Goljufije delodajalcev, ki se dogajajo pri nas

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.365
5.401
113
Točno vedo, koga lahko lupijo. Jabe , bi prišla k meni delat? Očitno jaz teh zadev ne znam peljati ugodno. Tako bi pa imel problem rešen, pa še posadko polepšano, ko imam same dece.

kakorkoli, zdaj k sem že malo v letih pa tko, je vsak komentar v smeri lepote vzet kot kompliment...
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Ja, Alko, toda primer ki sem ga omenil, ni takšen. Če je velik projekt, se obračuna šele ko je narejen in tehnično prevzet. To ni gradbeništvo. To je oprema in strojegradnja.
 

erikson

Guru
25. avg 2007
21.456
5.451
113
Plače so bile nakazane, prispevki pa - nekaj v sklicni številki ni bilo prav, zadeva je bila zavrnjena, v Prokliku pa ni nihče opazil, da je bila (zavrnjena). Torej sive številke :zavijazocmi: .
Meni se je enkrat zgodilo podobno, ko sem plačeval prispevke zaposlenim, le da nakazilo ni bilo zavrnjeno, ampak je bilo nakazano na napačen podračun. Tako da sem imel na enem preplačilo, na drugem pa dolg v enakem znesku. So me iz FURS klicali, da nimam plačanih vseh prispevkov. Med računoma se denarja takrat ni dalo prestaviti, tako da sem še enkrat plačal na pravi podračun (+ zamudne obresti) in naslednji mesec preplačilo upošteval ob nakazilu.
 

BLABLABLA

Guru
28. sep 2007
2.228
717
113
Ja gradbeništvo je ocitno bolj urejeno kot kvazi strojegradnja.... Kako imas pa resen ddv? Ga 6 mesecev zahtevas nazaj potem pa placas?

Cudno

Mi se ukvarjamo z dobavo industrijske opreme...predvsem ventilov....to je tudi strojništvo.

Plačila so pa taka..60, 75, 90 tudi 120 dni......LEK, Krka, LM, Luka KP....ti vsaj plačajo potem, ko se izteče rok.

Avansov razen pri res velikih projektih ni. Situacij običajno tudi ne. So včasih delne dobave...

Tako je pač v naši branži...lahko se sicer postviš na trdo stališče (avans, plačilo pred dobavo, ali kaj drugega) , samo potem je verjtnost, da boš dobil posel blizu nule.

In ja za nas je financirane DDV-ja velik likvidnostni problem.
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.181
2.385
113
v lokalni ostariji
Joj demz kako ti vrtis zgodbo...

Mesas hruske jabuke cresnje pa se svinjsko pečenko.

Ti si rekel da se fakturira na koncu izvedbe. Zdaj omenjas rok placila. Prej si govoril da razvijate obdelujete zdaj preprodajas ventile :)

Torej ne fakturiras po 6 mesecih ampak lepo sproti samo rok placila imas 120dni (nenbos verjel tudi v gradbeništvu so ponekod nori roku...)


Aja oknarji, podopolagalci in se kar dosti drugih obrtnikov gladko zahteva avans...
 

BLABLABLA

Guru
28. sep 2007
2.228
717
113
Joj demz kako ti vrtis zgodbo...

Mesas hruske jabuke cresnje pa se svinjsko pečenko.

Ti si rekel da se fakturira na koncu izvedbe. Zdaj omenjas rok placila. Prej si govoril da razvijate obdelujete zdaj preprodajas ventile :)

Torej ne fakturiras po 6 mesecih ampak lepo sproti samo rok placila imas 120dni (nenbos verjel tudi v gradbeništvu so ponekod nori roku...)


Aja oknarji, podopolagalci in se kar dosti drugih obrtnikov gladko zahteva avans...

Da nisi ti koga zamešal???
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N
I

Izbrisan uporabnik #9334

Zdej pa res ne vem, ali ne znaš brat ali imaš prste prehitre ...
Kaj je tu čudnega? DDV-ji se poračunavajo mesečno glede na promet. Nekaj je nabave, nekaj prodaje itd, če je velik projekt, pač nabavljaš materiale po potrebah in mesečno poračunavaš DDV. Na koncu projekta izstaviš račun za opravljeno delo, plačano bo seveda po neki pogodbi z valuto - pa še nekaj mesecev preko, čista folklora pri nas, medtem ko davkarija hoče imeti svoj DDV plačan takoj, v enem mesecu in je nič ne briga, če boš ti še pol leta čakal na denar.

