Goljufije delodajalcev, ki se dogajajo pri nas

Jado

SCANIA, na uro ziher 140
21. maj 2008
15.614
199
63
Kranj
Verjetno že veste, ampak ni greh še enkrat objaviti.

https://www.rtvslo.si/gospodarstvo/...-pri-placah-ostajata-realnost-delavcev/495126

"So primeri, ko delodajalec delavcu nakaže regres, potem gresta pa še isti dan skupaj do bankomata in ga delavec v gotovini vrne delodajalcu." = LOL? WT?

in še ostale nepravilnosti,. Pa dobro, greš v Avstrijo, NIHČE ne upa ničesar pogoljufati, tudi najmanjše malenkosti. Pri nas, BALKANSKO, vse po domače. Nikomur nič, prenizke in preblage kazni, ČE te ujamejo. To, sistemu aka državi, zgleda odgovarja?

https://www.rtvslo.si/gospodarstvo/...ed-nisem-vedel-ne-kdaj-je-noc-kdaj-dan/495123

Jamranje delodajalcev v turizmu, da ni delavcev. Potem uvažajo Bosance in Srbe ipd, ki te postežejo z "molim".....samo 1x naj probajo to pri meni LOL.

Od leta 1991 smo mi krščen duš kaj izboljšali. So si izboljšali kapitalisti in mafija to ja.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Leta 91 smo padli. Padali smo pravzaprav skozi cela 80. leta, kar je na koncu tudi pripeljalo do osamosvojitve in uresničitve tisočletnih slovenskih sanj, toda takrat, ob osamosvojitvi nam je inteligenca zabičala, da naj njej prepustimo vodenje države (ker ga mi kao preprosti ljudje ne zmoremo) in bo vse v redu. Iz obstoječega sistema so zavestno pobrali ven vse varovalke, tako je bila omogočena kraja brez meja.

Treba se je zavedati, da je Slovenija kot trg majhna, gospodarske vezi so bile v glavnem na vzhod, kjer so se v tistem trenutku vse prekinile, preden se pa preorientiraš na zahod, pa traja desetletja. Šele sedaj nam počasi uspeva, samo kaj ko smo pa pokradeni :zavijazocmi: . Tako tehnično, kot tehnološko. Moralno pa itak, že od 91. leta dalje. :obesise:
 

Jado

SCANIA, na uro ziher 140
21. maj 2008
15.614
199
63
Kranj
Tudi na FB skupini Slovenci v Avstriji dajejo naši in ostali taka vprašanja, da se samo zgrašaš....Povsod "hvatanje krivine" in kako bi državo pogoljufal. Seveda, velika krivda je na strani državi, ker sami goljufajo.....to v Avstriji ne delajo oz. v občutno manjši obliki itd....pa potem narod niti ne pomisli, ker bo imel takoj pizdarijo.

Demz: me zanima od novega leta 2020, ko bi morala biti minimalna 700 NETO in vse ostalo izvzeto ven, kako bo dejansko. Pa že to je v posmeh minimalni avstrijski, ki je nekje 1200-1250 oz. 1800 bruto?
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

V prvi vrsti je treba ustvarjati dodano vrednost, potem bo šele plača kakršna koli že. Toda pri nas je vse zalezlo v javni sektor, ker se ljudje tako počutijo varnejše - čeprav za minimalno plačo, samo da je "varnejše".

Tu je osnovni problem. Denar se ne dela v pisarni na občini, ali na komunali ob kopanju nekega javnega vodovoda. Denar se dela v neposredni proizvodnji - to je pa pri nas nekako omadeževano, ker nas je takih entuziastov tako malo, tudi dodane vrednosti ni, torej tudi plače ne morejo biti kaj večje.
 

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.061
1.270
113
Dragi moji. Delam v Avstriji... pa se zdalec ni res, da ne goljufajo. Niso spet tako zelo drugacni. Se kako goljufajo, se kako. Na vsak cent se gleda. So se hujsi kapitalisti. Zato pa jim gre dobro. Pa pozabljate... tam Dienstvertrag ne pomeni nikakrsne varnosti, kot pri nas pogodba za nedolocen cas. Se v bolniski te brez problema odpusti. In to enostavno s pismom.

