Gorenje

  • Ustvarjalec teme Izbrisan uporabnik #9334
  • Začetni datum
I

Izbrisan uporabnik #9334

Gorenje je bil na nemškem trgu zelo prisoten. Potem se je v 80. letih začel pojavljati Bosch, ki je pa imel malce več pameti in je zelo veliko vlagal v razvoj. Naši npr. so ga pa raje zatrli, ker je bolj luštno si plače razdeljevat. Pa politične točke seveda :nigladek: .

No še ena misel, ali pa spoznanje, ki sem si ga presneto zapomnil takrat in zelo debelo gledal.
Takrat, v začetku 80. let, je Gorenje - namesto da bi negoval svoj razvoj, ki so se ga vsi bali in ga skušali dohajati, torej stopil na lažjo pot. Npr. pri zabavni tehniki so raje zakupili Toshibo in jo prodajali pod lastno blagovno znamko, jim je bilo lažje kot da bi razvijali svoje. Pa so takrat imeli Koerting v Grassau-u, ki so ga prav lepo dvignili iz pepela.
 

Blackjack

Guru
24. nov 2007
4.986
1.051
113
Gorenje je bil v ogromno področjih avandgarden. Že res da je skrbel predvsem za zaprti jugo trg, toda tudi izvoz ni bil od muh. Bil je tehniško - tehnološko središče Slovenije. Izumitelj malih gospodinjskih naprav, in to odličnih. Iskra je samo šepala za njim.

demz gorenje je sprva kopiralo indesit za izdelavo pralnih strojev. kasneje jih je kopiral obod (obodin je obod + indesit). Manjše zadeve npr kavni mlinčki jih je girmni izdeloval. Si ziher da ni šlo tudi za kupovanje licenc?

Z licencami ni nic narobe, praticirajo jih vsi. Tudi BEKO je bil se pred kratkim licenca LGa in podobnih. Je pa razlika ali ti je domaci trg 80mio + Erdoganova promocija ali pa si iz prcije ki ima previalcev kot ena cetrt v istanbulu.

Gorenje je je imelo nekoc licence od Zanussi za pralne stroje.

Kar pa se izvoza tice, od razpada drzave je Gorenje izvozilo vec kot 90% izdelkov.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.148
4.590
113
Pred cca. 15 leti sem bil na trgu pred Kolnsko katedralo. Na vrhu stavb na trgu sta bile dve veliki tabli. Rolex in Gorenje.
Ja,ja, tudi Muro so delno pokopali preveliki apetiti in predrago oglaševanje v tujini.
Vsakdo ima za primeren denar lahko oglas kjerkoli v Evropi. Diskriminacija je prepovedana. Veliko vprašanje pa je, če je finančno upravičeno.

Svet se danes hitreje vrti. Nekaj, kar je laufalo pred petimi leti je lahko danes čista zguba. O usodi Gorenja bo odločalo to, kaj je Gorenje trenutno in ne kaj je bilo v preteklosti. Ne dvomim, da je tako velik sistem postal okoren in organizacijsko neodziven na to, kar se danes pričakuje na tem trgu.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek in tomi

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.832
1.061
113
www.adriamedia.si
Velik del problemo Gorenja je tudi do, da sio imeli en k... od marketinga. Z dobrim marketingom in primernim vložkom lahko prodajaš drek, pa ga bo folk kuppoval. Namestu, da bi izkoristili tiste prednosti (tehnološke), ki so jih imeli in jih resno in veliko komunicirali, so spali in še spijo. Ta del pa je napaka vodstva. Potem pa pogledaš okoli sebe, pa povsod marketing Beko, Bosch, Samsung ... In se prodaja. Gorenje se pač ne.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Blackjack

Chimay

Fizikalc
22. jul 2007
1.516
14
38
36
Dolenjska
KSZ
Poslovni partner dela veliko za Gorenje. Pravi, da odkar je Kitajec lastnik, se tam dela drugače, kot se je prej. Delavci ne sedijo vsepovsod in kadijo, kot so to pred časom Kitajcev.

Koliko je to res, ne vem, vem pa, da v res velikih firmah sami (Slovenci) ne znamo narediti reda - mora priti tuji lastnik pa popucat. Lep primer je bil tudi Revoz, dokler ga niso kupili Francozi.

Na žalost, tako je.
 

naliM

Majstr
26. sep 2007
1.376
213
63
Gorenje je dobesedno zadušilo mojo generacijo ITjevcev, ki so tam imeli štipendije - kdor je mogel, je odšel ven takoj, ko so se pogodbene obveznosti iztekle, ali še prej, če jih je poplačal iz svojega žepa. Tudi kasnejše informacije o prepovedi nadaljnjega šolanja zaposlenih na lastne stroške so nakazovale, kam barka plove.
 
  • Wow
  • Všeč mi je
Reactions: sad in Hanzi

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.148
5.754
113
pri taščici
Kadrovske štipendije so itak lahko lep nateg. Ti dajo nek drobiž za šolanje, potem ti pa dajo še nek drobiž za plačo, ker vejo da ne boš šel.drugam ker imajo štipendijsko klavzulo za adut.
In takim podjetjem potem res ves sposoben kader uide. Če ne prej pa po koncu pogodbe
 
  • Všeč mi je
Reactions: naliM
Vse slovenske firme so imele enote. "razvoj". Cimprej najdt novega lastnika.

kronik, ko so leto in pol nazaj ble volitve kaj je blo bolj pomembno pri poročilih? da zmaga oz ne zmaga janša ali iskanje strateškega partnerja? Kako so ven hodile novice o povečevanju deleža pri Goreju s strani Hisenseja? Še ene take volitve pa bo šla še kakšna taka firma. Butast folk pa raje kupi debate o janši kot jih pa skrbi kakšne proizvode delajo v firmah v njihovi domovini. Da se razumeva, sem bolj desen, tud janezu sem že dal glas, pa sem ob teh volitvah bil na trnjih... ne zaradi antijanez propagande, amapk zaradi "iskanja strateškega partnerja"....pa sem bil verjento eden bolj redkih, ki ga je to skrbelo.

