Svoj prvinstven občutek mora imeti. Šolani ekonomist ali pravnik vidita samo številke in paragrafe. Ko pride posel - ga nista v stanju prepoznati. Pa - ko pride feedback iz terena, ga prav tako nista v stanju prepoznati. Bosta raje verjela pravljicam podrejenih, ki si ščitijo stolček.
JA, JA ! :)
Osebno vidim delo Dir bolj v prodaji, kontaktu iz firme, delovanji firme v celoti!
On povezuje info od specialcev v firmi. V detajle, kako izbolšati proces, pa ne bo šel. Za to ima dobro plačanega specialca, ki bo prepoznal potrebo in dal rešitev. Dir jih poveže z ostalimi. Pač kolikor specijalec že ni povezal.
Koliko firma stoji zadaj je odvisno od Dir. Če dopušča, da si delavci izmenjujejo Ne bom, potem je neuspeh zagotovljen.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.700
113
Nisem vsega bral, ampak jasno mi je, da je na tem forumu ogromno ljudi, ki bi lahko pripeljali Gorenje nazaj na pota stare slave in dobička. Brez dobička ni seveda nič. Torej hitro se javiti lastnikom, prav nič ne dvomim, da bodo radi vzeli vsakega, ki ve, kako povečati dobiček. In mimogrede še vrniti staro slavo.
Par izkušenj z Gorenjem:
1. En hladilnik sem podaril naprej, ker ni crknil. Kupil drugo znamko, ker Gorenje v tistem času še ni imel modelov total nofrost.
2. Prvi pralni stroj tudi šel naprej po slabih 10-ih letih.
3. Drugi pralni stroj, ko so se bobni začeli večati, centrifuga hitreje vrteti, je počila kad po manj kot treh letih. Servis je bil super, zamenjali so večino pralnega stroja, tudi vrhnjo ploščo denimo in je delal še malce čez garancijo. Potem spet enak problem in odpad. Dobil tolažilni bon, ki sem ga prodal na bolhi in kupil pralni stroj drugega proizvajalca. Očitno preveč peremo, da bi to zdržalo.
3. Lani kupil za starše enega najcenejših Gorenje. Bedaki za Slovenijo ne dajo tablice s slovenskimi napisi, temveč angleškimi (cotton ...). Ne mi o nekem nacionalnem interesu glede Gorenja... Prepričan sem, da na nemškem ali ruskem tržišču ne prodajajo naprav z generičnimi napisi. Pri nas pa lahko, ker mislijo, da smo jim tako ali tako lojalni. Zaradi tega bi lahko kupil Beko.
 
  • Všeč mi je
Reactions: 8888 in McGiver
I

Izbrisan uporabnik #9334

Povem ti, nikoli se ne moreš popolnoma zanesti na podrejene - ti praviš "specialce".
Izraz je dober, ljudje niso. Zato mora direktor imeti občutek. Če nima realnega stika s firmo - brezveze.

Pa še to : če narediš sproščeno delovno vzdušje, premakneš goro. Če dobiš samo enega osla vmes (mimogrede se zgodi :D ), ti ta osel poruši kpl. sistem.

:cheer: Takrat, DA ! , takrat pa dobiš feedback nazaj. Takrat doživiš nagrado ali pa kazen, od svojih lastnih ljudi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: brane_new

sad

Guru
24. avg 2007
20.497
9.200
113
Če direktor ne ve, kaj prodaja, ne more imeti občutka. Če se bo direktor naslanjal zgolj na poročila svojih podrejenih - se bo zaplezal mimogrede. Svoj prvinstven občutek mora imeti. Šolani ekonomist ali pravnik vidita samo številke in paragrafe. Ko pride posel - ga nista v stanju prepoznati. Pa - ko pride feedback iz terena, ga prav tako nista v stanju prepoznati. Bosta raje verjela pravljicam podrejenih, ki si ščitijo stolček.
Ti si vse zamešal.
Če kdo, bo ravno ekonomist prepoznal posel, ne glede na pogorišče zadaj, PO TVOJI LOGIKI. Je tudi kar nekaj primerov velikih strokovnjakov, ki so zafurali firmo, ker jim ni bilo jasno, kako posel laufa z poslovnega vidika.