Ce ne bi bilo takih plac, bi Avstrija ze propadla. Ogromno tujcev dela tam izkljucno zaradi tega. Tudi, ce se dajo dol pogledat. Sihtov od 6 do 14h ni. Lahko pozabis. Ce se vozite kak tam, poglejte guzve na avtocesti. Od 16h naprej. Pavze niso placane in se ne stejejo v delovni cas.

Zna biti Slovenika kar obljubljena dezela. Ce ne bi bilo kraj in take korupcije, upam se staviti, da bi imeli kvalitetnejse zivljenje kot Avstrijci. Ker veste, tudi prosti cas in cas, prezivet s familijo nekaj steje.

Seveda ni vse v A slabo, dalec od tega. Niso pa seveda spet samo oh in sploh. Ne ne.
 

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.104
3.397
113
Demz: me zanima od novega leta 2020, ko bi morala biti minimalna 700 NETO in vse ostalo izvzeto ven, kako bo dejansko. Pa že to je v posmeh minimalni avstrijski, ki je nekje 1200-1250 oz. 1800 bruto?

Ti jaz povem kako bo. Za=bano!
Ta sprememba delovne zakonodaje bo seveda predvsem udarila proizvodne firme, ki delajo na 3 ali 4 izmene in jim bistveno dvignila stroške dela.
Sem videl par simulacij novega plačnega sistema:
1. Ne spremeniš nič. Dvigneš 1 plačilni razred na minimalno plačo, razmerja med plačilnimi razredi ostanejo enaka, dodatki za izmensko/nočno/delo, minulo delo... ...pač po novi zakonodaji, regres enak, božičnima enaka... ...in se stroški dela v 2020 dvignejo za skoraj 40%.
Je ni proizvodne dejavnosti v Sloveniji (pa ne mi zdaj s farmacevti), ki bi prenesla tako povišanje stroškov dela in še pozitivno poslovala.
Pomislite samo recimo na Gorenje - pol proizvodnje na minimalcih, pa še tolčejo izgubo.
2. Dvigneš plačo samo tistim, ki so pod novo minimalno plačo + dodatki po novem. Stroški dela +20%, namesto ca. 10% imaš kar naenkrat 50% zaposlenih na enaki (minimalni) plači. Katastrofa za motivacijo, angažiranost, produktivnost firme...
3. Zmanjšaš razlike med plačilnimi razredi, regres po zakonu (nič več npr. 1.500 €) , božičnica - če bo kaj ostalo (200 €?, pozabi 1.000 €) in na koncu naračunaš kakšnih 7-8% višje stroške dela za 2020 in upaš, da ti bodo kupci (seveda v tujini) to priznali/plačali, oz. boš "dobil noter" z višjo produktivnostjo itd...

To je seveda uravnilovka - razlike med plačami se bodo zmanjšale - delavci, ki delajo na izmene, bodo dobili več, inženirji, ki delajo po pisarnah, kjer seveda ni popoldanskih in nočnih izmen, bodo večinoma na istem - koliko jih bo ostalo? Gremo nazaj v "deželo delavcev in kmetov":zavijazocmi::zavijazocmi:?

Nekatere firme bodo vso ali dele proizvodnje, ki takega povišanja stroškov dela ne prenesejo, zaprle ali selile v Bosno, Srbijo itd...
Delavci, ki bodo tukaj izgubili delo bodo pa kar čez noč dobili delo za min 1.000 €+ neto?? Kje?? V JS?

Zdaj, kakšen del slovenskega gospodarstva bo s tem prizadet, težko ocenim.
Vsekakor bodo vse proizvodne firme zelo, zelo na=bale - kajti le-te že dolgo tekmujejo z Čehi, Slovaki, Madžari, Romuni, Bolgari itn...

Najenostavneje je seveda reči: boste imeli pa "malo manjše dobičke", oz. "če ne morte dat jurja plače, k'r zaprite"...
In kaj če zaradi te spremembe v Sloveniji izgine (se preseli) npr. 50.000 delovnih mest s trenutnimi plačami tam med 700 in 800 € neto?
Kaj bodo počeli ti ljudje? Bodo vsi postali "youtuberji", "influencerji"? Se bodo vsi zaposlili v JS in/ali "nevladnih" organizacijah?
.
Bo zanimivo.
.
Viva la revolution:nigladek:.
 