Vlade pa s timbranjem ene garniture (bobi at co), ki je bla ravnovesje med socializmom v 21. st in med glasovi ki so prišli od tu, tudi nosijo delež krivde. Malo manj računat in kupovat glasove na tak nači, malo manj vzdrževat kvazi socializem za vsako ceno, pa bo Gorenje danes bilo čist okej spodobna firma. Tko je pa nekje ranga rabljenega beka, morda še slabše
 
  • Všeč mi je
Reactions: BornSkeptic

BojanP

200. registrirani uporabnik
24. jul 2007
3.737
2.617
113
Pa kaj ima veze kaj je bilo v novicah. Hvala bogu da je Hisense, kupil Gorenje, ker če ga nebi bi verjetno tam bili kmalu brez službe vsi. Prav čutilo se je kako je bila upava živčna da najde "strateškega partnerja". Spomnimo se da je Panasonic ko je opravil due diligence zbežal iz Gorenja kakor hitro se je dalo. To pove veliko.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe, Gonzo in sad

Slovenet

Majstr
21. jul 2007
4.391
482
83
43
Še vedno Rdeči revirji
Pa kaj ima veze kaj je bilo v novicah. Hvala bogu da je Hisense, kupil Gorenje, ker če ga nebi bi verjetno tam bili kmalu brez službe vsi. Prav čutilo se je kako je bila upava živčna da najde "strateškega partnerja". Spomnimo se da je Panasonic ko je opravil due diligence zbežal iz Gorenja kakor hitro se je dalo. To pove veliko.

Dajmo se nekaj zavedati, karkoli Kitajci kupijo v Evropi je sovražni prevzem. Na dolgi rok sledi zapiranje proizvodnje in selitev na Kitajsko. Glede tega je popolnoma vseeno ali Kitajci ali Bobinac, končni rezultat je isti z eno razliko, Kitajci bodo še mal know how-a pobasali.
 

BojanP

200. registrirani uporabnik
24. jul 2007
3.737
2.617
113
Verjemi bolj malo know howa je. Jaz nisem tako črnogled. Verjamem, da bodo določene zadeve ostale v Velenju. Ker pri high end gospodinjskih aparatih ne sme pisati made in china. Potencjal je tudi logističi hub za evropo. Samo bo morala tudi politika imeti malo posluha zato.
 

VanZ

Guru
1. feb 2008
2.774
1.857
113
Pred cca. 15 leti sem bil na trgu pred Kolnsko katedralo. Na vrhu stavb na trgu sta bile dve veliki tabli. Rolex in Gorenje.
Ko se pelješ iz letališča v Dammamu (Savdska Arabija) proti centru, je nad salonom s kuhinjsko opremo ravno tako reklama za Gorenje.
 

Slo13

Pripravnik
5. mar 2018
32
12
8
Ksz
Kar se tice know howa je bolj bogo vse skupaj. V Gorenju so se ukvarjali bolj vsak s sabo in s slabo kvaliteto.
Kaj je šlo narobe?
začelo se je že prej, bom pa napisal kaj se je dogajalo od nekje 2007. Pričeli so s silnimi projekti pocenitve aparatov, menjavanja materialov, tanjšanja pleha, menjave komponent za cenejše (naval na Kitajske dobavitelje). Hkrati brezglava strategija povečevanja produktivnosti na silo (brez investicij v tehnološko opremo).
Nato je udarila kriza, kjer je BSH v veliki večini z lahkoto pokradel najboljše razvojnike (višja plača). Iskanje novih kadrov, ki so seveda bili brez izkušenj in njihovo šolanje (učenje na napakah, oziroma slabi kvaliteti). Nato je bila strategija povečanja števila razvojnikov na več kot 500 v skupini z namenom razvoja novih izdelkov. Te izdelke je vodila strategija izrednega dizajna in nizke dodane vrednosti zaradi slabe pozicije blagovne znamke. Seveda se izdelki niso prodajali, ker bi prodajniki prodajali tiste lastnosti aparatov, ki jih ni bilo, jih niso naročili. Bluzilimo nekem conectivitijumpar let, nic pametnega naredili.

vmes še nekaj prevzemov, ki so bili pozitivni samo na papirju in pa vsak po svoje forsiral selitve proizvodnje na druge lokacije. Osnova za selitev pa velikokrat trhle kallulacije pocenitev. Vsak je imel svoj interes za selitve. Nato se je nekje v letu 16 pričela finančna reprisija (počasi je zmanjkalo denarja) in s tem povečevanje kontrolinga ter posledično en kup notranjih pravil in dela samega s sabo. Pri tem je bila se ena reorganizacija, ki je pomenila pokop informacijakega sistema (SAP), ki ni sfolgal vseh silnih idej parih posameznikov na vrhu.


in potem pridejo Kitajci v ta smrdljiv zos...
in sedaj poglavitno, zakaj ne more biti bolje sedaj? Glavni akterji v zgornjih aktivnostih so se sedaj desna roka novih lastnikov.

in na koncu koncev, velika vecina zaposlenih (mid management) je imela svojega botra nekje na vrhu, ki ga je scitil.