Dejstvo pa je, da je vse odvisno od človeka in ne izobrazbe. Imaš nekoga z osnovno šolo, ki fura firmo s 50 mio prometa, hkrati pa imaš dr. ekonomije in magistre strokovnih ved, ki so zafurali firmo do amena.
To, kar si pa ti napisal, da se direktorji pustijo farbat od podrejenih, gre pa v večini primerov za državne ali kako drugače izrojena podjetja (aka Gorenje), kjer pride do klientelizma in nastavljanja manj sposobnih od sebe, da si zadržijo svoje stolčke. Rezultati so pa potem jasni in vidni.
Pameten direktor (ne glede na izobrazbo) si bo nastavil podrejene, ki so na svojih področjih bolj sposobni od njega in jih ustrezno upošteval in plačal in zahteval ODGOVORNOST. V takih primerih zadeve laufajo bp, za direktorja (pa tudi če je ekonomist ali pa fdvjevc) je dovolj, da vidi okvirno sliko in osnovno ve, kaj se dogaja v proizvodnji.
Ker v nasportnem primeru pridemo do naših svinj pri koritu, kjer se faking MINISTER slika in ukvarja z RAZLAGANJEM MASK IZ TOVORNJAKA NA DRUG TOVORNJAK. Da se to v normalni firmi zgodi, ga lastniki takoj povprašajo po zdravju in pošljejo adijo, ker očitno pojma nima, kaj so njegove delovne naloge.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Se strinjam.

Torej si direktorček firme, potem se ti pa najavijo na obisk politični prijateljčki. S predlogi.
Vsi vemo, kako taka prijateljska druženja izgledajo.

Je treba še kaj več napisat? Je treba posebej napisat, kje je meja med prijateljevanjem in poslom? Kje je med etičnostjo in deviantnostjo? Med potrebnim možakarjem in kjurbo?
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.497
9.200
113
Se strinjam.

Torej si direktorček firme, potem se ti pa najavijo na obisk politični prijateljčki. S predlogi.
Vsi vemo, kako taka prijateljska druženja izgledajo.

Je treba še kaj več napisat? Je treba posebej napisat, kje je meja med prijateljevanjem in poslom? Kje je med etičnostjo in deviantnostjo? Med potrebnim možakarjem in kjurbo?
In kaj ima veze tukaj izobrazba? Lahko si kjurbica z osnovno šolo, ekonomskim doktoratom ali pa magisterijem iz strokovne vede, a ne?
Tako da, ne bluzi o izobrazbi, vse je v človeku IN PA V LASTNIKIH.

Če vse laufa, lepo političnim svinjam skuhaš kavico in jih mirno odsloviš, če si pa kjurbica, potem se začne pa spirala navzdol.

Pa da smo si na jasnem: so te svinje doma tudi na lokalnih ravneh, ne le na državni. Vem za par primerov, ko so lastniku podjetja povedali, da bo imel težave, če se kaj ne bo zgodilo. In je moral kakšno zadevo opustiti, pa ni bil kjurbica. Sem potem celo jaz določene zadeve speljal čez in se jim smejal v faco, ker me niso mogli držati za jajca, saj nimam biznisa odvisnega od njih.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

In kaj ima veze tukaj izobrazba? Lahko si kjurbica z osnovno šolo, ekonomskim doktoratom ali pa magisterijem iz strokovne vede, a ne?
Tako da, ne bluzi o izobrazbi, vse je v človeku IN PA V LASTNIKIH.

Če vse laufa, lepo političnim svinjam skuhaš kavico in jih mirno odsloviš, če si pa kjurbica, potem se začne pa spirala navzdol.

Pa da smo si na jasnem: so te svinje doma tudi na lokalnih ravneh, ne le na državni. Vem za par primerov, ko so lastniku podjetja povedali, da bo imel težave, če se kaj ne bo zgodilo. In je moral kakšno zadevo opustiti, pa ni bil kjurbica. Sem potem celo jaz določene zadeve speljal čez in se jim smejal v faco, ker me niso mogli držati za jajca, saj nimam biznisa odvisnega od njih.

Kdo omenja tule izobrazbo?
Aja, si se zataknil ob ono prej, da so direktorji po pravilu ekonomisti ali pravniki?

To je vendar res ! In ravno to trdim, da je pri nas narobe. Ekonomist naj drži finance, pravnik pa pravno varovanje. Posel pa največji STROKOVNJAK v firmi, torej glavni mojster. Tisti ki točno ve, kaj se dela, kako se dela, kje se dela, ... kje se prodaja.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Če komu ni jasno, naj še malo naložim : samo poglejmo, koliko imamo diplomirancev na leto po strokah.