Jado

SCANIA, na uro ziher 140
21. maj 2008
15.614
199
63
Kranj
johnny77: nisem 100% če je res tok.
mr.wolf: nakradli so na desetine miliard, samo v cestnem obroču enih 4-5....gradbeni baroni, tajkuni itd....denarja je dovolj, samo je bil pokraden in je narobe porazdeljen.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Miikech
Tudi jaz sem v AT, pa me je kar grozno, kako izkrivljeno predstavo imajo nekateri okrog dela v AT. Ko pa greš brat prispevke v FV skupini Slocenci v Avstriji, pa bi se itak najraje odselil nekam daleč vstran... Zadnjič je ena iskala delavce, ki bi prišli popravljati trte za žico v vinogradu, plačilo 9€/h neto... Skoraj so jo raztrgali, če misli da so živali, da bi za tako ubogo plačo delali, naj kar sama dela in naj ne izkorišča ljudi... pa faaaaaak, 9€/h je pri normalnem mesečnem delavniku skoraj 1500€ neto... A naši migranti prefini...
Pol berem da kao snažilka/sobarica/čistilka dobi 1700€ neto, pa viličarist čez 2k€, pa delavec za trakom 1800 - 1900... Vse neto... Pa gledam razpise... junior projektni vodja 32 - 35k€ letno, prohramer industrijske avtomatike 32k letno... to je vse bruto z vstetim regresom in božičnico.
Ne cem, zakaj ovi v grupi sami sebi lažejo... pol pa imaš pupe, kao influencerke, wannabe kurbice, pol pa jo vidiš v skupini, če kdo ve za kako delo kot čistilka. Hkrati pa nos viha nad vsem, kar ni premium....
 

tomi

Guru
1. sep 2007
17.977
9.091
113
39
MB
johnny77: nisem 100% če je res tok.
mr.wolf: nakradli so na desetine miliard, samo v cestnem obroču enih 4-5....gradbeni baroni, tajkuni itd....denarja je dovolj, samo je bil pokraden in je narobe porazdeljen.

vse velike kraje ki so se zgodile pri nas, jih je požegnala politika, ne gospodarstvo.

preberi si to 3x če je treba, da boš nehal pisat bedarije.
 
  • Všeč mi je
Reactions: navlixx

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.104
3.397
113
mr.wolf: nakradli so na desetine miliard, samo v cestnem obroču enih 4-5....gradbeni baroni, tajkuni itd....denarja je dovolj, samo je bil pokraden in je narobe porazdeljen.

Verjamem.
Ampak tega denarja v slovenskih proizvodnih firmah ni.
Pa tudi, če ima nekdo "desetine milijard" in se je odločil nekaj tega denarja investirati v Sloveniji... ...misliš, da bo kar gledal, kako mu tam ena investicija-firma v Sloveniji konstantno dela izgubo?
.
Ampak, kaj nam "pomaga", če to vemo, pa ali je res, ali pa ni res.
Smo kjer smo.
Firme morajo delati pozitivno in če jih bo sprememba "sistema" minimalne plače s 1.1.2020 potisnila pod vodo se bodo "ustrezno prilagodile".

Edit:
Za "pokradene milijarde" je najboljše, da jih takoj pozabiš, ker od njih zaposleni v Sloveniji ne bomo imeli nič. Pozitivnega, vsaj.
To je enaka bedarija, kot "gospodarski program" Levice, ki je temeljil na "težkih milijardah", ki jih bomo še iztožili od Nemčije za škodo v WWII:bonk::bonk:.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

Jado

SCANIA, na uro ziher 140
21. maj 2008
15.614
199
63
Kranj
9€ neto je pa dobro..... pri nas je minimalna bruto 885-890 nekje ne? kok je gor konkrenot?
tomi: ja glej politika skoz gospodarske roke, vseeno denar je zginil, zaradi tega denarja so že desetletja tako slabe plače....dodana vrednost se je delala...se še vedno.
 

Gavran

direktor!
22. jul 2007
9.015
4.933
113
Nuku`Alofa
1. Ne spremeniš nič. Dvigneš 1 plačilni razred na minimalno plačo, razmerja med plačilnimi razredi ostanejo enaka, dodatki za izmensko/nočno/delo, minulo delo... ...pač po novi zakonodaji, regres enak, božičnima enaka... ...in se stroški dela v 2020 dvignejo za skoraj 40%.
Je ni proizvodne dejavnosti v Sloveniji (pa ne mi zdaj s farmacevti), ki bi prenesla tako povišanje stroškov dela in še pozitivno poslovala.
[/QUOTE]

Zakaj pa v Avstriji ista dejavnost lahko pozitivno posluje pri avstrijskih placah?
 

