Covid-19 Globalna recesija 2020

Steve

Guru
13. avg 2007
9.606
1.526
113
Mene bolj kot neke fantazije o vojni, ki je zelo verjetno nikoli ne bo, bolj zanima kaj čaka povprečnega janeza v naslednjih mesecih, 1 in 2 letih.
Bilokje ko pogledaš po spletu so napovedi nekje med krizo 2008 in krizo 1929.
Vžgem radio, tam pa lepo na izi razlaga, karikirano, letos nas čaka padec bdp 8%(!!!), ampak že konec poletja se bo ekonomija izstrelila v stare tirnice. Slišal sem tudi, da bo nemčija že v 3 četrtljetju imela gospodarsko rast. Greš malo po spletu šnofat, vsi možni kazalci za nemčijo na podu, katerega še nikoli niso videli.
Nič mi ni jasno
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Gospodarstvo se je ustavilo že lani jeseni. Precej pred korono. Tale "korona" je samo izgovor.
Takoj ko je BDP previsok oz. je prehitel kapital, pomeni da je nekdo začel zadrževati sredstva. Denar ne teče, zato nastane gospodarska kriza.
V takih razmerah sredi 60. let bi Amerika kot vladar gospodarstva enostavno dotiskala denar in ga plasirala v obtok. Inflacija bi bila nezaznavna glede na vpliv čez cel svet.

Danes je drugače. Amerika ni več v poziciji vladarja gospodarstva. BDP je prehitel kapital, borze so podivjale (saj lepo vidimo), še celo nafta je padla na samo dno ki ga ne pomnim, pa sem že nekaj časa tu, zlato pa v višave ... le do kje :sprasujemse: ,

... evo, gospodarji so zategnili uzde, tale virus jim je pa čudovito prav prišel. Če bi bili kolikor - toliko samozadostni, bi kriza bolj ali manj zletela mimo. Tako smo pa spet v pyzdi za vsaj 10 let :obesise: .
 

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.101
3.395
113
A ni to bistve tiste famozne Mesečnikove izjave o rak rani slovenskega gospodarstva/izvoza, ki jo velika večina razume povsem napačno?
Mhm...
Se ti ne zdi, da je to potem "rak rana" kar celotnega svetovnega gospodarstva?
.
No razen seveda Severne Koreje - tam 2+(?)-mesečne zaustavitve svetovnega gospodarstva tudi opazili ne bodo :valjamse: ...
To je imel torej Luka Mesec-butasti v mislih - Juche ideologijo:evil:.
Ne vem no, jaz nebi...
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Demz je začel z njegovo idejo. :cool:

Države, ki so manj odvisne od uvoz/izvoz, da ne rečem samopreskrbne (seveda argentinske stejke lahko ima samo Argentina, francoski šampanjec Francija in prekmursko gibanico pač Slovenija,...) so bistveno manj občutljive na nihanje svetovnega gospodarstva in krize - samo za to gre, pri tej ideji.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Zakaj posplošujete?
Ne gre za to, da bi bili samooskrbni ... z zlatom. Gre za to, da bi tudi sami kaj proizvedli in dali naprej na trg.

Toda - ne. Krompirja ne bomo delali, se ne splača. Pa mleka tudi ne, čeprav je država naredila 10letno kampanjo in subvencionirala kmete, da so se usmerili v govedorejo. Lesne predelovalne industrije tudi ne, bomo raje prodajali surov les v avstrijo - naj se oni fjukajo naprej s predelavo. Bela tehnika in krasni firmi Gorenje in Iskra, vpeljani in z uveljavljenima blagovna znamkama - se ne splača, bomo raje počrpali ven kar se da, ostanke naj pa trapasti kitajec kupi. Isto s papirno industrijo. Pa z elektriko. Avstrijec je proti naši nuklearki, zato drugi blok odpade ... zelo čudno, da še taprvega nismo prodali v rinfuzi nekemu mimogredočemu klošarju za drobiž.

Še kaj? :nigladek:
 

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.101
3.395
113
Ni to vse skupaj nekaj podobnega, kot tiste "grozeče novice", da imamo samo 30% samooskrbo s hrano.
To je samo, ker ima(m)jo potrošniki pač toliko preveč izbire in se afnamo z vsakojako hrano.
Z avokadom, bananami in kaviarjem nikoli ne bomo samoskrbni.
Če bi bila pa res kriza pa s hrano, ki jo pridelamo doma preživimo - ljudje vseeno nebi od lakote umirali na ulicah, kot nam nekateri hočejo prikazovati.
Ni tako?
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Bolj ali manj je tako. Načelno ne rabimo 10+ vrst stejkov, grozdje iz Južne Afrike, ....
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Ni to vse skupaj nekaj podobnega, kot tiste "grozeče novice", da imamo samo 30% samooskrbo s hrano.
To je samo, ker ima(m)jo potrošniki pač toliko preveč izbire in se afnamo z vsakojako hrano.
Z avokadom, bananami in kaviarjem nikoli ne bomo samoskrbni.
Če bi bila pa res kriza pa s hrano, ki jo pridelamo doma preživimo - ljudje vseeno nebi od lakote umirali na ulicah, kot nam nekateri hočejo prikazovati.
Ni tako?


