Goljufije delodajalcev, ki se dogajajo pri nas

Zebdi

Fizikalc
11. dec 2017
434
137
43
Kako imajo pa v A urejeno zdravstvo, vrtce, šolstvo, nadomestila za brezposelnost, porodniške itd? Tako čisto iz firbca me zanima, kako imajo urejeno financiranje le-tega (npr, koliko stane vrtec, kako imajo sploh organizirane - prehrana, čas varstva..., kako je z doplačili zdravil, koliko stane šolstvo itd...). Ker če že primerjam to, koliko mi država vzame, bi me zanimalo tudi to, koliko mi nudi. A ima kdo te podatke, da se še to vključi v primerjavo?
 

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.064
1.271
113
To je vse druga stvar ja. Sem tudi na alterju ze vec krat omenil. Prevozi, malica, ki ni vsteta v delovnik itd. Ni roznato, seveda ni. So jodlarji VECJI kapitalisti od nasih.

Je pa veliko stvar dogovora. Jaz delam 10h sihte, 16dni mesecno.

Vseeno pa. 50km v eno stran in 3 ure dnevno? Nekak ne gre skupaj.

Glede otroskih zgoraj.. se pri nas gleda neto znesek oz izplacilo na racun? Potem dobi oar tudi pri nas nekaj otroskih ja.
 

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.064
1.271
113
Kako imajo pa v A urejeno zdravstvo, vrtce, šolstvo, nadomestila za brezposelnost, porodniške itd? Tako čisto iz firbca me zanima, kako imajo urejeno financiranje le-tega (npr, koliko stane vrtec, kako imajo sploh organizirane - prehrana, čas varstva..., kako je z doplačili zdravil, koliko stane šolstvo itd...). Ker če že primerjam to, koliko mi država vzame, bi me zanimalo tudi to, koliko mi nudi. A ima kdo te podatke, da se še to vključi v primerjavo?

Vem ti odgovoriti za vrtec.. 2 otroka v Grazu cca 360€ s hrano.

Je pa odvisno, veliko vrtcev je do 13h zastonj, plačajo samo hrano.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.404
9.152
113
hm,kaj pa tisti ki se iz murske vozi v lj...še ta računica štima? sej v slo ne deljao vsi v radiju 5 km.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.331
5.364
113
pri nas je OD trenutno še vezan na višino plače in da, upošteva se neto plača obeh.
vrtca za ta par za 2 otroka je 345€ s prehrano za 9h dnevno (v Kranju, najbr dosti podobno povsod), če je eden v prvi drugi pa v drugi starostni skupini.

zdaj mi pa miikech pomahaj tu, prosim:
https://rechner.cpulohn.at/bmf.gv.at/familienbonusplus/#bruttoNetto_familienbonus
tole je en izračun za avstrijske plače, kjer je familien bonus že upoštevan, pa 2 otroka, pa 15km vožnje od doma. Jaz sem tole notri odkucala:

A sem prav? Tole je izračun da je na koncu strošek delodajalca tistih 566xy€. Preden računam dalje pa za druge plače (npr 25k€ stroška delodajalca), bi rada vedela, če sem prav vnesla, da ne bom zapravljala preveč časa s tem, pa narobe delala.
 

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.064
1.271
113
Tako je, dobrih 56k je vkljucno z 8k bozicnice in urlaubsgelda. Ce bos slucajno racunala za par, daj familienbonus tistemu z vecjo placo.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.404
9.152
113
ne, ti si definiral, kot da se vsi gastarbajterji vozite 1,5 ure v eno smer na delo v AT. Jaz že zaradi tega naredim obvoz za sluzbo, pa ni vazno kaksna plača je. Kao.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.331
5.364
113
S tole vožnjo je pa tako, da jo mora pa res sam preštudirati zase, kaj in koliko ga bo stalo tako v času kot denarju. Sem se vozila za namen službe 75km v eno smer. Od teh 75 jih je bilo 65 AC ali hitre ceste v kontra smer gužve, pa parkplac me je čakal. 1,5h/dan. Da sem prišla iz Kranja v Ljubljano pa se tam parkirala sem pa samo v eno smer lahko porabila 1,5h. Plačani so pa kilometri ne čas.

Tukaj posploševati je brez veze...

Ravno tako tistile regres zgoraj. Kdor razmišlja, da delavcu nameni na leto toliko in toliko, bo dal maximalne potne in malico pa maximalen regres (in takih je kar nekaj). tako delavcu več ostane, pa naj sam "naloži" ta denar bolj pametno kot v našo pokojninsko blagajno.
 

dejan_

Guru
23. maj 2012
2.269
1.941
113
Ne razumem vas čist dobro s temi nebulozami. Bruto bruto, bruto, neto...
Za delodajalca je x strošek delavca
Za delavca je y tisto kar je 15 na računu.
Basta
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.331
5.364
113
Tako je tudi po moje prav... Pa vseeno, gledamo na letni ravni, ne mesečni.
 

dejan_

Guru
23. maj 2012
2.269
1.941
113
Dolga leta nazaj ko sem bil prvič zaposlen smo imeli letne razgovore in bruto plače.
Samo je bila kmalu uzbuna v firmi. Jaz iz Ljubljane sodelavec iz koroške, živel.je pa v lj.
Njegovo izplačilo na račun je bilo bogato višje kot moje.
Tako da zame je merodajen neto prejemek
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Potni stroški se tako prištejejo k neto prejemku. Če bi imel tvoj sodelavec tri otroke, ti pa nobenega, bi bila spet razlika pri neto prejemku, ker bi ti plačeval višjo akontacijo dohodnine. Sicer bi pa morale biti plače tajne, ker tako pride samo do foušije.
 

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.104
3.398
113
Meniš se ponavadi kaj boš domov prinesel, razen še posebej če se mahinira s stroški
Fixed!:evil:

Dolga leta nazaj ko sem bil prvič zaposlen smo imeli letne razgovore in bruto plače.Samo je bila kmalu uzbuna v firmi. Jaz iz Ljubljane sodelavec iz koroške, živel.je pa v lj.Njegovo izplačilo na račun je bilo bogato višje kot moje. Tako da zame je merodajen neto prejemek
Meniti se za neto plačo je otročje, ker nekdo ima 4 otroke, drugi pa brez otrok, neto enako, bruto pa???
Dogovarja se vedno za letno bruto plačo!
S to razliko, da v Sloveniji na to gredo še stroški malice, prevoza in regresa (božičnica je po izbiri) v AT pa se dogovorjen letni bruto znesek pač razdeli na 14. delov.