Steve

Guru
13. avg 2007
9.654
1.576
113
Identično jokanje gospodarstva je bilo ob uvedbi minimalne plače. Forumski strokovnjaki so napovedovali propad države. Pa smo še vedno tu.
Slabe firme bodo pockrale, ni dvoma. Sem pa videl in delal v kar nekaj proizvodnih firmah, nekaj v slo, nekaj v at lasti in vsem gre kar lepo. Ampak zakaj bi plačevali več kot je treba?
Selitev firme v tujijo? V ogromno primerih je to zaradi prekomerne požrešnosti, ne ker je nujno
 

Steve

Guru
13. avg 2007
9.654
1.576
113
1. Ne spremeniš nič. Dvigneš 1 plačilni razred na minimalno plačo, razmerja med plačilnimi razredi ostanejo enaka, dodatki za izmensko/nočno/delo, minulo delo... ...pač po novi zakonodaji, regres enak, božičnima enaka... ...in se stroški dela v 2020 dvignejo za skoraj 40%.
Je ni proizvodne dejavnosti v Sloveniji (pa ne mi zdaj s farmacevti), ki bi prenesla tako povišanje stroškov dela in še pozitivno poslovala.

Zakaj pa v Avstriji ista dejavnost lahko pozitivno posluje pri avstrijskih placah?[/QUOTE]

Zaradi svetlobno leto boljše organiziranosti. Oni delajo lepo mirno z vrhunsko organizacijo, mi kaotično hitimo v neorganiziranosti.
Druga stvar pa so investicije. Pri njih se dobički investirajo v tehnologijo in razvoj, pri nas v ciper in jahte
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Jaz vidim kot enega izmed velikih razlogov, da ko avstrijska firma nakupuje novo opremo, ima domač ponudnik absolutno prednost, praktično ne glede na ceno. Isto je pri nas - jodlar bo imel absolutno prednost ne glede na ceno, ker "avstrijsko je pač boljše."
Poleg tega da delam v AT, imam v SLO tudi svojo firmo. Povsem druga branža. In pri nas skušam priti v dva projekta, kjer so glavni konkurenti Avstrijci. 2x dražji, sistem pa slabši kot moj (dokazano na več nivojih). Ni šans da pridem zraven, jodlar bo gladko dobil ta dva projekta. In kljub bistveno nižji ceni bi lahko od teh dveh projektov jaz in še kakšna dva zaposlena zelo udobno živeli naslednji 2 leti z "avstrijskimi plačami."
Drugi primer je bil prav tako projekt v Sloveniji. Pride konkurent iz Italije pa reče, da če vzamejo njihovo (spet dražjo in slabšo) opremo, jim njihova banka uredi financiranje po zelo ugodnih pogojih... Probam jaz pri naših bankah podobno, pa toliko da me varnostniki niso ven odnesli... Pa so bile zadaj močne bančne garancije in vse. Pač ne gre, ker slovensko je fuj fuj
 
  • Všeč mi je
Reactions: alkoholik

tomi

Guru
1. sep 2007
17.977
9.091
113
39
MB
1. Ne spremeniš nič. Dvigneš 1 plačilni razred na minimalno plačo, razmerja med plačilnimi razredi ostanejo enaka, dodatki za izmensko/nočno/delo, minulo delo... ...pač po novi zakonodaji, regres enak, božičnima enaka... ...in se stroški dela v 2020 dvignejo za skoraj 40%.
Je ni proizvodne dejavnosti v Sloveniji (pa ne mi zdaj s farmacevti), ki bi prenesla tako povišanje stroškov dela in še pozitivno poslovala.

Zakaj pa v Avstriji ista dejavnost lahko pozitivno posluje pri avstrijskih placah?[/QUOTE]

zato ker v avstriji ko se dela, se dela. pri nas pa tak tak.
 

jonny77

Guru
16. sep 2007
10.728
2.340
113
Pomurje
Zato, ker se v avtriji dela na delu, pri nas se pa hvata krivine. Ker imamo mnogo prevelik državni aparat.

Takoj uzakonit, da lahko delodajalec odpusti delavca takoj brez razloga in tudi med bolniško ali dopustom. Stvari se bodo takoj postavile na svoje mesto.
Na kraj pameti mi ne pride, da bom odpustil dobrega delavca. Nikomur v gospodarstvu!