:oops1: Mar res? Se ti zdi, da pridelamo pri nas na kmetih dovolj za preživetje? Kdo pa to prideluje?

Sem na kmetih in niti pod približno ne vidim, da bi bili - niti zase samooskrbni. Zakaj pa mislite, da so špari in hofri in lidli tako oblegani? Zaradi prodaje audioopreme?

Kar se samooskrbe tiče smo na nivoju morda edino v pridelavi domačega hrušovca in šmarnce :confused: . Še cuker smo likvidirali, samo da bi bili "zahodni zavezniki" srečni. :valjamse:
 
Nazadnje uredil moderator:

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.101
3.395
113
Res ne vem... ...nimam občutka.
Ampak glede na to koliko (eksotične) uvožene hrane, katere pri nas ne moremo pridelati, je v ponudbi, sem mislil, da je to tudi upoštevano pri našem nizkem % samoskrbnosti. :sprasujemse:
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Mislim - ni jasno, kajne? :D

Ne moreš živeti zgolj od handlanja ! Torej : prekupčevanje podolgem in počez. Smo pravkar doživeli dokaz, kaj trobezljam že toliko let.

Naša politika je, da bi najraje uvažali riž in pšenico iz kitajske, ter jo prodajali naprej (seveda za neko provizijo, itak).
Sedaj je kitajska crknila. Zaradi korone. Ali pa zaradi vojne, meteorja ki bi padel tja, ... bla bla bla.

Kaj sedaj? Lastne pridelave ni. Smo jo pred leti zavestno likvidirali.

:sprasujemse: :sprasujemse: :sprasujemse:

Samooskrba. Vsak gospodar čuva nanjo, kot punčico. Samo mi, Slovenija ne ! :confused:
 

wilburxxx

Guru
29. sep 2010
5.125
1.221
113
Namesto regresa boni, da bomo podpirali SLO gospodarstvo, a res - to so dejstva, preberi: DOPUSTUJTE DOMA!!! Ne nosite težko prisluženega denarja v tujino !!! Pojdite na slovensko Obalo v večinoma srbske hotele Sava turizma, dopust preživite v: slovenskem biseru Bled, v večinoma srbskih hotelih Sava turizma, (če vas župan Bleda že pri prihodu in parkiranju ne bo napodil domov), v srbskih termah 3000 - Moravske toplice, v srbskih termah Ptuj in Radenci. Če ste nacionalist in nočete biti v naštetih srbskih termah, lahko dopust preživite v madžarskih termah Lendava... PIJTE hrvaško kavo Barcaffe z mlekom francoskih Ljubljanskih mlekarn, hrvaško kokto, češko vodo Radensko, srbski sok Fructal. Za KOSILO svetujem piščanca ukrajinske Perutnine Ptuj, poplaknite ga z nizozemskim pivom Pivovarne Laško ali Union, če pa se boste morali po kosilu olajšati, si zadnjico obrišite s češkim papirjem Paloma! (če ga je kaj ostalo in niso vsega Počivalnikovi uporabili za maske) NAKUPUJTE pri najboljšem sosedu hrvaško-ruskem(???) Mercatorju, kjer vam bodo prijazne slovenske trgovke in trgovci z veseljem prodali izdelke hrvaškega Žita, Droge, Kolinske... Ko vam bo pri vsem zgoraj naštetem zapravljanju zmanjkalo "počivalnikovih regres bonov" ali denarja, si le tega lahko sposodite v sledečih bankah: nizozemski NKBM, francoski banki Koper, madžarski banki SKB, srbski Gorenjski banki. Ne greste na dopust, skrbite za vrt, samooskrbo, pojdite po sadike v srbsko Semenarno. V primeru glavobola zaradi napisanega pa vzemite švicarski LEKadol. (pred uporabo se posvetujte z zdravnikom ali farmacevtom) PODPRITE SLOVENSKEGA HLAPCA TUJEMU KAPITALU OSTANITE DOMA!!!
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Namesto regresa boni, da bomo podpirali SLO gospodarstvo, a res - to so dejstva, preberi: DOPUSTUJTE DOMA!!! Ne nosite težko prisluženega denarja v tujino !!! Pojdite na slovensko Obalo v večinoma srbske hotele Sava turizma, dopust preživite v: slovenskem biseru Bled, v večinoma srbskih hotelih Sava turizma, (če vas župan Bleda že pri prihodu in parkiranju ne bo napodil domov), v srbskih termah 3000 - Moravske toplice, v srbskih termah Ptuj in Radenci. Če ste nacionalist in nočete biti v naštetih srbskih termah, lahko dopust preživite v madžarskih termah Lendava... PIJTE hrvaško kavo Barcaffe z mlekom francoskih Ljubljanskih mlekarn, hrvaško kokto, češko vodo Radensko, srbski sok Fructal. Za KOSILO svetujem piščanca ukrajinske Perutnine Ptuj, poplaknite ga z nizozemskim pivom Pivovarne Laško ali Union, če pa se boste morali po kosilu olajšati, si zadnjico obrišite s češkim papirjem Paloma! (če ga je kaj ostalo in niso vsega Počivalnikovi uporabili za maske) NAKUPUJTE pri najboljšem sosedu hrvaško-ruskem(???) Mercatorju, kjer vam bodo prijazne slovenske trgovke in trgovci z veseljem prodali izdelke hrvaškega Žita, Droge, Kolinske... Ko vam bo pri vsem zgoraj naštetem zapravljanju zmanjkalo "počivalnikovih regres bonov" ali denarja, si le tega lahko sposodite v sledečih bankah: nizozemski NKBM, francoski banki Koper, madžarski banki SKB, srbski Gorenjski banki. Ne greste na dopust, skrbite za vrt, samooskrbo, pojdite po sadike v srbsko Semenarno. V primeru glavobola zaradi napisanega pa vzemite švicarski LEKadol. (pred uporabo se posvetujte z zdravnikom ali farmacevtom) PODPRITE SLOVENSKEGA HLAPCA TUJEMU KAPITALU OSTANITE DOMA!!!