Ekonomistov ... 100
Pravnikov ... 100
Neznanih družbenih ved, kot so antropolisti, zgodovinarji, .. bla bla bla ... 300
Tehnikov ... 50

:rolleyes:

Je še kaj treba dodat?
 
  • Všeč mi je
Reactions: Romzi

sad

Guru
24. avg 2007
20.497
9.200
113
Kdo omenja tule izobrazbo?
Aja, si se zataknil ob ono prej, da so direktorji po pravilu ekonomisti ali pravniki?

To je vendar res ! In ravno to trdim, da je pri nas narobe. Ekonomist naj drži finance, pravnik pa pravno varovanje. Posel pa največji STROKOVNJAK v firmi, torej glavni mojster. Tisti ki točno ve, kaj se dela, kako se dela, kje se dela, ... kje se prodaja.
Oprosti, ampak ti res nimaš treh čistih. Tehnični strokovnjaki so po pravilu bolj introvertirani in SAMO taki bodo delali posel? Dej ne seri.
In še enkrat ti bom napisal: izobrazba je pri tem manj pomembna.

Če komu ni jasno, naj še malo naložim : samo poglejmo, koliko imamo diplomirancev na leto po strokah.

Ekonomistov ... 100
Pravnikov ... 100
Neznanih družbenih ved, kot so antropolisti, zgodovinarji, .. bla bla bla ... 300
Tehnikov ... 50

:rolleyes:

Je še kaj treba dodat?
Ja, da je škoda tehnikov za gretje stolčkov, namesto, da bi razvijali nove stvari.



Pa še nekaj, da ne bo nesporazuma: normalen direktor (ne glede na izobrazbo), bo seveda vedel za vse osnovne zadeve, ki laufajo v podjetju. Ampak recimo on ne rabi vedet, kako sprogramirat in zrezat na CNCju. On rabi recimo vedet, da lahko zrežemo od 1mm do 3mm pločevine, za 4mm pločevino, bo pa treba nabavit 300.000 vreden stroj. In pa, koliko stane recimo izrez enega kroga ali pa zapletene oblike in koliko časa, se rabi recimo za to sprogramirat. To rabi vedet, ne pa, kako programirat in kako pravilno dat noter pločevino, da se ne bo zafušalo. To so naloge delavca in delovodje.

In pa vedel bo, kako enega zmotivirat npr. s 100 EUR višjim bonusom, drugemu bo pa dal 3dni dopusta, ker ve, kaj je komu pomembnejše. Pa čeprav je to spet področje HRa.
 
Nazadnje urejeno:
I

Izbrisan uporabnik #9334

Zelo slikovito ti bom odgovoril :

Ko pokličem v Nemčijo, neka firma ki dela specialna orodja, se mi na kontaktni številki oglasi gospodična s čudovitim sopranom, in mi galantno pove :

"Seveda, gospod. Mi izdelujemo ta artikel pod kodo ... , ima trdoto 35 Sh, premer 450 mm ... ".

Ko kličem za ponudbo - se mi oglasi ista gospodična, ter mi izdeklamira čisto vse kar me je zanimalo . Celo najde mi v trenutku moje naročilo izpred 5 let nazaj, denar in vse ostale pogoje.

Pri nas - "Trenutek, prosim, da vas prevežem na oddelek".
Potem postavim tehnično vprašanje : "Trenutek prosim, vas bom prevezal v tehnično službo bla bla bla."
 
  • Všeč mi je
Reactions: Dr_S in Hanzi

sad

Guru
24. avg 2007
20.497
9.200
113
Ti bom slikovito nazaj odgovoril:
tista mična gospodična NI BILA DIREKTOR, a ne? Pa tudi TAJNICA ne. Očitno si poklical na pravo številko.
Če bi ti klical v slovensko podjetje v PRODAJO (pa spet ne direktorja prodaje) in dobil pravo osebo, bi ti lepo z njim čisto vse rešil, ker ta, ki je zadolžen za prodajo tiste zadeve MORA vedet vse in tudi ve ali pa se sam pozanima. V normalnem podjetju, v podjetju tipa Gorenje se pač zgodi to, kar si ti napisal.

Ampak ja, ti to veš, da v Nemčiji tajnica ali pa direktor ve točno vse na pamet in ti osebno da ponudbo.
V Sloveniji pa pač ne. In čisto normalno je zame, da pokličeš na info številko in te preveže na KOMPETENTNEGA SOGOVORNIKA, enkrat.