Kaj je tu čudno? Čudno bi morda lahko bilo tisto v gradbeništvu, ko imate obrnjeno davčno stopnjo.
 

BLABLABLA

Guru
28. sep 2007
2.228
717
113
Zdej pa res ne vem, ali ne znaš brat ali imaš prste prehitre ...
Kaj je tu čudnega? DDV-ji se poračunavajo mesečno glede na promet. Nekaj je nabave, nekaj prodaje itd, če je velik projekt, pač nabavljaš materiale po potrebah in mesečno poračunavaš DDV. Na koncu projekta izstaviš račun za opravljeno delo, plačano bo seveda po neki pogodbi z valuto - pa še nekaj mesecev preko, čista folklora pri nas, medtem ko davkarija hoče imeti svoj DDV plačan takoj, v enem mesecu in je nič ne briga, če boš ti še pol leta čakal na denar.

Kaj je tu čudno? Čudno bi morda lahko bilo tisto v gradbeništvu, ko imate obrnjeno davčno stopnjo.

Tako je.....

Hebe se gradbincem za DDV, ker ga jim ni treba financrat tako kot ostalim.
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.181
2.385
113
v lokalni ostariji
Blablabla in demz najprej je bil obracun po tehnicnem prevzemu sedaj so situacije in računi tudi mesecni (ker drugače pac dobivaš ddv nazaj pol leta a ne. Dokler ni racuna z izhodnim ddv)... Dejta se mal zjasnit kako delata :)

Roki placila so pa druga zadeva in placilo ddv, samo ni ravno tako da 6 mesecev delas potem izstavis racun in cakas se 3 mesece ;)
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Zakaj ne? V gradbeništvu se res zapirajo vmesne situacije, pri nas pa redkokdaj.
- Delam namensko investicijsko opremo, nek stroj unikat, ki bo koštal 200 jurjev. Kpl. izdelava z izvedbo vred je moja, torej tudi konstrukcija. MORDA se kdaj dogovorim za kakšne delne avanse, toda zgolj MORDA . Zadevo moram sam sfinancirati od začetka do konca, ko je naročnik na koncu zadovoljen, bo pa plačilo.

Ja, kar precej rizika včasih nosim, ker delam tisto, kar nobeden drugi noče. Če bi prišlo do naročila 10 kompletov - bi pa sigurno pri meni naročili prototip, ostalih 9 pa na kitajsko. Se je že tudi zgodilo, da so kitajci postavili reaktorje za 10 x nižjo ceno kot je pa pri nas običajna (npr. da imamo v ozadju neko dansko firmo, ki je prisotna na trgu že vsaj 100 let, mi zadeve vgradimo in prilagodimo specifikam industrije, potem smo pa eno leto popravljali za njimi. Vprašanje če je zadeva za naročnika sploh še bila cenejša, toda tako je. Danes gredo zelo hitro iskat robo na kitajsko, ker jim ne moreš konkurirat. Tam ni nobenih sindikatov in varstva pri delu.
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Sem imel nekoč grd primer, ki sem ga menda tudi tule opisal. Pred kakimi 10 leti ...
Moja računovodkinja je šla v porodniško in je žena takole enkrat - dvakrat na teden šla porihtat zadeve v pisarno. Plače so bile nakazane, prispevki pa - nekaj v sklicni številki ni bilo prav, zadeva je bila zavrnjena, v Prokliku pa ni nihče opazil, da je bila (zavrnjena). Torej sive številke :zavijazocmi: .

Čez okoli 10 dni sem dobil plombo na računu ! :bonk:Niti opozorila ni bilo !!!