Odlično. Križ na slovenskem grobu. :aplauz:
Samo kitajce si preskočil, sicer je pa vse noter. :valjamse:
 

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.468
804
113
Res ne vem... ...nimam občutka.
Ampak glede na to koliko (eksotične) uvožene hrane, katere pri nas ne moremo pridelati, je v ponudbi, sem mislil, da je to tudi upoštevano pri našem nizkem % samoskrbnosti. :sprasujemse:
Pred kratkim sem ravno zaradi izjav o samooskrbi gledal statistične podatke. Mislim, da po masi pridelane hrane pokrijemo potrošnjo, po strukturi (in ceni) pač ne. Torej izvažamo osnovna živila in uvažamo hrano.
 

wilburxxx

Guru
29. sep 2010
5.125
1.221
113
Pred kratkim sem ravno zaradi izjav o samooskrbi gledal statistične podatke. Mislim, da po masi pridelane hrane pokrijemo potrošnjo, po strukturi (in ceni) pač ne. Torej izvažamo osnovna živila in uvažamo hrano.
Dvomim da to drži. Meso nismo, krompir nismo, pšenica nismo...
Kako to samooskrbnost merijo ne vem, bi se mi pa zdelo prav da nekak to merijo v neki košarici osnovnih živil preračunano po recimo kalorijah na leto na osebo.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Če smo 50% samooskrbni z mesom, krompirjem in pšenico, je to ravno prav - itak nas večina žre pol preveč! :fredi:
 
  • Všeč mi je
Reactions: Mr_Wolf

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.754
5.380
113
Ja res je.....bomo pa bolj potiham zobali ane!

A to je tema o samooskrbi al o recesiji 2020 :sprasujemse:
 

delter333

Guru
21. maj 2010
1.670
1.417
113
Notranjska
:oops1: Mar res? Se ti zdi, da pridelamo pri nas na kmetih dovolj za preživetje? Kdo pa to prideluje?

Sem na kmetih in niti pod približno ne vidim, da bi bili - niti zase samooskrbni. Zakaj pa mislite, da so špari in hofri in lidli tako oblegani? Zaradi prodaje audioopreme?

Kar se samooskrbe tiče smo na nivoju morda edino v pridelavi domačega hrušovca in šmarnce :confused: . Še cuker smo likvidirali, samo da bi bili "zahodni zavezniki" srečni. :valjamse:

Enkrat sem gledal po TV ju da veliki trgovci izbirajo zgolj lepe pridelke od naših pridelovalcev. No za druge ne vem vendar pri nas gredo v štrudel ali v kompot tudi rahlo obrezana jabolka pred obdelavo nič kaj lepa pa tudi krompir ne gledamo pač pa jemo.
Menim da se hrane veliko preveč zavrže bo pa potrebno tudi kakšno njivo in vrta več obdelat, pogojev imamo dovolj.
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver

delter333

Guru
21. maj 2010
1.670
1.417
113
Notranjska
No sam sem tudi mnenja da smo jo za enkrat poceni odnesli poglejte Italijo recimo ali pa Hrvaško in turizem, ki je do sedaj akumuliral bore malo prihodka, seveda se s tem ne gre hvalit saj veliko poslujemo s temi državami. Gotovo bomo pa vsi nosili breme tega prislilnega dopusta vprašanje je le kaj bo s tem kapitalom storila država in še vsaka jekapital nesmotrno locirala ta vlada ne bo nič drugačna, me pa žalosti, ker je sodstvo že brezbrižno zavrnilo nižanje plač. Na kratko, pozicijo imamo boljšo kot leta 2008 ko so naši Pahorji tiščali glavo v pesek do 2010 kako jo bomo izkoristili je pa na nas samih.