V nadaljevanju sem čez pol leta doživel blamažo, ko je nek trgovec šel gledat moje bonuse in našel, da sem pa imel nekoč blokiran račun ... :bonk::bonk::bonk:

Kako lahko torej nekateri pa gospodarijo na tak način, da niso plačali kpl. prispevkov, zavarovanj, DDV-ja, ... bla bla bla obveznosti do države? In so jih na koncu šele afere razkrinkale. Npr. Vegrad in podobni. MENE najdejo pa takoj !??

Meni računovodja pozabi kliknit REK1 al kaj je že pa dobim v tednu dni domov da moram takoj plačat ali do 10000€ kazni. Pa plačujem sam za sebe iz firme. Vegrad pa koliko let 0?
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.416
9.163
113
Zakaj ne? V gradbeništvu se res zapirajo vmesne situacije, pri nas pa redkokdaj.
- Delam namensko investicijsko opremo, nek stroj unikat, ki bo koštal 200 jurjev. Kpl. izdelava z izvedbo vred je moja, torej tudi konstrukcija. MORDA se kdaj dogovorim za kakšne delne avanse, toda zgolj MORDA . Zadevo moram sam sfinancirati od začetka do konca, ko je naročnik na koncu zadovoljen, bo pa plačilo.

Ja, kar precej rizika včasih nosim, ker delam tisto, kar nobeden drugi noče. Če bi prišlo do naročila 10 kompletov - bi pa sigurno pri meni naročili prototip, ostalih 9 pa na kitajsko. Se je že tudi zgodilo, da so kitajci postavili reaktorje za 10 x nižjo ceno kot je pa pri nas običajna (npr. da imamo v ozadju neko dansko firmo, ki je prisotna na trgu že vsaj 100 let, mi zadeve vgradimo in prilagodimo specifikam industrije, potem smo pa eno leto popravljali za njimi. Vprašanje če je zadeva za naročnika sploh še bila cenejša, toda tako je. Danes gredo zelo hitro iskat robo na kitajsko, ker jim ne moreš konkurirat. Tam ni nobenih sindikatov in varstva pri delu.

če je unikat, se načelno moraš zna zmnit za kak avans vsaj za material. Če ne , nasvidenje in lepo se imejte. Mi tako delamo tudi z nemci, ki so načelno v štartu škrti, ampak zadeve razumejo in dajo.
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.181
2.385
113
v lokalni ostariji
Nas demz sedi na velikih denarjih. Cestitam. Ker to, da zalagas 6mesecev za place itd itd in potem se rok placila 3 mesece je hud zalogaj. Nisi tako majhen in rvc mora biti krepak na koncu...
 

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.107
3.402
113
+če sem si prav zapomnil, da ima svojo firmo že 20+ let.
Nekaj je pa menda že zaslužil v vseh teh letih.
Nima to Demz enega iz-rok-v-usta startupa.
.
Edit:
Menda te ja ne žre foušija?:evil:
Kaj bi šele bilo, če bi ves dobiček firme vedno potegnil ven in ga "investiral" v nov pleh za na hof:evil:?
C'mon.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: 8888
I

Izbrisan uporabnik #9334

Bo že kar 30 ...
Ajde, Alko, se mi je kar zdelo, da te nekaj žre. Pa je čisto enostavno, mi lahko prideš pomagat da bova skupaj propadla, v družbi je lepše :fredi: . Ker cepneš pa tik - tak.
Jaz se nisem nikoli šel spraševat, kako se pride do težke mehanizacije, ki jo menda imaš.
 
  • Všeč mi je
Reactions: 8888

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.065
1.272
113
Evo, sem naredil izračun s s plačami, ki jih je ona gospa s prejšnjih strani delala lani. 4000 bruto in 2000 bruto. Bruto, ne bruto bruto. Družina z dvemi otroki. Izračunani tudi socialni prejemki, ne samo plača. Moška mata olajšave za otroke.
razlika.png
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: 8888 in BornSkeptic

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.181
2.385
113
v lokalni ostariji
Pride se s postenim delom. 8888 potem pa naj ne govori da ima en sam projekt in naj ne mesa ddv prispevkov valuto plačila in datum izstavitve racuna...

Mene zre ce je nekdo prepameten in kar malo na pocez pametuje. Sploh ker vem kako posel laufa pa tudi place izplacujem (pa ne samo sebi...)